Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Teapa prin oferirea datelor cardului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
Sunt cazuri in care ți se cere asta, cum ar fi sa iei salariul, chiar daca personal preferi cash.



#56
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmodoran, on 27 iunie 2022 - 02:29, said:

Sunt cazuri in care ți se cere asta, cum ar fi sa iei salariul, chiar daca personal preferi cash.
Nu ce cer datele cardului pentru a incasa salariul.

#57
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@pasilla: Dupa mine e destul de clar ca raspunsul colegului @modoran se refera la partea ‘de ce l-ai  facut’, nu la dat datele cardului.

#58
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View PostLex404, on 24 iunie 2022 - 20:39, said:



keyword.

Comerciantul nu exista in cazul de fata. Plata se face printr-un gateway online inregistrat in vreo tara bananiera cu ID fals si proceduri de KYC minime.,

Deci, n-ai de unde sa-l iei...


Te contrazic, spre exemplu in cazul meu comerciantul a fost Payeer. Si totusi nu a fost contactat . Trebuie sa se si vrea sa fie contactat.

Dar asta e un long story.

Initiator sper macar ca in cazul tau sa iti recuperezi paguba.  Sper ca ai pastrat conversatiile cu teparul.

#59
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Bună seara

Am vândut Ps4-ul cu 550 ron.

Deci rămân gaură cu 3050 ron...m-am impacat cu ideea.

Interesant totusi ca in cazul acesta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i6BE4Q2GWN8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] banca isi asuma pierderea si restituie banii inapoi.

Acuma vreau sa scriu ca sa va cer scuze tuturor ca poate am intins prea mult coarda, eu am stiut din momentul in care am fost la politie si am făcut reclamatia ca am gresit si ca am oferit acele date. Tot ce am incercat sa fac si va intreb pe voi este daca exista o varianta pe care sa o spun la banca cu speranta de a-mi recupera banii. Va dati seama ca nu puteam minti la banca, am primit acel sms (chiar l-am citit ) dar nu l-am bagat in seama ( eram într-o situatie proasta din mai multe puncte de vedere) si da e adevarat ca stiind de vailidarea cardului in aplicatie am zis ca asa o fi.. Va dati seama ca nu puteam minti la banca. Eu am mers pe variantele legale cu reclamatie la politie + refuz de plata. + contactarea Payeer.

Interesant ar fi urmatorul aspect:
-eu am dovada ca am trimis acele foto si acel cod catre o terta persoana ( le-am anexat si in solicitarea de refuz de plata de catre banca) respectiv politie
-banca recunoastea si ea existenta unei terte persoanei rauvoitoare ( ati vazut cu toii raspunsul acela detaliat pe care l-am primit)
-Payeer blocheaza account-ul cand am facut sesizarea ca am fost tepuit ( multumesc inca o data colegului forumist care m-a indrumat sa fac sesizare la Payeer).

Bun avand in vedere cele de mai sus, sa prespunem ca banca ar contacta Payeer si s-ar ajunge cum spuneti si voi la un litigu Payeer vs Banca, a spus un alt coleg forumist ca Payeer are sanse sa castige pentru ca si-a virat criptomonedele (nu contest partea cu viratul), totusi Payeer nu poate nici ea demonstra cui a virat acele criptomonede ceea ce automat inseamna ca nu e obligatoriu sa mi-le fi virat mie ( eu argumentand cu conversatia in care am trimis documentele respective) documente cu care escrocul si-a creat un cont pe site-ul payeer , banca are si ea dovezi ca eu am trimise acele poze ( practic am fi 2 eu si banca vs 1 Payeer) . Fiecare parte cu argumentele respective  ( eu ca am trimise acele documente; bamca prin refuzul facut si semnat confirmand existenta persoanei rauvoitoare). Cum s-ar da o decizie obiectiva de catre o instanta in acest caz. Repet obiectiva nu subiectiva. Cred ca se intelege ce am vrut sa spun.  Intreb pentru ca nu stiu si nu imi vine in minte verdictul. Pur si simplu dupa ce am vandut Ps4-ul mi-am adus aminte de toata „patania ” si mi-a venit in minte aceasta intrebare.

Cred ca am dreptul sa pun si eu o intrebare pe forum (macar acest drept) !

In incheiere va rog sa nu inchideti threadul si daca apar noutati va voi tine la curent ( voi incerca sa mai trec pe la politie intr-o zi sa vad daca s-a miscat ceva desi sunt slabe sanse) si va cer inca o data scuze pentru incoveniente.

Va multumesc !

Edited by LordulCapdeMort, 30 September 2022 - 18:12.


#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLordulCapdeMort, on 30 septembrie 2022 - 18:10, said:

daca apar noutati va voi tine la curent ( voi incerca sa mai trec pe la politie intr-o zi sa vad daca s-a miscat ceva


Eu te-am mai intrebat o data daca ai mers la politie sa vezi ce mai e cu dosarul, imediat dupa incident. Stii ce mi-ai raspuns atunci? Ca nu ai tu timp de d-astea, de pierdut timp cu politia, ca esti ocupat, ca placi in concediu ca cacamaca. In concluzie te-a durut la banana de dosar. Deci cu ce sa ne mai tii la curent daca tu atunci cand inca era calda problema nu ai vrut sa mergi la politie sa vezi ce se mai intampla cu cercetarea. Eu zic sa o lasi asa.. a trecut naiba 1-2 ani sau cat o fi. Nu ti-a pasat atunci sa rezolvi, ce iti mai pasa acum dupa nspe ani?!

Edited by MembruAnonim, 30 September 2022 - 18:18.


#61
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View PostMembruAnonim, on 30 septembrie 2022 - 18:17, said:

Eu te-am mai intrebat o data daca ai mers la politie sa vezi ce mai e cu dosarul, imediat dupa incident. Stii ce mi-ai raspuns atunci? Ca nu ai tu timp de d-astea, de pierdut timp cu politia, ca esti ocupat, ca placi in concediu ca cacamaca. In concluzie te-a durut la banana de dosar. Deci cu ce sa ne mai tii la curent daca tu atunci cand inca era calda problema nu ai vrut sa mergi la politie sa vezi ce se mai intampla cu cercetarea. Eu zic sa o lasi asa.. a trecut naiba 1-2 ani sau cat o fi. Nu ti-a pasat atunci sa rezolvi, ce iti mai pasa acum dupa nspe ani?!


Pai am fost la politie si am si trimis in privat ( dorin2k poate confirma) ca astepau raspuns de la 2 adrese, ca nu au internet la calculatoarele din sistem si le-am dat si conversatia cu Payeer si a spus politstul ca va cauta o solutie oficiala sa contacteze Payeer .

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLordulCapdeMort, on 30 septembrie 2022 - 18:20, said:

Pai am fost la politie

Tu intelegi un text? Ti-am indicat sa mergi la politie la 1-2 saptamani dupa ce ai depus plangerea ca sa vezi daca se misca lucrurile, ce se mai intampla cu dosarul. Mi-ai raspuns atunci ca nu ai tu timp de d-astea, de pierdut timp cu politia, ca esti ocupat, ca placi in concediu ca cacamaca.

Edited by MembruAnonim, 30 September 2022 - 18:32.


#63
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View PostMembruAnonim, on 30 septembrie 2022 - 18:22, said:

Tu intelegi un text? Ti-am indicat sa mergi la politie la 1-2 saptamani dupa ce ai depus plangerea ca sa vezi daca se misca lucrurile, ce se mai intampla cu dosarul. Mi-ai raspuns atunci ca nu ai tu timp de d-astea, de pierdut timp cu politia, ca esti ocupat, ca placi in concediu ca cacamaca.

Pai am fost poate nu la 2 saptamani dar la vreo 3-4 saptamani am fost. In total pot spune ca am fost de vreo 3-4 ori la politie dupa ce am depus sesizarea. Am inteles ce ai spus. Intr-adevar ultima data a fost la sfarsitul lunii octombrie 2021. Si mi-a spus ca dosarul meu este tot la politie. Si ca doar un procuror poate cere celor de la departamentul de frauda bancara sa puna la dispozitie date privind ip-ul.

Edited by LordulCapdeMort, 30 September 2022 - 18:37.


#64
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Nici un răspuns? Nimeni nimic ?

#65
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009
Sanse ai fix spre 0,0001%

Instantele din Romania nu sunt in stare sa judece spete locale. Daca mai bagi si o tranzactie online o sa dureze ani de zile si o sa te coste multe mii de euro.

In primul rand ca nu ai cu cine sa te judeci: pe cine acuzi? Banca o sa zica ca era raspunderea ta (si asa era)!

Stai linistit cu invatatura de minte si mergi mai departe!

#66
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View PostXman_ghio, on 01 octombrie 2022 - 21:00, said:

Sanse ai fix spre 0,0001%

Instantele din Romania nu sunt in stare sa judece spete locale. Daca mai bagi si o tranzactie online o sa dureze ani de zile si o sa te coste multe mii de euro.

In primul rand ca nu ai cu cine sa te judeci: pe cine acuzi? Banca o sa zica ca era raspunderea ta (si asa era)!

Stai linistit cu invatatura de minte si mergi mai departe!

Multumesc pentru raspuns .

Dar nu am zis ca ma judec sau acuz.

Punctul de vedere al bancii il inteleg , ideea e ca spunea un coforumist ca banca nu isi doreste sa contacteze Payeer de teama unui proces pe care Payeer ar avea sansa sa il castige pentru ca si-a virat criptomondele. Dar partea interesanta este ca Payeer nu poate demonstrae si cui a facut livrarea de criptomonede. La asta m-am referit. Ok Payeer are poza cu permisiul meu de conducere si cu cardul respectiv ( intre timp blocat si scos din circulatie) dar si eu am dovezi ca am trimis acele poze unei terte persoane !  La asta m-am referit in intrebarea mea !  Banca recunoaste si ea in raspunsul de refuz de plata de existenta unei terte persoane („rauvoitoare” asa au scris in refuzul de plata cei de la banca)..

#67
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Ce parere aveti despre acest caz  ?

https://observatorne...are-422116.html

#68
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Daca nu ar fi pe net articole ca cel din linkul tau,lumea ar vinde si cumpara pe alte platforme similare.Eu oricum nu mai fac nimic pe acel site,din motiv ca e un haos total.

#69
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Ideea e ca au reusit sa prinda si sa destructureze o astfel de retea !

#70
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View PostY0samiteSam, on 24 iunie 2022 - 18:35, said:

Ca sa primesti bani pe card, trebuie sa le dai doar numele tau si codul IBAN.
Oare codul IBAN n-ar putea fi "scotocit"(golit)?!

#71
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aproape imposibil.

#72
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postpasilla, on 10 ianuarie 2023 - 17:52, said:

Aproape imposibil.

"aproape..."

Multumesc!
M-ai linistit...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate