Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Despre sistemul american de sanatate

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Putem ramane la subiect? Sistemul de sanatate?

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postiladi, on 22 iunie 2022 - 09:32, said:

Daca.... Am tot reptat: nu se poate argumenta incepand cu "daca"
Pai daca nu esti foarte bun la invatat poate nu exista vreun motiv logic sa faci o facultate.
Poti sa vinzi hamburgeri si fara facultatea de drept sau de istorie.

View Postmirel3003, on 22 iunie 2022 - 09:40, said:

In SUA daca te nasti intr-o familie cu posibilitati reduse ai sanse aproape 0 de reusita.
In SUA e intre 50.000 si 100.000 un an de studiu la facultatea de medicina... daca inmultesti cu 6 ani ajungi la o suma intre 300.000 si 600.000 USD...
Pe care la salariile de acolo ii platesti in primii ani dupa absolvire, nu-i asa?

View Postmirel3003, on 22 iunie 2022 - 09:49, said:

Din aia 75% un procent destul de mare nu au nici o treaba cu invatatura si ajung medici doar pentru ca parintii si-au permis sa le plateasca taxele de studii, deci vor ajunge niste medici mediocrii,
Nu ajung. Mai trebuie sa treci niste examene, care-s a dreaq de grele.
Nu-i chiar ca la Spiru....

Edited by Karhu, 22 June 2022 - 10:07.


#39
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postsgn30, on 22 iunie 2022 - 08:59, said:

Credeti ca as fi avut vreo sansa sa fac o facultate in SUA cu 10-15$/saptamana.

Da, evident ca da. Exact asa cum ai facut si aici. Exista burse si in US mane. Si joburi.


View Postsgn30, on 22 iunie 2022 - 08:59, said:

Ce sansa au tinerii cu polibilitati financiare modeste in SUA?

Daca muncesti, ai.

#40
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View Postasiodf, on 22 iunie 2022 - 10:11, said:

Da, evident ca da. Exact asa cum ai facut si aici. Exista burse si in US mane. Si joburi.
Daca muncesti, ai.
Da burse care se dau la 1-2% din studenti

Sa fim seriosi, nu prea ai sanse sa faci o facultate serioasa si sa lucrezi. O facultate serioasa iti ocupa tot timpul, nu mai ai timp de lucru... acum daca faci o facultate de impins vagoane, da poti si lucra in timpul facultatii...

Oricum orice ati zice eu sunt de parere ca sistemul sanitar si de invatamant e mai bine gandit in Europa (nu Romania, Europa am zis, si atentie am zis mai bine gandit, nu mai bun).

#41
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View Postasiodf, on 22 iunie 2022 - 10:11, said:

Daca muncesti, ai.

Noroc cu PC-ul ca asa au mai inceput sa scoata capul si cei de culoare sau hispanicii.

View Postsgn30, on 22 iunie 2022 - 10:15, said:

Sa fim seriosi, nu prea ai sanse sa faci o facultate serioasa si sa lucrezi.

Am mai povestit despre un prieten de-al meu medic, plecat in USA. Pana la echivalare avea 3 joburi si dormea in autobuz. Recunosc, acum e boier. Adica vreau sa spun ca da, exista sanse, dar sunt mult mai reduse ca in Europa.

#42
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postmirel3003, on 22 iunie 2022 - 09:40, said:

In SUA daca te nasti intr-o familie cu posibilitati reduse ai sanse aproape 0 de reusita.

De unde le scoateti frate ? Nu, serios intreb, cine va baga in cap elucubratiile astea ? Ba dar toti imigrantii romani care s-au dus cu 0 lei in buzunar cum au reusit ?

#43
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View PostKarhu, on 22 iunie 2022 - 10:09, said:

Pai daca nu esti foarte bun la invatat poate nu exista vreun motiv logic sa faci o facultate.
Poti sa vinzi hamburgeri si fara facultatea de drept sau de istorie.

La o facultate trebuie sa intre cei mai buni in acel domeniu, nu cei cu cei mai multi bani. PUNCT.
La o facultate 75% din locuri ar trebui sa fie bugetate unde intra cei mai buni si 25% din locuri licitate cu cine ofera cei mai multi bani. Nu e normal ca unu care are mai multi bani sa ia locul unuia care e mult mai inteligent.

Dar cum totul in lume se invarte in jurul banilor, cei cu bani fac regulile...

View Postasiodf, on 22 iunie 2022 - 10:19, said:


De unde le scoateti frate ? Nu, serios intreb, cine va baga in cap elucubratiile astea ? Ba dar toti imigrantii romani care s-au dus cu 0 lei in buzunar cum au reusit ?

Prietene tie la TV iti sunt prezentate doar cazurile fericite, aia 1 din 1000 care au reusit. Cei 999 care au dat cix nu vorbeste nimeni de ei.

#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
Aveți păreri greșite pe topicul asta.
Atit educația cit și sănătatea in SUA sunt puternic subvenționate, sau gratis, pentru cei saraci.
Problema cu costurile e pentru cei care nu sint saraci dar nici bani mulți nu au.

In educație exista mereu soluții ieftine dar in sănătate chiar sint vreo 10-20% din populație in zona de venituri medii-mici care sint afectați.
Nu e un sistem perfect dar nici unul nu e.


Edited by vrajitoruldinoz, 22 June 2022 - 10:28.


#45
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postsgn30, on 22 iunie 2022 - 10:15, said:

Da burse care se dau la 1-2% din studenti

Sa fim seriosi, nu prea ai sanse sa faci o facultate serioasa si sa lucrezi. O facultate serioasa iti ocupa tot timpul, nu mai ai timp de lucru... acum daca faci o facultate de impins vagoane, da poti si lucra in timpul facultatii...

Ce vorbesti ? La tine ce ar insemna "facultate serioasa" ? De la Harvard in sus ? Sunt n-spe facultati man perfect serioase in timpul carora ai putea sa lucrezi part time. Ba eu fac pariu, de la mine, cum ca daca te duci la o facultate din alea fondate religios si le zic "eu sunt sarac si trebuie sa muncesc" s-ar putea sa fie flexibili cu tine, poate iti dau chiar ei un job in campus.

View Postsgn30, on 22 iunie 2022 - 10:15, said:

Oricum orice ati zice eu sunt de parere ca sistemul sanitar si de invatamant e mai bine gandit in Europa (nu Romania, Europa am zis, si atentie am zis mai bine gandit, nu mai bun).
Sistemul sanitar american are probleme de cartel si coruptie. Mari.

View Postmirel3003, on 22 iunie 2022 - 10:23, said:

Prietene tie la TV iti sunt prezentate doar cazurile fericite, aia 1 din 1000 care au reusit. Cei 999 care au dat cix nu vorbeste nimeni de ei.

Eu nu ma uit la tv. Vorbesc pe baza cunoscutilor si familiei. Poti sa zici ca nu e stiintific, dar eu zic ca e valid, daca vrei vino tu cu alte dovezi.

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
…,

Edited by vrajitoruldinoz, 22 June 2022 - 10:28.


#47
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,570
  • Înscris: 11.03.2006

View Postmirel3003, on 22 iunie 2022 - 10:23, said:

Prietene tie la TV iti sunt prezentate doar cazurile fericite, aia 1 din 1000 care au reusit. Cei 999 care au dat cix nu vorbeste nimeni de ei.

Toti aia pe care ii stiu eu au reusit, cam un sfert dintre colegii de la facultate sunt in US si Canada. Au plecat de aici cu mana in fund.
Daca te nasti intr-un mediu defavorizat acolo nu ai sanse in primul rand pentru ca nu ai exemplu de oameni apropiati care sa studieze, ai anturaj prost si obstacolul asta poate fi depasit cu mare greutate. Colegul de mai inainte din Romania a reusit aici, sigur reusea si acolo. Pentru ca invata si munceste. Asa reusesti peste tot.

#48
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View Postasiodf, on 22 iunie 2022 - 10:19, said:


Ba dar toti imigrantii romani care s-au dus cu 0 lei in buzunar cum au reusit ?

Spune-mi tu

View Postcumparator, on 22 iunie 2022 - 10:46, said:


Toti aia pe care ii stiu eu au reusit, cam un sfert dintre colegii de la facultate sunt in US si Canada. Au plecat de aici cu mana in fund.
Daca te nasti intr-un mediu defavorizat acolo nu ai sanse in primul rand pentru ca nu ai exemplu de oameni apropiati care sa studieze, ai anturaj prost si obstacolul asta poate fi depasit cu mare greutate. Colegul de mai inainte din Romania a reusit aici, sigur reusea si acolo. Pentru ca invata si munceste. Asa reusesti peste tot.


Am subliniat partea cea mai importanta.

#49
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,570
  • Înscris: 11.03.2006

View Postiladi, on 22 iunie 2022 - 10:52, said:


Spune-mi tu

Am subliniat partea cea mai importanta.

Am zis clar ca daca inveti si muncesti, reusesti. Cazul colegului de mai devreme.

#50
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

View PostKarhu, on 22 iunie 2022 - 09:06, said:

Luai bursa partiala (sau chiar totala daca erai foarte bun la invatatura sau sport) si/ sau imprumut pentru studii.

cand si cand urmaresc pe yt o familie tanara de romani stabiliti in Chicago - plecati cu loteria vizelor.
ea a plecat din tara dupa ce a terminat liceul, unul pedagogic.

in America s-a inscris la un colegiu cu profil arhitectura, a avut bursa aproape integrala, l-a terminat printre primii.
acum e la facultatea de arhitectura, i s-au recunoscut niste cursuri/credite din timpul colegiului, si are bursa care ii acopera integral studiile. se descurca in continuare bine.

ma tot gandesc: cum naiba e posibil ca dupa un liceu pedagogic in Romania, unde stiinte exacte se fac la un nivel minimal, o ora-doua/saptamana, sa poti urma arhitectura in Chicago.
iar fata e ok, dar nu da pe dinafara cu desteptaciunea - adica dupa un liceu peda, ma astept sa stie sa foloseasca acuzativul in vorbirea curenta - not!
de obtinerea bursei, nici nu mai zic!
despre asta vorbesc:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jxDObtco7FU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postiladi, on 22 iunie 2022 - 10:52, said:

Spune-mi tu

Iti spun: *Munca*.

Asta este tot secretul, seriozitatea in munca. Asta e tot. Done. Cine are asta nu are probleme. Sigur, nu e fun sa muncesti pe rupte. Mai ales cand ala de langa tine nu se omoara pt ca are deja tot, dar daca te tii de treaba ai sansa f reala sa iti fie f bine si tie.

Eu cred ca problema reala a colegilor @sgn30 si @mirel3003 este ca ei nu cred ca se poate. Si sunt multi ca ei. Si normal ca daca nu crezi ca poti evident nu faci nimic. Nu traverseaza nimeni Atlanticul pana nu crede cineva ca se poate. Imi pare rau pentru demoralizarea asta sincer, mai ales ca e pe baze false 100%.

#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

View Postasiodf, on 22 iunie 2022 - 10:19, said:

Ba dar toti imigrantii romani care s-au dus cu 0 lei in buzunar cum au reusit ?
Se poate emigra in SUA cu zero lei in buzunar? Stiam ca la ambasada te intreaba si ce ai mancat dimineata la micul dejun.

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postiladi, on 22 iunie 2022 - 10:52, said:

Spune-mi tu
Tu esti din Oradea, stii ce comunitate puternica penticostala si baptista e in oras.
Am avut o multime de colegi penticostali sau baptisti la generala si liceu. Copii saraci, din familii numeroase, cum e obiceiul.
Majoritatea au emigrat in SUA (vize R-1, casatorii etc).
Meiiiii, astia care erau rupti in ciur in Ro, acum toti au casoaie si firme, si banet, si tot ce vrei, de te si miri. Multi dintre ei sunt milionari.
Da, or fost ajutati acolo dar nu le-a dat nimeni pe gratis ce au acum. Au muncit!
Repet, erau ciuri-buri in Romania, vai de capu' lor!

Edited by Karhu, 22 June 2022 - 11:02.


#54
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View PostBursul, on 22 iunie 2022 - 10:59, said:

Se poate emigra in SUA cu zero lei in buzunar? Stiam ca la ambasada te intreaba si ce ai mancat dimineata la micul dejun.

Am zis metaforic, si daca te duci cu 5k euro nu cred ca asta te va salva de saracie. Daca ar fi asa ce bine ar fi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate