Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ce becuri H7 să iau?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ai citit postarea nr 3 ultima propozitie ? Vreo 10 ani pe vreo 20 masini , am fost pasionat de schimbat becuri . Asta insemnand vreo 2 sacose mari de becuri si multi bani cheltuiti  !
Acum na...cu cine sa ma cert ???

Edited by Alltrack, 26 June 2022 - 23:46.


#20
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 feribalint, on 26 iunie 2022 - 23:39, said:

Întrebare,.
Cei care recomandați și folosiți aceste becuri sau va luați după review-uri?
Cu excepție la colegul Octavian....
Întreb și eu pt cultura mea generala.
Eu cea ce am recomandat îl și folosesc...exact ca și în descrierea din prima mea postare pe acest topic.

Baiatul acela despre care se vorbeste (cu review-urile)  chiar face recomandari bune.E obiectiv.

Am testat vreo 2 seturi de Osram si vreo 3 de Philips. Pana la urma am ramas pe Philips Whitevision.Au cel mai bun raport luminozitate-durata de viata.  Merg mult si sunt singurele care ma tin aprox. 1 an - 35-40.000km.

Edited by polizei, 27 June 2022 - 00:33.


#21
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 feribalint, on 26 iunie 2022 - 23:39, said:

Eu cea ce am recomandat îl și folosesc...exact ca și în descrierea din prima mea postare pe acest topic.

Intreb si eu pentru cultura mea generala: ai incercat doua becuri de pe toata piata, unul noname si un osram, si esti capabil sa dai recomandari?
De cand ai osram-urile? Atata timp cat nu ai ajuns inca la capatul vietii lor, nu poti sa comentezi de cat de bune sunt. Daca le-ai luat saptamana trecuta si saptamana viitoare se ard, le mai recomanzi?
Probabil te-a enervat comentariul meu unde am spus ca undeva la 1-2 ani se ard. Le-ai cumparat acum 6 luni pe alte tale. De ce nu mai astepti inca de 3 ori atat si dupa sa vii sa ne contrazici, daca noi suntem prosti ca recapitulam din experienta altora.

#22
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am întrebat ceva și voi gata ați sărit pe mine...
Pt cultura generală a unui coleg de mai sus care "m-a atacat" folosesc becuri de ceva ani buni, adică de prin ani 90...
La una din mașini am becuri H7 de la Motorcraft care se incapatineaza sa se ardă....

Dar să revin, am întrebat...deoarece aici pe Softpedia mulți recomanda ceva ce nu au folosit deloc.

#23
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu pina sa trec la xenon,ca multi altii schimbam becuri multe.Apoi am ramas la Philips si Osram,oscilam intre ele in functie de model.Am inteles ca au scos si becuri mai performante,dar sigur in detrimentul duratei.Ring sunt Hella rebranduite,la Piaa nu am ajuns,am vrut dar mi-a fost peste mina.

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și eu votez pentru Osram Night Breaker, am pe ambele mașini, sunt bestiale.
Contează însă și farurile, să nu fie oglinda afumată, farul mătuit...

Și cum mergi cu mașina și pe unde.
La cea mică s-a ars pe dreapta, după 2 ani.

La cealantă țin, și-s de peste 3 ani.

Edited by waterman, 27 June 2022 - 14:17.


#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Un far curat , polishat , ingrijit , tratat si mai ales BINE REGLAT va functiona mai bine cu un bec de valoare medie , fata de faruri murdare...mega matuite...afumate si reglate pentru ciorile din copaci cu cel mai bun bec .
Atentie si la reglaje , cei de pe la service regleaza pe masina goala , daca nu aveti auto leveling la o masina full care merge ca o barca in glisare farurile vor bate in sus...orbind pe toata lumea iar voi nu vedeti mare lucru .

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Melteanu, on 27 iunie 2022 - 05:55, said:

Eu pina sa trec la xenon,ca multi altii schimbam becuri multe.Apoi am ramas la Philips si Osram,oscilam intre ele in functie de model.Am inteles ca au scos si becuri mai performante,dar sigur in detrimentul duratei.Ring sunt Hella rebranduite,la Piaa nu am ajuns,am vrut dar mi-a fost peste mina.
Nu am folosit niciodata xenon. Am folosit din 2012 osram night breaker plus 110%
spre deosebire de colegul cu bi xenon de mai sus care il atacase pe colegul goldieczr si il jignea in 2 posturi.
Octavian__ folosrste bec osram de 6-9 lei, e de pe forumul loganclub.E chitros,nici vorba sa fi pus el vreodata becuri scumpe pe vreo masina !

#27
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 29.10.2017
Am montat si eu Osram Nightbreaker Silver, e dat ca fiind mai slab ca Laser si 200 din aceasi gama dar are durata de viata mai lunga
Au la Dedeman H7 la numai 29 de lei becul, eu cautam si sa fie in magazin fizic pe raft sa nu ma mai incurc cu comenzi pentru doua becuri
Acum ca am facut un drum noaptea prin oras vad ca bat bine si cu o lumina asa stralucitoare, clar diferenta fata de becuri ordinare

#28
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,190
  • Înscris: 24.07.2022
zic ca e raport bun luminozitate/durata de viata: https://www.philips....-headlight-bulb

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

 marconius, on 25 iunie 2022 - 11:20, said:

Bună ziua! Ce becuri dintre ăstea de mai jos sunt mai bune? Din review-uri pur și simplu nu ți poți da seama, unii le laudă și zic că sunt mult mai albe decât restul, alții zic că sunt lumânări și că luminează ca becurile de 10 lei...
Mulțumesc!
Dintre toate astea, eu as merge pe Philips. Cu restul mai mult faci zile fripte alora din fata, decât sa ai tu plus de lumina. Lumina alba nu e cea mai eficienta pentru iluminat drumul din fata ta.

Edited by richelieu, 27 August 2022 - 06:12.


#30
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 richelieu, on 27 august 2022 - 06:09, said:

Dintre toate astea, eu as merge pe Philips. Cu restul mai mult faci zile fripte alora din fata, decât sa ai tu plus de lumina. Lumina alba nu e cea mai eficienta pentru iluminat drumul din fata ta.
Intre lumina albastruie,cea galbuie si cea alba tu vii cu afirmatia ca cea alba nu e cea mai eficienta?Posted Image

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Pai nah…io nu am chiulit la orele de fizica, sa particip la alea de meltenisme și trolling 🤷

Edited by richelieu, 27 August 2022 - 07:47.


#32
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007

 MembruAnonim, on 27 iunie 2022 - 15:29, said:

.........
Octavian__ folosrste bec osram de 6-9 lei, e de pe forumul loganclub.E chitros,nici vorba sa fi pus el vreodata becuri scumpe pe vreo masina !
Daca ai fi digerat postul meu, realizai ca am incercat mai multe branduri si puteri declarate la becuri halogen.
Au fost niste ani buni unde virtual nu am mai activat pe niciun forum.

Experienta mea e bazata pe incercari si nu din review-uri.
Asa am ajuns la concluzia ca becurile de baza sunt cele mai ok, pt ca restul asa cum am spus in postul anterior nu indeplinesc criterii de lunga durata pt a le folosi.

Cum iti perimiti tu asta virtual public sa ma declari "chitros" pe nicio baza concreta ??



#33
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 29.10.2017
Apropo de performanta vs durata de viata, asa am ales si eu nighbreaker silver de care ziceam mai sus. Pe site-ul Osram sunt date 2 valori pentru lifespan una mai mica b3 si alta mai mare tc, b3 inseamna durata pentru care 97% din becuri raman functionale, intre b3 si tc cam 63% din ele se ard.  Pe site-ul Philips e data o singura valoare sau cateodata e scris "Pana la X ore", de unde concluzionam ca atunci cand e o valoare singulara e vorba de o medie intre b3 si tc..iar cand e scris Pana la x ore ..e vorba de valoarea mai mare tc

Din gama nighbreaker, silver avea aceleasi valori ca osram standard adica 330h pentru b3 si 550h pentru tc (valori bune) dar o lumina mai puternica. Celelalte doua laser si 200 aveau durata scazuta de viata

Becurile long life au filament mai gros dar mai putin, lumineaza mai slab dar au durata de viata lunga (cele performance au filament mai subtire dar mai mult). Ele nu prea sunt recomandate pentru ca lumineaza slab si orice bec cu filament in timp i se degradeaza performanta, asa ca e de preferat un bec cu o durata medie de viata astfel incat sa te oblige sa il schimbi decat sa umbli cu lumanari noaptea pe strada.

#34
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Acum după 6 luni de utilizare Osram Night Breaker Silver pot să îmi spun părerea sau mai stau pe tușă....
Întrebarea este pt cârcotași...

#35
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 richelieu, on 27 august 2022 - 07:46, said:

Pai nah…io nu am chiulit la orele de fizica, sa particip la alea de meltenisme și trolling ��
Acum ''100 de ani'' cand erai la orele de fizica , nu erau becuri cu led Posted Image ! Si nu confunda xenoanele cu ''blue spanac'' , ''e neste chestii cu intensitati...voltaj serios...altceva''. Cu simpatie Posted Image !!!

 feribalint, on 27 august 2022 - 20:49, said:

Acum după 6 luni de utilizare Osram Night Breaker Silver
Baga...baga !!! Eu pariez pe...multumit Posted Image !!!

Edited by Alltrack, 27 August 2022 - 21:05.


#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
1. S-au schimbat legile fizicii între timp și nu știu eu? 🤷
2. Vorbeam despre xenon aici și nu m-am prins eu?
3. La câte xenoane stock ai văzut tu lumina alba?
4. In caz ca nu ai observat, eu am dat o recomandare bazată pe becurile indicate in postarea inițială

Apropos, “voltaje” nu exista ca termen de specialitate. Utilizarea termenului este dovada de ignoranta. Termenul corect este “tensiune”, cu unitatea de masura “volt”.
Asta ca sa nu mai incerci sa pari deștept, sau dacă o faci, sa îți și iasă cât de cat, macar in ochii profanilor 🙈

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate