Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Programatori, va cauta firmele de recrutare din strainatate?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
DoD si DoR sunt pentru tine, ca sa pui granite sanatoase intre tine si client.

#38
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Cuvinte goale.
Daca te uiti la Agile "manifesto" o sa vezi ca sunt doar un set de principii ambigue, fiecare le poate interpreta cum vrea.
De aceea nici nu functioneaza, cel putin la compania unde lucrez.
Cand un pusti de 13 ani dezvolta aplicatii mai avansate decat ditamai corporatia de miliarde de euro cu Agile si tot felul de scamatorii, cred ca e clar ca dezvoltarea de software e doar un pretext la astia.
Apropo de scalabilitate si mentenanta. Cand eram prin liceu deja stiam sa fac structura unei baze de date prin aplicatie, cu migrari, eventual orm. Aici in team avem un indian care se ocupa de bazele de date, si cand trebuie o schimbare la structura, o face el manual din ceva program in windows. Cand mi-a zis prietenul am crezut ca e o gluma

#39
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,985
  • Înscris: 13.03.2005
E clar: la chirurgie nu au angajat nici măcar veterinarul, și atunci sa avem pretentii să fie chirurg de chirurgie toracică?
Scuze de paralela cam off-tipic cu programatorii angajați...dar asta am înțeles eu.

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View Postgratzi858, on 27 iunie 2022 - 18:20, said:

Daca te uiti la Agile "manifesto" o sa vezi ca sunt doar un set de principii ambigue, fiecare le poate interpreta cum vrea.
De aceea nici nu functioneaza, cel putin la compania unde lucrez.

Nu functioneaza fiindca fie proiectul nu se preteaza la agile, fie nu e nimeni acolo care sa aplice corect principiile si sa faca tot setup-ul necesar.
Principiile sunt niste ghidaje si nu mi se par deloc ambigue. Ambigue sunt doar pentru cine nu pricepe ce e agile-ul si cum ar trebui sa aplice metodologia.
DoD si DoR evident ca difera de la proiect la proiect.

P.S: exista proiecte si in alte industrii, nu numai in IT

View Postgratzi858, on 27 iunie 2022 - 18:20, said:

Cand un pusti de 13 ani dezvolta aplicatii mai avansate decat ditamai corporatia de miliarde de euro cu Agile si tot felul de scamatorii, cred ca e clar ca dezvoltarea de software e doar un pretext la astia.

Deja bati campii de ceva vreme.
Ti s-a explicat ca tu in mod sigur nu ai imaginea de ansamblu, vezi doar o bucatica din tot, drept urmare nu iti poti da cu parerea daca e util sau nu ce ti se cere sa faci.

De curiozitate: da exemple da tehnologii cu care lucrezi si descrie un pic aplicatia asta pe care o rescrii singura si va fi cea mai tare.

#41
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Post_Smiley_, on 27 iunie 2022 - 07:31, said:

...te cauta... pe tine ca si programator, nu pe tine ca si firma care poate plasa programatori.
Inca se cauta romanii si pe PF si ca firme de outsourcing.
Mai putin decat anul trecat ptr ca ne-au luat fata ucrainenenii temporar prin empatie datorita situatiei

View Postgratzi858, on 27 iunie 2022 - 18:20, said:

Apropo de scalabilitate si mentenanta. Cand eram prin liceu deja stiam sa fac structura unei baze de date prin aplicatie, cu migrari, eventual orm. Aici in team avem un indian care se ocupa de bazele de date, si cand trebuie o schimbare la structura, o face el manual din ceva program in windows. Cand mi-a zis prietenul am crezut ca e o gluma
Cam asta e nivelul lor de "senior", departe de ei high tech-ul.
Or fi 0.1% dar in rest numai buleli fac !

N-am nimic cu indienii dar ma enerveaza programatorii increzuti dar nepriceputi, se aplica perfect vorba asta : sa te fereasca Dumnezeu de prostul harnic, desi nu-s chiar harnici

PS: tocmai am terminat un proiect cu o echipa de top din India unde seniorul este taxat cu 800 euro / zi catre client ! Asta e doar ultimul dintr-o serie lunga pe la corporatie de top

View Post_Smiley_, on 27 iunie 2022 - 07:31, said:

ps: legat de "straini vs romani", nu sunt mari diferente intre ei. firmele din afara sunt ceva mai obisnuite cu tarife mai mari, dar in cea ce priveste pretentiile, sunt cam la fel. toti vor o cotatie pentru o aplicatie simpla cu un singur buton pe o singura fereastra, iar dupa ce le-o trimiti incep cu "butonul ar trebui sa faca si asta, si asta, si asta....in acelasi pret, evident" Posted Image
Ai descris modul Dorel de a lucra in programare si acolo clar te bat indienii si la pret si la disponibilitate

Edited by radu103, 27 June 2022 - 21:02.


#42
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

View Postgratzi858, on 27 iunie 2022 - 18:20, said:

Cuvinte goale.
Nu-s cuvinte goale, de ani de zile lucrez in Agile, acum suntem pe SAFe (https://www.scaledagileframework.com/)
si daca Agile este aplicat cum trebuie , lucrurile merg struna.

Insa pt a lucra in Agile trebuie sa lucrezi in echipa si nu sa te consideri ca tu esti toata echipa.Tu le stii pe toate si ceilalti nimic.

Quote

Cand un pusti de 13 ani dezvolta aplicatii mai avansate decat ditamai corporatia de miliarde de euro cu Agile si tot felul de scamatorii, cred ca e clar ca dezvoltarea de software e doar un pretext la astia.
Povesti frumoase, in realitate lucrurile stau altfel. Eu de altfel incep sa am dubii ca tu ai lucrat vreodata intr-o echipa si ca inca esti la liceu.

Quote

Apropo de scalabilitate si mentenanta. Cand eram prin liceu deja stiam sa fac structura unei baze de date prin aplicatie, cu migrari, eventual orm. Aici in team avem un indian care se ocupa de bazele de date, si cand trebuie o schimbare la structura, o face el manual din ceva program in windows. Cand mi-a zis prietenul am crezut ca e o gluma
Categoric inca esti la liceu.
La Taica Lazar da, toti le fac pe toate, nu lucrati in mod distribuit. Nu poti sa le stii pe toate, de aceea ai oameni specializati pt fiecare domeniu.
Din afirmatia ta imi dau seama ca tu puteai sa creezi baze de date direct din aplicatie ? Asa , fara roluri de useri, direct pe contul de admin, din localhost probabil ?
guvernanta datelor ?
securitatea partajata pe layer de securitate cu rolul de useri  ?
Access VPN pe baza de service accounturi conform cu nivel de securitate impus ?
Direct din aplicatie pe baza de date in mediul de productie ?.

Edited by AlaDinCopac, 30 June 2022 - 10:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate