Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

In ce condiții se poate face returul la incaltamine (off-line)?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Ce patesc azi: ma duc la Cluj, la Iulius Mall, intru intr-un magazin, probez cateva perechi de incaltaminte (incaltaminte sport/ "adidasi"), ma decid asupra uneia, si, ii zic tipei de acolo "ramane aceasta pereche". Ii dau papucul probat, il pune in cutie langa celelalt (teoretic), platesc, si plec. (Practic, a dat-o-n bara...)
Ajung acasa acum spre seara, si zic "hai sa mai fac o proba, sa vad cum imi vin. Pun "dreptul", si, cand sa iau si "stangul", observ ca e tot un "drept". Ma uit ba la unul, ba la altul (de mai multe ori), si tot cu virgula imi dadea. Mi-a pus doi "drepti". O fi aflat ca sunt handicapat, din cauza ca m-am impacat cu fosta de mai mult de 3 ori. 🤭
In fine.
Intrebarea este: daca am bonul, iar papucii sunt in starea in care i-am primit, adica noi, fara urme de uzura, pot face retur, si sa primesc intreaga sumă inapoi?
Pur si simplu, mi-a cazut nașpa toata faza, si vrea sa fac retur, si sa primesc banii inapoi.

#2
corneliu88

corneliu88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.06.2022
Da

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
In conditiile stipulate de magazinul de unde i-ai cumparat...

E posibil sa accepte schimbul cu stangul pentcru ca altfel e si pierderea lor.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Legal, la cumparaturi din magazin nu ai dreptul la cele 14 zile de retur. Daca are magazinul o politica mai permisiva e alta treaba.
In situatia de fata te duci cu bonul si dreptele, le povestesti si va apucati sa cautati stangile.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stiu daca e posibil sa faci retur, dar ar trebui sa fie posibila corectarea situatiei.

#6
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 03.02.2009
Se vede ca a lucrat toata viata la magazin de încălțăminte.eu pe unde am mai cumparat incaltaminte vanzatoare scotea din cutie si proba vizual stang-drept apoi ai mai lua si ai punea talpa in talpa la masurat.te duci inapoi la magazin chemi si managerul si le arati ce angajate profesioniste au in domeniu.e si greșeala ta ca nu ai fost mai atent cand ia pus in cutie si ai platit la casa.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbaiatulsimplu2019, on 24 iunie 2022 - 21:44, said:


Se rezolva fara probleme. Perechea aia "stang-stang" este inca la ei in magazin, ca doar nu a cumparat vreun client o asa pereche. O sa iti schimbe deoarece este si pierderea lor.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
corectarea problemei ar trebui sa fie posibila in orice magazin (altfel ei vor trebui sa vanda cumva cei 2 pantofi desperechiati)
returul cu "banii inapoi"....asta va trebui sa intrebi la magazin, ca nu exista o regula generala

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Totusi, daca i-au placut pantofii/papucii, de ce ar vrea retur?
Oricum, problema va fi rezolvata 100%. Si magazinul doreste sa rezolve cu pantofii desperecheati pe care ei insusi ii au.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Avand in vedere unde traim, adica in Romania, greseala nu este doar a vanzatoarei, ci si a ta. Pentru ca in zilele noastre, din veselari se fac mecanicii auto iar din cofetari si sudori se fac lucratorii comerciali. Trebuia, preventiv, ca sa verifici si tu Posted Image
Inlocuirea "papucului defect" va fi 100% posibila, dar nu cred ca se poate decat fizic, adica te prezinti in magazin. Iar daca vrei sa primesti banii inapoi legal ei nu sunt obligati. Dar daca, atentie, vorbesti frumos si civilizat si nu te dai rotund si nu le amintesti de "pa banii mei". specific romanilor parveniti si marlani, atunci si acest lucru va fi posibil.
In prealabil insa, te sfatuiesc sa-i contactezi telefonic sa stii o treaba.

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Eu ma gandesc ca acuma, cineva a primit o pereche de 2 stangi....

Practic 2 clienti nemultumiti....

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcfrtriaj, on 25 iunie 2022 - 01:34, said:

...le arati ce angajate profesioniste au in domeniu.e si greșeala ta ca nu ai fost mai atent cand ia pus in cutie si ai platit la casa.

Se numeste greseala si ghici ce: toti facem greseli. Din oboseala, din neatentie. N-are nimic de-a face cu profesionalismul.

#13
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
În loc să îi returnezi, poți să faci o afacere. Mergi la magazin şi identifici cei 2 stângi şi te oferi să îi cumperi la un preț de maxim 10% din prețul întreg, pentru ambii.

#14
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Pana la urma, am fost acolo, si am recuperat "stangul".
Asa cum zicea cineva mai sus, aceasta greseala nu are de-a face cu (ne)profesionismul. Stiti de ce? Pentru ca nu a avut timp destul sa apara si la vanzatoarele din mall in general.
Intr-adevar, nu mai era tipa de ieri, insa, in schimb, erau alte fete, care, mai mult de 15-16 ani, nu aveau. La varsta lor, sau, cel putin, la varsta de care arata, nu ai cum sa te astepti la chestii wow.
Inteleg ca se doreste personal tanar si/ sau proaspat, dar ar trebui sa se țină cont de mai multe atribute.
Noroc ca eu nu-s scandalagiu, si inca mai cred in bun simt, insa, poate, altul, mergea acolo si facea scandal mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate