Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Prolactina ridicata

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Buna, nivelul de prolactina la 48 pg ml , e unul considerat periculos ?

In ultima vreme am cam observat ca am dureri de cap , mai ales in zona fruntii, ochilor, nasului, mi-e greu sa  ma concentrez, obosesc relativ repede daca stau cu ochii la PC , desi vederea nu pare afectata , vad binisor si clar , dar totusi , mi-e frica sa nu am vreo tumoara denumita prolactinoma , ce creste pe glanda hipofiza.

Ideea e ca nu stiu momentan nici ce anume a declansat ca nivelul de prolactina sa creasca, de mentionat e ca sunt pe HRT (estradiol injectabil) , am si hipotiroidism tratat cu Euthyrox (150 mcg)  , si glanda / gatul unoeri imi face figuri, gen mi se inflameaza tiroida , s-ar putea sa fie tocmai tiroida problema dar nu stiu sigur.

Abia astept sa merg la endocrinolog si sper sa ma trimita la un RMN , ca sa fiu sigura ca nu am ceva surpriza la glanda hipofiza (desi deja banuiesc prolactinoma)

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Posibil adenom hipofizar. Fa un RMN hipofiza cu substanta de contrast.

edit: Prolactina ridicata poate fi cauzata si de tratamentul hormonal pe care il urmezi, tiroida etc. Inainte de asta fa niste analize de sange: TSH, FT4, estradiol, FSH, LH etc (vorbesti cu endocrinologul sa iti dea setul complet). Plus eco tiroida, ganglioni etc

Edited by MembruAnonim, 22 June 2022 - 23:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate