Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Ferestre vechi - reconditionare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Mihai_993

Mihai_993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.07.2019
Salut, as dori sa reconditionez niste ferestre vechi la o casa si am cateva nelamuriri, la care am incercat sa aflu solutia pe internet dar inca nu am reusit.

1. Ferestrele vechi, trebuie curatate complet de vopsea ? Daca inca mai exista locuri cu vopsea buna, trebuie si acolo curatata vopseaua ?
2. Dupa curatare, prima data se aplica grund ? In care situatii s-ar putea aplica ulei de in ?
3. Dupa grund, se aplica chit ? Sau chitul de cutit trebuie aplicat inaintea grundului ?
4. Chitul acrilic poate fi folosit daca dupa chituire se va aplica vopsea alchidica ?

Va multumesc anticipat !

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Mihai_993, on 26 iunie 2022 - 08:22, said:

Salut, as dori sa reconditionez niste ferestre vechi la o casa si am cateva nelamuriri, la care am incercat sa aflu solutia pe internet dar inca nu am reusit.

1. Ferestrele vechi, trebuie curatate complet de vopsea ? Daca inca mai exista locuri cu vopsea buna, trebuie si acolo curatata vopseaua ?
2. Dupa curatare, prima data se aplica grund ? In care situatii s-ar putea aplica ulei de in ?
3. Dupa grund, se aplica chit ? Sau chitul de cutit trebuie aplicat inaintea grundului ?
4. Chitul acrilic poate fi folosit daca dupa chituire se va aplica vopsea alchidica ?

Va multumesc anticipat !
1. Se curata cat se poate de bine. Daca e greu de luat o lasi asa.
2. Grundul se aplica inainte de vopsire.. Peste uleiul de in nu mai dai cu nimic ca nu prinde.
3. Chitul se da inainte de grund. Si apoi vopsirea.
Deci: curatirea (cat se poate), chituirea, grund si apoi vopsirea.

#3
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,619
  • Înscris: 01.09.2006
1. Daca nu cureti complet, e foarte probabil ca stratul nou de vopsea sa nu fie uniform, sa aibe denivelari.
2. Peste uleiul de in nu cred ca mai adera ceva (vopsea, lac), deci daca dai cu ulei de in, dai doar cu el si repeti periodic, ca nu tine mult.
    Eu stiu ca grundul la lemn se foloseste doar inainte de lacuire, nu si inainte de vopsire cu vopseluri alchidice.

#4
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.12.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N8dtZuyywt8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate