Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taximetristii de la Gara Obor refuza curse fara motiv

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Recent am avut treaba la Directia Venituri Buget Local Sector 2 Bucuresti care pe net apare ca e in zona la Gara Obor, Mbun, odata ajunsa acolo gasesc inchis cu un afis pe usa care anunta ca locatia s-a mutat pe Sos. Morarilor. Deoarece ma grabeam si erau taxi-uri care stationau am incercat sa iau un taxi dintre cele care stationau in zona dar primul taximetrist zise ca e ocupat desi era gol si al doilea s-a prefacut ca nu stie unde e ca cica e pe aici pe aproape, la modul atat de aproape incat nu aveti nevoie sa luati taxi. Mi s-a facut lehamite si am plecat pe jos pana pe Sos. Pantelimon unde ajunsa in dreptul unui bloc am chemat un taxi prin aplicatie la adresa respectiva. Avand in vedere cele intamplate as vrea sa stiu unde pot reclama pe viitor taximetristi care refuza curse.

#2
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Ii reclami la buzunar și anume nu le dai nimic din el (buzunar).
Să stea și să aștepte curse până li se lungește gâtul.

#3
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003
In Bucuresti foarte multi taximetristi din zonele unde e absolut necesar acest serviciu sunt niste tepari ordinari

Edited by radu103, 25 June 2022 - 22:06.


#4
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 Winc, on 25 iunie 2022 - 21:54, said:

Avand in vedere cele intamplate as vrea sa stiu unde pot reclama pe viitor taximetristi care refuza curse.

Te-a refuzat că se întorcea gol de unde te lăsa pe tine. Dacă îi plăteai cursa dublă te ducea.

E valabil pentru orice mașină care merge undeva ca să i se plătească și benzina de întoarcere.

Edited by ilorac, 25 June 2022 - 22:19.


#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Sunt aplicatii dedicate pe care le poti folosi dupa ce le instalezi pe telefon
Uber sau bolt
Cred ca am 3-4 ani de cand nu am mai luat un taxi. chiar daca statia de taxi e plina de masini, apelez la una din firmele de mai sus si stiu ca totul este ok. Stiu dinainte cat platesc, iar la destinatie, inevitabil la cel putin 5 lei tips la sofer. Bineinteles si 5 stelute pentru ca nu am intalnit niciun sofer  care mananca seminte sau shaorma si arunca pe geam gunoaiele.

#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
La o căutare Google https://www.google.c...maČ›ii taxi pmb apare 1 doc cu un număr de telefon https://doc.pmb.ro/a...lienti_taxi.pdf
Cât de eficient/funcțional este... nu știu.

LE: documentul se deschide dacă modificați http în https (forumul trimite la http doar)

Edited by Ravy, 25 June 2022 - 22:30.


#7
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 radu103, on 25 iunie 2022 - 22:05, said:

In Bucuresti foarte multi taximetristi din zonele unde e absolut necesar acest serviciu sunt niste tepari ordinari

Plătește-i de unde te urci până unde ai treabă și înapoi tot în locul de unde te-a luat.

O mașină la o firmă trebuie să aibă consum 5% în București ca să renteze.

Edited by ilorac, 25 June 2022 - 22:55.


#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

 ilorac, on 25 iunie 2022 - 22:54, said:

Plătește-i de unde te urci până unde ai treabă și înapoi tot în locul de unde te-a luat.

O mașină la o firmă trebuie să aibă consum 5% în București ca să renteze.
si apoi platim dublu si la frizer, si la restaurant, peste tot, sa le fie bine sa nu le fie rau. de unde veniti ma cu ineptiile astea?     :lol:    cum sa-i platesti aluia cursa inapoi? si daca prinde totusi alta cursa, ii lasi nr de tel sa te caute sa-ti dea banii inapoi?

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Winc, on 25 iunie 2022 - 21:54, said:

as vrea sa stiu unde pot reclama pe viitor taximetristi care refuza curse.

La firma la ei
Au firma scrisa pe masina

Sunt nesimtiti, ar trebui sa ramana fara licenta

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Deja au aparut taximetristii cu seminte in dinti :lol:.

Cum sa ii platesti cursa de intoarcere? Dar te duce la Bacau sau cum? Nu poate lua alta cursa de unde ma lasa? Nu e tot in Bucuresti?

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 ilorac, on 25 iunie 2022 - 22:18, said:

Te-a refuzat că se întorcea gol de unde te lăsa pe tine. Dacă îi plăteai cursa dublă te ducea.
Si care e logica sa platesti cursa dubla cand tie iti trebuie una ? Posted Image

 Winc, on 25 iunie 2022 - 21:54, said:

Avand in vedere cele intamplate as vrea sa stiu unde pot reclama pe viitor taximetristi care refuza curse.
Exista topic mai vechi.
https://forum.softpe...a-sau-pret-fix/

Dar asa in linii mari la primarie sau politia locala, cu date complete, nr licenta, nr circulatie, locatie samd.

Edited by andreic, 25 June 2022 - 23:30.


#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Reclama-i la Bolt. Sau la Uber.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Fiindca taximetristul nu ti-a facut nici rau nici bine, nu poti sa-l reclami la politie.
Primaria e cea care le da licente. Ar trebui sa suni la Nicusor Dan.
Nicu care in loc sa se ocupe cu analiza complexa in teoria numerelor prin aplicarea formelor modulare, se ocupa cu scarpinarea pe burta a taximetristilor jegosi si cu raspunsul la telefoanele date de catre Winc.

#14
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018

 liviu_np, on 25 iunie 2022 - 22:20, said:

Sunt aplicatii dedicate pe care le poti folosi dupa ce le instalezi pe telefon


Da, stiu am chemat prin Star Taxi cand am ajuns pe Sos. Pantelimon in dreptul unui bloc cu adresa la vedere, dar mi s-a parut absurd sa chem taxi prin aplicatie chiar acolo la Gara Obor in conditiile in care erau taxi-uri care stationau la cativa pasi si de asemenea cred ca la fel i s-ar fi parut si celui chemat prin aplicatie care ar fi acceptat cursa cand ar fi venit si ar fi vazut taxi-uri stationate la 2 pasi. Plus ca deja ma simteam penibil dupa doua refuzuri, si avand in vedere ca la momentul respectiv erau doar cateva persoane in zona eu deja aveam impresia ca atrasesem atentia asupra mea, aveam impresia ca se uitau la mine mergand din taxi in taxi si m-ar fi refuzat toti pe banda rulanta din tovarasie asa ca nu am mai incercat si la celelelate taxiuri, am simtit nevoia sa plec din zona. Poate suna aiurea dar asa m-am simtit.

Dar se pare ca pe viitor, ca sa evit asemenea situatii penibile, asta va trebui sa fac: sa chem taxi prin aplicatie desi sunt in zona cu taxi-uri stationate la cativa pasi de mine. In fine..

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Nasoală situația, dar dacă te simți penibil, nu este nimeni de vină, puțin autocontrol și se rezolvă.

Cît despre reclamat, poți să reclami, și aștepți răspunsul, să vezi ce și cum a fost rezolvat  😉

#16
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
BOLT si UBER sI MuMu la taximizerie.

#17
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Dar cu STB-ul daca mergeai ce se intampla?

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 alexandrualexww2, on 26 iunie 2022 - 00:25, said:

BOLT si UBER sI MuMu la taximizerie.

Eeei, da, dar costă mai muuult, cu 3 lei  😉

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate