Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

din ce motiv m-am curentat?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Mi-am refacut instalatia electrica deoarece era sa iau foc, avand suprasolicitat singurul meu circuit. Acum mi-am pus cate o siguranta pe fiecare circuit si impamantare in linie cu 3 tarusi la 1.5m asezati intr-un loc mai umed. Bine, nu stiu cata importanta au tarusii in cazul meu, dar tin sa dau cat mai multe detalii.

Am 3 circuite cu 3 sigurante alese dintr-acelea cele mai sensibile de 10mA sa sara in caz de ceva. Numai ca azi punand mana pe un fasung umed, siguranta nu a sarit, iar pe mine m-a curentat la degetul aratator, instinctul meu a fost sa ma retrag.

Atasez si o poza cu tabloul meu.

A fost ceva facut gresit in tablou de nu a sarit siguranta sa ma protejeze pe mine?

si mai de aproape

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca nu esti de meserie, mai bine cheama un electrician sa se uite la instalatie si la ce ai facut tu la tablou. Nu este de joaca, poti sa dai coltul..

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Cum sã pui mîna pe un fasung umed fãrã sã oprești înainte curentul din siguranța dedicatã din tabloul electric?!  🤷

#4
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018

View Postcrisstonne, on 23 iunie 2022 - 01:31, said:

Cum să pui mîna pe un fasung umed fără să oprești înainte curentul din siguranța dedicată din tabloul electric?!  ��

Pai din acest motiv mi-am pus diferentiale de 10mA, ca sa sara singure atunci cand e cazul. Pe mine ma intereseaza de ce nu au sarit? Am si o poza cu ele mai de aproape sa se vada toti indicativii

#5
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018

View Postcrisstonne, on 23 iunie 2022 - 01:31, said:

Cum să pui mîna pe un fasung umed fără să oprești înainte curentul din siguranța dedicată din tabloul electric?!  ��

View Postcrisstonne, on 23 iunie 2022 - 01:31, said:

Cum să pui mîna pe un fasung umed fără să oprești înainte curentul din siguranța dedicată din tabloul electric?!  ��
Pai din acest motiv mi-am pus diferentiale de 10mA, ca sa sara singure atunci cand e cazul. Pe mine ma intereseaza de ce nu au sarit? Am si o poza cu ele mai de aproape sa se vada toti indicativii

Siguranta pe general e de 30mA, iar restul sunt de 10mA si totusi nu a sarit nimic, de ce? Cele de 10mA sunt foarte sensibile, ar trebui sa sara, de ce nu a sarit? S-a gresit ceva in tablou sau ce naiba s-a intamplat?

Si as fi curios si de ce m-am curentat doar la varful degetului si nu la toata mana?

Edited by anaki, 23 June 2022 - 08:57.


#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posteuronapti, on 23 iunie 2022 - 01:22, said:

A fost ceva facut gresit in tablou de nu a sarit siguranta sa ma protejeze pe mine?
prima greșeală e că ți-ai băgat mâinile unde n-ai voie. Legal nu ai voie să umbli la tabloul electric.

View Posteuronapti, on 23 iunie 2022 - 01:22, said:

Am 3 circuite cu 3 sigurante alese dintr-acelea cele mai sensibile de 10mA sa sara in caz de ceva. Numai ca azi punand mana pe un fasung umed, siguranta nu a sarit, iar pe mine m-a curentat la degetul aratator, instinctul meu a fost sa ma retrag.

ia ghici: e bine ce ai făcut? Instalația electrică e corect făcută?

Și cum naiba poți avea un fasung umed??????

View Posteuronapti, on 23 iunie 2022 - 01:22, said:

Mi-am refacut instalatia electrica deoarece era sa iau foc, avand suprasolicitat singurul meu circuit. Acum mi-am pus cate o siguranta pe fiecare circuit si impamantare in linie cu 3 tarusi la 1.5m asezati intr-un loc mai umed. Bine, nu stiu cata importanta au tarusii in cazul meu, dar tin sa dau cat mai multe detalii.

pe bune ai pus siguranță pe împământare?
Tu chiar vrei să mori?

Stai, pare că da din ce povestești.

View Posteuronapti, on 23 iunie 2022 - 01:22, said:

si mai de aproape
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

omule, dacă ții la viața ta și a familiei cheamă pe cineva autorizat ANRE și care se și pricepe la electrică.
Tu ești total pe lângă.

Să știi că nu exagerez, poți să mori tu sau cineva din familie.
Electrica nu e de joacă.

Normativele (pe care tu nu le cunoști, nu le respecți) sunt scrise cu sângele unora ca tine care se bagă unde nu se pricep.

Edited by DaculScoril0, 23 June 2022 - 02:54.


#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
E foarte amuzant faptul ca tu iti faci instalatia si tot tu vi sa intrebi de ce te-ai curentat.... E bine totusi ca ai avut sansa sa mai pui intrebari. Unu care stie ce face, nu vine sa puna intrebari altora ca sa-i explice ce a facut chiar el.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Nu-s expert in instalatii electrice. Dar sigurantele (daca-s monopolare) sau siguranta (bipolara) - diferentiale sau nu - se monteaza pe faza si nul, nu pe faza si impamantare. Dupa cum ti-a spus toata lumea, cheama un electrician. Și incearca sa verifice firăraia cu el (sau c-un dușman Posted Image), nu pune tu mâna umeda/pe umed... Te-ai născut a doua oară, la mulți ani!!

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nimeni nu poate sa isi dea seama din poza aia. Conteaza ce e in panoul de control, cum s-au legat firele, etc.
In plus nicio siguranta nu e sigura 100%.
Daca te-ai curentat doar la deget e posbil ca siguranta sa nu fi avut timp sa actioneze. Reincearca testul, dar de data asta tine-te ma mult.
Ba, e o gluma! Si asa ai facut-o de oaie ca ultimul idiot.

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
e tare asta cu "mi-a fost lene sa opresc siguranta, am bagat dejtu umed in fasung sa se opreasca singura.. ca doar d'aia am dat banii pe ea" :lol:

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Tu ai fasungul umed? De ce? Ar trebui sa fie fasungurile uscate totuși.
Sau mana umeda?

Degeaba ai in tablou diferențiale de 10mA daca nu îs legate corect.
Când apeși pe "test" pica curentul?
Pune o schemă cu legăturile.

#12
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Arata fain tabloul ala, pe exterior. Dar restul?
Oricum, raspunsul la intrebarea din topic, e acelasi: https://forum.softpe.../#entry29125120

Edited by Znevna, 23 June 2022 - 07:07.


#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Posteuronapti, on 23 iunie 2022 - 01:43, said:

Pai din acest motiv mi-am pus diferentiale de 10mA, ca sa sara singure atunci cand e cazul. Pe mine ma intereseaza de ce nu au sarit?
Sigurantele alea sunt 1P+N.
Poate nu ai pus faza unde trebuie. Verifica cu un creion de tensiune.

#14
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Se pare ca majoritatea colegilor, se grabesc sa dea la joale... fara sa citeasca cu atentie ce a spus initiatorul....
1. Nu a pus siguranta pe impamantare... "Acum mi-am pus cate o siguranta pe fiecare circuit si impamantare in linie cu 3 tarusi la 1.5m asezati intr-un loc mai umed" am evidentiat faptul ca si-a pus si circuit de impamnatare format din....etc...

2. nu si-a bagat degetul in fasung!! "...azi punand mana pe un fasung umed,.." asta sper ca este clar.... Ce o fi greu de inteles ca pe un obiect dintr-un beci poate apare condens? poate fasungul este intr-un mediu cu conens... (poate baie)

@ initiator, Si ca sa revenim la problema, DA, n-ai ce cauta in tablou, mai ales sa il modifici daca nu esti, cel putin, de meserie, ca sa numai zic autorizat.... Exista anumite reguli in ceeace priveste protectia diferentiala...
Daca ne spui si cum ai legat acele diferentiale, si mai ales circuitul de impamantare, si daca stal la casa sau la bloc (tind sa ced ca stai la casa) , si cum este circuitul de la operatorul de distributie....
In mod normal OD iti "livreaza" Faza, neutru, si Impamantare.

LE, colegi, hai sa le zicem pe nume... Disjunctoare diferentiale

Edited by danutzu_1069, 23 June 2022 - 07:17.


#15
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 01.06.2009
Salut!
Întâi de toate, subscriu la mesajele colegilor care ți-au recomandat să apelezi la cineva autorizat (la fața locului, nu pe forumuri!)
Apoi, să ne gândim (citim?) puțin cum funcționează acele „siguranțe” cu protecție la curent rezidual/diferențial și ce protecție oferă...

Dacă erai izolat față de „pământ” și ai pus mâna pe un fasung care mustea (?!? wtf!) de apă atunci nici o „siguranță diferențială” n-ar fi sărit!!!

Explicația este că, în acest caz, degetul tău ar fi fost conectat prin pelicula de apă la contactele din interiorul fasungului.
Așadar, a fost ca și cum falanga degetului era un filament al unui bec legat în paralel cu cel din fasung (Nu-mi vine să cred ce pot să scriu, dar asta-i situația!).
Circuitul s-a închis prin primele 1-2 falange ale degetului tău - ai avut mare noroc că nu a fost închis prin toată palma, caz în care probabil că nu-ți mai puteai descleșta mâna de pe fasung! Sub acțiunea curentului electric mușchii se contractă atât de mult încât se pot rupe - nici vorbă să poți relaxa voluntar muschiul respectiv.

Pe scurt, explicația este că nu a existat nici un curent reziudal care să declașeze protecția.

Dacă toată întâmplarea a fost rezultatul unui test insuficient pregătit teoretic parcă aș mai înțelege... curiozitatea care a ucis pisica?.
Dar dacă fasungul era umed în alt context - trebuie să iei masuri în acest sens.
Stay safe!

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostPafarist, on 23 iunie 2022 - 07:19, said:

Pe scurt, explicația este că nu a existat nici un curent reziudal care să declașeze protecția.
Explicatia ta sta in picioare daca cel curentat ar fi fost total izolat fata de pamant (cu cisme de cauciuc noi si cocotat pe un scaun de lemn).
Un curent de 10mA se gasea pe acolo sa o ia spre pamant in asa fel sa sara siguranta.

#17
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Asta e, s-a inchis circuitul prin deget si de aceea nu a sarit nimic. Ar fi satit dupa ce se carboniza degetul probabil.
@TheWarrior, si in slapi de 6mm poti fi izolat daca si umiditatea e redusa.

Edited by camsonat, 23 June 2022 - 07:37.


#18
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Explicatie ajutatoare: dispozitivul diferential, daca este conectat corect, adica faza la faza si nul la nul, daca:
1. exista un curent rezidual (care trece prin corpul omenesc) intre faza si nul (daca subiectul este izolat fata de pamant, adica incaltat).
2. exista un curent rezidual (care trece prin corpul omenesc) intre faza si pamant (daca subiectul nu este izolat fata de pamant). Adica, fie tine o mana pe o teava metalica care are contact cu pamantul, fie este descult pe pamant, va ma imaginati voi si alte situatii asemanatoare....

Sunt niste experimente de facut dar din motive de siguranta nule expun....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate