Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Teapa prin oferirea datelor cardului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Nu colapseaza nimica ca este o marja luata in calcul de banci.
Daca te apuci sa ceri banii inapoi la fiecare plata evident ca se fac investigatii mai amanuntite, dar tot nu iti da cu flit ca in Romania.

#20
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Si inca vreo cateva topice pe aceeasi tema: aici, aici si un al treilea care a fost de legenda pe Softpedia…

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgratzi858, on 24 iunie 2022 - 20:07, said:

Nu colapseaza nimica ca este o marja luata in calcul de banci.
Daca te apuci sa ceri banii inapoi la fiecare plata evident ca se fac investigatii mai amanuntite, dar tot nu iti da cu flit ca in Romania.
Ce marja ? Ca tu ai dat datele cardului ca sa incasezi bani ? Se tavalesc de ras aia de la banca, dar sigur ca .....vor analiza problema :)

Edited by pasilla, 24 June 2022 - 20:12.


#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postgratzi858, on 24 iunie 2022 - 20:07, said:

Nu colapseaza nimica ca este o marja luata in calcul de banci.
Daca te apuci sa ceri banii inapoi la fiecare plata evident ca se fac investigatii mai amanuntite, dar tot nu iti da cu flit ca in Romania.

Am comandat ceva la un magazin online din Germania si nefiind multumit de termenul mare de livrare am cerut la ING sa inceapa procedura de cash back..
Perioada in care s-au ocupat de operatiune, a fost dupa o luna de la sesizarea facuta de mine.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 June 2022 - 20:13.


#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
E teapa clasica, urla internetul...

Din pacate nu poti face chargeback, ai dat acordul sa-ti ia banii furnizand CVV.


(ps. se pot pune bani "pe card" doar folosind numarul cardului, nu e metoda populara in EU, dar in alte parti asa se procedeaza cand pui bani in cont la 3rd parties, de ex la convenience stores).

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostLex404, on 24 iunie 2022 - 20:15, said:

(ps. se pot pune bani "pe card" doar folosind numarul cardului, nu e metoda populara in EU, dar in alte parti asa se procedeaza cand pui bani in cont la 3rd parties, de ex la convenience stores).
Aia e cu totul alta poveste. Si din PP ii transferi tot asa.

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Eu am primit banii in contul meu prin procedura cash back, doar dupa ce departamentul abilitat de la ING a contactat comerciantul online din Berlin.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 June 2022 - 20:21.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postxmanyacs77, on 24 iunie 2022 - 20:20, said:

Eu am primit banii in contul meu prin procedura cash back, doar dupa ce departamentul abilitat de la ING a contactat comerciantul.Posted Image
Si nu ti se pare corect ?

#27
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpasilla, on 24 iunie 2022 - 20:21, said:

Si nu ti se pare corect ?

Da, dar banca a ezitat in primul moment...Posted Image

*Sper ca initiatorul sa isi recapete suma integral.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 June 2022 - 20:23.


#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai de unde sa stii daca banca a ezitat, sau a fost vorba de lene, incompetenta a unui functionar, sau chestii de regulament.

Asa cum spuneam, mai sus, daca lucrurile astea s-ar petrece rapid, atunci  plata prin card ar deveni imposibila.

Edited by pasilla, 24 June 2022 - 20:27.


#29
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Sa fii sanatos.... Nu credeam sa existe asemenea oameni creduli dar uita ca a venit si confirmarea. Deasta insista indienii de foiecare data cand postez anunturi de vanzare pe olx..

Imi pare rau pentru tzeapa ce ti ai dat o singur dar trebuie sa inveti sa folosesti uneltele cu care lucrezi, nu dai datele bancare asa oricui

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostA10, on 24 iunie 2022 - 20:29, said:

Imi pare rau pentru tzeapa ce ti ai dat o singur dar trebuie sa inveti sa folosesti uneltele cu care lucrezi, nu dai datele bancare asa oricui
Desi nu e topicul potrivit, eu cred ca asta ar trebui predat inca din scoala generala. Nu alte abureli care nu folosesc in viata.

#31
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018

View Postpasilla, on 24 iunie 2022 - 20:32, said:

Desi nu e topicul potrivit, eu cred ca asta ar trebui predat inca din scoala generala. Nu alte abureli care nu folosesc in viata.
In scoala generala nu se preda educatie sexuala. La educatia financiara deja avem pretentii.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View Postxmanyacs77, on 24 iunie 2022 - 20:20, said:

Eu am primit banii in contul meu prin procedura cash back, doar dupa ce departamentul abilitat de la ING a contactat comerciantul online din Berlin.Posted Image


keyword.

Comerciantul nu exista in cazul de fata. Plata se face printr-un gateway online inregistrat in vreo tara bananiera cu ID fals si proceduri de KYC minime.,

Deci, n-ai de unde sa-l iei...

#33
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Orice gateway trebuie să respecte niște standarde și condiții... Și eu am plătit pe site din Rusia cu gateway de plată din Pakistan și finaly (după 2-3 luni) am primit banii înapoi.

Dar aici problema este că utilizatorul a dat cvv-ul și datele de siguranță altei "persoane" ce le-a folosit pe un gateway pentru a plăti "ceva" (utilizatorul nu știe ce și unde s-a dus acea plată). Eu nu le-am dat altei persoane ci le-am scris eu în acel gateway (să trăiască Revolut și cardurile de unică folosință) - în charge back form am avut câmpuri dedicate în care am fost întrebat dacă am dat acces la datele de card altcuiva și dacă tranzacția a fost făcută de mine...

Edited by Ravy, 24 June 2022 - 21:04.


#34
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007
Nu cumva le-ai spus si cati bani ai in cont, sa ii ia pe toti ?
Asta pe langa bagat datele cardului si codul de 3D secure.

Edited by mihai93, 24 June 2022 - 21:26.


#35
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Stai linistit ca nu iti cere teparul nici un 3dsecure ca este OPTIONAL pentru comercianti(tepari)

View Postpasilla, on 24 iunie 2022 - 20:11, said:

Ce marja ? Ca tu ai dat datele cardului ca sa incasezi bani ? Se tavalesc de ras aia de la banca, dar sigur ca .....vor analiza problema Posted Image

Nu are importanta ca tu ai dat cardul din moment ce este inselaciune.
In orice tara civilizata consumatorul este despagubit fara discutii pentru absolut orice dauna provocata care nu este din vina sa. Atat de simplu.
Daca la un singur american i-ar fi refuzat un chargeback in urma unei inselaciuni de genu asta,ar iesi scandal national la ei.
Numai in tari bananiere victimele inselaciunilor sunt luate la misto pe forumuri si ignorate de autoritati si de prestatorii de servicii care stiu sa ii jupoaie de bani dar nu stiu sa ofere serviciu de suport clienti

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgratzi858, on 24 iunie 2022 - 22:08, said:

pentru absolut orice dauna provocata care nu este din vina sa.
Si unde aici vorbim ca nu este din vina sa. ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate