Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Examen reducere perioada suspendare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
Stie cineva cum se desfasoara acest examen?
E adevarat ca examenul se da pe hartie si ca intrebarile sunt aceleasi ca cele de la examenul de obtinere permis doar ca sunt doar intrebarile ce au doar o singura varianta de raspuns?
Ce nu am mai inteles, trebuie trimisa si dovada platii amenzii la IPJ inainte de examen?
Nu prea se gasesc informatii concrete cu privire la procedura din practica. Mai mult articole de presa in care nu se spune nimic concret.

Am studiat legea, am inteles ca de anul asta s-a schimbat legea si ca perioada de suspendare se reduce acum cu o treime nu la o treime ca in trecut.
Am mai inteles ca examenul se da doar intr-o zi pe saptamana si poate fi dat doar o singura data in primele 20 de zile ale perioadei de suspendare dupa care se depune o cerere la IPJ pentru reducere la care se ataseaza dovada trecerii examenului, nu stiu daca exista si la asta un termen limita.
Am mai inteles ca la examen trebuie sa te prezinti cu CI si PV si Dovada Permis.

Daca e cineva care a trecut prin asta si poate spune ceva concret as aprecia informatiile.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001
E un singur răspuns corect. Nu sunt identice cu cele de la 22/26. E un site cu așa ceva.
Se poate da in orice zi in București
Prima data depui cererea și apoi dai examenul daca se aprobă. Sunt condiții de vechime permis și faptă.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Cu toate ca ai studiat si ai inteles o gramada de lucruri, n-ai inteles exact esentialul: ca tre' sa te duci la o sectie de politie rutiera si sa te interesezi "pa surse".

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001
Degeaba merge "la o secție".
La sediul poliției rutiere se da acest examen.
La "o secție" nu oferă aceste informații. Nu au birou de informații la "o secție".


#5
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postdorin_2k, on 23 iunie 2022 - 06:33, said:

Prima data depui cererea și apoi dai examenul daca se aprobă. Sunt condiții de vechime permis și faptă.
Esti sigur de asta?
Ca in cererea de reducere iti cere sa completezi data cand ai luat examenul si sa anexezi dovada ca ai luat examenul.
N-ar avea sens sa faci cererea inainte sa dai examenul, ca iti va fi respinsa cererea ca n-ai luat examenul si n-ai atasat dovada ca ai luat examenul.

View Postdorin_2k, on 23 iunie 2022 - 11:20, said:

Degeaba merge "la o secție".
La sediul poliției rutiere se da acest examen.
La "o secție" nu oferă aceste informații. Nu au birou de informații la "o secție".
Poate in unele judete se da examenul la sediul politiei, dar in cazul asta de care vorbesc eu te duci degeaba la sediul politiei ca nu acolo se face examenul, ci se da intr-o sala inchiriata de la o locatie privata unde vin cei de la rutiera doar o singura zi si unde nu exista nimeni care sa ofere informatii.

View Postadisz, on 23 iunie 2022 - 09:31, said:

Cu toate ca ai studiat si ai inteles o gramada de lucruri, n-ai inteles exact esentialul: ca tre' sa te duci la o sectie de politie rutiera si sa te interesezi "pa surse".
Tocmai asta e problema, ca nu exista undeva unde sa ceri informatii la prima mana. Totul e neoficial, din vorba in vorba.
Cei de la politie dau din umeri si te trimit la locatia privata, iar la locatia privata gasesti doar usi inchise si eventual doar un paznic daca ai noroc sa iasa afara si care nu stie nimic despre asta, el stie doar ca cei de la politie vin intr-o singura zi si ii baga in examen pe cei prezenti la locatie.
Deaceea caut informatii de la cei ce au trecut prin asta, ca sigur stiu mai mult decat un paznic care probabil n-are nici permis si nu ii pasa de ce se intampla cu privire la asta in locatia privata pe care o pazeste.
De la paznic am obtinut informatia ca in sala nu au calculatoare pentru cei ce dau examenul, deci automat se da pe hartie.
Probabil se dau chiar aceleasi intrebari in fiecare sesiune de examen.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001
Întrebi la poliția rutieră din reședința de județ de unde locuiești.
În București e in fiecare zi testarea.
În alte județe în 1,2,3 zile doar, la anumite ore.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate