Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Telefon cu butoane (Buget: ~200 lei)

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu si sora mea am stabilit sa ii cumparam telefon mamei. Al ei, s-a stricat.
Trebuie sa fie cu butoane, nu vrea ceva smart.
Sa aiba totusi camera foto, chiar daca proasta.
Cel mai important: Sa mearga pe DiGi!
Buget: in jur de 200 de lei.
Multumesc.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Mergi prin Selgros ca s-ar putea sa gasesti ceva mai convenabil decat in magazinele online.
Din experienta pot sa-ti spun ca modelele Nokia cu 4G se aud foarte clar si puternic.

Edited by Leo2006, 24 June 2022 - 23:48.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006

 Leo2006, on 24 iunie 2022 - 23:39, said:

Mergi prin Selgros ca s-ar putea sa gasesti ceva mai convenabil decat in magazinele online.
Din experienta pot sa-ti spun ca modelele Nokia cu 4G se aud foarte clar si puternic.
La partea de volum sonerie toate sunt praf. Nu au difuzor de apel dedicat.

#4
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,137
  • Înscris: 21.08.2003
pe fb e un grup de telefoane vechi si de colectie ( sunt mai multe dar asta e mai mare) ...gasesti acolo chestii bune la 200 lei, doar sa ai grija sa fie bateria refacuta cu celule noi, asta e buba lor a telefoanelor vechi. Merg pe digi unde are acoperire 2g, adica toate orasele si 99% din rest.

Edited by cristian_sen, 25 June 2022 - 05:58.


#5
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
https://www.digi.ro/...a-225-4g-21911?

#6
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 23.10.2013
Teoretic ar trebui sa meargă și un telefon care are doar 2G (GSM), însă acoperirea Digi în unele zone e posibil să fie mai proastă pe 2G decât pe 3G.

La Nokia, fontul e cam mic, iar tasta de selecție (dintre sus/jos/st/dr) se apasă cam greu la unele modele din cauza apropierii tastelor.

Poți lua în calcul și un smartphone pe care să instalezi un laucher pentru seniori https://www.makeuseo...s-grandparents/

Edited by cristian-p, 25 June 2022 - 07:30.


#7
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
Sau.
https://www.olx.ro/d...G/?currency=RON

#8
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Initiator, oameni buni, fratilor, NU maI luati parintilor vostri, acelor oameni carora le datorati viata, NU le mai luati telefoane din epoca de piatra!
In felul asta le jigniti inteligenta!!! DA, le jigniti inteligenta!!! Ei nu merita un smartphone!?!
Maica-mea are 81 de ani si i-am donat vechiul meu Huawei P9 Lite. Stie sa foloseasca fara probleme WhatsApp-ul, Instagram-ul, scrie mesaje, citeste stirile... Oare mama ta... nu merita si dansa mai mult? Bine ca ganditi si astfel JIGNITI parintii care v-au dat viatasi v-au educat! Considerati ca ei au creier de "primata" si n-ar recunoaste la un telefon decat butoanele verde si rosu, cele pentru apel! Mai mult considerati ca n-ar merita fiindca, in gandirea voastra gresita, creierul lor NU ar fi mai dezvoltat decat al unei maimute!!! De ce sa le luati smartphone ca "nu merita"! Va jigniti parintii, oameni buni!!!
Maica-mea face si poze SUPERBE cu smartphone-ul, am vazut niste incadrari foto la ea de-am ramas masca! Da, mama mea le 81 de ani!
Voi de ce NU va respectati parintii si le cumparati telefoane pentru mainutele de la zoo?
Auzi, buget numai 200 lei? Atata valoreaza mama ta? 200 lei? Crede-ma ca faci o MARE greseala, Domnia sa, merita un smartphone de buget, un Xiaomi cu ecran mai mare si o camera foto decenta! Nu-ti permiti momentan? Mai strange bani vreo 2-3 salarii si cumpara-i ceva calumea! Recomand ceva de la Xiaomi, au preturi decente si telefoane bune.
Cam asta este! Mama ta merita ceva mai bun!

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Routerboard, esti un erou.
Un erou narcisist care vaneaza virtuti facile cu care sa faca parada dar totusi erou :)

Daca gestul tau chiar avea o valoare reala, ramanea unul personal. Nu mai simteai nevoia sa o obtii de la straini ;)


#10
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 23.09.2010

 cristian-p, on 25 iunie 2022 - 07:15, said:

Teoretic ar trebui sa meargă și un telefon care are doar 2G (GSM), însă acoperirea Digi în unele zone e posibil să fie mai proastă pe 2G decât pe 3G.

DIGI are antene 2G?

#11
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 23.10.2013
Da, au si 2G (GSM): https://www.digi.ro/...perire-servicii

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
Fiecare ia ce doreste,cu greu ma abtin sa nu fac utilizatorul de mai sus un mare.....
Pai mama ta atata valoreaza,rebuturile tale,dupa ce tragi de cotet dai la mama,imi este scarba de aceste practici,vad multe astfel de cazuri,toate rebuturile folosite de copiii bagate pe gat parintilor,chiar crezi ca toata lumea vrea un tel smart?Ce te face sa crezi asta.
Acum sa revin la subiect,daca aloci 200 lei este perfect un nokia 5310 mi se pare un telefon super cu butoane

#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 24.11.2002
@intiator modelul/telefonul vechi, cel cu care era obisnuit ce model era? Ce nu ii placea la el.
Pentru multe persoane in varsta si nu doar e importanta si bateria, ca nu trebuie sa se poarte cu foarte multe grija cu telefonul mobil fiind mai fragil decat un bibelou de cand erau tineri si sa ii atraga pe talhari/hoti de buzunare cu penultimul smartphone. Iar facebook-ul, instagramul, tik-tokul si chiar youtube-ul nu ii atrag.

#14
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Telefonul vechi nu mai detecteaza reteaua DiGi Mobil. In plus, bateria mai tine max. 5 minute. Era un Huawei din ala primit gratis, de la DiGi. Cred ca Huawei U120.
Asta e bun? https://www.olx.ro/d...ou-IDgeE5W.html

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007

 routerboard71, on 25 iunie 2022 - 09:01, said:

Mai strange bani vreo 2-3 salarii si cumpara-i ceva calumea!

Probabil nici unul din ei nu lucreaza, dat fiind bugetul minuscul.

#16
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu ne lasa mama, sa dam mai multi bani. Ea zicea maxim 100 de lei.
In fine, nu e relevant.

#17
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Ar mai fi asta: https://www.olx.ro/d...4g-IDfKMT1.html
Dar mama insista cu butoanele!

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,811
  • Înscris: 24.04.2013

 cristian-p, on 25 iunie 2022 - 07:15, said:

… însă acoperirea Digi în unele zone e posibil să fie mai proastă pe 2G decât pe 3G. …

 lost_in_a_dream, on 25 iunie 2022 - 14:21, said:

Telefonul vechi nu mai detecteaza reteaua DiGi Mobil. In plus, bateria mai tine max. 5 minute. Era un Huawei din ala primit gratis, de la DiGi. …
Digi a inchis deja 3G-ul intr-o mare parte din tara si va inchide si in rest.  De curand a inchis in Bucuresti/ Ilfov. Nu mai ramane decat:
  • 2G, in prezent doar voce+SMS fara a permite accesul la date (nici macar cu viteza melcului ostenit cat e in GSM/EDGE). Ramane de vazut daca pana la urma vor permite si date, cel mai probabil ca nu.
  • 4G pentru date. Ai si voce dar numai daca daca telefonul suporta VoLTE. SMS-urile cred ca merg in 4G si fara VoLTE, dar nu ma pricep suficient sa zic exact.
Deci ar fi bine(*) sa fie telefon care sa suporte 4G cu VoLTE… Exista, de exemplu Nokia 110 4G Dual SIM; are si camera si e sub bugetul indicat. Ce nu are este suport pentru 4G banda 38 (2600MHz TDD), dar are benzile 1 (2100MHz)/ 8 (900MHz)/ 20 (800MHz), ultimele doua avand oricum propagare mult mai buna, folosite de Digi. Are si banda 7 (2600MHz FDD) daca va trece la alt operator.

Nu stiu cat/daca acest telefon se descurca cu VoLTE-ul (mai ciudat) de la Digi. Fie intrebi pe un topic dedicat, fie stie sa iti spuna cineva de pe aici, fie incerci. Alta problema la aceste telefoane este ca butoanele sunt putin cam mici iar butonul central OK+sageti e ceva mai greu de folosit; desi, daca era obisnuita cu Huawei U120 poate se descurca si cu acesta.

(*) Eu chiar am facut de curand o sesizare pentru lipsa 2G intr-un mare magazin (desi 4G exista acolo) ceea ce ma face sa nu pot folosi nici unul din telefoanele mele - fie nu au 4G deloc fie au dar fara VoLTE.

Edited by sags, 27 June 2022 - 06:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate