Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Programatori, va cauta firmele de recrutare din strainatate?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postgratzi858, on 25 iunie 2022 - 18:15, said:

....In echipa va dura ceva mai mult de 2 saptamani....

pai fa-o tu mai repede. saptamana viitoare faci backend-ul, si pana fac ei review tu faci si frontend-ul. n-or sa aiba ce sa mai zica, odata ce vor vedea ca ai terminat deja proiectul.

#20
mir6

mir6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc tuturor pentru raspunsurile de pana acum, imi sunt de mare ajutor.

Am gasit joburi de la 300 - 650 lire/zi in UK pe aceste site-uri (https://www.jobsite.co.uk/, https://www.technojobs.co.uk/, https://www.cwjobs.co.uk/), remote, pe baza de contract.
Ce sanse sunt pentru noi, romanii, sa prindem astfel de joburi?

Cine a trecut prin procedura specifica obtinerii unui astfel de job, cat de complicat a fost si a prins joburi atat de bine platite fara sa emigreze?

#21
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

View Postgratzi858, on 25 iunie 2022 - 17:02, said:

In echipa mea suntem 14 acum.
Din care 9 programatori.
Nu este echipa ta, tu esti un sigura personana, iar un squad agile mai mult de 10 este interzis sa fie.

Quote

Din acesti 14 avem 6 indieni si le-am vazut la toti cv-urile si sunt impresionante. Toti cu functii pe la microsoft. Si ghici ce? Absolut toti sunt praf la programare.
Esti genul de incepator care crede ca lumea incepe si se termina cu el, insa ai ramas blocat in aceasta etapa. Daca la programare esti tu praf si aia sunt buni?

Quote

De exemplu ca aplicatia sa produca o anumita data fortau un gmt+1 in loc sa faca detectie la fusul orar.
Nu stii Agile/Scrum. Intai se aplica solutia temporara si apoi solutia finala (daca e timp). Daca nu este atunci se trece in backlog un reminder.
Si da faza cu gmt + 1 , daca rezolva rapid problema, inainte de dead-line , este o solutie OK, mai ales daca proiectul respectiv face parte dintr-un lant de alte proiecte
iar datele (outputul) este folosit de o alta echipa de proiect care te  asteapta pe tine.
Dar tu fiind  incepator cu pile in echipa, nu prea stii  mai nimic de project management si din cate observ managerul te tine departe de acest proces.
Te-ai dat in stamba si in echipa ta, cum ai facut aici ? Posted Image)

Quote

Toata functionalitea este amestecata si inter-dependenta, nu exista nici o separatie. Daca fac o modificare intr-un loc, ceva nu mai merge in alt loc.
Sincer cu din astia la microsoft nici nu ma mir ca Windows e cum e.
Pai daca nu intelegi codul din fata, normal ca nu stii ce sa modifici. Dar ia spune-mi cum e Windowsul ? =)))

Quote

Si nu este doar la mine in echipa asa.
Ca avem meetings si buddies din alte echipa.
In absolut toate echipele este la fel. Toti dezvolta o aplicatia foarte similara cu a noastra si la fel de prost.
Tu practic esti acum ca intr-o gara, si te miri de toate trenurile merg pe sine. E ceva stricat in acest design domne =))

Quote

Am impresia ca la nivel de companie se face spalare de bani sau ceva similar pentru ca nu are nici o logica sa arunci atatea milioane de euro pe ceva banal, in unele cazuri chiar inutilizabil.
Cineva din alta echipa mi-a zis ca au lucrat la o aplicatie 5 ani si in final nu a fost folosita deloc.
Ce stii tu sunt franturi de informatii si le pui cap la cap si obtii o imagine falsa. Ce stii tu despre imaginea la nivel coporate ? De unde stii tu cand si cum va fi folosita o aplicatie.
Dar poate inca nu este timpul s-o foloseasca, sau poate este in stand-by din anumite motive tehnico-economice, sau poate voua vi s-a zic ca proiectul e mort ,
insa proiectului i se va da o noua echipa si un nou manager si un  nou nume si va continua existenta sub alta forma ?

View Postgratzi858, on 25 iunie 2022 - 17:18, said:

AlaDinCopac daca zici ca lucrezi in acest mod de 15 ani nu stiu ce sa zic..
Pe de o parte iti admir perseverenta.
Pe de alta parte te compatimesc ca 15 ani mai mult ca sigur nu ai produs efectiv ceva util umanitatii.
Pai eu am avut ca mentori de frecat menta pe unii care au lucrat la kernelul de Windows, kernelul ala vai de mama lui, praful prafurilor. =))
Deci cum freaca astia menta  cand lucreaza la acest OS ,nici nu stii. Pur si simplu Windows-ul functioneaza de la sine.
Nimeni nu face  nimic acolo. Toti editeaza fisiere si se uita intr-un monitor, nimeni nu munceste nimic. =))

Quote

Programarea in aceste companii mari este banoasa, insa nu aduce nici o alta satisficatie in afara de bani.
Lucrul in echipa poate functiona, dar nu in acest mod.
Daca lucrai in domeniul stiai ca peste 80% din programatori lucreaza din pasiune si nu din bani neaparat, pt ca nu
exista suma de bani pe lumea astea care sa acopere uneori stresul si tensiunea in anumite etape ale proiectului.
Daca ar fi sa cuantifici numnai dupa bani, pai toti am demisiona in 6 luni si am alege alt domeniu, de frecat menta  =))

Quote

Sunt multe aplicatii ok dezvoltate de echipe, dar pe la firmulete mici, unde managerul e lead programmer sau are treaba cu programarea si e pasionat de ceea ce face
Tu vorbesti de "Taica Lazar" SRL. Daca la nivel project management proiectul nu are scalabilitate, codul ala care il vei face tu nu va fi scalabil dar mai mult
nu va putea fi interoperabil cu alte sisteme.

Quote

managerul e lead programmer
Managerul este manager, iar leadul este lead. Ideea e ca trebuie sa-ti respecti un  work-life balance, de asta sarcinile sunt distribuite.
Ca daca nu ai un work-life balance sanatos, atunci ai probleme mult mai mari decat probleme in programare. =))

View Postmir6, on 26 iunie 2022 - 09:27, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile de pana acum, imi sunt de mare ajutor.

Am gasit joburi de la 300 - 650 lire/zi in UK pe aceste site-uri (https://www.jobsite.co.uk/, https://www.technojobs.co.uk/, https://www.cwjobs.co.uk/), remote, pe baza de contract.
Ce sanse sunt pentru noi, romanii, sa prindem astfel de joburi?

Cine a trecut prin procedura specifica obtinerii unui astfel de job, cat de complicat a fost si a prins joburi atat de bine platite fara sa emigreze?
In primul rand care este nivelul tau de calificare in programare, pt ca vad ca tu cauti toate tipurile de job din IT si nu esti specific pe anumit profil din IT /
Daca vrei sa faci IT strict pt bani, lasa-te de acest domeniu, pt ca tu vrei sa faci bani nu sa faci programare.

View Postradu103, on 25 iunie 2022 - 18:25, said:

In India la corporatie ii angajeaza cu autobuzu. Se umple autobuzu la facultate, ii da jos, ii testeaza 5 min conversational limba engleza si daca se inteleg atunci la plecare au deja contractul semnat.
Pe bune ca e mai rau ca la ferma de animale angajarea cotporatistilor din India.
Nici nu va imaginati cat de jos este nivelul si asta fara pile ! In mod real nu-i testeaza ptr cunostinte de programare ptr ca este nevoie de apasaci de taste ptr head count
Apasaci/neapasaci de taste, tot fac ei acolo ceva bine din moment ce sunt platiti, ca nimeni nu arunca cu banul pe fereastra asa la infinit.

Edited by AlaDinCopac, 26 June 2022 - 10:57.


#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAlaDinCopac, on 26 iunie 2022 - 11:00, said:

Daca lucrai in domeniul stiai ca peste 80% din programatori lucreaza din pasiune si nu din bani neaparat, pt ca nu
exista suma de bani pe lumea astea care sa acopere uneori stresul si tensiunea in anumite etape ale proiectului.
Daca ar fi sa cuantifici numnai dupa bani, pai toti am demisiona in 6 luni si am alege alt domeniu, de frecat menta  =))


Hai sa nu exageram totusi.
Domeniile de frecat menta nu sunt chiar banoase, nu la nivelul IT-ului. Pana una alta facturile si mancarea le platesti cu bani si nu cu pasiune.

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmir6, on 26 iunie 2022 - 09:27, said:

Am gasit joburi de la 300 - 650 lire/zi in UK pe aceste site-uri (https://www.jobsite.co.uk/, https://www.technojobs.co.uk/, https://www.cwjobs.co.uk/), remote, pe baza de contract.
Ce sanse sunt pentru noi, romanii, sa prindem astfel de joburi?...
la ce si cum intrebi, incep sa cred ca sansele tale sunt foarte mici.
chiar nu inteleg...ai gasit un job atractiv, scrie acolo ca e remote pe baza de contract....ce te costa sa aplici si sa incerci sa-l obtii?

#24
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003

View Post_Smiley_, on 25 iunie 2022 - 16:40, said:

brut sau net?
chiar si brut, 350 pe zi nu-i deloc rau.
Brut. Pentru ce fac eu este incredibil de putin. Cineva cu experienta nici nu raspunde la asemenea sume decat poate cu degetul mijlociu

View PostAlaDinCopac, on 26 iunie 2022 - 11:00, said:

Apasaci/neapasaci de taste, tot fac ei acolo ceva bine din moment ce sunt platiti, ca nimeni nu arunca cu banul pe fereastra asa la infinit.
Esti in eroare : si in India la fel ca si-n Romania a crescut IT-ul sustinut fiind prin niste scutiri de taxe imense la pachet cu subventii pe salarii si multe alte fonduri gratis ptr echipamente
Nu sta nimeni acolo pentru valoarea lor intelectuala. Toti indienii priceputi sunt extrasi din mizeria aia si dusi in tari civilizate daca au ceva in cap

Edited by radu103, 26 June 2022 - 14:00.


#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ma bucur sa vad colegi de forum cu salarii atat de bune :). adica 350 euro/zi brut inseamna in Ro cam 4.500 euro net.
daca cineva mi-ar spune in fata ca asta e salariu de "indian incepator si disperat", ca este "incredibil de putin" si ca raspunsul nu poate fi decat "cu degetul mijlociu", parca mi-ar veni sa spun ca minte sau nu stie sa calculeze. nu de alta, dar un programator senior din India castiga ~1000 euro/luna. gasesti relativ usor juniori pe la 300 euro/luna.
dar de, pe forumuri intalnesti o gramada de oameni, din diverse medii.

#26
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Cam astea sunt salariile in europa in IT. Nu e asa mult daca te raportezi la inflatie.
La mine in echipa am aflat ca cel mai mult castiga un olandez - 100 euro/ora.
Este ceva mai bun decat indienii, dar nu cu mult.
Din ce am inteles va fi ejectat in curand pentru ca nu "presteaza" de 100 e/ora.
Este o risipa de bani incredibila la aceste companii. Noi o ducem chiar bine. Dar cand ma gandesc la cei de jos care presteaza munca fizica la aceleasi companii ce salarii mizere au, chiar ma deprima. De exemplu un casier care chiar munceste 8 ore pe zi la banda rulanta.
La noi jumatate din program avem doar meetings, multe din ele sunt practic degeaba. Stam doar si ascultam cum vb cei care sunt peste manager. Niste oameni care nu produc efectiv nimic. Doar abereaza cateva ore pe saptamana despre aplicatia noastra prin meetings ca sa justifice niste salarii astronomice.
Eu cand am intrat in echipa nici nu visam ca dezvoltarea unei aplicatii poate cobori la un asa nivel. Sincer e aproape de ridicol.
Si nu cred ca e o intamplare. Se pare ca asa se invart banii azi. Genul asta de invarteli credeam ca exista doar pe la noi la bugetari, dar uite ca la altii e si mai si

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postgratzi858, on 26 iunie 2022 - 18:29, said:

Cam astea sunt salariile in europa in IT. Nu e asa mult daca te raportezi la inflatie....
a doua fraza nu are absolut nici un sens. inflatia e o chestie relativa (compari preturile de azi cu cele de acum X luni), si nu ai cum sa o compari cu o valoare fixa (salariul). ai putea eventual sa spui ca maririle salariale sunt mici raportate la inflatie (marirea este si ea relativa, salariul actual/ salariul de acum X luni).

referitor la ce ai scris in rest....poate daca faci in 2 saptamani aplicatia aia, or sa-ti dea tie cei 100 E/ora.

#28
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003

View Post_Smiley_, on 26 iunie 2022 - 14:18, said:

ma bucur sa vad colegi de forum cu salarii atat de bune :). adica 350 euro/zi brut inseamna in Ro cam 4.500 euro net.
daca cineva mi-ar spune in fata ca asta e salariu de "indian incepator si disperat", ca este "incredibil de putin" si ca raspunsul nu poate fi decat "cu degetul mijlociu", parca mi-ar veni sa spun ca minte sau nu stie sa calculeze. nu de alta, dar un programator senior din India castiga ~1000 euro/luna. gasesti relativ usor juniori pe la 300 euro/luna.
dar de, pe forumuri intalnesti o gramada de oameni, din diverse medii.
Calculele tale sunt gresite.
Maxim 2500 euro / luna ia un om plasat cu 350 euro pe zi dupa cheltuielile firmei si taxele pe salariu.
Vezi ca eu taxez 115 euro /h si de abia acolo incepi sa vezi ca ramane profit ptr un om senior cu experienta dupa ce platesti acareturile, birou si toate cele.
Trebuie sa acoperi si concediul, asta e 13% aprox, trebuie sa acoperi si perioadele de neutilizare ca nu suntem roboti !

Si indienii aia care castiga 1000 euro / luna sunt vanduti de firmele lor cu minim 350-400 adaca au peste 3 ani "experienta", oricum nivelul lor e mult sub nivelul romanilor si al ucrainenilor pe aceiasi bani.

Nu va mai vindeti sub 350-400 ptr ca nici indienii nu sunt vanduti asa ieftin. Daca nu credeti incercati sa luati voi indieni de pe site-uri pe ce specializare aveti si inmultiti cu 2 ce estimeaza ei ptr ca niciodata nu livreaza calitatea finala, ceva 100% utilizabil si exact in bugetul "vandut" celor care vor ieftin.

Acum 2 ani juniorii erau dati pe 250-300 si era ok-ish, acum dupa cresterile de preturi la tot minim 400 e un tarif acceptabil sustenabil

Daca indienii zic ca-s seniori inseamna ca au lucrat alandala vreo 4 ani la o fimra de outsourcing heirup merge si-asa.

Cei cu adevarat buni pleaca imediat de acolo spre state si europa ajutati de corporatii

Edited by radu103, 26 June 2022 - 20:09.


#29
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Eu am cerut chiar putin daca e sa ma compar cu altii.
Dar nu stiam care e nivelul si am zis sa nu fiu nesi.
Macar raman cu vreo 90% din suma pentru ca norma la pfa este mica.
Dupa ce imi expira contractul o sa cer minim dublu, altfel renunt. Si oricum ma gandesc sa renunt daca nu se schimba si alte lucruri, nu doar salariul

Apropo de romani, sefa peste managerul nostru este romanca :D

#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postradu103, on 26 iunie 2022 - 20:00, said:

Calculele tale sunt gresite.
Maxim 2500 euro / luna ia un om plasat cu 350 euro pe zi dupa cheltuielile firmei si taxele pe salariu.
Vezi ca eu taxez 115 euro /h si de abia acolo incepi sa vezi ca ramane profit ptr un om senior cu experienta dupa ce platesti acareturile, birou si toate cele.
lol :)
e prima data cand aud ca ti se propune o suma care contine de fapt si cheltuielile firmei intermediare. pana acum toate ofertele de care am auzit s-au referit strict la cat o sa primeasca programatorul (de obicei brut), in nici un caz nu i se spune cat va plati de fapt clientul final.

dar da, mai spune-ne cum "2500 euro / luna" e nivelul pentru "un indian incepator si disperat" :)


ps: in caz ca n-ai priceput, discutia este despre cat poate primi un angajat (cu CIM sau cu colaborare pe PFA/SRL gen one-man-show), nu cat poate factura o firma direct clientului final. da, o firma poate cere sume foarte mari, la care un programator "solo" nu poate ajunge. dar asta e alta discutie.

#31
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003

View Post_Smiley_, on 26 iunie 2022 - 20:51, said:

dar da, mai spune-ne cum "2500 euro / luna" e nivelul pentru "un indian incepator si disperat" :)


ps: in caz ca n-ai priceput, discutia este despre cat poate primi un angajat (cu CIM sau cu colaborare pe PFA/SRL gen one-man-show), nu cat poate factura o firma direct clientului final. da, o firma poate cere sume foarte mari, la care un programator "solo" nu poate ajunge. dar asta e alta discutie.
Care e titlul topic-ului ?
La salariu de 1000 euro net / luna firma vinde omul ala cu minim 4000 euro brut / luna ca sa fie sustenabila
Peste vine si intermediarul de plasare daca e in peisaj si pune peste minim 30% !
Pana aici am vorbit de cel mai junior rol posibil la sumele astea, din India  si creste pana la 22-25.000 euro pe luna in functie de om si de nisa.

Tu nu prea intelegi ce scriu eu ptr ca nu cunosti piata, se vede cu ochiul liber din calculele pe saracie cu care induci in eroare audienta

View Post_Smiley_, on 26 iunie 2022 - 20:51, said:

da, o firma poate cere sume foarte mari, la care un programator "solo" nu poate ajunge. dar asta e alta discutie.
Te contrazic prin exemplul personal : taxez mai mult decat corporatia in acelasi proiect ptr ca nivelul meu nu mai exista la corporatie din moment ce i-am parasit si activez solo ! Culmea  tot corporatia ma invita in proiect ptr ca seniorii lor is buni de dadcit indienii pe acelaso stil merge si asa dar clientii nu sunt toti fraieri sa accepte bataie de joc
Daca esti bun, solo faci mai multi bani decat ai face angajat si e normal ptr ca te gestionezi singur si nu mai drenezi bani la hr, facility, freaca-menta sefi si sefuti care sa dea cu biciu, profitu companiei oricare-ar fi ea pana raman banii de salariu la "sclavete".

Si inca ceva : numai cu straini lucrez. Nu mai nevoie de clienti ciufuti romani, sunt pierdere de timp, nervi si bani cu talentele lor de primadona tepara

Edited by radu103, 26 June 2022 - 21:26.


#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cum spuneam mai sus:

View Post_Smiley_, on 26 iunie 2022 - 14:18, said:

ma bucur sa vad colegi de forum cu salarii atat de bune :)
doar ca tu nu prea intelegi topicul asta.
titlul lui incepe cu "programatori...", deci e destul de clar ca se refera la persoane fizice, nu la firme. asa ca daca spui un venit brut, ar trebui sa poti calcula relativ usor salariul net (scazand impozitul si contributiile sociale). tu dai o valoare, confirmi ca ar fi venit brut, apoi cand iti dai seama ca e prea mare spui ca ala e de fapt pentru "un om plasat" si ca mai sunt niste cheltuieli nespecificate cu "firma...acareturile, birou si toate cele", asa ca rotunjesti rezultatul la o valoare un pic mai realista :)

valorile la care te referi tu n-au nici o semnificatie pentru @mir6, pentru ca nu le poate folosi la comparatii cu salariul actual sau cu alte oferte. uite, poate el are 3.000 euro/luna net, si tu-i spui ca 350E/zi e foarte putin. in mod normal asta ar insemna ca el e platit prost (pt ca 350/zi inseamna 7.700/luna brut, deci cam 4.500/luna net), dar de fapt el e platit bine (pt ca tu spui ca cei 350/zi se transforma de fapt in 2500/luna, mai putin decat are el). incearca sa intelegi discutia si sa participi la ea intr-un mod constructiv.

#33
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

Quote

primadona tepara
Poti detalia ? Posted Image

View Post_Smiley_, on 26 iunie 2022 - 20:51, said:

ps: in caz ca n-ai priceput, discutia este despre cat poate primi un angajat
Ba nu, discutia e de fapt daca te cauta firmele straine.

View Postradu103, on 26 iunie 2022 - 13:59, said:

Esti in eroare : si in India la fel ca si-n Romania a crescut IT-ul sustinut fiind prin niste scutiri de taxe imense la pachet cu subventii pe salarii si multe alte fonduri gratis ptr echipamente
Nu sta nimeni acolo pentru valoarea lor intelectuala. Toti indienii priceputi sunt extrasi din mizeria aia si dusi in tari civilizate daca au ceva in cap
Pai stai putin  ca aia nu lucreaza in tarana pe marginea drumului.India este incubatorul de afaceri in software pe domeniul Java , in zona lor de Asia.
Bangalore este Sillion Valley indian si IIT Madras este universitate de top in cibernetica, informatica si automatica. Acolo se cerceteaza Hyperloop.

Ca nu-ti plac tie indienii asta e partea a 2-a . Posted Image
Dar sa stii ca s-au trezit si astia si acum majoritatea nu mai lucreaza in regim de outsourcing ci concureaza cu fostii clienti ai lor ,mai ales in domeniul salariilor.

India a ajunst la statul de superputere software:
https://www.competit...he present era.
Citez din sursa de mai sus:
"India has successfully developed an indigenous super computer Param-1000 and with it, we have become a software superpower today. The increasing demand of Indian software engineers is a sure signal that even the world accepts India as a software super power to reckon with in the present era."

"A third of Mr. Bill Gates’ employees are of Indian origin and up to 50,000 Indian technicians make their way to Silicon Valley each year. The former Chancellor of Germany, Mr. Gerhard Schroeder had appealed for up to 30,000 IT engineers to come from India to bridge Germany’s skill shortage."

Au ajuns  sa  exporte chiar si super-computere create de ei,  catre alte tari: PARAM Siddhi AI: https://en.wikipedia.org/wiki/PARAM

Toate aste se fac cu acei care inca nu au fost "extrasi" din acea "mizerie".

#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
...te cauta... pe tine ca si programator, nu pe tine ca si firma care poate plasa programatori.

ps: legat de "straini vs romani", nu sunt mari diferente intre ei. firmele din afara sunt ceva mai obisnuite cu tarife mai mari, dar in cea ce priveste pretentiile, sunt cam la fel. toti vor o cotatie pentru o aplicatie simpla cu un singur buton pe o singura fereastra, iar dupa ce le-o trimiti incep cu "butonul ar trebui sa faca si asta, si asta, si asta....in acelasi pret, evident" :)

#35
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

View Post_Smiley_, on 27 iunie 2022 - 07:31, said:

un singur buton pe o singura fereastra, iar dupa ce le-o trimiti incep cu "butonul ar trebui sa faca si asta, si asta, si asta....in acelasi pret, evident" Posted Image
Doua fraze de Agile am:
Definition of Done(DoD)
Definition of Ready(DoR)
Multumesc.

#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAlaDinCopac, on 27 iunie 2022 - 07:33, said:

Doua fraze de Agile am:...

o fraza de la client am: "Nu stiu ce e ala Agile, vrei banii mei sau nu?" :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate