Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ce becuri H7 să iau?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
marconius

marconius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.06.2018
Bună ziua! Ce becuri dintre ăstea de mai jos sunt mai bune? Din review-uri pur și simplu nu ți poți da seama, unii le laudă și zic că sunt mult mai albe decât restul, alții zic că sunt lumânări și că luminează ca becurile de 10 lei...
Mulțumesc!

Attached Files



#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019
Depinde ce ai mai condus.


Vii dupa Dacia Supernova, sunt ozn-uri.
Vii dupa Mercedes Benz 2021, full led. Sunt lumanari.

Eu as lua Philips.

#3
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai sunt cam diferite !
Primele 2 pe blue si xenon(doar culoarea e de xenonPosted Image )sunt mai bune pe timp frumos si...discutabil pe ceata , in schimb pe timp ploios/ud nu prea vezi nimic .
Osram night breaker laser , desi mai scump , ar fi alegerea mea dintre ele , se apropie putin de xenoanele adevarate , iar Osramurile mi s-au parut ca tin mai mult fata de Philipsuri.
Philips Vision e un bec corect fata de pretul lui dar mie mi se pare ca pierde destul de rapid din luminozitatea initiala , deci ar trebui schimbate mai des .
PS - Nu am citit comentariile , vorbesc din experienta proprie !

Edited by Alltrack, 25 June 2022 - 11:47.


#4
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 29.12.2016
Mergi pe night breaker.
Fiind becuri pe halogen nu cred ca o sa fie albe si probabil o sa aiba putin o tenta de xenon.
Ca sa beneficiezi la maxim de becuri, asigura-te ca le ai reglate corespunzator. Eu mi-am cumparat niste xenoane tot de la Osram si sunt super multumit.

Edited by 1000FPS, 25 June 2022 - 12:00.


#5
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012
https://www.osram.co...35/ZMP_4057697/
aici gasesti fisa cu specificatii care te va ajuta sa nu-ti iei teapa .
cauta ce valoare are parametrul : flux luminos ( el e cel care conteaza )

si aici ai fisa pentru un osram ultra life , care ce sa vezi , are acelasi flux luminos , adica 1500 lumeni
https://www.osram.co...61/ZMP_1013618/

Ce difera intre becuri nu este fluxul luminos ci temperatura de culoare .

Concluzia : aceeasi marie cu alta palarie se poate vinde cu preturi foarte diferite si cu profit pe masura

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013
Mie astea mi s-au parut cele mai ok: https://www.emag.ro/...o/pd/D6LVKCBBM/

Nici foarte scumpe, dar cel putin la mine mult mai rezistente in timp fata de Philips. Lumina e putin galbuie, bec cu incandescenta in final, dar nu sunt lumanari deloc nici la culoare nici la cantitatea de lumina.

#7
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,683
  • Înscris: 29.10.2017
Philips Whitevision recomanda baiatul din Brasov care face review-uri
Cele gen nightbreaker se ard repede, e incomod sa le schimbi des mai ales la unele masini... mai e si pretul si factorul de a ramane noaptea pe vreun drum in afara orasului cu un singur bec functional

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,368
  • Înscris: 30.08.2006
Primele 2 seturi sunt de zi dar chioare noaptea. Pe unele seturi tip xenon chiar scrie ca sunt doar de zi. Daca nu conduci noaptea in afara localitatilor, le recomand. Se ard destul de repede. Al 3 set e un echilibru intre o lumina suficienta pentru noapte si o culoarea ceva mai alba. Al patrulea set este excelent pentru conditii meteo cu vizibilitate scazuta si in plus are si o durata de viata mai mare.
Eu am niste becuri complet albastre din Selgros care dau o lumina destul de alba dar noaptea primesc mai multa lumina de la iluminatul public decat de la becuri. In schimb nu s-au ars nici dupa 3 ani de utilizare.

Edited by Leo2006, 25 June 2022 - 14:43.


#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Din Kaufland, set de 2 (Pilot parcă le spune). La fel țin ca Philips-urile.

#10
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 27.03.2006
Din cele postate eu as merge pe Laser, daca nu, eu la masini folosesc Philips Extreme Vision, cam acelasi lucru cu Osram. Din cauza ca sunt destul de puternice tin undeva la 1 - 1.5 ani, depinde cat de mult sunt folosite.

Edited by arkhangel, 25 June 2022 - 15:54.


#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,452
  • Înscris: 24.05.2010
Osram Night Breaker recomand si eu. Sunt ok si lumina este ceva mai alba fata de clasicele halogene. Le-am pe masina din ianuarie si sunt cumva multumit de ele, inainte aveam kit xenon aftermarket...dar le-am dat jos din cauza ca nu sunt legale. Mentionez ca masina are far cu lupa din fabrica.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003
Philips Vision sunt faine, am avut pe Clio pe vremuri. Nu lua albastre ca au lumina mai redusa din cauza filtrului.

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
becurile cu temperatura de culoare joasa au sticla colorata. Coloritul ala opreste o mica parte din lumina.

Eu zic sa iei becuri Osram de 55W si 10 lei bucata si esti cel mai castigat. Oricum puterea becurilor nu difera pentru ca trebuie sa respecte niste standarde. Deci orice cumperi, la acelasi rating de putere, cu orice harneala scrisa pe ele +130% si alte balarii din astea, tot la fel lumineaza.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
osram night breaker 200 h7 https://www.emag.ro/...pRoCGucQAvD_BwE

#15
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.07.2020
Vezi ca e un baiat pe Youtube care testeaza foarte multe modele de becuri, 'm3rovingian'.

Pe scurt, din ce am citit si eu:
-Cele cu filtru albastru scad extrem de mult din luminozitate, deci daca vrei sa vezi ceva, renunta la culorile reci.
-Becurile cu 100% - 150% - 200% se ard relativ repede - cu cat au intensitatea mai mare, cu atat se duc mai repede (bine, aici conteaza si de farul tau, cum e facuta lupa, daca se poate aerisi, etc)

Cool blue intense, ambele, nu le lua daca vrei intensitate. Daca mergi doar prin orase unde este iluminat stradal si nu te intereseaza cat de bine lumineaza farurile, nu e problema.
Night breaker lumineaza foarte bine doar ca, din cate am auzit de la mai multi oameni, la cam 1-2 ani se ard deci trebuie sa-ti asumi pretul lor si riscul de a se arde rapid. Daca totusi mergi pe 200%, m3rovingian recomanda Philips Racing Vision GT200, cica lumineaza mai bine si au o durata de viata mai lunga.
Daca n-ai pretentii, mergi pe ceva intre 0% si 100% intensitate si nu te uita la temperatura culorii (alb cald/rece)

#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.04.2007
Xtreme light, NightBreaker, 150% more light, Super Light etc dau un plus minimal de lumina, nejustificat de putin la cat costa. Daca nu mergi ziua cu scurta pe post de lumini de zi o fi ok si noaptea circuli putin. Daca circuli relativ mult si pe timp de zi cu scurta aprinsa, toate astea cu "more/extreme light" sunt o cheltuiala paguboasa, costa de 4-5 ori mai mult si se ard de 5-10 ori mai repede, viata incomparabil mai scurta decat normalele halogen si asta pt un plus minim de lumina.

Eu m-am lecuit de ele. Cele mai ok raportat la viata/pret mi s-au parut a fi Philips H7 Vivion +30% , sunt tot din categoria lumanarilor, dar au 0,001 lumeni mai mult decat un Osram/Hella clasic si au viata lunga.

Daca te risti sa ramai fara talon exista Osram Led H7, neomologate pt drumurile publice. Costa mult dar de la producator ai o garatie de 5 ani la ele.
Nu stiu cat de tari sunt in viata reala, dupa specificatii au doar 1200 lumeni flux luminos, adica putin, similar cu un H7 normal (1200-1400 lumeni) .

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
goldieczr sa iti pui si la proiectoare philips ultralight pro150, sunt mai bune decat osram nightbreaker
Daca vrei ptr faruri cele mai bune,cauta Ring 200 - sunt locul1

#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,452
  • Înscris: 24.05.2010
Întrebare,.
Cei care recomandați și folosiți aceste becuri sau va luați după review-uri?
Cu excepție la colegul Octavian....
Întreb și eu pt cultura mea generala.
Eu cea ce am recomandat îl și folosesc...exact ca și în descrierea din prima mea postare pe acest topic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate