Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

din ce motiv m-am curentat?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009

View PostTheWarrior, on 23 iunie 2022 - 07:28, said:

Explicatia ta sta in picioare daca cel curentat ar fi fost total izolat fata de pamant (cu cisme de cauciuc noi si cocotat pe un scaun de lemn).
Un curent de 10mA se gasea pe acolo sa o ia spre pamant in asa fel sa sara siguranta.

Exact asta am spus în paragraful anterior celui citat - Dacă erai izolat față de „pământ”...

Pe de altă parte, un curent de 10 mA nu este chiar mic - nu impune o totală izolare (caz în care am avea 0 mA!)
Un consumator rezistiv de 2W la 230W, de exemplu, nu ar declanșa protecția de 10 mA!
Toate cele bune!

#20
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
10mA se simt binisor.

In urma cu ceva ani am montat si eu cateva sigurante d'astea la mine.
Cand e vorba de viata, nu ma prea iau dupa ce scrie producatorul.
Asa ca le-am incercat pe toate inainte, realizand un mic banc de proba.
Astfel am legat un potentiometru de 10k in circuit, am pus un ampermetru si am crescut incet curentul catre pamant.
La 28mA au sarit (sigurantele erau de 30mA).

Edited by TheWarrior, 23 June 2022 - 07:59.


#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși dacă e izolat de pământ, cum a trecut curentul puțin el dacă a pus mana și doar la un deget a simțit? Trebuia sa atingă în 2 puncte ca să treacă curentul prin el și sa nu sara diferențialul.
Insa: de ce fasungul e umed? Condens pe el?

#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postdorin_2k, on 23 iunie 2022 - 08:12, said:

Totuși dacă e izolat de pământ, cum a trecut curentul puțin el dacă a pus mana și doar la un deget a simțit? Trebuia sa atingă în 2 puncte ca să treacă curentul prin el
S-ar putea presupune ca a incercat sa umble la fasung cu 2 degete.
Intre cele 2 puncte atinse de degete ar exista o diferenta de potential de asa marime incat sa treaca prin arcul de cerc format din cele 2 degete un curent de ordinul miliamperilor.

E o supozitie, mie greu sa cred, mai repede as zice ca e ceva in neregula in tablou.

#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdanutzu_1069, on 23 iunie 2022 - 07:15, said:


2. nu si-a bagat degetul in fasung!! "...azi punand mana pe un fasung umed,.." asta sper ca este clar.... Ce o fi greu de inteles ca pe un obiect dintr-un beci poate apare condens? poate fasungul este intr-un mediu cu conens... (poate baie)



e chiar foarte greu de înțeles de ce ar fi umed un fasung. Și pe fundul piscinei dacă pui o lampă fasungul tot n-are voie să fie umed.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Condens in beci.

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
La 10mA se simte foarte bine curentul. Siguranta te protejeaza impotriva curentului periculos, nu impotriva curentului pe care-l simti.
Se simte si 0.2mA (printr-o rezistenta de 1Mohm), daca atingi usor cu dosul palmei. Pisca un pic.

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
1. Noi nu stim cum ai montat cablurile.
2. Vezi ca la acel diferential CONTEAZA sa respecti marcarea de intrare -> iesire curent, altfel NU merge! Vezi numerotarea polilor (1-3 e intrare curent retea).
ETI le are fix pe invers, ceea ce creaza probleme cand doar vrei sa inlocuiesti un diferential/siguranta veche.
3. 10mA se pun pe prizele ce tin de baie sau pe aparatele care lcureaza cu apa (MSR, MSV, Jacuzzi, Boiler etc), in rest se pune de 30mA, iar pe general se pune de 100mA.

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,800
  • Înscris: 14.10.2008
E tare cu diferentiale de 10 ma, iti dau afara tensiunea cand ti-e lumea mai draga si de curentat tot te curentezi. Posted Image

Prin logica mea de "electrician" put amator (mai degraba electric nerd) imi dau seama ca te poti curenta si cu diferential. Daca te curentezi intre faza si nul fara sa se scurga in alte parti. Posted Image

Aoleu, cum siguranta pe impamantare? Niciun Dorel nu a reusit asta pana acum. Posted Image

#28
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
teoretic nu ar trebui sa conteze intrarea si iesirea , L sau N, dar in manual consumatorii se leaga in partea de sus a RCBO. principiul RCB e un tranformator de curent diferential pus pe L si N , cand nu exista scurgeri de curent iesirea lui e zero. nu conteaza sensul , oricum in AC curentul se schimba de la o alternanta la alta.

Attached File  Screenshot 2022-06-23 at 10-38-15 Navodila za uporabo KZS-1M KZ... - 153_Instruction.pdf.png   31.42K   24 downloads

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,800
  • Înscris: 14.10.2008

View PostAdm, on 23 iunie 2022 - 09:21, said:

1. Noi nu stim cum ai montat cablurile.
2. Vezi ca la acel diferential CONTEAZA sa respecti marcarea de intrare -> iesire curent, altfel NU merge! Vezi numerotarea polilor (1-3 e intrare curent retea).
ETI le are fix pe invers, ceea ce creaza probleme cand doar vrei sa inlocuiesti un diferential/siguranta veche.
3. 10mA se pun pe prizele ce tin de baie sau pe aparatele care lcureaza cu apa (MSR, MSV, Jacuzzi, Boiler etc), in rest se pune de 30mA, iar pe general se pune de 100mA.
Corect, asa ar trebui, 10 ma la baie si aparatura cu apa, 30 ma in rest si pe general 100 ma anti-incendiu. Din cauza preturilor multi pun 30 ma pe general si atat, de-ti vine sa injuri maxim diferentialele. Mai bine pe fiecare circuit decat pe general. Eu sunt pro stabilitate alimentare.

Adica mai bine scot un rest de bec sub tensiune decat sa opresc (intrerupatoarele sunt pe nul din pacate), cu patent izolat si manusi, mai bine te comporti ca si cum ar curenta si te feresti ca atare decat sa te arunci ca te apara diferentialul, nu, eu sunt in stare sa zic nu atinge, nu te curenta ca sa nu sara diferentialul. Posted Image Dar multi mor punand mana pe ceva ce cred ca nu ii va curenta.

Si fasungul nu trebuie sa fie umed, nici in lampile de exterior nu este umed. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 23 June 2022 - 09:53.


#30
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Posibil sa fi elucidat misterul. Pana una alta, pentru cei care au inteles ca am legat diferential la impamantare, mergeti de va clatiti pe ochi cu putina palinca.

In fasungul meu intra doar doua fire, al 3-lea, adica impamantarea, lipseste. Posibil aceasta sa fie cauza pentru care n-a declansat diferentialul?
Si inca ceva, eram in papuci de cauciuc, umed pe jos, pe o podea de lemn - daca conteaza asta cu ceva

#31
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
nu conteaza impamantarea . diferentialul masoara curentul pe L si N , daca nu se scurge in alta parte diferenta e zero. cand diferenta e 10 mA in cazul de fata acesta va declansa. ca fapt divers, in US normativul e 6 mA.

#32
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Cu rabdare si atentie verifica kzs-urile si efi  apasa pe butoanele de test sa nu cumva sa fie intepenite.
Daca poti trage conductorul de impamantare la aceal fasung.
E posibil ca acel curent resimtit sa fi fost mai mic de 10mA.

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,800
  • Înscris: 14.10.2008
Ciudat 6 ma cand in USA este 120 V (60 Hz) adica mai putin periculos decat in Europa la 240 V.

La ei se numeste GFSI si de regula le-ar avea doar pe baie.

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTheWarrior, on 23 iunie 2022 - 08:16, said:

S-ar putea presupune ca a incercat sa umble la fasung cu 2 degete.
Intre cele 2 puncte atinse de degete ar exista o diferenta de potential de asa marime incat sa treaca prin arcul de cerc format din cele 2 degete un curent de ordinul miliamperilor.

E o supozitie, mie greu sa cred, mai repede as zice ca e ceva in neregula in tablou.
mai exista si posibilitatea sa se fi sprijinit cu mana cealalta de perete.

Edited by Fane, 23 June 2022 - 11:51.


#35
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdorin_2k, on 23 iunie 2022 - 08:59, said:

Condens in beci.
așa și? de ce ajunge ajunge umezeala pe fasung?
Pentru că Dorel.

Edited by DaculScoril0, 23 June 2022 - 18:55.


#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
mna, apa si curentul electric sunt foarte buni prieteni...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate