Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Mai este root necesar?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Inainte trebuia root pentru inregistrat apeluri si pentru blocat reclame.
Dar am observat ca pe multe tel de generatie mai noua poti inregistra apeluri prin microfon. Nu se aude foarte bine dar macar se aude ceva, fata de tel mai vechi unde nu auzeai deloc pe ala cu care vb.
Si reclame poti bloca cu functia Private DNS daca pui dns.adguard.com

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Root-ul e incă necesar pentru multe si variate aplicatii. Altele nu functioneaza daca-l detecteaza. Dar nu te obliga nimeni sa-l faci.

#3
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Este necesar si in ziua de azi. Problema este ca aplicatiile bancare nu le place root-ul si daca rootezi telefonul, sunt sanse foarte mari sa nu mai merga anumite aplicatii. Exista solutii pentru a trece peste aceste verificari de root dar nu sunt permanente. In momentul in care dezvoltatorii unei aplicatii bancare afla ca unii useri cu root le pot folosi aplicatia, schimba modul de verificare. Apoi, dureaza o perioada in care dezvoltatorii solutiei de trecut peste root sa isi actualizeze aplicatia. Si tot asa, practic, cand cineva schimba ceva, vei aveam cam o luna in care nu vei putea folosi acea aplicatie bancara.

Eu am renuntat fix din cauza lor. Imi trebuia o continuitate. As fi facut in continuare. Root-ul iti da libertatea de a iti instala ce sistem de operare vrei, si ce aplicatii vrei, fara sa fii construns de gunoiele lor de sisteme si de aplicatii. Pe langa *****, call recording, si altele.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 gratzi858, on 22 iunie 2022 - 19:55, said:

Dar am observat ca pe multe tel de generatie mai noua poti inregistra apeluri prin microfon.
Telefoanele noi cu android 11-12 pentru UE opresc orice inregistrare in timpul apelurilor deci nu mai ai acces la nimic de recording chiar si daca nu e pentru apeluri.

#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Android 12 aici, no root, iar cube acr still working...
Și nu trolez :o

Edited by Ravy, 22 June 2022 - 21:25.


#6
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021

 andreic, on 22 iunie 2022 - 21:19, said:

Telefoanele noi cu android 11-12 pentru UE opresc orice inregistrare in timpul apelurilor deci nu mai ai acces la nimic de recording chiar si daca nu e pentru apeluri.

Este fals.
Am testat tel de la Google, care este practic intruchiparea virtuala a comunismului, si tot se inregistreaza de la microfon.
Cealalta parte se aude ca din buda, dar se aude.

#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
in ziua de azi. daca vrei sa rootezi un device, pierzi multe facilitati caci majoritatea producatorilor de aplicatii au implementat detectori de root si astfel aplicatiile devin inutilizabile o data ce ai rootat device-ul.

Edited by zyppster, 22 June 2022 - 22:54.


#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
In primul rand root-area a fost dintotdeauna optionala, a depins de fiecare daca e necesar.
Eu inca am telefonul root-at doar pentru a instala ad away-ul. Evident a trebuit sa "ascund" root-ul pentru a-mi functiona aplicatiile bancare si celelalte aplicatii ce nu se impaca cu root-area. Toate-mi functioneaza perfect.
Asadar, raspunsul la intrebarea "Mai este root necesar?", raspunsul e: "Depinde".

Depinde pentru ce ai nevoie. Oricum, la majoritatea telefoanelor se poate reflash-ui firmware-ul original ceea ce presupune stergerea oricarei urme de root, cred ca doar la Samsung nu se poate revenirea, dar nu sunt sigur, deci nu o luati de buna.
In orice caz, documenteaza-te personal pentru modelul tau de telefon daca se poate face revenirea la firmware-ul stock si care sunt consecintele root-arii.

Edited by Ciubex, 23 June 2022 - 14:30.


#9
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
La samsung se poate instala alt firmware oficial, mai exact cu alt CSC (Customer Service Code)- pentru alta tara si poti inregistra in mod oficial apelurile- Fara root.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate