Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Teapa prin oferirea datelor cardului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Deci daca pe tine te violeaza cineva e vina ta asa-i? ca ai umblat pe strada in pantaloni scurti.
In Romania si afganistan poate ca da, dar la altii victima nu este invinovatita si din contra este chiar ajutata

Edited by gratzi858, 24 June 2022 - 22:22.


#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Hai ca o dam in altele.
In cazul asta nu te-a violat nimeni. Ai fost de acord si apoi te-ai razgandit.

#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postgratzi858, on 24 iunie 2022 - 19:58, said:

Teapa asta functioneaza doar in Romania, unde bancile au angajati care stiu doar sa deschida conturi. Orice alta operatiune, precum un chargeback, le este total straina.
In lumea civilizata ai banii inapoi in cateva ore.
Povesti cu pesti! nu-ti da nimeni inapoi banii pierduti din prostie. Ar da bancile faliment rapid!

#40
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017
Daca ne vedem pe strada si iti cer 1000 lei sa ii numar si eu odata, tu mi-i dai iar eu nu ti-i mai dau inapoi, este inselaciune? sau furt? esti vinovat? cine iti da banii inapoi? faci plangere la politie si il descrii pe individ, cand/daca il prinde sa vedem daca ii mai are sa ti-i dea inapoi :)

#41
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012

View Postgratzi858, on 24 iunie 2022 - 22:21, said:

Deci daca pe tine te violeaza cineva e vina ta asa-i? ca ai umblat pe strada in pantaloni scurti.
In Romania si afganistan poate ca da, dar la altii victima nu este invinovatita si din contra este chiar ajutata
Asta s-a violat singur... Deasta am spus mai sus ca trebuie sa sti sa lucrezi cu echipamentele de care dispui.

Daca iti dai cu ciocanul peste degete, cine e de vina ? Magazinul de unde ai cumparat scula ?

Omul si-a dar singur datele unor fitecine pe un site oarecare in conditiile in care pe olx e deja o campanie de informare destul de veche legata de asta. La banci la fel, te informeaza... Nu poti spune ca " nu cunosc legea sau regulile" si gata esti nevinovat, astepti despagubiri

#42
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

View PostEvonxxx, on 24 iunie 2022 - 18:22, said:

Ce inseamna Romania...in Anglia colegul de apartament a luat si el o teapa de genul, el a intrat pe un site unde erau la vanzare biciclete premium la pret de cioarda si a zis omul ca a dat lovitura, a dat comanda si poc dupa o saptamana site-ul pauza nu mai exista, datele lui bancare furate , bani retrasi etc. A sunat la banca si in nici 24 ore avea card nou si banii inapoi in card. Precizez ca vanzatorii erau culmea in China deci banca tot a reusit sa-i dea banii inapoi.
Mna alta civilizatie....
Da, da, peste gard curge doar lapte si miere.

Cel mai probabil colegul tau avea card de CREDIT si banca trateaza altfel cazurile astea cand banii sunt ai ei, esti mai asigurat de fraude.

#43
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Poate chiar plătești asigurare propriu zisa in caz de frauda prin țările alea.

#44
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postpasilla, on 24 iunie 2022 - 18:28, said:

Nu se compara situatiile.
Dar, de.....e usor sa dai vina pe civilizatie.
în anglia pricep mai greu

#45
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostA10, on 25 iunie 2022 - 05:08, said:

Daca iti dai cu ciocanul peste degete, cine e de vina ? Magazinul de unde ai cumparat scula ?

Din ce in ce mai des, da. Incep sa puna avertismente pe toate laturile si partile, ca apar procese in care prostii se plang ca de ce nu li s-a zis ca ce urmeaza sa faca e periculos sau gresit.

Edited by Cyanid3, 25 June 2022 - 08:52.


#46
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postgratzi858, on 24 iunie 2022 - 22:08, said:

Daca la un singur american i-ar fi refuzat un chargeback in urma unei inselaciuni de genu asta,i
deci dacă avem 10 prieteni în america ei ne trimit bani și acolo spun c-au fost înșelați și amândoi rămânem cu banii

View Posttytysor, on 24 iunie 2022 - 22:47, said:

Povesti cu pesti! nu-ti da nimeni inapoi banii pierduti din prostie. Ar da bancile faliment rapid!
ești pe spate.în occident sunt NUMAI OAMENI CORECȚI

View PostMizu, on 25 iunie 2022 - 08:27, said:

Da, da, peste gard curge doar lapte si miere.
Eu zic să ne dea și nouă contul și  pinul dacă englezoii îți bagă banii înapoi dacă zici că ți i-am furat

Edited by EMPP, 25 June 2022 - 09:14.


#47
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
Nu o sa recuperezi banii. Poti sa faci tu plangeri unde vrei, banii sunt dusi, iar plangerile se vor clasa.
Data viitoare poate nu te mai incanti ca ai reusit sa gasesti un fraier care sa plateasca pretul mare cerut de tine in anunt.
Si tot de acum poate inveti ca datele personale nu se dau asa pe orice formular de pe net.
Eu am emotii si cand dau datele cardului la companii mari (exemplu de telecomunicatii sau magazine online) ca si astia pot face magarii si apoi trebuie tu sa stai sa te stresezi sa rezolve situatia.
De completat cardul pe un formular primit pe messenger (mai ales si primit de la un numar din afara romaniei desi anuntul e pe Romania)... nici o sansa, poate sa fie si link direct de pe siteul bancii, nu completez nimic personal, cu atat mai mult datele cardului cu care se pot scoate banii de pe el de catre oricine isi propune.

#48
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View Posts1lviu86, on 24 iunie 2022 - 19:33, said:

Teapa asta e binecunoscuta, e plin pe forumumuri, a fost si la tv, te anunta si pe OLX de ea.
Vanzatorul pune la vanzare pe OLX un bun, un domn "cumparator" din Nigeria, India, Rusia etc.

Sunt și români destui care se ocupă cu asta. Am pățit și eu să fiu contactat pe Whatsapp după ce am pus un produs la vânzare pe olx, evident, nu am mușcat-o pentru că știu că trebuie să dau IBAN-ul pentru a primi bani, nu datele cardului. Le-am făcut jocul până la un punct, cu date aiurea de card făcându-i să se agite și mai mult, de amuzament, apoi i-am luat la înjurat. Mai spre noapte am fost sunat cu număr ascuns și am avut o discuție de tipul Giovani Becali cu niște indivizi care vorbeau perfect română, cu accent de Cluj. Deci, sunt și de-ai noștri.

Edited by caiuscorneliu, 25 June 2022 - 09:28.


#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Au încercat și la mine, tot pentru un produs pus pe acel site/magazin.

A apărut pe waz#pp" o poză cu o fătucă cu chip inocent, cine știe ce bărbos posta mesajul  🤣

Nu am stat să mă cert cu personajul, am spus că vînd doar față în față și pa, am șters contactul din mesagerie.
Nu a mai încercat.

View Postcaiuscorneliu, on 25 iunie 2022 - 09:27, said:

...  de tipul Giovani...

A început cu: ,,... băă amărîtule, băăă pîrlitule, puți băă, nu ai banii mei, sărăcieee, te pui tu cu mine, seraaacuuuleee" care ești tu serac"... "

#50
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Mai bine ne spui de la ce banca ai cardul ca sa ne ferim de aceasta banca. Normal toate tranzactiile trebuie sa fie inrolate in 3d secure pentru a fi validate. Din pacate chiar si ING accepta tranzactii fara 3d secure. Am facut plati pe site-uri online si am avut surpriza sa-mi fie debitata suma fara confirmarea tranzactiei. Lumea asta e plina de persoane credule care cred ca datele de pe card sunt pentru a primi bani. Din pacate bancile se fac ca ploua si cu toate insistentele si cererile de refuz la plata, dupa o saptamana ele deblocheaza plata. Asta mi s-a intamplat chiar la Banca Transilvania unde am facut o plata dublata la o asigurare. Banca a refuzat refuzul la plata pentru una din ele si a dat drumul la cele 2 tranzactii identice. Asiguratorul Asirom mi-a facut returnarea.

#51
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View PostLeo2006, on 25 iunie 2022 - 15:43, said:

Normal toate tranzactiile trebuie sa fie inrolate in 3d secure pentru a fi validate. Din pacate chiar si ING accepta tranzactii fara 3d secure.
N-ai inteles faptul ca este necesar ca si comerciantul sa fie inrolat.
Daca tu cumperi de la un comerciant neinrolat banca n-are ce sa-ti faca.
Doar daca datele tale sunt folosite fraudulos de catre altcineva la comerciant neinrolat.

#52
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcrisstonne, on 25 iunie 2022 - 15:39, said:

A început cu: ,,... băă amărîtule, băăă pîrlitule, puți băă, nu ai banii mei, sărăcieee, te pui tu cu mine, seraaacuuuleee" care ești tu serac"... "

Cam așa ceva, cu moldovean și din astea, au văzut că-s din Bacău. În vreo cinci secunde mi-am dat seama despre ce e vorba și cine mă sună și am preluat inițiativa, le-am mai tras o rundă de înjurături și am închis. N-au mai sunat. Eram la socri, cu nevasta și copilul lângă mine. Le-au căzut fețele când au văzut în ce s-a transformat ginerele pe care-l știau om liniștit :D

#53
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostLeo2006, on 25 iunie 2022 - 15:43, said:

Mai bine ne spui de la ce banca ai cardul ca sa ne ferim de aceasta banca. Normal toate tranzactiile trebuie sa fie inrolate in 3d secure pentru a fi validate. Din pacate chiar si ING accepta tranzactii fara 3d secure. Am facut plati pe site-uri online si am avut surpriza sa-mi fie debitata suma fara confirmarea tranzactiei. Lumea asta e plina de persoane credule care cred ca datele de pe card sunt pentru a primi bani. Din pacate bancile se fac ca ploua si cu toate insistentele si cererile de refuz la plata, dupa o saptamana ele deblocheaza plata. Asta mi s-a intamplat chiar la Banca Transilvania unde am facut o plata dublata la o asigurare. Banca a refuzat refuzul la plata pentru una din ele si a dat drumul la cele 2 tranzactii identice. Asiguratorul Asirom mi-a facut returnarea.

Au fost unii care s-au plans pe aici care au dat si parola 3D Secure la rusi...deci nici aia nu-i scapa pe unii

#54
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Daca nu stii sa folosesti un card de ce l-ai  facut?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate