Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Mai exista democratie in SUA ?

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
532 replies to this topic

Poll: Despre democratia din SUA (97 member(s) have cast votes)

Mai exista democratie in SUA?

  1. Da (35 votes [36.08%] - View)

    Percentage of vote: 36.08%

  2. Nu (30 votes [30.93%] - View)

    Percentage of vote: 30.93%

  3. Partial (29 votes [29.90%] - View)

    Percentage of vote: 29.90%

  4. Nu stiu (3 votes [3.09%] - View)

    Percentage of vote: 3.09%

A existat vreodata cu adevarat democratie in SUA?

  1. Da (64 votes [65.98%] - View)

    Percentage of vote: 65.98%

  2. Nu (28 votes [28.87%] - View)

    Percentage of vote: 28.87%

  3. Nu stiu (5 votes [5.15%] - View)

    Percentage of vote: 5.15%

Vote Guests cannot vote

#19
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View Postjimi91, on 25 iunie 2022 - 09:43, said:

Romania comunista nu a fost niciodata numita Romania comunista. Ba chiar existau si alegeri. Ceausescu castiga alegerile cu 99% Posted Image...lumea il iubea Posted Image. Oare putem sa vorbim de acelasi lucru in SUA ? Mai au ei libertate de exprimare ? Democratie ? Sau sunt doar pe hartie o democratie ?

Daca ne uitam pe platformele de socializare (Twitter, Reddit, Twitch, Youtube) observam o restrictionare a drepturilor utilizatorilor cand vine vorba de libera exprimare. Devine totul din ce in ce mai restrictiv.

Twitter executive - "noi facem un lucru bun pentru umanitate, nu ne intereseaza libera exprimare"

https://nypost.com/2...-for-aspergers/



Peter Bhogosian este un filosof american care arata adevarata fata a Americii. Arata ce cred tinerii si care este pozitia lor. Practic, ei sunt interesati strict de grupul lor si tot ceea ce este impotriva lor, trebuie sa dispara...inclusiv adevarul.
Nu doar asta, arata care este ideologia lor. Ideologia lor este foarte simpla si anume : contextul este irelevant, conteaza pe cine afecteaza vorbele tale. Practic, ei decid ce este hate speech.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zxvyeZa1YSI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici apare intr-un clib cu Joe Rogan, unde au testat apele cu "gender studies". Studiile (facute la misto) care erau pro miscarea extremei stanga, erau acceptate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OlqU_JMTzd4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


A aparut si un documentar, realizat de conservatorul Matt Walsh " what is a woman"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/42ivIRd9N8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trailer-ul nu-i face cinste...pare satira, dar nu prea e. E chiar bunicel filmul.

Judecatoare Judge Jackson

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GZxi3AnRpxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un senator refuza sa defineasca femeia

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DX_1QNXgjDM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adica, oamenii nu vor sa defineasca femeia pentru ca le e frica de backlash din partea gloatei. Mie mi se pare incredibil cata putere are gloata de extrema stanga.

Oare nu e similar cu ce s-a intamplat in Romania comunista ? Unde daca vorbeai impotriva partidului, nu prea era bine pentru tine Posted Image

Sub etichetele de justitie sociala si egalitate de sanse (echitabilitate) oamenii imping anumite aceste ideologii.


Si care e rezultatul ? Oare asta nu duce la radicalizare ? Vor exista state in SUA, unde in urma deciziei (Roe vs Wade) vor bana avorturile.


Mai e SUA o democratie ? Sau e democratie doar pe hartie ?


Democratie inseamna in primul rand separatia puterilor in stat.

Degeaba Biden nu este de acord cu hotararea Curtii supreme in ceea ce priveste dreptul la avort sau la arme.

Nu poate schimba nimic

#20
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007

View Poststevetlangat, on 25 iunie 2022 - 10:41, said:

Daca aici iti dau dreptate, si as putea completa ca exista un lobby puternic anti-religie si anti-morala.
Lucru care va duce inspre conflict si mari probleme.
Doar ca mai apoi, sa fie justficat un sistem de supraveghere si control.










In sua, conform constitutiei intre credinte si stat ar fi un zid de netrecut. Numai ca vorbim de un lobby religios, format din nebuni cu acte in regula:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ILEapoVwdyo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7OcoUyXiuU0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si ce vezi in clipurile acelea nu sunt exceptii sau raritati.

Si sa nu vi sa-mi canti ca obiceiuri din africa si altele, pure white madness.

Edited by bullterrorist, 25 June 2022 - 11:24.


#21
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 03.10.2014
Democratie era ceva cu boboru' blablabla.
Nici in varianta ateniana nici in varianta moderna, democratia nu are treaba cu boboru.
Iar in SUA chestia este clara , sistemul politic are o singura menire , sa promoveze si sa apere o clasa conducatoare. Diferentele majore dintre sistemul american si cel comunist sunt metodele prin care se ajunge la acel lucru.
In rest omul conteaza la fel de putin in ambele sisteme.

Edited by elef, 25 June 2022 - 11:28.


#22
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

View Postbullterrorist, on 25 iunie 2022 - 11:20, said:

Si sa nu vi sa-mi canti ca obiceiuri din africa si altele, pure white madness.


Pai cand exista atata ura manifestata contra religiei, cred si eu ca doar nebunii se mai identifica drept religiosi.

Edited by stevetlangat, 25 June 2022 - 11:35.


#23
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
SUA a fost una dintre cele mai apropiate țări de democrație, dar nu a fost o democrație în adevăratul sens al cuvântului. Nu există democrație, există doar încercări. Și asta e valabil peste tot în lume. În SUA a existat și încă mai există (cine știe pentru cât timp) o libertate individuală sporită, care a dus la prosperitate. Și asta s-a confundat cu democrația, dar sunt concepte un pic diferite.

În lume, acum, mai mult ca niciodată, apar tot felul de curente care erodează conceptul, și așa firav, de democrație. Sunt tot felul de noi lider și formatori de opinie care spun că democrația, așa cum o știm noi e nașpa. Înainte, discursul era centrat pe minoritățile sexuale, apoi a fost pe COVID și vaccinurile împotriva sa, acum e centrat pe creșterea prețurilor.

Oamenii sunt dispuși acum să renunțe la unele drepturi și libertăți cetățenești, pentru a avea prețuri mai mici. Am putea avea surprize la alegeri, ca unii să voteze un partid extremist, dar care promite benzină, gaz, curent, ulei sau pateu mai ieftin. Chiar dacă după aia, va lua și alte măsuri, care sfidează democrația și statul de drept. Și vom rămâne surprinși, că oamenii nu vor ieși în stradă. Pentru că deși democrația o ia la vale, o dată cu ea se duc și prețurile în jos.

Și SUA nu e scutită de asta. De fapt, SUA a trăit asta cu Trump, înainte de restul lumii. Trump a fost un populist, care le spunea oamenilor ce vor să audă. Omul a zis, fără ezitare, că va face un zid între SUA și Mexic, iar cei din Mexic vor plăti pentru el. Era ceva ne-democratic profund, dar unii americani care aveau boală pe mexicani, l-au votat doar pentru asta. S-a indus ideea că vine ăștia și ne fură job-urile.

O să vedeți și la noi că vor apărea unii, care ne spune că de vină pentru prețurile mari sunt ăia de la UE, care finanțează războiul și cu Biden. Și toată pisica, va fi aruncată în curtea la ucrainieni, care nu vor naibii să se predea și să lase Rusia să facă ce vrea din ei. Nu că nu ar fi deja unii care îl laudă pe Orban că ține prețul ieftin la benzină. Pentru că de multe ori, nevoile primordiale, bat orice democrație.

#24
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
SUA nu e democratie, ei insisi zic sa sunt republica federala

#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDaco_Get, on 25 iunie 2022 - 11:16, said:

Fain subiect . Felicitari !

raspuns; Mai este doar partial !

Ascensiunea retelor sociale a pus semnul = intre opinia unui om de stiinta sau a unui grup  /expertiza lui/lor  cu opinia celui pe care nu il intereseaza decat cel mult ziua de maine iar expertiza lui este 0 dar ...are o opinie atat despre virusi, cat si despre rachete, fisiune nucleara, incalzirea globala, etc  .


Iar numarul  face diferenta Posted Image)

Ce va iesi ?  E interesant de urmarit !

Multumesc Posted Image

Nu stiu cat face diferenta numarul....majoritatea oamenilor sunt centristi.

Problema e ca, daca tu esti centrist...tu esti cam inutil...aia e problema.

In spatiul virtual romanesc au inceput sa apara oamenii care adera la aceeasi ideologie ca cea din vest.

Gelu Duminica...Omul asta sustine aceeasi ideologie (rasism prin ignoranta), ba chiar foloseste si aceleasi replici ca cele din vest. Adica, nu conteaza contextul, conteaza efectul. In SUA, nu trebuie sa te pedepseasca statul, ci oamenii. Daca oamenii nu mai cred in libertatea de exprimare....oare mai au acea libertate de exprimare ? Unele reguli din societate sunt mai importante decat legea.

Sunt curios care e sursa...toti sustin aceleasi lucruri...zici ca sunt ca oile. Acelasi discurs, aceleasi replici. Influencer-eala asta e cam pe bune.

Edited by jimi91, 25 June 2022 - 11:46.


#26
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007

View Poststevetlangat, on 25 iunie 2022 - 11:35, said:

Pai cand exista atata ura manifestata contra religiei, cred si eu ca doar nebunii se mai identifica drept religiosi.

Ura impotriva intolerantei religioase vrei sa spui.

#27
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 03.05.2010
democratie - libertate de manifestare de miscare de a face ce vrei fara sa deranjezi pe nimeni  - toate astea cu respectarea legilor  in vigoare  - legi facute si votate de catre majoritate .

#28
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDaco_Get, on 25 iunie 2022 - 11:16, said:

Fain subiect . Felicitari !

raspuns; Mai este doar partial !

Ascensiunea retelor sociale a pus semnul = intre opinia unui om de stiinta sau a unui grup  /expertiza lui/lor  cu opinia celui pe care nu il intereseaza decat cel mult ziua de maine iar expertiza lui este 0 dar ...are o opinie atat despre virusi, cat si despre rachete, fisiune nucleara, incalzirea globala, etc  .


Iar numarul  face diferenta Posted Image)

Ce va iesi ?  E interesant de urmarit !

Am totusi o intrebare...daca tu consideri ca partial nu mai exista democratie in SUA (eu am votat "nu")...de ce ai nevoie pentru a spune ca SUA nu mai este o democratie ?

#29
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postjimi91, on 25 iunie 2022 - 12:08, said:

Am totusi o intrebare...daca tu consideri ca partial nu mai exista democratie in SUA (eu am votat "nu")...de ce ai nevoie pentru a spune ca SUA nu mai este o democratie ?
Atunci cand vrei sa emigrezi din USA si nu esti lasat  , nu mai este democratie !

Edited by Daco_Get, 25 June 2022 - 12:18.


#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Ba baeti, ia lăsați voi saminta și petul de bere și vedeți dacă mai aveți gaz la bloc. Ca filozofiile care va depășesc nu duc nicăieri, dar gazul si javelinul da.

View PostDaco_Get, on 25 iunie 2022 - 12:18, said:


Atunci cand vrei sa emigrezi din USA si nu esti lasat  , nu mai este democratie !

Așa este, poporul american a votat sa vina poporul geto dac la el. Dar ai dracu politicieni nu asculta de popor.

#31
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 25 iunie 2022 - 12:25, said:


Așa este, poporul american a votat sa vina poporul geto dac la el. Dar ai dracu politicieni nu asculta de popor.
Cred ca doar tu pricepi legatura intre ce am zis eu si ce zici tu :)

Misto iarba :)))

#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDaco_Get, on 25 iunie 2022 - 12:18, said:

Atunci cand vrei sa emigrezi din USA si nu esti lasat  , nu mai este democratie !

Fair point. Probabil o intrebare mai buna ar fi fost...ce intelegi prin "partial democratie"

Tu unde vezi ca se indreapta SUA ?

Eu personal nu prea stiu ce sa zic. E posibil ca cei de stanga din SUA sa devina de dreapta pe viitor....si cu cat sunt mai duri cand critica dreapta acum, cu atat vor critica stanga. Churchill a zis ca "daca esti tanar si nu esti de stanga, inseamna ca n-ai suflet, daca esti mai in varsta si nu esti de dreapta, nu ai minte"


Asta odata

Al doilea scenariu e ca stanga nu prea mai e stanga la americani...ci sunt toti pentru propriul grup. Adica, nu prea ii intereseaza egalitatea ci ii intereseaza propriul grup (privilegii) Putem sa facem o analogie cu ungurii si romanii. Din punct de vedere istoric, ne mai contrazicem. Fiecare natie cu propriul interes. Daca am inventa o masina a timpului si am merge in trecut sa vedem adevarul...oare ungurii l-ar accepta daca ar fi impotriva propriului interes nationlist ? Eu zic ca nu...la fel si la romani. Nici romanii n-ar accepta.

Mi se pare o analogie corecta si cam asta consider ca e situatia in SUA. Diferenta e ca, ei nu au "granite".

Edited by jimi91, 25 June 2022 - 13:11.


#33
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Cea care a initiat democratia sa nu mai fie democratica? LoL. daca americanii nu ucideau comunismul, n-ar fi existat capitalismul. nu sunt expert in formele de guvernamant dar atata stiu sigur: americanii au venit cu cea mai proasta forma de guvernamant si ei au raspandit-o in tot globul. mai bine intrebai de ce au interese americanii sa deformeze democratia actuala in totalitarism.

si inca ceva, tot americanii au raspandit comunismul la nivel global, pana nu le-a mai convenit ca era vorba de drepturi egale. apoi lacomia lor au ucis incet incet ce au raspandit tot ei.

ce-am scris eu e doar un rezumat, pe scurt. nu-mi bat capul.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjimi91, on 25 iunie 2022 - 10:35, said:

Pentru a avea o democratie trebuie sa ai libertate de exprimare...dreptul la orice opinie.

Fals
Daca opinia ta imi restrange mie drepturile, NU AI DREPTUL la opinia aia.
In democratie ai DREPTUL de a-ti alege conducatorul. Si cam atat.

In SUA nu e democratie?
Ce-i lipseste?
S-au trezit oamenii pesterii sa judece sistemul american, care culmea, asa anitdemocratic cum il considera ei, ii apara, pe oamenii pesterii :lol:

#35
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
sistemul actual functioneaza impecabil: ti se da doar IMPRESIA ca ai drepturi si libertati. in prezent ei cauta metode aspre in care sa ne ofere si mai multe drepturi si libertati prin constrangeri draconice. vezi pandemia.

#36
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostTsunnnami, on 25 iunie 2022 - 13:23, said:

Fals
Daca opinia ta imi restrange mie drepturile, NU AI DREPTUL la opinia aia.
Știi că există bine mersi KKK și Aryan Nation în State, da?
Plus o grămadă de Proud Boys și alte miliții

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate