Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Meteo - cine are dreptate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
De cate ori vine furtuna primesc avertizare din acea pe tel in romaneste si scrie acolo ca vantul o sa aibe 75-90 km/h.
Dar in aplicatia meteo care o folosesc pe tel e sub 35-40 km/h.

#2
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 02.02.2008
Nostradamus.

Prezicerile celor de la meteo sunt precise dupa ce se intampla evenimentul.

Imi amintesc ca in Ianuarie anul asta a fost o eruptie a unui vulcan in emisfera cealalta a pamantului. Rezultatul ulterior a fost un val de curenti care a strabatut tot pamantul pentru cateva zile.

La noi au explicat sec doar ca o sa fie cod galben sau rosu de vant.

Whatever.

Recent a fost o furtuna puternica in Timisoara, care n-a fost anuntata in prealabil.

Ulterior, au inceput sa dea avertizari Ro Alert pentru cele mai mici rafale de vant si innorari ca sa nu para inutili si stii cum e cand dai de un milion de ori o prezicere de genul, ca la pacanele, nimeresti o data.
(chiar a fost, pesemne o mica furtuna mai tarziu, dar nu asa de periculoasa ca sa fie dat ro alert)

Incepusera sa ma enerveze avertizarile lor nefondate dar asa incearca ei sa isi mascheze incapacitatile pe salarii mari.

Edited by zyppster, 25 June 2022 - 14:19.


#3
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,123
  • Înscris: 29.12.2006
Dreptatea se stabileşte după ce arte loc "fapta".

Chiar văd de ceva ani că pe posturile TV care se hrănesc cu audienţă, zilnic oamenii sunt speriaţi şi ameninţaţi că, dacă e iarnă va fi...frig, iar dacă e vară va fi...cald ! Posted Image

Edited by lupini, 25 June 2022 - 14:23.


#4
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Ăștia au dreptate! :lol:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uH2Lea4zGWI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021

View Postzyppster, on 25 iunie 2022 - 14:07, said:

Nostradamus.

Prezicerile celor de la meteo sunt precise dupa ce se intampla evenimentul.

Imi amintesc ca in Ianuarie anul asta a fost o eruptie a unui vulcan in emisfera cealalta a pamantului. Rezultatul ulterior a fost un val de curenti care a strabatut tot pamantul pentru cateva zile.

La noi au explicat sec doar ca o sa fie cod galben sau rosu de vant.

Whatever.

Recent a fost o furtuna puternica in Timisoara, care n-a fost anuntata in prealabil.

Ulterior, au inceput sa dea avertizari Ro Alert pentru cele mai mici rafale de vant si innorari ca sa nu para inutili si stii cum e cand dai de un milion de ori o prezicere de genul, ca la pacanele, nimeresti o data.
(chiar a fost, pesemne o mica furtuna mai tarziu, dar nu asa de periculoasa ca sa fie dat ro alert)

Incepusera sa ma enerveze avertizarile lor nefondate dar asa incearca ei sa isi mascheze incapacitatile pe salarii mari.

Da si mie mi se pare implementat aiurea.
Din cauza incompetentei astora la un razboi sau ceva nasol lumea nu o sa fie pregatita pentru ca o sa fie obisnuita cu tot felul de alerte inutile date periodic

La noi in sat bat clopotele cand incepe furtuna. Sincer is mai utile alea decat ro alert:))))

#6
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 15.10.2020

View Postdtd234, on 25 iunie 2022 - 13:58, said:

Meteo - cine are dreptate
În experiența mea, dreptate are ICON-EU sau ECMWF, eu folosesc ICON-EU, că are rezoluție mai bună. Vezi pe Windy.com ce și cum, când selectezi orașul apar modelele jos, poți chiar să le compari.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdtd234, on 25 iunie 2022 - 14:46, said:

Din cauza incompetentei astora la un razboi sau ceva nasol lumea nu o sa fie pregatita pentru ca o sa fie obisnuita cu tot felul de alerte inutile date periodic
Petrica si lupul.

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Posthorny_hornet, on 25 iunie 2022 - 16:05, said:

În experiența mea, dreptate are ICON-EU sau ECMWF, eu folosesc ICON-EU, că are rezoluție mai bună. Vezi pe Windy.com ce și cum, când selectezi orașul apar modelele jos, poți chiar să le compari.
Din experienta mea... depinde de zona. Sunt zone in care modelele matematice folosite nu fac nici macar 2 bani, iar una din aceste zone este la mine la tara. Nu exemplific ca nu mi-ar ajunge paginile.
Dar in ceea ce priveste ro-alert - este degeaba in 90 % din cazuri. Poate ca importante sunt alea 10%...

#9
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Iti iei o girueta sau statie meteo care masoara viteza vantului, vezi cat arata real -> prognoza care are valorile mai apropiate are dreptate.
Case closed.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdtd234, on 25 iunie 2022 - 13:58, said:

De cate ori vine furtuna primesc avertizare din acea pe tel in romaneste si scrie acolo ca vantul o sa aibe 75-90 km/h.
Dar in aplicatia meteo care o folosesc pe tel e sub 35-40 km/h.
Depinde de loc, la munte e posibil dar nu e obligatoriu ca in depresiuni sa fie la fel... aplicatiile au surse multiple de informatii si e posibil ca nu toate sa fie de calitate sau actualizate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate