Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Eliminare umezeala/mucegai camara atipica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
butonatorix

butonatorix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2008
Salut,

Apelez la voi cu o problema. Am cumpărat un apartament la parter care are integrată partea de sub scara. Știu, este ciudata alegerea vechiului proprietar dar se pare ca in cartier toată lumea a făcut la fel.
Sub scara e făcută ca o camara care realist ma ajuta ca mai pun niște lucruri in ea. Problema este ca in partea de jos cel mai adânc colț se face mucegai in special iarna primăvara apoi urca. Am constatat ca fiind cald in casa dar și oarecare umezeala fiind lângă Bucătărie, condensează pe scara și se face umezeala apoi mucegai.
Cineva a recomandat sa dau găuri de aerisire( pata din stânga) dar același lucru.
Altcineva a zis ca tb sa izolez partea de sus înclinată (defapt scara). Sa izolez cu polistiren expandat de 10? Extrudat? Am găsit pe net ca ar merge multipor?
Nu am cum sa încălzesc acolo.

Sa zidesc 20 cm înspre interior sa nu mai fie atât de adânc colțul acela?

Am pus poza: https://imgur.com/a/sD5cy6b
Scuze de dezordine, încerc sa scot ce e acolo sa văd cum ma mișc.

Va mulțumesc frumos!

Edited by butonatorix, 22 June 2022 - 20:28.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cauta cauza. Vezi pe exterior unde corespunde peretele.Poate e fisurat pe undeva si va trebui facut hidroizolatie cu produse speciale.

#3
corneliu88

corneliu88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.06.2022
Ati incercat spray anti-mucegai si un absorbant de umiditate ?

https://altex.ro/abs...AyABEgI74vD_BwE

https://altex.ro/spr...BCABEgJnY_D_BwE

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In primul rand ai nevoie de aerisire permanenta.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Si apoi de termoizolatie.
Ca ai zis ca nu poti incalzi.

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E ok izolatia interiora in cazul asta ca nu ai ger pe partea cealalta ci doar rece.
Va trebui sa pui folie peste izolatie ca sa nu treaca umiditatea si sa condenseze pe sub izolatie si dupa aia niste rigips sau ceva.

 corneliu88, on 22 iunie 2022 - 20:39, said:

Ati incercat spray anti-mucegai si un absorbant de umiditate ?

https://altex.ro/abs...AyABEgI74vD_BwE

https://altex.ro/spr...BCABEgJnY_D_BwE

Absorbantul ala e de bagat in dulap/sifonier/dressing ca sa traga eventuala umiditate ramasa in hainele proaspat spalate nu pt camere :)
Ala trage 1L in 2 saptamani iar unul electric trage 1L in 2 ore. Nu face nimic daca il pui in camera.

Sprayul antimucegai curata mucegaiul pe care il ai si atat. Nu previne reaparitia lui daca nu inlaturi cauza.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 underb, on 22 iunie 2022 - 20:53, said:

Absorbantul ala e de bagat in dulap/sifonier/dressing ca sa traga eventuala umiditate ramasa in hainele proaspat spalate nu pt camere Posted Image
Am folosit in anii 2000 dezumidificator din asta, analogic :).
Se umplea cam la doua zile, mai putin de un litru, cred.

#8
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ambele variante sunt valabile pentru a impiedica condensul, si ingrosarea zidului, dar mai ales si izolarea exterioara. Si cea interioara ajuta, dar cea exterioara e mult mai eficienta.

#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dezumidificator, pus pe maxim, închisă camera și lăsat să funcționeze până nu mai scoate apă.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Aerisire (ai făcut, nu ai făcut, are/nu are efect?!... explici vag...)
Dacă ai făcut, dar pare că nu are efect, trebuie să deschizi ușa la debara, periodic, sau, faci găuri și în ușă, ca să ai un flux constant de aer proaspăt în interior.

Apoi, cojești tencuiala din debara, dai amorsă, plachezi cu plăci de gips carton, verzi, anti umezeală, dai pe plăci cu amorsă, apoi cu lavabilă cu ioni de argint.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Cyanid3, on 22 iunie 2022 - 21:03, said:

Ambele variante sunt valabile pentru a impiedica condensul, si ingrosarea zidului, dar mai ales si izolarea exterioara. Si cea interioara ajuta, dar cea exterioara e mult mai eficienta.

Cum izolezi exterior o scara?

#12
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Eu ma refeream ce sfaturi i-au dat aia si el le-a trecut in revista. Ii explicam mai mult faptul ca izolatia interioara va fi mai putin eficienta, posibil cu mult, cand e vorba de condens.

#13
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Doamne ce le-a mai dat prin cap unora. Sa sparga peretele, si sa depoziteze sub scara...

#14
butonatorix

butonatorix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2008
Salut

La invitatia lui crisstonne de a enumera ce am mai facut - cam acestia sunt pasii (incepe sa devina o obsesie - sotia zilnic plangandu-se ca mucegaiul ne va imbolnavi):

- Am pus dezumidificator cu pastila, mucegaiul tot a reaparut.
- Am cumparat un dezumidificator electric - dar pus acolo doar in camara cu usa inchisa merge de exemplu 12 ore si scoate foarte putina apa. La 2-3 zile crestea umiditatea.
- Folosesc solutii antimucegai - clar functioneaza pentru o perioada de aproximativ 1-1.5 luni apoi reapare. Am folosit Sano si ceva de la Leroy - se comportal la fel. Sano miroase ingrozitor si ramane mirosul in casa. Am testat si cu otet - cel mai simplu facut din alcool - functioneaza sa stiti aproape la fel de bine ca si solutiile destinate.
- Am izolat in scara acel triunghi (asa se vede din scara) cu polistiren extrudat.
- Am facut doua gauri in zid(vedere in hol scara bloc): Una la baza - in partea de jos aproape de podea - in cel mai ingust loc. si una cam la 70 cm de podea in mijloc.(Acolo unde se vede alta culoare pe peretele din stanga - nu am mai apucat sa dau cu vopsea) - din pacate nu a functionat. Ce-i drept e si foarte frig pe scara.
- Usa de la camara este cam la 1.5 cm de podea - ma gandeam sa pun acolo o usa de termopan. Este una din cele vechi scurtata (cea dintr-un carton)
- Mi-am cumparat un tracker de temperatura si umezeala. Pe grafic arata ca daca deschid usa la camara, scade umiditatea imediat - creste temperatura acolo si apoi incepe sa creasca umiditatea. Camara aia e ca un dezumidificator in sine.

Intr-adevar, pe partea celalata nu am cum sa izolez - este efectiv scara care urca la etajul 1. Este facuta dintr-un beton care este mereu rece, iarna avand cam 15 grade. Daca in casa fac 21-22 se duce acolo umezeala si condenseaza. Din acest motiv ma intereseaza sa izolez ca sa nu mai fie acel "acoperis" atat de rece, apoi sa las usa deschisa sa fie o temperatura relativ constanta.
E ultima solutie la care am ajuns - izolarea pe interior.

Cu ce sa izolez, daca imi puteti dau un sfat v-as fi recunoscator. Sincer nu stiu alte solutii.

Vechiul proprietar dadea cu Sano si tinea acolo niste damigene de vin - zicea ca nu il deranja atat de mult. Unii prieteni mi-au recomandat sa o zidesc sa termin povestea - dar stiti cum e... cand ai o camara in plus nu as renunta la ea.

Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Edited by butonatorix, 23 June 2022 - 08:26.


#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ciudat ca dezumidificatorul să scoată puțină apă. Verifică reglajele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate