Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Subiectele de la Capacitate și Bac 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Aud că subiectele de la Capacitate și Bacalureat 2022 au fost destul de ușoare față de cum era în trecut. Nu m-am uitat pe ele ca să-mi fac o părere, recunosc, dar în afară de Matematică, Engleză și Istorie, unde să zic că mai țin minte cât țineam minte pentru un eventual exemanen, când eram în clasa a VIII-a, respectiv a XII-a, la restul de materii (Română; materii de specialitate) nu mai țin minte cam ce țineam minte, deci nu pot face o evaluare 100% obiectivă.
Deci pentru ăștia care țineți minte și mai bine decât mine, dar și pentru cei care au tangenă (nu din aia matematică) cu sistemul educațional actual, considerați că au fost ușoare subiectele de la cele 2 examene?
Și oare ușurarea (dacă există) a subiectelor e semn că și-a dat seama sistemul că trebuie să se reformeze sau e doar o adaptare la scăderea calității educației?

#2
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
usoare sunt daca stii

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
dupa cum zice si colegul, a fi usor, e pt cine stie si a invatat cum trebuie la timp

pt restul care frecventat scoala doar pt etalarea ultimelor gadgeturi sau moda si freza ultimul racnet, nu mai zic de cei care nici atat nu au dat pe acolo, subiectele au fost foarte grele si special facute ca sa pice ei

insa istoria ne invata ceva, anume ca de la an la an, subiectele au devenit tot mai usor de rezolvat. au fost ani cand unele subiecte au fost de clasele primare doar pt a trece orice lepra cu sfantul 5. ca la compuneri tot scot de o nota acolo cat sa faca un 6 in cazul bacalaureatului

sistemul inca nu si-a dat seama de nimic, dovada stau lipsa calificarilor in concordanta cu vremurile actuale si tendinta pietei muncii. iar cu ministri ai educatiei gen copica fara frica, ce ai vrea sa iasa la final?

stai linistit, ca suntem in plonjon direct spre a mai adanca groapa

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Matematica M1 - Bac au fost accesibile... luam minim un 7.5 la 16 ani de la terminarea liceului.
Matematica M2 - Bac nu am fost curios

Matematica - evaluarea nationala, usoare dar mi s-a parut ca au fost exagerat de multe pentru un copil de clasa a 8-a. (aici luam 9.5, pur si simplu nu mi-am dat seama cum se face un exercitiu extrem de simplu -  Subiect II pct 5.)

#5
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 Dany_Darke, on 23 iunie 2022 - 15:21, said:


stai linistit, ca suntem in plonjon direct spre a mai adanca groapa
mare dreptate ai!

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu am facut ieri ceva din cele de mate M1(mate info) si M2 (mate fizica/stiinte ale naturii). La M1 cam de 6,5 iar la M2 vreo 7,5 in conditiile in care nu mai stiu sa fac limite, derivate si integrale doar alea simple si n-am mai folosit matrici de 15 ani.

#7
Daikon

Daikon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.03.2022

 Dany_Darke, on 23 iunie 2022 - 15:21, said:

ce ai vrea sa iasa la final?

stai linistit, ca suntem in plonjon direct spre a mai adanca groapa

La final va fi potopul.

@djl, pune si subiectele aici, ca sa le vedem si noi despre ce vorbesti.

Edited by Dany_Darke, 23 June 2022 - 16:17.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La matematică a fost destul de greu în condițiile de școală online și în condițiile în care profesorii de la clase lucrează la meditații mai mult decât în clasă.

#9
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Usoare : Capacitate 10 in vreo 30 de minute; Bac: As fi luat minim 8. La 25 de ani de la Bac.

 MembruAnonim, on 23 iunie 2022 - 16:27, said:

La matematică a fost destul de greu în condițiile de școală online și în condițiile în care profesorii de la clase lucrează la meditații mai mult decât în clasă.
Ce are de-a face scoala online? La matematica ai atatea resurse pe net, inclusiv youtube, atatea canale plus khan academy, 3 Blue1Brown Mathloger, Numberphile, doar sa fii cat de cat pasionat. Poti sa inveti matematica de la ciclu primar pana la subiecte de facultate si explicate incomensurabil mai bine decat o fac niste profi obositi si invechiti la clasa

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
La EN 2022 f ușoare la matematica pt cei ce au învățat.
Acum mă laud și io: fiul meu a luat singurul 10 la mate din oraș. :)


#11
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Felicitari!

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
La ăla de Tehnologică la Mate aș fi rezolvat probabil 40-50%.
https://www.digi24.r...-edu-ro-1982395

Astea au fost la Istorie (sau cel puțin parte din ele).

Attached File  Bac istorie 1 p1.jpg   185.87K   25 downloadsAttached File  Bac istorie 1 p2.jpg   215.31K   24 downloadsAttached File  Bac istorie 2 p1.jpg   206.93K   15 downloadsAttached File  Bac istorie 2 p2.jpg   227.39K   23 downloads

Și Capacitate

Attached File  Capacitate Mate 2022 p1.jpg   77.73K   24 downloadsAttached File  Capacitate Mate 2022 p2.jpg   126.87K   29 downloadsAttached File  Capacitate Mate 2022 p3.jpg   131.06K   24 downloadsAttached File  Capacitate Mate 2022 p4.jpg   143.07K   28 downloads

Și Română

Attached File  Romana Capacitate 2022 p1.jpg   114.1K   25 downloadsAttached File  Romana Capacitate 2022 p2.jpg   120.24K   26 downloadsAttached File  Romana Capacitate 2022 p3.jpg   68.91K   20 downloads

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
După cum declarau majoritatea elevilor intervievati de Digi - in Bucuresti - au fost mai usoare decat se asteptau. Si sotia, profesoara la una din materiile de examen, mi-a confirmat. Pentru ca a fost (cum a fost...) invatamant la distanta si pentru ca sunt destule locuri in facultati care trebuiesc ocupate (altfel unii si-ar pierde painica).

#14
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

 dorin_2k, on 23 iunie 2022 - 18:15, said:

La EN 2022 f ușoare la matematica pt cei ce au învățat.
Acum mă laud și io: fiul meu a luat singurul 10 la mate din oraș. Posted Image

felicitari!

ca de obicei - de la cele simple, la cele mai complexe
lucrezi, ai rezultat bun
nu lucrezi, ai rezultat prost

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 djl, on 23 iunie 2022 - 14:41, said:

Aud că subiectele de la Capacitate şi Bacalureat 2022 au fost destul de uşoare faţă de cum era în trecut. Nu m-am uitat pe ele ca să-mi fac o părere, recunosc, dar în afară de Matematică, Engleză şi Istorie, unde să zic că mai ţin minte cât ţineam minte pentru un eventual exemanen, când eram în clasa a VIII-a, respectiv a XII-a, la restul de materii (Română; materii de specialitate) nu mai ţin minte cam ce ţineam minte, deci nu pot face o evaluare 100% obiectivă.
Deci pentru ăştia care ţineţi minte şi mai bine decât mine, dar şi pentru cei care au tangenă (nu din aia matematică) cu sistemul educaţional actual, consideraţi că au fost uşoare subiectele de la cele 2 examene?
Şi oare uşurarea (dacă există) a subiectelor e semn că şi-a dat seama sistemul că trebuie să se reformeze sau e doar o adaptare la scăderea calităţii educaţiei?
Pai spune-ne parerea ta despre cela trei materii la care te pricepi, adica ''Matematică, Engleză şi Istorie''! nu asa ar trebui sa faca cel care propune un subiect de discutie?

 dorin_2k, on 23 iunie 2022 - 18:15, said:

La EN 2022 f ușoare la matematica pt cei ce au învățat.
Acum mă laud și io: fiul meu a luat singurul 10 la mate din oraș. Posted Image
Sa-ti traiasca! il asteptam in vest!

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 tytysor, on 23 iunie 2022 - 21:16, said:

Sa-ti traiasca! il asteptam in vest!
În excursii deocamdată.
În viitor...cine știe.

A izbucnit în plans copilul când i-am trimis pe whatsapp notele. Că am urmărit conferința de presă a ministrului ce zicea că la 10,30 vor fi afișate. Am dat F5 până la 10,37 când au apărut din 5 in 5 secunde.
A fost o recompensă pt cei 8 ani de școală de până acum.



Fara nicio ora de meditații.

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 djl, on 23 iunie 2022 - 18:30, said:

La ăla de Tehnologică la Mate aș fi rezolvat probabil 40-50%.
https://www.digi24.r...-edu-ro-1982395

Astea au fost la Istorie (sau cel puțin parte din ele).



Parerea mea e ca examenul asta la Istorie trebuie sa il iei si daca gresesti sala si mergi pregatit pentru orice alta materie. Primele doua subiecte sunt bazate doar pe intelegerea unor texte.

#18
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013
Don't you worry about that, we're gonna lower the passing grades. And that's what they're doing in a lot of these schools now, they lower the passing grades so more kids can pass. More kids pass, the school looks good, everybody's happy, the iq of the country slips another 2 or 3 points and pretty soon all you'll need to get into college is a f^#king pencil.

George Carlin, 2004

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate