Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Doresc drivere ptr un HP - windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am un HP desktop asa:
Serial No CZC0254PZC
Product No XC876EA#UUW
Model No G5155sc

Am dori driverele ptr video, audio, chipset, network.
Am intrat aici:

https://driverscollection.com/s/3mnZnf

Am dat jos dar nu merge ala audio, si ala video nici nu pot sa-i dau install.

Unde le pot gasi pe cele bune ? Am intrat pe pag HP si zice ca nu are ptr Serial No ala.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
E ceva ce merge de vrei alte drivere?

#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Eu am găsit astea, dar evident că nu știu dacă sunt bune...
https://www.nodevice...s/pc/hp/g5155sc

#4
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Astia de la HP sterg drivere, programe si documentatii ale produselor lor mai vechi de 10 ani. De aceea nu gasesti nimic cu serial number-ul ala.
Am dat si eu niste cautari dar n-am gasit nimic.

Ca ultima solutie, ai putea sa iei programul Snappy Drivers Origin - https://www.snappy-d...installer.org/. Asta iti va gasi toate driverele si poti selecta ce drivere vrei/mu vrei sa fie instalate. Ruleaza portabil, deci nu trebuie instalat. Si este curat, nu are nimic "periculos" in el, si nici in driverele ce le instaleaza.

#5
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostAnn0nyym0us, on 22 iunie 2022 - 21:22, said:

E ceva ce merge de vrei alte drivere?
Nu merge nici unul din driverele alea, de aia vreau altele okey, ma interesa in mod special audio, ca placa video merge bine si fara driver, network merge, dar pe difuzor am cerc rosu cu cruciulita alba, semn ca nu is instalate driverele.
Mi-a dat si Ravy alt site, nici alea nu merg, nu stiu de ce, ca acolo chiar apare si calcul poza asa cum este, nu doar modelul.

View PostRavy, on 22 iunie 2022 - 21:32, said:

Eu am găsit astea, dar evident că nu știu dacă sunt bune...
https://www.nodevice...s/pc/hp/g5155sc
Mersi mult, dar nu merg nici alea. Am instalat audio si degeaba. Nu pricep de ce nu merge, nici astea nici alealalte, ca doar modelul asta este.


IncredibleWiring, mersi, am downloadat, maine incerc si iti zic ce a iesit.

Edited by MinettoMatoi, 22 June 2022 - 22:43.


#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Două chestii
-mai întâi se instalează orice este despre chipset și doar după aceea sunet
-parcă câteodată și la W7 un driver nereușit de sunet câteodată blochează și driverele corecte. Posibil să fie necesar măcar system restore înainte de a instala alt driver...

Poate totuși va merge cu Snappy...

#7
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Du-te la Device Manager și uită-te la Hardware IDs la fiecare componentă cu probleme (semnul exclamării sau ceva de genul). Caută pe internet fiecare pereche de VID și PID ca să afli ce componente ai de fapt. Apoi poți căuta driver pentru fiecare la Intel, Realtek, alți producători de calculatoare, etc.

#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostRavy, on 22 iunie 2022 - 22:49, said:

Două chestii
-mai întâi se instalează orice este despre chipset și doar după aceea sunet
-parcă câteodată și la W7 un driver nereușit de sunet câteodată blochează și driverele corecte. Posibil să fie necesar măcar system restore înainte de a instala alt driver...

Poate totuși va merge cu Snappy...
Am instalat chipset-ul intai, dupa aia video si audio.
Cu Snappy nu stiu, am dat aseara, si avea 29 de giga de dat jos, abia dadeuse 40 de mega in 5 minute, nu stiu ce sa zic. si nu stiu ce va da jos, banui ca dupa aia analizeaza componentele si imi arata ce drivere disponibile isi ptr calcul meu, sper ca nu ma pune sa aleg eu din n drivere cand nu stiu care-s potrivite ptr mine.

Cu sistem restore, anulez driverele instalate ? Adica alea incorecte sa zic. Aparuse un mesaj parca "ca n-a fost instalat corect", dar nu mai stiu sigur.

Bitterblue, mersi de idee, dar nu am inteles "Caută pe internet fiecare pereche de VID și PID ca să afli ce componente ai de fapt". Cu hardware ID am inteles, iau din devide manager, explica putin daca vrei ce e VID si PID, unde e, si cum caut perechile.

Edited by MinettoMatoi, 23 June 2022 - 09:18.


#9
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
VID = Vendor ID
PID = Product ID

Scuze, nu știu de unde le-am scos. La Hardware Ids de fapt arată VEN (Vendor ID) și DEV (Device/Product ID). Alea trebuie să le cauți.

De exemplu:

PCI\VEN_10EC&DEV_8168&blabla

În acest caz cauți „10EC 8168”.

#10
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View PostMinettoMatoi, on 23 iunie 2022 - 09:17, said:

Cu Snappy nu stiu, am dat aseara, si avea 29 de giga de dat jos, abia dadeuse 40 de mega in 5 minute, nu stiu ce sa zic. si nu stiu ce va da jos, banui ca dupa aia analizeaza componentele si imi arata ce drivere disponibile isi ptr calcul meu, sper ca nu ma pune sa aleg eu din n drivere cand nu stiu care-s potrivite ptr mine.
Merge mai repede in timpul zilei decat seara. Dupa ce iti detecteaza driverele, trebuie sa le ia dintr-un pachet de drivere, destul de mare. Si atunci trebuie sa descarce toate pachetele. Asa functioneaza.

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostBitterblue, on 23 iunie 2022 - 09:37, said:

De exemplu:
PCI\VEN_10EC&DEV_8168&blabla
În acest caz cauți „10EC 8168”.
Am inteles, mersi mult, o sa incerc.

IncredibleWiring, o sa il las sa mearga pana la cap, sa vedem, doar sa zica la sfarsit driverele disponibile ptr calcul respectiv.

Edited by Ravy, 25 June 2022 - 07:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate