Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Telefon pe la 1200 lei

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003

View Postzyppster, on 24 iunie 2022 - 09:07, said:

ecranul avea folie?
Daca pe mine ma intrebi, da, avea si folie si husa de protectie destul de serioasa.
Nu stiu in ce pozitie l-a scapat (a zis ca a cazut pe spate, nu pe ecran) dar telefonul nu prezinta niciun semn de scapat pe jos. E intact.
Asta s-a intimplat alaltaieri. Dupa ce l-a scapat pe jos toata ziua a functionat si a aratat perfect.
Ieri a inceput sa faca ecranul cum am pus poza din primul test.
Azi  dimineata e tot un violet inchis si nu se mai vede nimic.

Destul de straniu comportament.

#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,097
  • Înscris: 29.01.2016

View Postaeon, on 24 iunie 2022 - 09:10, said:

esti insurat? ai prietena? pare ca nu Posted Image

on: a52 e chiar ok pentru doamne, merge bine si sunt si cateva culori ok

Dar tu ?
Tocmai, ca am dus ceva munca de lamurire cu doamna mea pe partea asta ca sa inteleaga ca in domeniul tehnologiei sunt importante performanta si alte lucruri inaintea culorii. A inteles si ma bucura asta.
Cum ziceam, si la telefon e fix ca la masina, importante sunt alte aspecte, nu culoarea.

View Postmishuletzu, on 24 iunie 2022 - 09:13, said:

Si eu zic A52s, l-a luat cineva din familie de Black Friday cu căștile Buds 2 la 1500 lei, nu are bloatware si la prețul asta (e 1300 lei și la altex pe negru) și este un telefon echilibrat, cu updateuri pe 3-4 ani, procesor de calitate, cameră bună etc.

Da, de acord. As adauga meniu usor, destul de bine structurat si suficient pentru un utilizator normal.

Edited by Magicwisewolf, 24 June 2022 - 09:26.


#21
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Cit despre alegerea doamnei eu incerc sa-i prezint niste optiuni relativ egale ca si performanta ea urmind sa aleaga dupa cum arata, nume, chestii de astea de doamne. :D

#22
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,097
  • Înscris: 29.01.2016

View Postburebista, on 24 iunie 2022 - 09:16, said:

Daca pe mine ma intrebi, da, avea si folie si husa de protectie destul de serioasa.
Nu stiu in ce pozitie l-a scapat (a zis ca a cazut pe spate, nu pe ecran) dar telefonul nu prezinta niciun semn de scapat pe jos. E intact.
Asta s-a intimplat alaltaieri. Dupa ce l-a scapat pe jos toata ziua a functionat si a aratat perfect.
Ieri a inceput sa faca ecranul cum am pus poza din primul test.
Azi  dimineata e tot un violet inchis si nu se mai vede nimic.
Destul de straniu comportament.
Nu e straniu.
Am patit la fel la un Samsung J5 2016, acum niste ani. Dar l-am scapat de la aprox 1m inaltime cu fata in jos, pe ciment, dar un ciment din acela denivelat, cu pietricele cu muchiile iesite in afara, ca un ciment mancat sau ca un ciment nefinisat, sa zic. Avea folie si husa, dar degeaba. A trecut si prin folie impactul si initial s-a innegrit in partea de sus, mergea, apoi, in cateva ore era negru tot ecranul => dauna totala, direct.
Stai linistit, ca l-a scapat cu fata in jos, daca il scapa pe spate sau pe colturi, nu se spargea ecranul.

Edited by Magicwisewolf, 24 June 2022 - 09:28.


#23
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003

View PostMagicwisewolf, on 24 iunie 2022 - 09:27, said:

Stai linistit, ca l-a scapat cu fata in jos, daca il scapa pe spate sau pe colturi, nu se spargea ecranul.
Nu e spart ecranul, nu e sparta folia, nici macar nu e ciobit pe undeva. Arata ca si inainte de scapat pe jos, fara nicio zgirietura.
Cred ca pur si simplu de la soc s-a dereglat cumva display-ul. Ce mi s-a parut ciudat e ca dereglarea a fost progresiva, in trei zile de la perfect la violet.
Dar daca zici ca s-a mai intimplat inseamna ca asa s-o fi stricind display-urile astea. :)

#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,097
  • Înscris: 29.01.2016
Aaaa, ok. Am inteles eu gresit din poza ta, atunci. Mie mi s-a parut ca este crapat ecranul.
Da, atunci sigur e de la soc.

La mine a fost de la pietricele. A trecut impactul prin folie, si s-a crapat si ecranul, dar nu mult, ca o impunsatura avea, nu era franjuri sau cu fulgere pe el. Avea o lovitura ca cele din parbriz cand ie o piatra, dar nu ti se crapa pe suprafata mai mare, doar in locul in care ai luat piatra.

#25
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Android (aproape) curat găsești la Motorola și Sony. Vivo, Oppo, OnePlus toate au de fapt ColorOS. La fel cum nici Arctic nu e Beko.

#26
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
M52 5G - 1099 la Altex. Baterie buna, display mare și destul de luminos, soft decent, camere cat de cat OK.

#27
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
La loc comanda. Se pare ca omul nostru de la service e mai uman decit aia de la Huawei. :D
Ma costa 700 lei schimbarea display-ului ceea ce e mai in concordanta cu pretul la display pe care mi l-a aratat Magicwisewolf.

E rezonabil daca vad partea plina a paharului adica fo' sase sute de lei economie fata de unul nou si in plus ramine cu tot ce are pe telefon si practic are ecran si baterie noua.

Multumesc pentru toate sfaturile voastre, macar acum stiu cam ce telefoane sunt de luat in seama in game midrange. :D

#28
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,097
  • Înscris: 29.01.2016
Il vei repara, adica ?
Si cum cu baterie nou ?
700 lei e pretul cu schimb de display si baterie + manopera inclusa ?
Vad ca o baterie e cam 50 lei, ceea ce inseamna ca manopera ar fi pe la 140 lei pt display si baterie. Nu e chiar mult, doar ca depinde cat de repede si de bine il face.

https://www.gsmnet.r...tori_huawei-p30

Pe de alta parte, scutesti 600 lei acum, dar posibil ca in ceva timp sa pice placa sau altceva din el, ca are niste ani si o uzura.
Da, trebuie gandita bine treaba, sa iti dai seama cum iesi mai bine si ce decizie sa iei.

#29
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Sincer, eu nu l-as repara. Poate daca era P30 Pro, merita pentru camera. Ecranul de schimb nu stii ce calitate este, bateria la fel, plus ca dupa ce l-ai desfacut nu mai ai nicio siguranta in privinta protectiei la contactul cu apa.

#30
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Ecranele after market sunt niște răgălii. Am avut un Huawei la un moment dat de la serviciu, a trebuit să îi schimb ecranul și a fost o experiență dezastruoasă după.

#31
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Pai in link-ul dat de tine mai in spate zice ca are de toate.
Prevazut cu rama / sasiu display, difuzor, butoane laterale, butoane laterale microcontact, motor vibrator, senzor amprenta, baterie

L-a intrebat sotia pe nenea si asa a zis si el, ca vine cu toate alea.
Da, 700 lei tot, inclusiv manopera.
A zis ca azi il comanda, miine vine curierul si tot miine i-l da doamnei.
M-am gindit oleaca dar am zis ca pentru 700 lei are aproape trei sferturi de telefon nou plus ca-si pastreaza toate alea din telefon si am zis ca e bine asa.

Ramine de vazut cum se va comporta in timp.

LE. Am uitat sa  zic ca decizia cheltuirii banilor asa pe neprevazute a ramas la doamna. Eu doar i-am expus cele doua variante, telefon nou pe la 1200+ lei sau reparat si facut aproape nou la 700. :)

Edited by burebista, 24 June 2022 - 10:50.


#32
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,097
  • Înscris: 29.01.2016
Da, nu am fost atent si nu am citit descrierea completa. Asa e.
Posted Image

View Postaddryanns, on 24 iunie 2022 - 10:44, said:

Ecranele after market sunt niște răgălii. Am avut un Huawei la un moment dat de la serviciu, a trebuit să îi schimb ecranul și a fost o experiență dezastruoasă după.
Din descrierea piesei din link-ul dat de mine :

Piesa de schimb originala sub licenta Huawei
Prevazut cu rama / sasiu display, difuzor, butoane laterale, butoane laterale microcontact, motor vibrator, senzor amprenta, baterie

@burebista, atentie la aspectul acesta despre care se scrie intr-o recenzie la cel pe negru :

https://www.gsmnet.r...-negru-02354hlt

Funcționează perfect cu excepția amprentei care necesită actualizare de sistem dacă e cazul, dacă nu se mai poate face, trebuie reinstalat androidul din ce s-a transmis de la cei care mi-au realizat montajul

Sa vb cu baiatul care ti-l repara sa verifice si faza cu amprenta.

Edited by Magicwisewolf, 24 June 2022 - 11:18.


#33
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Multam, din fericire doamna nu foloseste amprenta, e old school cu pin. :D
Dar bine de stiut. Posted Image

#34
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Eu sunt de parere ca tot un telefon nou e solutia mai buna.

Un telefon de 3 ani reparat nu va fi nicioadata la fel ca atunci cand a fost nou, si nu va fi niciodata la fel de bun ca un telefon actual.

#35
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View Postburebista, on 24 iunie 2022 - 07:01, said:

Deci:
- in jur de 1200 lei
- dual-sim
- NFC
- serviciile Google
- camera decenta
- baterie decenta
- Android cit mai curat posibil
Edge 20 sau Edge 20 Lite.
Evit să recomand Galaxy A5x deoarece nu are senzor de proximitate. La început funcționează bine folosind doar camera de față drept senzor, dar cu timpul va deveni din ce în ce mai lent te vei trezi tot mai des că ai închis apelul cu urechea.

PS. Și să fim serioși; One UI e orice, numai curat nu.

Edited by serban57, 24 June 2022 - 12:25.


#36
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,097
  • Înscris: 29.01.2016

View Postbluesnake, on 24 iunie 2022 - 12:15, said:

Eu sunt de parere ca tot un telefon nou e solutia mai buna.

Un telefon de 3 ani reparat nu va fi nicioadata la fel ca atunci cand a fost nou, si nu va fi niciodata la fel de bun ca un telefon actual.

Eee, desi sunt de acord cu tine si la fel as proceda in 90% din cazuri, aici si eu as sta pe ganduri un pic.
Vorbim de P30, nu Pro, dar nici Lite...
Inca se tine bine procesorul, a fost de top acum cativa ani. In Antutu inca bate multe telefoane, avand un scor de 371.000 puncte (testat cu versiunea 8).
Mai e si deranjul de a schimba telefonul, acomodare, mutat aplicatii, contacte, etc. Stiu ca nu e greu si nu dureaza prea mult, dar daca doamna e atasata de el, eu inteleg si asta si mi se pare o decizie ok.
A, daca totul costa cam 900-1000 de lei, da, nu era de pastrat, direct unul nou. Dar, avand in vedere ca trebuie sa mai puna 500-600 lei pe langa cei 700 de lei...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate