Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Casa Parter - 100mp

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#73
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  Casa Parter.jpg   267.22K   107 downloads

Da, stiu, nu are 100 mp. DAR :)

Elimini portiunea aia semitransparenta, rosie, faci intrarea prin lateral, unde e sageata, te mai joci cu dimeniunile si cred ca poti ajunge la 100 mp.

E prima mea varianta de casa care apicat pentru faptul ca nu ma incadram in 3 + 3 m retragerile laterale. Si acum imi pare rau dupa ea.

#74
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostMarinsiGeorgiana, on 30 iunie 2022 - 10:46, said:

[...]Compartimentarea este simplista, dar in acelasi timp indeplineste toate necesitatile noastre.[...]

Hai sa rediscutam chestiunea asta, in vreo doua luni Posted Image

In continuare, ma nelinisteste Posted Image  bucataria; atat in sine, cat si in raport cu fluxurile pe care le vad. Mult, mult spatiu pierdut, fara vreo utilizare ... alta decat ca, pe-acolo, ajungi dintr-o parte in alta. Bucataria, in sine, este suficient de mare incat sa manance din suprafata totala. Nu este, insa, suficient de mare incat sa incapa o masa, decenta, acolo. Poate doar una, de apartament Posted Image, lipita de perete Posted Image
Eu ti-as critica tot planul Posted Image dar zici ca te reprezinta, asa ca voi incarca sa hacuiesc cat mai putin, la el.

In primul rand, vestibulul acela este o incurcatura care nu-ti trebuie. Dulapul de depozitare este, oricum, mic dar reuseste sa incarce, la maxim, zona . Ai lasat, practic, latimea usii, ca acces. Vreau sa te vad cum intri cu N sacose, pe usa. Te rasucesti, sa inchizi usa, in urma ta, si te proptesti cu sacosele in dulap. Dupa care mai faci o miscare, sa lasi cheile sau sa te descalti si mai dai o lovitura, cu sacosele. De descaltat ... oricum te descalti din picioare, sau sprijinit de perete. Dupa aceea, traversezi casa, folosindu-te de ... holul care te duce la bucatarie.

Iata cum as face eu.

As micsora bucataria, tragand peretele, dinspre zona de zi, in dreptul peretelui baii. M-as rezuma la a avea, in bucatarie, numai mobila (care, sper eu, incadreaza si frigiderul); in U, cum vrei tu. Asta inseamna ca dispare usa (de apartament Posted Image) dintre bucatarie si hol. Victorie! As face accesul, inspre bucatarie, dinspre zona de zi, dedicandu-i o mare parte din "perete". Ca intr-un open concept, pe care nu ti-l doresti. Pastrezi o deschidere cat o usa dubla, mai generoasa, in golul careia montezi doua usi culisante, care intra in perete, cand vrei sa ai open space. In felul asta, bucataria se rezuma la un loc de gatit. Marind spatiul zonei de zi, poti pune, acolo, in dreptul deschiderii spre bucatarie, o masa chiar maricica. Tot in zona pe care ai castigat-o, poti pune si usa de acces catre exterior; iti va trebui numai una, pe care o poti accesa si din bucatarie si din zona de zi.

As renunta, de tot!, la peretele care delimiteaza holul de zona de zi. La ce-ti trebuie?? In felul asta intri, practic, direct in zona de zi. Ti se pare prea mult? Prea deschis? Poti adauga, oricand, partitii din mobilier (eventual pentru depozitare), pana la plafon (sau nu Posted Image) sau chiar o constructie usoara; usoara atat ca materiale, cat si vizual. Mergi cu acelasi tip de pardoseala, peste tot (mai putin in baie) si iata cum scad cheltuielile pe mp.

Fiindca acum nu trebuie sa mai oglindesti usa camerei de zi cu cea a dormitorului Posted Image poti trage usa dormitorului mare, mai spre intrarea casei. In felul asta, poti imbraca tot peretele dinspre dormitorul mic, intr-un dulap sanatos, cat tot peretele, de 60cm adancime.

Astea au fost cateva sugestii facute ... cu blandete Posted Image
Spor!

Edited by DIY, 30 June 2022 - 16:38.


#75
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

View PostDIY, on 30 iunie 2022 - 16:26, said:

Hai sa rediscutam chestiunea asta, in vreo doua luni Posted Image

In continuare, ma nelinisteste Posted Image  bucataria; atat in sine, cat si in raport cu fluxurile pe care le vad. Mult, mult spatiu pierdut, fara vreo utilizare ... alta decat ca, pe-acolo, ajungi dintr-o parte in alta. Bucataria, in sine, este suficient de mare incat sa manance din suprafata totala. Nu este, insa, suficient de mare incat sa incapa o masa, decenta, acolo. Poate doar una, de apartament Posted Image, lipita de perete Posted Image
Eu ti-as critica tot planul Posted Image dar zici ca te reprezinta, asa ca voi incarca sa hacuiesc cat mai putin, la el.
Nu ma deranjeaza sa fie criticat planul. Orice observatie constructiva este binevenita.

View PostDIY, on 30 iunie 2022 - 16:26, said:

In primul rand, vestibulul acela este o incurcatura care nu-ti trebuie. Dulapul de depozitare este, oricum, mic dar reuseste sa incarce, la maxim, zona . Ai lasat, practic, latimea usii, ca acces. Vreau sa te vad cum intri cu N sacose, pe usa. Te rasucesti, sa inchizi usa, in urma ta, si te proptesti cu sacosele in dulap. Dupa care mai faci o miscare, sa lasi cheile sau sa te descalti si mai dai o lovitura, cu sacosele. De descaltat ... oricum te descalti din picioare, sau sprijinit de perete. Dupa aceea, traversezi casa, folosindu-te de ... holul care te duce la bucatarie.

Iata cum as face eu.

As micsora bucataria, tragand peretele, dinspre zona de zi, in dreptul peretelui baii. M-as rezuma la a avea, in bucatarie, numai mobila (care, sper eu, incadreaza si frigiderul); in U, cum vrei tu. Asta inseamna ca dispare usa (de apartament Posted Image) dintre bucatarie si hol. Victorie! As face accesul, inspre bucatarie, dinspre zona de zi, dedicandu-i o mare parte din "perete". Ca intr-un open concept, pe care nu ti-l doresti. Pastrezi o deschidere cat o usa dubla, mai generoasa, in golul careia montezi doua usi culisante, care intra in perete, cand vrei sa ai open space. In felul asta, bucataria se rezuma la un loc de gatit. Marind spatiul zonei de zi, poti pune, acolo, in dreptul deschiderii spre bucatarie, o masa chiar maricica. Tot in zona pe care ai castigat-o, poti pune si usa de acces catre exterior; iti va trebui numai una, pe care o poti accesa si din bucatarie si din zona de zi.
M-am gandit si la aspectul acesta de open space, am atasat mai jos planul initial.

View PostDIY, on 30 iunie 2022 - 16:26, said:

As renunta, de tot!, la peretele care delimiteaza holul de zona de zi. La ce-ti trebuie?? In felul asta intri, practic, direct in zona de zi. Ti se pare prea mult? Prea deschis? Poti adauga, oricand, partitii din mobilier (eventual pentru depozitare), pana la plafon (sau nu Posted Image) sau chiar o constructie usoara; usoara atat ca materiale, cat si vizual. Mergi cu acelasi tip de pardoseala, peste tot (mai putin in baie) si iata cum scad cheltuielile pe mp.
Pai daca renunt si la vestibul + peretele dintre living si hol => nu o sa am hol deloc, adica o sa intru din exterior direct in casa. Ma gandeam la o zona de tampon, macar holul.

View PostDIY, on 30 iunie 2022 - 16:26, said:

Fiindca acum nu trebuie sa mai oglindesti usa camerei de zi cu cea a dormitorului Posted Image poti trage usa dormitorului mare, mai spre intrarea casei. In felul asta, poti imbraca tot peretele dinspre dormitorul mic, intr-un dulap sanatos, cat tot peretele, de 60cm adancime.
In planul initial, usa de la dormitorul 2 nu se onglindea cu usa de la living, fiind cu1.2m mai in adnacime. Astfel peretele dintre dormitore este in forma de zic-zac, ce include dulapurile pentru fiecare camera.

View PostDIY, on 30 iunie 2022 - 16:26, said:

Astea au fost cateva sugestii facute ... cu blandete Posted Image
Spor!
Am atasat planul de la care am plecat initial.

Attached Files



#76
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMarinsiGeorgiana, on 30 iunie 2022 - 17:51, said:

Pai daca renunt si la vestibul + peretele dintre living si hol => nu o sa am hol deloc, adica o sa intru din exterior direct in casa.

Ma gandeam la o zona de tampon, macar holul.

Si care e baiul?

Pentru ce sau pentru cine?

#77
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

View Postiladi, on 30 iunie 2022 - 18:25, said:



Si care e baiul?

Pentru ce sau pentru cine?
Nu înțeleg. Fii mai explicit te rog.


#78
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Adica cu ce te afecteaza ca nu vei avea hol deloc? poti face un mic perete ca sa ai unde atarna hainele, dar ca sa ai un hol de 2 mp adica sa dai cu nasul intr-o usa de cum deschizi usa de la intrare nu e deranjant?


Zici zona tampon. Tampon pentru ce sau pentru cine?

#79
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostMarinsiGeorgiana, on 30 iunie 2022 - 17:51, said:

[...]M-am gandit si la aspectul acesta de open space, am atasat mai jos planul initial.

Nu inteleg. Spui open space si atasezi planul unui ... apartament din Drumul Taberei Posted Image Incearca, te rog, sa (1) citesti mai cu atentie ce zic eu si (2) sa mobilezi planul pe care l-ai atasat.

View PostMarinsiGeorgiana, on 30 iunie 2022 - 17:51, said:

Pai daca renunt si la vestibul + peretele dintre living si hol => nu o sa am hol deloc, adica o sa intru din exterior direct in casa. Ma gandeam la o zona de tampon, macar holul.[...]

Din nou, te rog, citeste ce am scris. Renunti la perete, nu si la zona tampon. Daca chiar iti trebuie, zona aceea se poate (re)crea in moduri mai inventive.

View Postiladi, on 30 iunie 2022 - 18:37, said:

Adica cu ce te afecteaza ca nu vei avea hol deloc? poti face un mic perete ca sa ai unde atarna hainele, dar ca sa ai un hol de 2 mp adica sa dai cu nasul intr-o usa de cum deschizi usa de la intrare nu e deranjant?


Zici zona tampon. Tampon pentru ce sau pentru cine?

Eu am construit un hol, de intrare, in ideea sa ostracizez Posted Image  cainii; sa se "lafaie", in hol & camera tennica, cand n-am chef de ei (a se citi cand sosesc de prin noroaie si alte nenorociri care le plac).
Cand sa pun usa ... nu mi-a mai placut cum iese treaba. Deloc! Usa de la intrare este cu sticla transparenta, de sus pana jos, fara model, fara nimic. Scriu, acum, la masa din sufragerie si, cand ridic privirea, ma uit la o capita de fan, in spatele careia este un alun enorm si, mai departe, muntele. Cum sa mai pun usa intre zona de zi si hol?? Acum ma chinui sa integrez tocul usii in designu' de interior, sa para o intentie si nu un compromis Posted Image Posted Image Important este sa nu te agati de niste idei si sa primesti, cu deschidere, tot ce vine.

P.S. Intre timp, cainii si-au castigat niste privilegii, fiindca ieri au alungat un urs destul de mare.

#80
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Caută inspirație și pe site-urile străine de profil. Este bine uneori să ieși din tiparul local...

Îmi plac foarte mult planurile polonezilor, de exemplu. Cred că acesta ar putea constitui un foarte bun punct de plecare: https://www.archon.p...-m514b2dbe5fb15

Reiterez ideea peretelui vitrat mobil între living și bucătărie, perfect aplicabilă în acest caz. Separarea fonică între dormitoare este iar un aspect pozitiv.

Attached Files



#81
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsubss, on 30 iunie 2022 - 23:06, said:

[...]Reiterez ideea peretelui vitrat mobil între living și bucătărie, perfect aplicabilă în acest caz. [...]pozitiv.

Depinde de stilul de viata. Daca vrei bucatarie inchisa, pe motiv ca gatesti mult & greu, peretele vitrat este o mare greseala. Daca vrei bucatarie inchisa, pe motiv ca-ti tii, toate lucrurile, la vedere, poate merge un perete vitrat... sablat. Iar peretele, asta, nu poate fi pe toata suprafata, fiindca trebuie acoperite, cumva, capetele mobilei pozitionate in U.
... my 2c ...

#82
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsubss, on 30 iunie 2022 - 23:06, said:

[...]Îmi plac foarte mult planurile polonezilor, de exemplu. [...]

Si mie. Cand, insa, imi sunt cerute sfaurile pe directia proiectarii sau a designului de interior Posted Image , recomand studierea, la greu, a resurselor disponibile online. Dar mai recomand ceva. Anume ... sa-si clarifice, fiecare, de ce anume ii place ceva!!!
Despre proiect ... E compartimentarea? E senzatia de deschidere (linii de vizualizare neintrerupte, din anumite puncte)? Este senzatia de casuta primitoare? Este felul in care sta, "aplecat" acoperisul? Sunt culorile? E mobilierul din poze / randari? s.a.m.d.
Insist, pe directia asta, fiindca multi nu-si dau seama ce anume i-a atras pe o directie, sau alta, si isi imagineaza (eu numesc asta orbu' proiectului) ca fac ceva similar dar ... ca-n schita lui Caragiu, cumpara "un brad de plastic... care poate fi folosit atât ca gladiolă, cât și ca pom de iarnă, într-un cât nu seamănă nici cu una, nici cu alta."

Edited by DIY, 01 July 2022 - 07:07.


#83
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
@initiator, nu ma pricep la detaliile ergonomice. In schimb, îți spun ca ne-au trebuit 9 (noua) variante de compartimentare interioară pana sa ajungem la soluția care ne-a convenit cel mai mult. Oricare dintre variante are avantaje și dezavantaje, pe care le vezi atunci sau ulterior.
Și eu voiam sa termin compartimentarea repede repede, dar Per total mi-a luat mai bine de 1 an. Nu regret timpul pierdut pe proiectare.

Cand ai mai multe variante de proiect, printează-le și compara-le vizual una lângă alta. Personal, așa cred ca poți vedea cel mai simplu diferențele.

Eu am început discuția puțin altfel. Am întrebat despre deschiderea maxima pentru fiecare ochi de placă, și in funcție de acest lucru am lucrat pe compartimentare.

Apoi, un lucru pe care eu nu l-am făcut decât la ultimul etaj. Cere sa ai grinzile in placa, sau grinzi întoarse. Arată mult mai frumos așa. Eu din păcate nu am reușit.


#84
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Nu ca as tine ca orbu' de bota dar la o structura asa simpla ca a initiatorului, macar as intreba cat costa structura metalica. In sensul ca as negocia doar structura in sine, fara montaj. Montajul nu e ceva nemaivazut, il poate face initiatorul cu cativa amici. Poate doar la acoperis sa trebuiasca o macara, dar nici aia nu e foarte sigur la dimensiunile lui. Apoi invelitoarea de OSB sau Vidiwall, umplerea cu vata, rigipsul de interior e chiar Pepsi. Mai departe e ca la orice casa normala.

#85
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostDIY, on 30 iunie 2022 - 08:11, said:

Sfatul meu este sa nu te apuci, de nici o etapa, pana cand nu stii, in amanunt, ce iti propui sa faci! Asta inseamna, pe langa intrebari pe forum, o intreaga enciclopedie cu materiale & furnizori, solutii, ordinea operatiilor (!) si felul in care fiecare lucrare (cat de mica!) interfereaza cu celelalte si cu rezultatul final.

In al doilea rand, permite-mi o intrebare ... de ce vrei sa-ti faci casa? Ce anume iti doresti de la o casa? Intreb fiindca, in planurile prezentate, eu n-am vazut o casa ci ... un apatament; de construit, "pe pamant".
Repet: ce anume iti doresti de la o CASA?
Proiectarea unei case (mai ales cand bugetul este mic), nu sa face incercand sa incadrezi niste camere, intre-un partrat sau intr-un dreptunghi. Se face incepand de la nevoile si dorintele tale. Daca, in cazul celor din urma, poate fi loc de negociere, in cazul primelor, nu exista compromis.

Uite ... Noi, spre exemplu, am stiut, din start urmatoarele ... ca bucataria va fi open space cu camera de zi si cu sufrageria, ca va fi mobilata cu un anumit tip de mobila (in baza dimensiunilor careia s-a proiectat zona bucatariei!), ca va avea o fereastra catre privelistea care ne-a facut sa alegem terenul acesta, ca va fi de culoarea care este, cu accente in alte culori s.a.m.d. .... ca dormitoarele vor fi foarte mici, dar functionale, ca vor fi despartite, intre ele, prin cele doua bai (ideea de dormitoare perete-n perete, fara nici un fel de bariera fonica, suplimentara, imi displace total!), ca vor avea dresssingu-uri mari, ca vor avea paturile pozitionate intr-un "alcov" (asa le zic eu ... ), ca vor fi scunde (ca sa "mearga" cu suprafata mica; sa nu am senatia ca dorm in casa liftului) ... ca incalzirea va fi asa cum e, ca spatiile de depozitare vor fi asa cum ne sunt necesare ... si tot asa.
Mai presus, de toate, am stiut ca intrarea va fi prin zona cea mai lipsita, de interes, d.p.d.v. al privelistii, ca vom avea ferestre mari spre S, suprafata vitrata suficienta, spre V (catre priveliestea cea mai cea) ca vom avea un deck si un balcon, etc. Ca vom avea acces la deck, direct din sufragerie, ca vom avea acces la o alta terasa, prin usa de la intrare, s.a.m.d.
Abia dupa aceea, a urmat proiectarea, propriu-zisa, care nu a fost, deloc, simpla, tinand cont de toate aceste limitari.

Si da, da!, am stiut ca "mansarda" va fi folosita ca parte din spatiul de locuit, nu pentru depozitat ciorcioboate (voi reveni, pe tema asta, daca te intereseaza)

Ah, sa nu uit sa mentionez si faptul ca, la 121mp construiti, avem 104mp utili, pe parter.
Cand construiesti cu buget limitat si cu suprafata limitata, trebuie (adica .... trebuie!, nu e moft) sa mobilezi absolut fiecare camera, in parte, inca din stadiul de schite ale casei. Este obligatoriu! Nu pot sublinia, altfel, cat de important este acest pas!
Mobilarea nu o faci dupa moda, sau dupa ce ti se spune aici. Mobilarea o faci dupa stilul, tau, de viata. Daca iti place sa petreci timp tolanit, pe canapea, in fata televizorului sau daca-ti place sa-ti arunci privirea, tot de pe canapea (ca sa pastram mere cu mere), afara ... sunt doua chestiuni diferite care, la randul lor, impun criterii diferite de proiectare. In cazul nostru, spre exemplu, televizorul nefiind important, am coborat parapetul ferestrelor, din zona camerei de zi, la 40cm. In felul asta privim mica gradina cu flori, faneata din spatele ei si peisajul, din departare ... chiar si de pe canapea.
Despre bucatarie, nu mai vorbesc!!! De fapt, chiar vreau sa vorbesc Posted Image Cea mai costisitoare incapere, din toata casa, trebuie proiectata, in amanunt, din start. Nu-ti pui doua sau trei cuptoare fiindca dau bine, ci fiindca stii ca le vei folosi. Nu faci bucataria open-concept daca stii ca bucataria ta nu arata, mereu, impecabil (sau aproape) si ca pestele prajit este felul de mancare, de baza, din dieta voastra. Nu lasi loc de masa, in bucatarie (daca faci bucatarie separata), stiind ca voi mancati pe canapea (sa zicem) sau pe terasa, ori de cate ori puteti. Similar, nu pui o masa de bucatarie inghesuita, ca intr-un apartament, daca acela este locul vostru, preferat, de sedere si socializare. Nu scrie, necaieri, ca bucataria trebuie sa fie mai mica decat camera de zi. Faci cum te aranjeaza, pe tine, mai bine!
Insist asupra bucatariei fiindca, pe forumul acesta, am vazut N bucatrii tratate ca niste cenusarese, bucatarii nefunctionale sau mobilate aiurea, ca ... asa a incaput; limitate fiind de vreun geam, de vreo teava sau chiar de spatiul, in sine.

Daca e important, pentru tine, sa faci cat mai multe activitati afara (ca sa profiti de faptul ca esti intr-o casa, nu intr-un apartament), gandeste-te, din start, la modul in care accesezi acest "afara". Am vazut ca te-ai gandit la ce te asteapta "afara", deci suntem pe aceeasi lungime de unda.
Beneficiarul ideal!

@moderator Textul acesta ar trebui pus undeva unde să poată fi văzut de oricine are de gînd să-și facă/achiziționeze o locuință. E valabil, cu adaptările de rigoare, și pentru apartamente, nu doar case.

#86
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postiladi, on 01 iulie 2022 - 09:40, said:

Nu ca as tine ca orbu' de bota dar la o structura asa simpla ca a initiatorului, macar as intreba cat costa structura metalica. In sensul ca as negocia doar structura in sine, fara montaj. Montajul nu e ceva nemaivazut, il poate face initiatorul cu cativa amici. Poate doar la acoperis sa trebuiasca o macara, dar nici aia nu e foarte sigur la dimensiunile lui. Apoi invelitoarea de OSB sau Vidiwall, umplerea cu vata, rigipsul de interior e chiar Pepsi. Mai departe e ca la orice casa normala.

Orice lucru are valoare prin ceea ce iti ofera/cum iti este de folos dar si o valoare de lichidare.

Ar fi pacat sa renunte la cea din urma daca nu e vorba de o diferenta f mare de costuri la gata. Si nu cred ca e.
Practic o mica economie facuta la una dintre etapele de constructie compromite valoarea de lichidare a intregii constructii.

Totusi nu e masina sau telefon sa nu mai valoreze mare branza in cativa ani si sa nu dai importanta aspectului asta.

Ar merge la o casa pe care stii ca nu o vei putea vinde niciodata dar pe care o faci oricum pt ca stii ca nici nu ti-o va darama nimeni. Ai o vie pe deal si iti faci acolo o casuta mai mult fara acte decat cu acte.

Edited by underb, 04 July 2022 - 05:30.


#87
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postunderb, on 04 iulie 2022 - 05:35, said:

[...]
Asta, ca tot se discuta, aici, despre cutume Posted Image
... geez ....

View Postradunic, on 03 iulie 2022 - 18:21, said:

[...]@moderator Textul acesta ar trebui pus undeva unde să poată fi văzut de oricine are de gînd să-și facă/achiziționeze o locuință. E valabil, cu adaptările de rigoare, și pentru apartamente, nu doar case.

Multumesc, pentru apreciere! Posted Image

Edited by DIY, 04 July 2022 - 11:04.


#88
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ti se pare ca sunt cutumele mele?
Fie ca ne convine sau nu, cam asta e situatia.
Iar daca ne prefacem ca treaba sta altfel, nu va sta brusc altfel.

Putini isi fac o locuinta cu gandul la vanzare dar e o diferenta mare intre a face o locuinta pe care sa o poti si vinde vreodata din orice motiv (mai ales din motive care nu depind de tine) si a face o locuinta pe care nu o va lua nimeni sau, daca ai noroc, o va lua mult subevaluata.


Asa ca iti dai ochii peste cap degeaba.

De cand e un lucru rau conservarea valorii?

#89
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Ti-ai pus baterii noi la globul de cristal?

#90
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
M-a indus in eroare partea asta:

View Postiladi, on 01 iulie 2022 - 09:40, said:

Nu ca as tine ca orbu' de bota...





Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate