Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Casa Parter - 100mp

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#91
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Mi-am dat și eu seama că ești în eroare

#92
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Imi cer scuze. Argumentele tale m-au convins.
O casa pe structra metalica e o modalitate la fel de buna de pastrare a valorii ca orice alta casa si e la fel de vandabila in caz ca esti vreodata esti pus in siuatia de a vinde. Evident ca nimeni nu o va ocoli. Ba chiar se va lumina la fata lumea cand va afla ca e pe structura metalica si va plusa ca sa nu o piarda.



PS. Nu ca ar conta conservarea valorii sau ce se va intampla maine sau poimaine. Pe cine poate interesa asa ceva?

#93
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Nici la sarcasm nu stai prea bine...

#94
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Care sarcasm? E adevarul gol.
Casa de fer e 'mnezo.

Cam atat pe tema asta. Nu de alta dar ce era de spus s-a spus. Fiecare a scris cat l-a dus capul. Cu globuri de cristal si ce mai era...

Sa-ti tot construiesti casa dupa astfel de idei crete sustinute asa...

#95
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 iladi, on 30 iunie 2022 - 10:00, said:



Fara sa vreau sa jignesc initiatorul. dar asa e cutuma pe la noi prin tara. S-a mai schimbat putin de tot, la cei mai tineri, dar in principiu ramane cum am stabilit: apartament pe sol si caramida. Putini sunt dispusi sa iasa din zona asta de confort.

Scuze ca intreb dar nu am prins ideea de "apartament pe sol". Inseamna suprafata utila mica sau suprafata cam inutila nefiind sincronizata cu nevoile locatarilor? Sau ambele?

#96
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Pentru mine inseamna sa intri pe usa intr-un hol, din care ai alt hol, care da in niste camere, sau alt hol si alte camere. Ceva care se invarte in jurul unui hol sau mai multe holuri. La un apartament de bloc nu prea ai pretentii, dar la o casa ridicata de la zero de ce nu lasi arhitectul sa-si castige cinstit banii? Pentru asta il platesti sa-si exercite imaginatia pe caietul de sarcini dat de client.

 underb, on 04 iulie 2022 - 19:37, said:

Argumentele tale m-au convins.


Daca esti in cautare de argumente, le poti gasi cu usurinta pe topicul meu sau pe alte topice care au ca subiect constructiile pe structura usoara.

#97
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E ok si cu globuri de cristal si ce mai ziceai tu.
Tinand cont ca ai inceput paranteza asta pretinzand ca nu vrei sa insisti prea mult cu o astfel de casa cred ca o putem lasa asa cum a cazut si sa revenim la topic.

#98
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu am facut parterul cu acel windfang la intrare pt ca asa era 'moda' pe atunci..cica sa nu intre crivatul direct pana in capatul celalalt al casei cand deschizi usa iarna. Acu, dupa 4-5 ani de exploatare..si incalzire cu IPAT, nu as mai fi facut acel spatiu (care oricum nu e inchis cu usa inca..ci doar un fel de hol langa living..'separat' cu un gol de usa de 1.6 pe 2.1 inaltime).

#99
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 iladi, on 01 iulie 2022 - 09:40, said:

Nu ca as tine ca orbu' de bota dar la o structura asa simpla ca a initiatorului, macar as intreba cat costa structura metalica. In sensul ca as negocia doar structura in sine, fara montaj. Montajul nu e ceva nemaivazut, il poate face initiatorul cu cativa amici. Poate doar la acoperis sa trebuiasca o macara, dar nici aia nu e foarte sigur la dimensiunile lui. Apoi invelitoarea de OSB sau Vidiwall, umplerea cu vata, rigipsul de interior e chiar Pepsi. Mai departe e ca la orice casa normala.
Prefer structura pe caramida.

 subss, on 30 iunie 2022 - 23:06, said:

Îmi plac foarte mult planurile polonezilor, de exemplu. Cred că acesta ar putea constitui un foarte bun punct de plecare: https://www.archon.p...-m514b2dbe5fb15
Multumesc pentru sursa de inspiratie.

Planul atasat se apropie cu ce am gandit eu.

 DIY, on 30 iunie 2022 - 19:17, said:

Din nou, te rog, citeste ce am scris. Renunti la perete, nu si la zona tampon. Daca chiar iti trebuie, zona aceea se poate (re)crea in moduri mai inventive.
Am atasat mai sus un plan de pe site-ul polonez si cred ca asa ai sugerat si tu, nu?

 manghels, on 05 iulie 2022 - 09:36, said:

Si eu am facut parterul cu acel windfang la intrare pt ca asa era 'moda' pe atunci..cica sa nu intre crivatul direct pana in capatul celalalt al casei cand deschizi usa iarna. Acu, dupa 4-5 ani de exploatare..si incalzire cu IPAT, nu as mai fi facut acel spatiu (care oricum nu e inchis cu usa inca..ci doar un fel de hol langa living..'separat' cu un gol de usa de 1.6 pe 2.1 inaltime).
Prin urmare windfang nu isi are rostul, sa inteleg. Ce se inampla cu frigul/crivatul? Se simnte un disconfort? Daca nu, ce solutii ai gasit? Multumesc

#100
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Se simte ca intra aer rece, normal, insa fiind incalzire prin pardoseala, uniforma peste tot, se reface confortul in decurs de secunde cred (depinde si cat stai cu usa deschisa bineinteles). Eu unu pana acu nu am simtit un disconfort din cauza asta. Pana la urma, ai usa si la terasa/bucatarie si acolo nu e windfang. Eu unu nu l-as mai face la urmatoarea casa. De notat ca eu stau pe un varf de deal unde se simte crivatul si briza destul de tare in nordul moldovei.

PS: a nu se intelege ca nu e bun un windfang..mai pui un dulap de haine acolo..sau de incaltari..etc..

Edited by manghels, 14 July 2022 - 13:30.


#101
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 manghels, on 14 iulie 2022 - 13:29, said:

Se simte ca intra aer rece, normal, insa fiind incalzire prin pardoseala, uniforma peste tot, se reface confortul in decurs de secunde cred (depinde si cat stai cu usa deschisa bineinteles). Eu unu pana acu nu am simtit un disconfort din cauza asta. Pana la urma, ai usa si la terasa/bucatarie si acolo nu e windfang. Eu unu nu l-as mai face la urmatoarea casa. De notat ca eu stau pe un varf de deal unde se simte crivatul si briza destul de tare in nordul moldovei.

PS: a nu se intelege ca nu e bun un windfang..mai pui un dulap de haine acolo..sau de incaltari..etc..
Din motivul acesta cred ca este util pentru depozitat haine/papuci si pentru a a fie bariera a aerului rece. Ce este adevarat, in cazul meu, diemensiunea vetibului este f mica si nu isi mai la fel de practic.

#102
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
As vrea sa mai mentionez urmatoarele lucruri care le-am omis:

- noi sutem 2 tineri casatoriti; => 1 dormitor
- dorim sa avem copii; => 1 dormitor
- 1 baie;
- 1 bucatarie;
- 1 living;
Aceste sunt camerele minime pe care le dorim. Adevarat, este un aparatament cu 2 camere.

In momentul de fata locuim intr-o casa asemanatoare cu ce am propus noi, intrarea din bucatarie fiind prin living.

Din acest considerent o casa mica cu suprafata si buget limitat, am gandit ca in viitor daca o sa fie cazul sa putem suplimenta cu al 3-lea dormitor, dupa cum urmeaza:
1. livingul sa poata deveni ''dormitul 3'', iar terasa din continuarea bucatariei sa devina living. Din acest motiv, am facut intrarea separata pentru bucatarie, din hol.
2. ''dormitorul 3'' sa devina in pod. Din acest motiv am zis ca as dori inaltarea podului. Nu am luat in considerare scara de acces.
3. sau construiera casei de la inceput cu 3 dormitoare. Ceea ce implica casa cu suprafata mai mare, bani mai multi pentru inceput.
Probabil sa fi gresit ...



Alt aspect este sursa de incalzire. Am ramas surprins impresionat de SOBA de caramida.

#103
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Obligatoriu 2 bai. Una poate fi o simpla toaleta daca nu se poate mai mult.

#104
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 underb, on 14 iulie 2022 - 16:37, said:

Obligatoriu 2 bai. Una poate fi o simpla toaleta daca nu se poate mai mult.
Dupa cum spus noi traim deja intr-o acasa cu acest format, respectiv doar 1 baie. DA, simtim nevoia si de a 2 baie.

Dar din considerente financiare am lasat doar 1 baie. Ma gandeam daca spre viitor, o sa fie terasa in continuarea bucatariei, nu este o solutie sa fie o toaleta exterioara / langa camera tehnica?

#105
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
M-am gandit mai bine in legatura cu bucataria inchisa si bucataria open space. Pana acuma am tinut ca doresc sa fie o bucatarie inchisa, dar analizand mai bine, cred si bucataria open space este o idee buna. Spre exemplu, noi gatim destul de mult si costant, dar la mancurile grele ma gandesc se pot realiza si afara, gen o bucatarie de vara.

Stiu ca tot m-am repetat cu terasa ca s-ar putea situa langa ea si magazia de lemne, un al 2 lea wc, ba camera centralei, samd. Dar in continuare ma gandesc ca o foarte mare parte a timpului o sa-l petrec afara si nu in casa.

#106
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Ca sistem se termoizolare m-am gândit:
- placa de la sol: 10cm polistiren extrudat;
- pereți: 15cm polistiren expandat;
- placa peste parter/pod: 30-40cm polistiren expandat;

#107
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 MarinsiGeorgiana, on 14 iulie 2022 - 16:42, said:


Dupa cum spus noi traim deja intr-o acasa cu acest format, respectiv doar 1 baie. DA, simtim nevoia si de a 2 baie.

Dar din considerente financiare am lasat doar 1 baie. Ma gandeam daca spre viitor, o sa fie terasa in continuarea bucatariei, nu este o solutie sa fie o toaleta exterioara / langa camera tehnica?

E aur o toaleta cu intrare de afara. Dar nu are nicio legatura cu cele din casa.
Iti spun din start. Dupa ce veti avea copil va fi greu cu 1 singura toaleta permanenta. Si poate fi greu sa o faci ulterior recompartimentand. Macar sa faci scurgerea si sa tragi apa.
Aia de afara e sezoniera.

Poti sa lasi si zidurile goale pana vei avea nevoie de ea. Incui usa si o amenajezi cand va veni momentul.

Daca poti sa faci un L pe care sa il copletezi pe partea cealalta cu vreun dressing sau o nisa pentru pat (vorbesc de latimea patului) ori o debara deja stapanesti spatiul :)
Glumesc, dar poti face o baie functionala cu toaleta si dus pierzand foarte putin spatiu util.

Iti faci in capat un "wet room" lat 1m si lung de 1.5 care e mai mult decat suficient pt o baie mica iar in partea mai lata poti pune chiuveta si un vas de toaleta pastrand culoar prin fata lor la latimea dusului adica 1m. Nu e cine stie ce dar nici de neglijat.

Pe partea cealalta, pe zona mai ingusta poti folosi cumva spatiul, dupa cum am spus.

Spun toate astea din perspectiva unuia care are 2 copchii neplanificati dar nici nedoriti :)

Edited by underb, 14 July 2022 - 21:58.


#108
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 crocko.dilul, on 28 iunie 2022 - 17:27, said:

(colocvial)
Bai, eu nu zic ca nu-ti faci niste socoteli cand te bagi intr-o chestie din asta, cu construitul.
Numai ca mi se pare exagerat sa calculezi randamente pe 35 de ani. Ca nu se stie nici peste-un an ce-o fi.
Eu am trei ani de cand m-am mutat la tara, pentru mine ce-o fi de-acum inainte e bonus. Nu glumesc.

Zicea unul, mai istet ca mine, si-l apreciez: „Trăiește clipa de azi și fii cât mai puțin încrezător în ziua de mâine” (Ode I, 11, 8)."
Pe principiul acesta gândesc si eu. Doresc sa construiesc ceva cu ceea ce imi permit si sa ma bucur de cele realizate, chiar așa minime.
Ce este extra, consider ca este un bonus.

 MarinsiGeorgiana, on 14 iulie 2022 - 14:05, said:

As vrea sa mai mentionez urmatoarele lucruri care le-am omis:

- noi sutem 2 tineri casatoriti; => 1 dormitor
- dorim sa avem copii; => 1 dormitor
- 1 baie;
- 1 bucatarie;
- 1 living;
Aceste sunt camerele minime pe care le dorim. Adevarat, este un aparatament cu 2 camere.

In momentul de fata locuim intr-o casa asemanatoare cu ce am propus noi, intrarea din bucatarie fiind prin living.

Din acest considerent o casa mica cu suprafata si buget limitat, am gandit ca in viitor daca o sa fie cazul sa putem suplimenta cu al 3-lea dormitor, dupa cum urmeaza:
1. livingul sa poata deveni ''dormitul 3'', iar terasa din continuarea bucatariei sa devina living. Din acest motiv, am facut intrarea separata pentru bucatarie, din hol.
2. ''dormitorul 3'' sa devina in pod. Din acest motiv am zis ca as dori inaltarea podului. Nu am luat in considerare scara de acces.
3. sau construiera casei de la inceput cu 3 dormitoare. Ceea ce implica casa cu suprafata mai mare, bani mai multi pentru inceput.
Probabil sa fi gresit ...



Alt aspect este sursa de incalzire. Am ramas surprins impresionat de SOBA de caramida.
P.S. Soția dorește ferestrele cât mai mai mari, ce puțin pentru zona de living.

 iladi, on 30 iunie 2022 - 10:00, said:

Fara sa vreau sa jignesc initiatorul. dar asa e cutuma pe la noi prin tara. S-a mai schimbat putin de tot, la cei mai tineri, dar in principiu ramane cum am stabilit: apartament pe sol si caramida. Putini sunt dispusi sa iasa din zona asta de confort.
Cei tineri se inspira din ceea de văd in societate, dar sunt deschiși sa învețe lucruri noi.
In legătura cu apartamentul de pe sol si cărămida, ma gândesc ca va-ti referit la compartimentare.

 iladi, on 30 iunie 2022 - 10:00, said:

Fara sa vreau sa jignesc initiatorul. dar asa e cutuma pe la noi prin tara. S-a mai schimbat putin de tot, la cei mai tineri, dar in principiu ramane cum am stabilit: apartament pe sol si caramida. Putini sunt dispusi sa iasa din zona asta de confort.
Cei tineri se inspira din ceea de văd in societate, dar sunt deschiși sa învețe lucruri noi.
In legătura cu apartamentul de pe sol si cărămida, ma gândesc ca va-ti referit la compartimentare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate