Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Storcator de fructe folosit pe post de generator electric

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
vladutsman

vladutsman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.10.2020
Va multumesc pentru raspuns.Sunt constient de faptul ca in majoritatea incidentelor de acest fel,cei expusi nu raman cu sechele.N-are sa-mi treaca daca aflu valoarea,dar are sa-mi satisfaca curiozitatea.Cand vine vorba de acei factori pe care i-ati enumerat,lucrurile nu stau deloc in favoarea mea ,deoarece : am apasat pe acei pini cu toata forta mea, storcatorul are o cutie de viteze care amplifica rotatia produsa din actionarea manuala care oricum e mult mai mare decat rotatia nativa a storcatorului cand e conectat la priza, am piele subtire pe maini ca de copil si adesea am mainile transpirate,eu sunt hidratat in permanenta fiindca consum 2-3 litri de apa zilnic (mai amuzant e faptul ca in perioada aia beam valcele care e plina de electroliti:))) ). Stiu ca suna stupid si improbabil ce va spun si-mi cer scuze ca ma vaicaresc pe aici,dar it is what it is.Multumesc din nou pt impartasirea experientei dvs. Asta cu fulgerul la cativa metri distanta si urmarile sale m-a lasat masca.Toate cele bune

Edited by Dany_Darke, 23 June 2022 - 23:11.


#20
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005

 danutzu_1069, on 22 iunie 2022 - 19:25, said:

Mai tare est si faptul ca: masoara curentul fara sa mute testerul rosu in "gaura" de curent, aia marcata cu 10A.... si roteste selectorul pe A ca, iar pe display apare A si DC, adica valoarea afisata este de x.xx A DC...
Cum poti sa iei pe nemestecate asta???
Se poate "masura curentul" si pe borna respectiva.
Teoretic pana la 200mA ,practic pana se intrerupe fuzibilul sau şuntul.

#21
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 _Smiley_, on 22 iunie 2022 - 19:44, said:

greu de crezut ca poate cineva genera atata energie incat sa zguduie o persoana.
Energia necesara pentru ""zgudui""o persoana este foarte mica
De exemplu  100 v ac si intensitatea de 10mA,daca nu crezi, fa o probaPosted Image

Edited by florinellll, 24 June 2022 - 12:02.


#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
100v si 10mA inseamna 1 Watt
teoretic un adult ar putea produce energia asta, dar trebuie sa iei in calcul faptul ca un storcator de fructe nu este unealta ideala pentru asa ceva :). nu numai ca are pierderi destul de mari, dar este si incomod si greu de folosit.

#23
vladutsman

vladutsman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.10.2020
https://streamable.com/bkv2ly
Am reusit sa aprind un bec de 4.7 Wati.Am incercat si pe un bec de 75,dar fara succes.

https://ibb.co/KD9pkM6  
Asa arata setup-ul

https://ibb.co/q0Nj2YT
Acesta este multimetrul

Am efectuat masuratorile cu generatorul conectat la un consumator la sugestia domnului ce mi-a oferit raspuns

Rezultate

V=220-230
mA=5 (mufa rosie conectata in dreapta)
A=0,2-0,3 (mufa rosie conectata in stanga + mentiunea ca am avut si o valoare de 0.5 amperi)

Pt cei care nu inteleg dc desfasor acest demers ,voi repeta.La 6 luni dupa ce am primit un soc electric sub forma de gluma cu acest storcator da un coleg de munca,am ramas cu dureri de natura neurologica. Va astept cu lamuriri si va multumesc pt toate raspunsurile de pana acum.Toate cele bune





#24
vladutsman

vladutsman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.10.2020
https://ibb.co/Zd1qXr9 setup-ul. linkul anterior nu merge

#25
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,925
  • Înscris: 24.11.2006
vladutsman, te plictisesti, asa-i? Vezi ca trebuie sa-ti faci target-ul ca sa iei bonus! Posted Image Trecand peste asta, daca vrei sa te joci fa-o, nu e rau deloc, asa mai afli lucruri noi. Pentru unii sunt banale, pentru tine sunt o descoperire foarte importanta. Sa nu te apuci cumva sa bagi un cui in priza si sa vezi ce se intampla daca... Becul ala de 75 de watti nu-l vei "aprinde" in vecii vecilor folosind amaratul ala de storcator de citrice. Ca sa-ti faci o idee:[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S4O5voOCqAQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Care-i targetul si care-i bonusul? Lasa omul sa experimenteze cu sarme. Bine ca nu-s prafuri.
Apropos de lumi alternative. Zice dom' Bumbu, pe aria auto, ca daca inmultesti radacina cubica a lui 4 cu 130km/h obtii viteza maxima a unui EV cu motor de 100kw. L-am intrebat de unde a scos-o si mi-a dat cu geu un link din dinamica fluidelor. Ce zici?

#27
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011

 danutzu_1069, on 22 iunie 2022 - 19:25, said:

Mai tare est si faptul ca: masoara curentul fara sa mute testerul rosu in "gaura" de curent, aia marcata cu 10A.... si roteste selectorul pe A ca, iar pe display apare A si DC, adica valoarea afisata este de x.xx A DC...
Cum poti sa iei pe nemestecate asta???


Pai filmul ala e facut chiar de initiator, nu de altcineva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate