Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Programatori, va cauta firmele de recrutare din strainatate?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
mir6

mir6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.09.2005
Daca da, va abordeaza direct firma din strainatate sau un intermediar roman? Cum ajung la voi? Cat de buna este oferta pe care v-o fac si in ce masura sunt dispusi sa discute despre acest lucru de la bun inceput? Din ce tari sunt aceste firme de recrutare / oferte de angajare?

Se tot vorbeste despre criza mondiala de programatori si as dori sa stiu daca firmele de recrutare din strainatate sunt interesate sa angajaeze direct programatori romani sau doar se doreste lucrul cu firme romanesti de outsourcing de software.

Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
De curiozitate ... cati ani ai ?

In ziua de azi "recrutarea" se face in cea mai mare parte online
Am pus ghilimele pentru ca de obicei nu sta un om cu ochii in monitor sa verifice sute de aplicatii
Un program "alege" cuvinte sau fraze cheie si elimina toate aplicatiile care nu corespund cerintelor postului respectiv
Abia dupa aia CV-ul ajunge in atentia unui recruiter care te poate contacta sau ... nu
Oferta se face in functie de ce stii sa faci - experienta - si este foarte variata
Daca vrei sa "prinzi mai multi iepuri", ar trebui sa incarci CV-ul pe mai multe saituri de recrutare
ATENTIE - nu minti pentru ca autenticitatea datelor se poate verifica deci ...

#3
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Va zic eu cum merg lucrurile acum pentru ca am experienta mare in programare si in mai multe medii de lucru.

In primul rand nu este nici o criza de programatori. Poate ca e criza de programatori buni, dar nu e atat de simplu de tras concluzii pentru ca ei defapt exista, dar nu ajung sa lucreze la firme mari din cauza unor factori care nu tin neaparat de ei.

Eu am invatat totul pe cont propriu si am lucrat doar in regim freelancer pana acum cateva luni.

Firma client final nu angajeaza direct decat daca mergi la ei la interviu si apoi te stabiliesti in acelasi oras/tara. Procesul de recrutare in acest caz poate dura luni de zile.
Un avantaj in acest caz este ca primesti calculator gratis de la ei, de ex macbook ultimul model (dar vine cu spyware pre-instalat la nivel de s.o.)

Dar se angajeaza oameni si prin sursa externa, adica prin firma de recrutare si aici procesul e foarte rapid, plus ca in acest caz poti lucra remote, nu trebuie sa mergi la ei.
Firma client final are contract cu astfel de firme de recrutare si una din clauze e ca primesc 5-6 afoni la 1 programator bun.
Majoritatea sunt indieni, dar sunt si romani si alte natii.
Eu am fost angajata prin sursa externa dar nu am urmat pasii standard.
Pasii standard sunt: te inregistrezi pe site la firma de recrutare, trimiti cv, interviu etc, astepti apoi ca clientii lor sa ceara oameni si sa iti vina si tie randul, apoi iar interviu cu managerul client etc.
In cazul meu, un prieten care era angajat deja direct m-a recomandat si nu am mai trecut prin acesti pasi decat formal, pentru ca managerul cauta programatori buni pe care nu ii putea atrage usor.
De ce e greu pentru ei sa atraga programatori buni? Pentru ca procesul de recrutare este defectuos.
Sunt mai multe filtre si de multe ori programatorii buni nu trec nici de primul - cv. Programatorii incompetenti au de regula cv-uri impresionante, cu experienta la microsoft si din astea.
Programatorii buni au cv-urile cam goale.
Apoi daca treci de cv urmeaza interviurile. Aici de regula se poate distinge cine e bun si cine e incompetent, dar depinde cine face interviu. Managerul nu are cunostinte tehnice, deci nu poate evalua competenta, si te paseaza la programatorii seniori din echipa care nu sunt neaparat competenti nici ei. Deci e cam la noroc, depinde de cine dai.
Personal, dupa 4 luni de lucru la firma pot spune ca nu imi place si ca este un job cam stresant si frustrant. Se dezvolta aplicatii inutile si de o calitate foarte slaba. In cazul echipei din care fac parte aplicatia are niste cerinte banale, este dezvoltata de aprox 2 ani si au cheltuit pana acum peste 10 mil de euro pe ea. In aceste 4 luni am reusit sa conving managerul sa o rescriem pentru ca e pur si simplu mai greu de reparat decat de rescris de la 0. Dar chiar si asa nu stiu daca o sa imi placa mai mult sa lucrez pentru ca pe langa cod, sunt lucruri care nu se vor schimba, gen meetings, membri afoni din echipa, membri noi afoni, metoda de lucru "agile", "scrum" care e o prostie imensa si multe alte chestii. Sunt aplicatii pe care un programator bun le poate dezvolta pe cont propriu in 2 saptamani, dar in echipa in firma dureaza ani de zile si nici atunci nu e garantat ca ajung sa produca ceva care poate atinge aceeasi calitate.
Inca un aspect important de luat in considerare cel putin in domeniul web - tehnologiile. Se merge pe tehnologii care sunt impinse de corporatii mari, care defapt sunt tehnologii open-source dar impachetate in servicii proprietare (cum e gcp). Se cauta buzzwords in cv, chestii de care programatorii buni nu-s curiosi. Se folosesc proxy pentru acces la diferite resurse care iti fac viata mai grea daca esti un programator bun care e obisnuit cu un mod de lucru logic, curat, si cu control total.
Pe scurt,nu e atat de greu sa ajungi sa lucrezi la astfel de firme daca vrei neaparat, dar s-ar putea sa nu iti placa in final. Da banii sunt frumosi, dar ajungi sa te bucuri de ei daca lucrezi 8 ore/zi 5 zile din 7? Nu prea. Planul meu e sa adun niste banuti si apoi renunt.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgratzi858, on 25 iunie 2022 - 12:18, said:

.., dar ajungi sa te bucuri de ei daca lucrezi 8 ore/zi 5 zile din 7? Nu prea...

Poftim?!  😳

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006

View Postgratzi858, on 25 iunie 2022 - 12:18, said:

Va zic eu cum merg lucrurile acum pentru ca am experienta mare in programare si in mai multe medii de lucru...............am lucrat doar in regim freelancer pana acum cateva luni......
e bine ca ne spune cineva cum sta treaba, cu experienta atat de mare si atat de variata Posted Image

View Postmir6, on 25 iunie 2022 - 11:02, said:

....va abordeaza direct firma din strainatate sau un intermediar roman?
ambele variante. plus intermediari din strainatate.

View Postmir6, on 25 iunie 2022 - 11:02, said:

Cum ajung la voi?
site-uri gen linkedin, recomandari de la altii pe care i-au angajat

View Postmir6, on 25 iunie 2022 - 11:02, said:

Cat de buna este oferta pe care v-o fac...
depinde de tara. ofertele din Spania, de exemplu, sunt in general mici. Cehia si Olanda sunt mai bune, UK si US au oferte bune.

View Postmir6, on 25 iunie 2022 - 11:02, said:

si in ce masura sunt dispusi sa discute despre acest lucru de la bun inceput?
mult mai deschisi decat cei din Ro.

View Postmir6, on 25 iunie 2022 - 11:02, said:

Din ce tari sunt aceste firme de recrutare / oferte de angajare?
din tarile care au internet Posted Image. deci aproape toate.

View Postmir6, on 25 iunie 2022 - 11:02, said:

firmele de recrutare din strainatate sunt interesate sa angajaeze direct programatori romani
firmele de recrutare nu angajeaza, ci recruteaza.
exista si firme de intermediere a fortei de munca, care te angajeaza la ei dar de fapt lucrezi pentru alt client final.

angajarea propriu-zisa se intampla doar daca esti dispus sa te relochezi sau daca firma are o filiala in Ro. altfel, nu stiu sa se poata incheia un contract de munca.
se "angajeaza" destul de mult, in schimb, cu contracte de colaborare (pe PFA/SRL).
daca nu tintesti tu o firma anume si astepti sa te caute ei, o sa dai in general peste firme de outsourcing/intermediere, mult mai flexibile decat firmele "oficiale" si care n-au o problema in a-si deschide o filiala intr-o regiune obscura daca asta le aduce niste resurse pe care le pot vinde usor mai departe.

ps: ce am scris nu e doar din experienta mea, ci si din ce am mai auzit de pe la altii.

Edited by _Smiley_, 25 June 2022 - 16:05.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmir6, on 25 iunie 2022 - 11:02, said:

Cat de buna este oferta pe care v-o fac si in ce masura sunt dispusi sa discute despre acest lucru de la bun inceput?

Multumesc.

Intervalul salarial (nu salariul final) este unul dintre primele lucruri despre care intreb la interviul initial.
Daca o dau la cotita sau se 'reusineaza' sa spuna le multumesc pentru disponibilitate si le spun ca nu mai doresc sa continui procesul de recrutare.

Cat de buna e oferta depinde de situatia ta in primul rand. Ceea ce pentru tine suna bine pentru mine ar putea suna prost si invers.
Cum spune si colegul _Smiley_ , depinde daca esti dispusa te relochezi sau nu. In general se prefera colaborarea pe persoana juridica (PFA/SRL) fiindca sunt si mai putine batai de cap pentru ei si nici nu se mai lovesc de alte cerinte legale referitoare la angajarea directa.

P.S: nu sunt programator dar tot in IT lucrez si chiar in momentul de fata sunt in discutii cu o firma de recrutare din afara tarii.

#7
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

Quote

Va zic eu cum merg lucrurile acum pentru ca am experienta mare in programare si in mai multe medii de lucru.
Nope, experienta ta nu este mare in domeniu

Quote

In primul rand nu este nici o criza de programatori. Poate ca e criza de programatori buni, dar nu e atat de simplu de tras concluzii pentru ca ei defapt exista, dar nu ajung sa lucreze la firme mari din cauza unor factori care nu tin neaparat de ei.
toti programatorii buni lucreaza la acele firme, ele le intretin

Quote

Eu am invatat totul pe cont propriu
99% asa sunt programatorii.

Quote

Firma client final nu angajeaza direct decat daca mergi la ei la interviu si apoi te stabiliesti in acelasi oras/tara. Procesul de recrutare in acest caz poate dura luni de zile.
Nu neaparat, depinde de politica firmei client. Clientul are un procent pe care le da subcontractorilor si un procent pe care si-l rezerva.
De obicei programatorii profesionisti vin pe linia subcontractorilor deoarece acestia cauta numai seniori in domeniu (ca sa produca banul repede) si se feresc de junori/interni.
(nu poti cere banii necesari pt un junior/intern, nu se justifica costul)
Internii/juniorii de obicei ii anagajeaza firma pt ca un cost mic, si nu-si respecta granitele personale doarece doresc sa  se afirme, sa iasa in evidenta.

Quote

Un avantaj in acest caz este ca primesti calculator gratis de la ei, de ex macbook ultimul model (dar vine cu spyware pre-instalat la nivel de s.o.)
Nu este spyware, este un framework al fiecare firmei prin care se asigura ca al tau laptop are doar aplicatiile compliante cu politica de securitate a firmei.
si ca nu poti instala pe laptopul de serviciu, ce vrei tu.Softuri piratate/virusi chiar nu le trebuie unei corporatii.

Quote

Dar se angajeaza oameni si prin sursa externa, adica prin firma de recrutare si aici procesul e foarte rapid, plus ca in acest caz poti lucra remote, nu trebuie sa mergi la ei.
Remote este oriunde,daca managerul are incredere in tine. Nu conteaza ceea ce lucrezi, conteaza daca produci banul la tip conform fisei tale de post.

Quote

Firma client final are contract cu astfel de firme de recrutare si una din clauze e ca primesc 5-6 afoni la 1 programator bun.
Cu siguranta nu sunt "afoni" ci doar nu au experienta destula pe nisa pe care sunt momentan.Dar sa stii ca acei "afoni" poate sa pricep la algoritmica mult mai bine ca altii
le trebuie doar un mentor ,pt a performa pe proiectul respectiv.

Quote

Majoritatea sunt indieni, dar sunt si romani si alte natii.
De fapt sunt de toate natiile, insa indienii ii gasesti mai mult pe partea de DevOps, HaaS.

Quote

In cazul meu, un prieten care era angajat deja direct m-a recomandat si nu am mai trecut prin acesti pasi decat formal, pentru ca managerul cauta programatori buni pe care nu ii putea atrage usor.
De ce e greu pentru ei sa atraga programatori buni? Pentru ca procesul de recrutare este defectuos.
S-o crezi tu. Ai trecut repede nu pt ca ai fi "buna" ci pt ca le trebuia sa fie cineva de incredere urgent, ca sa se ocupe locul, ca managerul sa nu-si piarda bugetul pe care il are alocat.
Practic la tine a fost o potrivire de circumstante, si nicidecum o regula.

Quote

Sunt mai multe filtre si de multe ori programatorii buni nu trec nici de primul - cv. Programatorii incompetenti au de regula cv-uri impresionante, cu experienta la microsoft si din astea.
S-o crezi tu, daca aveai experienta destula in domeniu ar fi trebuit sa stii ca cine lucreaza la MS este un profesionist desavarsit. MS isi testeaza angajatii folosind o platforma AI si nu
subiectivitatea unui manager. Cine lucreaza la MS poate lucra oriunde fara probleme.

Quote

Programatorii buni au cv-urile cam goale.
Nu este o regula si nici un pattern. Nu cantitatea CV-ului te defineste ci ceea ce scoti pe gura la interviul tehnic. La aia FIX se rezuma totul. La interviul tehnic.

Quote

Managerul nu are cunostinte tehnice, deci nu poate evalua competenta,
E na ? si daca managerul a fost programator la viata lui ?

Quote

si te paseaza la programatorii seniori din echipa care nu sunt neaparat competenti nici ei
La programatorul senior care este de obicei Tech Lead proiectului. Adica viitorul tau sef tehnic care te va evalua la inceput, saptamanal.
Ceilalti ,daca sunt, au pareri consultative.

Quote

Personal, dupa 4 luni de lucru la firma pot spune ca nu imi place si ca este un job cam stresant si frustrant.
Clar nu esti programator, ai  inclinatii tehnice dar nu spre programare.Incearca Matematica/Statistica sau inginerie non-IT.

Quote

Se dezvolta aplicatii inutile si de o calitate foarte slaba.
Daca aplicatia aia a fost bugetata atunci are o utilitate pe care tu n-o stii.
In privinta calitatii, lasa clientul sa-si dea cu parerea. Poate nu pricepi tu bine cum sa dezvolti software.

Quote

In cazul echipei din care fac parte aplicatia are niste cerinte banale, este dezvoltata de aprox 2 ani si au cheltuit pana acum peste 10 mil de euro pe ea.
in nici un caz o aplicatie care costa 10 mil euro pe an nu este banala. Poate fi banala daca esti superficiala in a evalua lucrurile.

Quote

In aceste 4 luni am reusit sa conving managerul sa o rescriem pentru ca e pur si simplu mai greu de reparat decat de rescris de la 0.
Tampit sa fii ca manager sa asculti sfatul unui nou venit cand vine vorba de zeci de milioane de euro. Tu ai idee ce inseamna sa te duci intr-un comitet de arhitectura sa le spui
ca domne aplicatia esta de doi ani ,cica ar fi proasta si dupa pararea lui tanti Lina-supercoder cica trebuie refactorizata.
In secunda doi managerul ala zboara din companie instant, pe langa alte belele pe care le-ar avea de rezolvat.

Quote

Dar chiar si asa nu stiu daca o sa imi placa mai mult sa lucrez pentru ca pe langa cod, sunt lucruri care nu se vor schimba, gen meetings, membri afoni din echipa, membri noi afoni, metoda de lucru "agile", "scrum" care e o prostie imensa
Clar nu esti de programare, n-ai nici o treaba cu domeniul asta si habar n-ai ce vorbesti cand te referi la scrum/agile. Insa in experienta mea de 15 ani de programare pot sa-ti spun ca mai toti cei care nu se inteleg cu agile/scrum
sunt cei care nu pot lucra in echipa, doarece nu prea este loc decat pt ei si orgoliul lor personal,  pt care ceilalti sunt "afoni".

Quote

si multe alte chestii. Sunt aplicatii pe care un programator bun le poate dezvolta pe cont propriu in 2 saptamani,

Oricin isi poate face reactor nuclear acasa intr-un an, dar functioneaza  ca un reactor nuclear ?

Quote

dar in echipa in firma dureaza ani de zile si nici atunci nu e garantat ca ajung sa produca ceva care poate atinge aceeasi calitate.
Se merge pe tehnologii care sunt impinse de corporatii mari, care defapt sunt tehnologii open-source dar impachetate in servicii proprietare (cum e gcp).
Asa e in echipa, munca structurata.Daca ai fi fost un programator bun demult ai fi studiat si aplicat design pattern-urile si ai fi stiut de concepte precum entropia unei echipe.
Normal, ca doar n-o sa ma apuc de la zero sa pierd  timp si bani sa-mi fac propriul HaaS de Kuberntes GKE cluster aka Dataproc sau de un NOSQL datawarehouse precum Big Query.

Tu ai fost la o conjuctura de situatii si DIN CAUZA UNEI PILE te-a bagat echipa aia in seama, ca daca ar fi sa treci prin procesul normal de recrutare
n-ai trece de etapa intiala a interviului. Bag mana in foc la primul interviu tehnic ai fi picat sau la cel "soft skills"  a caror lipsa ai prezentat-o in acest post.
Ce spuneam, nu esti pt programare.

Edited by AlaDinCopac, 25 June 2022 - 16:35.


#8
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,290
  • Înscris: 15.11.2003
In fiecare zi scrie unu dispus sa dea 260-350 euro pe zi.
Le zic sa caute un indian incepator si disperat

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAlaDinCopac, on 25 iunie 2022 - 16:34, said:

....MS isi testeaza angajatii folosind o platforma AI si nu
subiectivitatea unui manager. ....
poti da mai multe detalii, eventual un link? e prima data cand aud asta.
ca si idee, MS e activ si pe piata din Ro, au birouri de dezvoltare aici si recruteaza pentru cateva echipe.



View Postradu103, on 25 iunie 2022 - 16:37, said:

In fiecare zi scrie unu dispus sa dea 260-350 euro pe zi.
Le zic sa caute un indian incepator si disperat
brut sau net?
chiar si brut, 350 pe zi nu-i deloc rau.

Edited by _Smiley_, 25 June 2022 - 16:42.


#10
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
Din surse interne stiu.Codul scris de angajati  in Git este tot timpul evaluat de acea platforma interna a lor. Este o metoda raspandita in toate  sucursalele companiei.

#11
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
In echipa mea suntem 14 acum.
Din care 9 programatori.
Din acesti 14 avem 6 indieni si le-am vazut la toti cv-urile si sunt impresionante. Toti cu functii pe la microsoft. Si ghici ce? Absolut toti sunt praf la programare.
Ei nu cunosc nici macar chestiuni de baza desi au in spate ani serios de programare in firme mari. Cand am venit eu 60% din cod era duplicat pentru nu stiau sa folosesca functii si parametri cum trebuie. Repetau acelasi cod peste tot cu mici modificari. Totul era scris pe sistemul cum faci sa ajungi la un anume rezultat, nu conta metoda si efectele. De exemplu ca aplicatia sa produca o anumita data fortau un gmt+1 in loc sa faca detectie la fusul orar. Toata functionalitea este amestecata si inter-dependenta, nu exista nici o separatie. Daca fac o modificare intr-un loc, ceva nu mai merge in alt loc.
Sincer cu din astia la microsoft nici nu ma mir ca Windows e cum e.

Si nu este doar la mine in echipa asa.
Ca avem meetings si buddies din alte echipa.
In absolut toate echipele este la fel. Toti dezvolta o aplicatia foarte similara cu a noastra si la fel de prost.
Am impresia ca la nivel de companie se face spalare de bani sau ceva similar pentru ca nu are nici o logica sa arunci atatea milioane de euro pe ceva banal, in unele cazuri chiar inutilizabil.
Cineva din alta echipa mi-a zis ca au lucrat la o aplicatie 5 ani si in final nu a fost folosita deloc.

#12
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
AlaDinCopac daca zici ca lucrezi in acest mod de 15 ani nu stiu ce sa zic..
Pe de o parte iti admir perseverenta.
Pe de alta parte te compatimesc ca 15 ani mai mult ca sigur nu ai produs efectiv ceva util umanitatii.
Programarea in aceste companii mari este banoasa, insa nu aduce nici o alta satisficatie in afara de bani.
Lucrul in echipa poate functiona, dar nu in acest mod.
Sunt multe aplicatii ok dezvoltate de echipe, dar pe la firmulete mici, unde managerul e lead programmer sau are treaba cu programarea si e pasionat de ceea ce face

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,751
  • Înscris: 09.05.2005

View Postgratzi858, on 25 iunie 2022 - 12:18, said:

In primul rand nu este nici o criza de programatori.

Din acest motiv cel putin de 3-4 ori pe saptamana sunt contactat de companii pentru post de programator?

P.S. Mentionez ca programarea nu este principala mea activitate, doar ceva python folosit pentru scripting (ma gandesc serios sa scot asta de pe LinkedIn ca sa mai filtrez din mesaje).

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
@gratzi858 : lol :)
MS are ~100.000 de "injineri softuare". e imposibil ca printre ei sa nu fi ajuns si diversi cu pile/relatii/cunostiinte, mai ales inspre India (unde lucrurile nu stau intotdeauna chiar roz). nemaivorbind ca nu ai spus ce anume au facut la MS (e relativ usor sa ajungi la suport, de exemplu), sau daca esti sigura ca cv-urile sunt corecte.
dar de la "jumatate din echipa mea e varza si a trecut prin MS" pana la "astia la microsoft" e distanta mare. MS are programatori foarte buni, care se confrunta cu probleme pe care multi nici macar nu le-ar intelege, daramite sa le rezolve.

oricum, daca dupa cateva luni de lucru ca si angajat deja te simti in masura sa spui tuturor cum sta treaba cu angajarea programatorilor, as cam zice ca ai o problema de "overconfidence".
uite, spui ca in firma in care esti sunt aplicatii pe care le-ai putea dezvolta in 2 saptamani. in locul tau, mi-as lua concediu 2 saptamani, as dezvolta aplicatia, si in loc sa conving pe cineva sa rescrie ceva, le-as arata direct rezultatul.
stii de ce n-ai dezvoltat totusi tu aplicatia aia de 2 saptamani, desi spui ca esti de 4 luni in firma? pentru ca de fapt nu se poate, nici macar acum, cu toate cunostintele acumulate in cei 2 ani de dezvoltare. cauta pe net povestea rescrierii Netscape si poate o sa intelegi un pic de ce foarte putini isi rescriu produsele.

#15
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Nu am cont linkedin dar am impresia ca tu primesti ceva spam, nu inseamna ca chiar te cauta o pers umana sa iti ofere un job.
Eu as numi actuala situatia o epidemie de programatori slabi, nu o criza de programatori.
In ziua de azi toti sunt programatori si din cauza asta exista o masa uriasa de incompetenti care sunt greu de filtrat de companii prin metodele actuale de recrutare.
Nu exista nici macar competenta de a ii evalua.
Se merge pe ideea ca daca a lucrat la microsoft e bun, dar daca are cv aproape gol nu il mai bagam in seama.
Atunci singura varianta ok ramane sa angajeze juniori pe care sa ii pregateasca, dar cine ii pregateste? In echipa mea avem si juniori si eu cel putin am impresia ca invata foarte greu. De cand sunt eu acolo nu am observat nici un progres la nici unul. Dar nici nu exista o interactiune sanatoasa intre seniori si juniori din cauza acestui mod imbecil de a lucra (agile)

#16
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,751
  • Înscris: 09.05.2005

View Postgratzi858, on 25 iunie 2022 - 17:51, said:

Nu am cont linkedin dar am impresia ca tu primesti ceva spam, nu inseamna ca chiar te cauta o pers umana sa iti ofere un job.

Pe logica asta eu as putea sa spun ca desi nu lucrez cu tine tu nu stii cum se lucreaza intr-o companie si de fapt trollezi pe aici. Posted Image

P.S. Nu e nevoie sa-mi raspunzi, am vazut mai sus exact de ce esti in stare.

Edited by LensFlare, 25 June 2022 - 17:59.


#17
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
_Smiley_ este o aplicatie banala. Crezi ca nu m-am gandit sa o refac eu pe cont propriu de la 0, noaptea dupa program? Am renuntat din mai multe motive. Chiar daca as reface-o, nu ar fi nimeni impresionat pentru ca nici managerul si nici product owner-ul nu au treaba cu aplicatia din perspectiva de utilizator, daramite cu codul. Ei au doar niste chestiii de bifat, atat. Nu exista interes pentru ceva rezultat anume. Interesul lor e doar de a mentine o echipa si de a raporta ceva concret mai sus. Daca refac back-end ei nu vad nici o schimbare. Chiar daca performanta interogarilor la bd creste cu 2000%, nu e sesizabila dpdv al unui simplu user pe un site. Daca refac front-end in afara de o interfata ceva mai draguta iar nu vor observa nimic. Ei nu-s curiosi de chestiuni ce tin de arhitectura, de diverse principii de programare care daca le respecti iti fac aplicatia mentenabila, scalabila, mai putine buguri etc. Dar totusi aplicatia va fi refacuta de la 0 in cadrul echipei pentru ca i-am convins ca trebuie refacuta. In echipa va dura ceva mai mult de 2 saptamani, si chiar sunt curioasa care va fi rezultatul acestui efort. Dar nu am sperante prea mari

#18
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,290
  • Înscris: 15.11.2003
In India la corporatie ii angajeaza cu autobuzu. Se umple autobuzu la facultate, ii da jos, ii testeaza 5 min conversational limba engleza si daca se inteleg atunci la plecare au deja contractul semnat.
Pe bune ca e mai rau ca la ferma de animale angajarea cotporatistilor din India.
Nici nu va imaginati cat de jos este nivelul si asta fara pile ! In mod real nu-i testeaza ptr cunostinte de programare ptr ca este nevoie de apasaci de taste ptr head count

Edited by radu103, 25 June 2022 - 18:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate