Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Subiectele de la Capacitate și Bac 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
au fost mai interesante subiectele de la capacitate decat cele de la bac, la bac au fost o mizerie de subiecte generice facute pt alienati( si profesori si elevi), nici un subiect nu necesita mai mult de 30 minute pt nota 10, 45 de min daca esti talamba si faci pe ciorna prima data ... probabil vom vedea medii foarte mari iar gunoaiele din fruntea inspectoratelor si a ministerelor se vor poza cu ele si ne vor spune ca a evoluat educatia in Romania pe mandatul lor.
elevii cu adevarat buni si cu posibilitati materiale probabil ca in continuare vor pleca sa studieze in tari din vest, cei cu mai putine posibilitati materiale vor merge spre cele cateva universitati care organizeaza concurs de admitere iar marea gloata va merge la vot.
iar noi ne vom smulge parul din cap cand aceste produse ale educatiei romanesti vor veni la interviul de angajare cu glezna goala si cu "siviul" completat in limbaj de mirc.

#20
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019

View Postdorin_2k, on 23 iunie 2022 - 21:35, said:

În excursii deocamdată.
În viitor...cine știe.

A izbucnit în plans copilul când i-am trimis pe whatsapp notele. Că am urmărit conferința de presă a ministrului ce zicea că la 10,30 vor fi afișate. Am dat F5 până la 10,37 când au apărut din 5 in 5 secunde.
A fost o recompensă pt cei 8 ani de școală de până acum.



Fara nicio ora de meditații.

deci mai exista si copii d-astia! am o mare admiratie pentru cei ca el!
sa-ti traiasca, este un copil deosebit!

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Bravo lui. Dar azi nu prea mai are rost să înveţi mult decât dacă te faci programtor/I.T.-ist, inginer, depanator/meseriaş în anumite domenii (poate aici nu) sau vrei să urmezi o carieră în armată - ofiţer superior. Eventual pilot. În rest, nu trebuie să fii prost, dar nici prea deştept, că în lumea lui la un click distanţă, dacă nu scoţi bani din gândit, nu e bine să gândeşti prea mult, că e inutil şi îşi face şi lumea o anumită păere, deci pierzi. Probabil şi din acest motiv a fost uşor examenul la Română, mult mai uşor decât ce am dat eu în 2001.
Ce aş fi făcut la mate? La Capacitate probabil aş fi luat 6-7, poate 8, dar nu mai ţin minte cât de uşor aş fi rezolvat problema grafică. Cu minte de azi aş fi luat 8-10, dacă mai ţineam minte formulele la geometrie. În afară de Teorema lui Pitagora, aria unui cerc, dreptungi, pătrat, raza unui pătrat, cum să calculez volumul unei prisme dreptunghiulare şi a unui cub, nu mai ţin minte nimic (la un cildinru cred că e 3,14r2 de înmuţit cu înălţimea). La ăla de Bac, cred că cu ce ţineam minte atunci, luam 5-ul, dacă era varianta de la Tehnologic... la ăla de Mate-Info, sigur luam maxim 3.
Mi-a cam lăsat un sentiment amar...

#22
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postdjl, on 25 iunie 2022 - 15:18, said:

Bravo lui. Dar azi nu prea mai are rost să înveţi mult decât dacă te faci programtor/I.T.-ist, inginer, depanator/meseriaş în anumite domenii (poate aici nu) sau vrei să urmezi o carieră în armată - ofiţer superior. Eventual pilot. În rest, nu trebuie să fii prost, dar nici prea deştept, că în lumea lui la un click distanţă, dacă nu scoţi bani din gândit, nu e bine să gândeşti prea mult, că e inutil şi îşi face şi lumea o anumită păere, deci pierzi. Probabil şi din acest motiv a fost uşor examenul la Română, mult mai uşor decât ce am dat eu în 2001.
Ce aş fi făcut la mate? La Capacitate probabil aş fi luat 6-7, poate 8, dar nu mai ţin minte cât de uşor aş fi rezolvat problema grafică. Cu minte de azi aş fi luat 8-10, dacă mai ţineam minte formulele la geometrie. În afară de Teorema lui Pitagora, aria unui cerc, dreptungi, pătrat, raza unui pătrat, cum să calculez volumul unei prisme dreptunghiulare şi a unui cub, nu mai ţin minte nimic (la un cildinru cred că e 3,14r2 de înmuţit cu înălţimea). La ăla de Bac, cred că cu ce ţineam minte atunci, luam 5-ul, dacă era varianta de la Tehnologic... la ăla de Mate-Info, sigur luam maxim 3.
Mi-a cam lăsat un sentiment amar...
Eu de raza unui patrat nu am auzit si am fost si olimpic la matematica (cls a 8-a) si fizica (cls a 11-a), ce profil ai terminat?

#23
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
cred ca a vrut sa spuna raza unui cerc circumscris sau inscris...

Edited by carolinaherera, 25 June 2022 - 16:04.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Cu gândul la raza unui cerc, am scris raza unui pătrat, în loc de diagoanala unui pătrat. Fără să mă uit pe net, ştiu că diagoanala e latura ori radical din 2.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate