Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Prolactina ridicata

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Buna, nivelul de prolactina la 48 pg ml , e unul considerat periculos ?

In ultima vreme am cam observat ca am dureri de cap , mai ales in zona fruntii, ochilor, nasului, mi-e greu sa  ma concentrez, obosesc relativ repede daca stau cu ochii la PC , desi vederea nu pare afectata , vad binisor si clar , dar totusi , mi-e frica sa nu am vreo tumoara denumita prolactinoma , ce creste pe glanda hipofiza.

Ideea e ca nu stiu momentan nici ce anume a declansat ca nivelul de prolactina sa creasca, de mentionat e ca sunt pe HRT (estradiol injectabil) , am si hipotiroidism tratat cu Euthyrox (150 mcg)  , si glanda / gatul unoeri imi face figuri, gen mi se inflameaza tiroida , s-ar putea sa fie tocmai tiroida problema dar nu stiu sigur.

Abia astept sa merg la endocrinolog si sper sa ma trimita la un RMN , ca sa fiu sigura ca nu am ceva surpriza la glanda hipofiza (desi deja banuiesc prolactinoma)

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Posibil adenom hipofizar. Fa un RMN hipofiza cu substanta de contrast.

edit: Prolactina ridicata poate fi cauzata si de tratamentul hormonal pe care il urmezi, tiroida etc. Inainte de asta fa niste analize de sange: TSH, FT4, estradiol, FSH, LH etc (vorbesti cu endocrinologul sa iti dea setul complet). Plus eco tiroida, ganglioni etc

Edited by MembruAnonim, 22 June 2022 - 23:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate