Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Iphone 11 vs Samsung A52s

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Eu cred ca tu nu intelegi - slava domnului exista alternative chiar la aceeasi marca in speta Samsung - daca nu am Jack 3.5 mm trec la alt model - over all am de unde alege dar pentru mine este deal breaker. :a fel daca am de unde alege intre 2 telefoane de marca cuoscuta si unul are in cutie incarcator si unul nu ia ghici ce voi alege? Ala care are incarcator o sa fie produsul achizitionat.
Deci ar fi bine sa revizuiesti tu logica asta - nu toti sunt snobi, nu toti nu vor jack ca e la moda sa nu il ai, nu toti vor adaptoare de la type C la Jack 3.5, nu toti au acasa alt incacator ca sa se bucure de fast charging.

#38
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
Samsung Galaxy A 52s e alegerea corecta in acest caz!

#39
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 LauCalin, on 30 iunie 2022 - 21:46, said:



Omule, tu ori nu înțelegi lumea în care trăiești, ori îți place să fi Gică contra. In primul rand eu nu am jignit pe nimeni , spunând "pu-imea", așa cum faci tu. In al doilea rând, ținând cont de faptul că în multe privințe producătorii de telefoane mobile au urmat calea lui Apple (vezi renunțarea la încărcătoare, de ex), demonstrează că acești producători, precum Samsung care oferă mult lăudatul A52s de tine, a INTELES că e mai bine așa. Au scăzut vânzările vreunui producător că nu mai au telefoanele jack pentru căști sau încărcător in cutie? Au scăzut vânzările vreunui producător pentru că încă mai oferă 64 GB memorie internă și 3,4 GB RAM?
Vrei sa pari inteligent într-o lume pe care nu o înțelegi și te ataci degeaba. Citești in diagonala și spui că nu am argumente. Bravo.
PS: nimeni nu e "pu-imea". Fiecare își cumpără ce telefon vrea. Nu înseamnă că unul e prost și altul deștept. Pe bune, depășește gândirea de coltul blocului. Mă rog, dacă vrei. Daca nu, poți să ignori mesajul asta și să treci mai departe.

Pai te duci frumos și cumperi de la producători care nu urmează calea lui Apple. Vezi că chiar Samsung a lansat un model care se pretează pentru o categorie de oameni care au nevoie de un smartphone bun, dar considera trăsăturile telefoanelor cu butoane (rezistenta la căzături, la scăpat pe jos, la coca cola, cu baterie detașabilă) drept niste lucruri bune. Xcover 6 Pro se numește.

Apoi mai sunt telefoane ca Asus ROG Phone 5/6 si Xperia 1 IV care nu sunt de la chinezi (ca stiu ca unora le pasa) si care ofera în mare multe lucruri care au dispărut de pe alte flagship-uri. Bine, până și Sony s-a prostit cu încărcătoarele. Exista mid-range-uri foarte capabile, precum chiar acest Galaxy A52s.

De chinezi nu mai zic. Poco X4 GT, Realme GT2, sunt o groaza.

Intr-o lume normala ar trebui să scada. Dar departamentul de marketing al Apple este mult prea puternic, iar mie mi se pare ca nici Asus sau Xiaomi nu prea isi dau interesul sa isi marketeze produsele drept status symbol-uri, desi ar putea fara probleme. In schimb au ajuns tech reviewerii sa promoveze update-urile software drept calea, adevarul si viata, si lumea ii crede, oamenii aia care acum 10-15 ani reinstalau windows xp-ul o data la 5-6 luni si nu aveau niciun fel de probleme, iar bombele nucleare merg bine mersi cu soft de pe vremea lui Hrusciov...

In momentul in care pe android o sa apara ransomware gen WannaCry sau mai ales NotPetya, care iti intrau si iti criptau datele fara sa dai clic pe vreun site deochiat, abia atunci am sa ma uit mai altfel la actualizarile software. Pana atunci sunt doar o alta caracteristica utila, dar nu indispensabila.

Edited by TrafalgarLaw, 02 July 2022 - 09:56.


#40
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
În mare parte are dreptate cu actualizările. Deși aduc o cifră superioară la versiunea SW, nu îți schimbă radical viața. Câți la sută ați fost afectați de respectiva vulnerabilitate pentru care a fost lansat un patch în nu știu ce lună?

#41
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Da, nu sunt deloc indispensabile, nu iti explodeaza telefonul doar pentru ca nu are ultima versiune de soft. Asa cum nu-ti trebuie ultimul model de flagship sa iti faci treaba, nu iti trebuie nici ultima versiune de soft. E doar o alta modalitate de a contribui la e-waste si la din astea, sa incerce sa iti bage pe constiinta faptul ca telefonul tau e "invechit".

Edited by TrafalgarLaw, 02 July 2022 - 09:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate