Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

e valida o carte de identitate provizorie fara adresa?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 19.11.2013
am pus intrebarea asta si in sectiunea juridica dar se pare ca nu e prea citita asa ca o repet si aici.

pe scurt e vorba de ruda unui prieten care sta in chiria si a vrut sa stie daca poate sa ia ruda in spatiu la el fara acordul proprietarului.

am intrebat eu pt el pe aici si raspunsurile au fost clare si anume ca nu se poate.

si fast forward to present ruda aceea a reusit sa faca c.i.p dar cei de la evidenta au trecut doar localitatea fara strada si nr de strada.

si acum vrea sa stie daca e valida asa din pct de vedere legal adica c.i.p fara adresa poate fi folosita pt chestii legale de afaceri etc.

scuze ca repet mesajul aici aparent nu are rabdare sa astepte un raspuns.


#2
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.04.2009
Dacă a fost emisă de un organ al statului, este validă. Acuma depinde și pt ce e valabilă, nu cred că poate aplica pt un credit sau un card bancar... N-am văzut încă CI fără adresă clară

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
Cum poți întreba dacă e valabila? Presupun ca a primit-o de la serviciul de evidenta persoanelor, nu de la ghereta de bilete ratb.
Nu poți ieși din tara cu ea, dar pe baza adeverinței provizorii de identitate + certificat de nastere poți scoate pasaport, în rest e ok în relațiile cu statul roman.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postabulafius43, on 25 iunie 2022 - 11:13, said:

pe scurt e vorba de ruda unui prieten care sta in chiria si a vrut sa stie daca poate sa ia ruda in spatiu la el fara acordul proprietarului.
Nu. Doar proprietarul poate lua in spatiu ca el este proprietarul spatiului.

#5
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Cartile provizorii se elibereaza celor care nu detin actele necesare pentru o carte de identitate - acte stare civila sau dovada domiciliului.
Se elibereaza strict in acest scop, sa te duci sa scoti duplicate.
Unele birouri de evidenta a persoanelor din tara accepta ca dovada domiciliu extras de carte funciara.

View Postabulafius43, on 25 iunie 2022 - 11:13, said:


vrea sa stie daca e valida asa din pct de vedere legal adica c.i.p fara adresa poate fi folosita pt chestii legale de afaceri etc.
scuze ca repet mesajul aici aparent nu are rabdare sa astepte un raspuns.

Poate sa astepte pana luni si suna la politia care i-a eliberat documentul sa intrebe.
Desi putea sa o faca la momentul eliberarii actului.

Edited by biggie1976, 25 June 2022 - 16:44.


#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015
Am avut o carte de identitate provizorie pe care insa scria domiciliul provizoriu. Am preschimbat carnetul de conducere expirat in 2009 si mi-am deschis cont la banca (CEC).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate