Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Explozia de aplicatii de "share-uit" banii.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 08.08.2018
Americanii folosesc aplicatii third-party pentru transfer/plata datorita imbecilitatii bancilor americane. Este foarte greu spre imposibil sa platesti o factura/transferi banii direct din contul propriu. Si acolo unde se poate, li se pare foarte periculos sa dea datele contului din care vor sa transfere banii. Idioti. Suntem cu ani lumina inaintea lor dpdv al serviciilor bancare.

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,471
  • Înscris: 15.06.2007

View Postzyppster, on 25 iunie 2022 - 15:11, said:

lasa ca la noi, mai nou se fac afaceri prin criptomonede. nici alea nu isi aveau rostul la noi, dar iata ca exista cerere pentru ele.
Eu ma minunez ca la auchan in mall exista "bancomat" de cumparat bitcoin.

#21
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postmannick, on 25 iunie 2022 - 20:22, said:

Americanii folosesc aplicatii third-party pentru transfer/plata datorita imbecilitatii bancilor americane. Este foarte greu spre imposibil sa platesti o factura/transferi banii direct din contul propriu. Si acolo unde se poate, li se pare foarte periculos sa dea datele contului din care vor sa transfere banii. Idioti. Suntem cu ani lumina inaintea lor dpdv al serviciilor bancare.
Deci LOL!

Cind ei plateau cu cecuri (care contin toate datele contului), tu nici nu stiai ce-i ala cont curent…
Mai usor cu pianul pe scari ca n-am inventat noi apa calda.

#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,526
  • Înscris: 13.03.2005

View Postzyppster, on 25 iunie 2022 - 13:40, said:

Americanii au lansat numeroase aplicatii de stocat, transferat, impartasit banii prin metode nebancare.
Ma surprinde ca la noi inca nu s-au implementat.

Am observat ca increderea americanilor a scazut enorm in aplicatia lui Elon Musk, anticul Paypal, care exista si la noi.

In schimb se folosesc la greu de aplicatii similare gen Cash App sau Venmo.

La noi? Revolut si Paypal, fiind cele mai cunoscute. Restul. pauza.

Posibil sa apara si la noi pe viitor cum au aparut pana la urma Uber si Lyft.

Ce credeti, vor avea succes mai multe aplicatii de genul, la noi?

Aplicațiile care au prins la noi sunt cele cu care muți banii de pe un card pe altul instant. Asta pentru că doar 6 bănci au transferul bancar in lei, instant, între ele(CEC, BT, BCR, Vista Bank, LibraBank, Patria Bank)
Așa a apărut Volt, apoi Libra Journey și anul acesta SelfPay Now.
SelfPay Now face in plus, un lucru pe care celelalte două aplicații, nu il fac: te ajută să bagi banii în sistemul bancar fără să apelez la bănci. Depui numerarul la automatele SelfPay și instant, banii apar pe cardul implicit ales în aplicația SelfPay Now.
Această portiță e exploatată de cei care lucrează cu cash / ciubucuri/  lucru la negru, și au nevoie de bani pe card, inclusiv de cei care au popriri la bănci, alimentează cardurile de la Revolut sau Monese, de exemplu, prin stațiile Self Pay și evita eventualele popriri bancare.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Libra Journey este asemanatoare cu Selfpay now? Transferuri gratuite intre carduri?

#24
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 08.08.2018

View PostNinja, on 26 iunie 2022 - 00:20, said:

Deci LOL!

Cind ei plateau cu cecuri (care contin toate datele contului), tu nici nu stiai ce-i ala cont curent…
Mai usor cu pianul pe scari ca n-am inventat noi apa calda.

LOL indeed. Cand ei plateau cu cecuri, noi dadeam la schimb oua pe rate, asa-i, ideea este ca o parte dintre ei au ramas blocati oarecum acolo. Si in ciuda faptului ca cecurile contin toate datele contului personal, pe multi ideea de a scrie acel cont intr-o tranzactie pe internet ii ingrozeste. Am fost nevoit sa traiesc acolo doi ani, experienta cu bancile este pur si simplu oribila.

#25
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Whatever man...

#26
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View Postwertyck, on 26 iunie 2022 - 00:52, said:

alimentează cardurile de la Revolut sau Monese, de exemplu, prin stațiile Self Pay și evita eventualele popriri bancare.

eu personal nu am reusit sa bag revolut-ul in selfpay now, dar se poate sa alimentezi un card Libra si sa faci transfer in Revolut. e instant

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Fun fact: Paypal n-a fost niciodata a lui Elon Musk.

Problema e ca la orice altceva, primii au succes, restul mai putin sau ciuciu. De-aia exista un singur iutub. Bitcoin e cea mai de "incredere" criptomoneda. Feisbuci a ramas rege chiar daca atunci cind a aparut Google+ tot felul de destepti explicau cum o sa distruga tot in cale. Daca atingi o masa critica si nu te sinucizi ca boul, gen Nokia o sa rezisti mult si bine. Paypal inca o duce bine mersi, oamenii prefera sa dea un ban in plus pentru siguranta.

Ce rost ar avea inca o aplicatie din-asta in Romania? Citi si-ar face cont avind in vedere ca toti care sint pasionati de chestii de-astea monetaro-fanteziste au deja Revolut? Ii spui la unu "iti trimit pe Revolut" si el zice "neah, Revolut e naspa, io am <insert x>, cel mai tare". Iti faci cont pe toate ca sa trimiti bani la toti diliii?

#28
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
Eu când vreau sa primesc bani dau ibanul, nu mă interesează ce modalitate folosește celălalt.

Edited by modoran, 28 June 2022 - 06:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate