Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Router cu slot SIM

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Buna, ajutati-ma cu un sfat. Am nevoie de internet pentru un apartament, care este inchiriat doar  4-5 luni/an. Exclus deci abonament, m-am gandit la ceva cu slot SIM.
Locatie: in Bucuresti, ultracentral, deci acoperire maxima de catre toti operatorii. Caut un router "buget" sa zicem (100-300lei), apartul este micut ca suprafata, deci acoperie medie. Mai am ceva in familie la un alta apart, pe abonament, de la Telekom (luat acum 2 ani, Huawei cred ca este, oferta Smart WiFi) si sunt foarte multumita, bate perfect la 2 etaje mai sus (prind aprox 35Mb/s din apartul vecin).
Va fi un singur utilizator in apartament, genul navigare, Netflix, Youtube, deci nu jocuri etc.

Ce router ma sfatuiti sa iau in conditiile acestea si daca aveti recomandari si de optiuni pt cartela (furnizor, tip optiunea la cartela pt net nelimitat).

Multumesc

#2
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
ZTE MF253V
Unul dintre cele mai bune Routere care nu se încălzește, nu se deconectează din senin, are semnal extrem de bun, se poate conecta la el și un telefon fix pentru a putea folosi și minutele incluse in abonament, dacă există un abonament cu minute incluse + trafic de date.
Am folosit așa ceva cu abonament Digi Mobil de 2 €uro, aveam 50 GB de trafic, la care se poate adauga o opțiune de trafic de alți 2-3 €uro, dacă există un consum mai mare de trafic.
Aparatul este excelent de bun, însă nu știu dacă se mai găsesc în comerț.
Eu am achiziționat două asemenea modele, de la evoMAG.
Am tras Fibră Optică anul trecut în octombrie și acum am rămas cu aparatele care arată ca noi având inclusiv folia de protecție pe ele, cutiile și toate accesoriile.
Vă recomand cu încredere, am folosit asemenea aparate, pentru conectare la internet cu: telefon, tabletă, laptop, PC prin intermediul cablului RJ45, becuri inteligente și chiar cameră de supraveghere.
Attached File  IMG_20181203_112208.jpg   298.99K   39 downloads

Edited by Ravy, 15 June 2022 - 05:45.


#3
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Huawei B315-S22
Pori sa ii pui si antene exterioare (pentru 4G)

se gaseste SH pana in 200lei.

#4
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Oricare din astea o sa fie ok: B310/B311/B525/B535.

Apoi pentru sim, n-ai decat sa te uiti la oro/vdf. Cel mai mult trafic (240G) vad ca-l da oro la prepay-ul de 12E. La vdf vad ca da maxim 100G dar posibil sa fie si alte opțiuni.

Digi are maxim 50G, deci s-ar putea sa fie putin, iar Telekom aplica (sau nu) o limită de 1.5Mbps la streaming, iar Netflix/Youtube/etc se vor vedea ca naiba...

#5
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Multumesc mult pt sugestii.
Ca si experienta, nu am folosit niciodata un SIM fara telefon aferent, se incarca direct in aplicatia furnizorului de servicii, in mod organizat? (adica credit incarcat mereu din timp, remindere?). Ca nu primesti niciodata SMS de atentionare de reincarcare, spre exemplu, si ma intreb ca experienta cum te organizezi cu reincarcarea. Se poate lega respectivul SIM de ceva / alt numar pt notificari? sau pur si simplu tine de organizare, ai mereu o taxa lunara in avans pe credit.

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Depinde... In general cam toti furnizorii (in afara de digi) au posibilitatea sa legi prepay-urile in aplicatie. Incarci cu credit si apoi activezi ce optiune vrei.

#7
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014

 Meg-M, on 15 iunie 2022 - 19:16, said:

Se poate lega respectivul SIM de ceva / alt numar pt notificari? sau pur si simplu tine de organizare, ai mereu o taxa lunara in avans pe credit.
Pe ZTE MF253V, poți primi inclusiv SMS-uri care pot fi citite de pe în browser, intrând în setările routerului.
De asemeni poți avea și o agendă cu nume și număr, pentru a ști exact de la cine a sosit SMS-ul.

Edited by Ravy, 15 June 2022 - 22:58.


#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Pe toate routerele poti sa primesti SMS, nu-i ceva exotic.

PS: acum daca iei in considerare toate limitarile parca n-ar fi rau un abonament fix de 30lei la digi...

#9
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 11.12.2007
Pe multe routere cu suport de SIM se pot citi SMS-urile în browser. TP-Link are aplicații pentru routerele portabile și cele normale.

#10
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020

View PostNikoroB, on 16 iunie 2022 - 08:39, said:

Pe toate routerele poti sa primesti SMS, nu-i ceva exotic.

PS: acum daca iei in considerare toate limitarile parca n-ar fi rau un abonament fix de 30lei la digi...
Multumesc,  daca iau abonament, au oferta la Telekom cu 7 eur/luna, modem mobil. Nu vreau cablu, e prima conditie. Mai am un ruter mobil Telekom  de la ei la cineva din familie, merge brici (in Bucuresti), si daca e sa platesc abonament,  as prefera tot modem mobil, mai plec cu el la casa de la tara, e mobil prin definitie :), era conditia cautarii, altfel oferte de cablu sunt multiple

#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Pai la Telekom ai limită la streaming, ori tu spuneai ca vrei Netflix si YouTube. Practic or sa se vadă foarte nasol la 1.5Mbps...

#12
vasy_2007

vasy_2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 06.03.2007
Vă rog să-mi recomandați și mie un router 4G, care să funcționeze cu o cartelă prepay Vodafone. Viteza maximă in zonă este de 150mb. Va fi folosit intr-un apartament de 70mp. Menționez că dețin Oferta Națională la 2E/ 200GB, suficient pentru nevoile mele.
PS. Sau pentru asemenea routere trebuie cartele speciale cu date internet ?

#13
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Iei orice Huawei pe care-l gasesti. Nu, nu trebuie cartela "speciala".

#14
vasy_2007

vasy_2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 06.03.2007
Ăsta este bun ?
https://www.olx.ro/d...ou-IDfqPU9.html

Edited by Ravy, 06 July 2022 - 13:33.


#15
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 08.01.2009
@vasy_2007
Router-ul acela e OK dar ti-as sugera sa iei ceva mai OK daca begetul iti permite . Un Huawei B525/535 (~250 RON) vin cu modemuri mai bune (cat 6/6 300mb/s poate va fi implementat LTE-A in zona ta), Wifi mai bun (AC 2x2 vs N) si cateva porturi Eth LAN prin care poti conecta desktop/TV Smart/Cosola etc. pt stabilitate mai buna a conexiunii .
De asemenea daca in viitor treci la conexiune fixa acestea pot functiona si ca router-e wireless standard cu uplink WAN pe cablu (RDS/Orange PPPoE , Vodafone , etc)

#16
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Daca e doar ceva pentru browsing/streaming, atunci un B310/B311 este super suficient, plus ca are semnal pana in fata blocului...
Da, B525 e mai performant pentru ca suporta 4G+, dar in niciun caz nu-l vei putea folosi pentru dual wan pe rds fiindca se plafoneaza la niste viteze relativ mici (parca nu trecea de 150Mbps din ce tin minte).

#17
vasy_2007

vasy_2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 06.03.2007
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Am găsit b535 la 200 RON .
Modelul acesta este ok ?
https://www.olx.ro/d...at-IDg4gzf.html

Edited by vasy_2007, 06 July 2022 - 16:06.


#18
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Este cam aceeasi chestie cu B525, doar ca fara "tehnologie americana" si fara port de telefon. Daca nu-i blocat in vreo rețea anume eu zic că merită luat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate