Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Vacanta 30 de zile in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Stefanmitrea01

Stefanmitrea01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.02.2014
Salutare tuturor.
Impreuna cu sotia ne-am hotarat ca in acest an, undeva prin septembrie sa plecam 30 de zile in Spania.
Dorinta noastra este sa ne mutam definitiv in 2023 si pentru o idee mai amanuntita asupra traiului de acolo am hotarat sa plecam 30 de zile.
Ne intereseaza in zona de sud a Spaniei, zona Almeria. De ce acolo? Pentru ca am cautat un oras unde cheltuielile nu sunt asa mari si unde am putea trai in prima faza doar cu salariu meu de programator.
As dori sa inchiriez o casa cat de aproape de mare. Inafara de AirBnB & Idealista mai cunoasteti alte site-uri unde ma pot orienta?

Va multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
https://www.kyero.co...ty-long-let-1l4
https://www.thinkspa...ng-term/almeria
https://www.spainhou...es-almeria.html
https://www.choicere...ng-term-rentals
https://www.vosshome...s-for-rent.html

#3
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
fotocasa.es

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Reziști la temperaturile de acolo?
Eu cu greu am rezistat 2 săptămâni în Sevilla. Pt localnici era ceva normal. Au fost și 47 grade acum in iunie acolo.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Stefanmitrea01, on 21 iunie 2022 - 16:57, said:


La 100km de Almeria ai Huércal-Overa. Este o fata care conduce un tir si locuieste acolo in Huércal-Overa. Face regulat niste clipuri video de le posteaza pe youtube. Printre care sunt si clipuri din Huércal-Overa. Opinie personala: mie nu imi place zona. Este arid totul. Nu ai verdeata, este o zona arida, prafoasa, temperaturi ridicate etc. Cel putin asa o vad eu. Eu nu as putea locui acolo.
Sunt zone din Europa care, la o provire de ansamblu, sunt mult mai incantatoare decat Almeria

#6
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Lângă mare temperatura este ponderată.  Iernile sunt blânde și zilele cu soare sunt multe.  
Zona este faină și liniștită.

#7
Stefanmitrea01

Stefanmitrea01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.02.2014

 dorin_2k, on 21 iunie 2022 - 19:00, said:

Reziști la temperaturile de acolo?
Eu cu greu am rezistat 2 săptămâni în Sevilla. Pt localnici era ceva normal. Au fost și 47 grade acum in iunie acolo.
hmm, tocmai de asta m am gândit pentru septembrie, sa mai pun ca vom avea și bebe de 2 ani cu noi? :))

#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cea mai mare problema acolo sunt temperaturile. Eu am fost in Andaluzia acum 3 ani si pe 5 iunie erau 37 de grade la Sevilla, infernal, am crezut ca ma sufoc. In Cordoba, Granada la fel.

Cred ca trebuie mare atentie la alegerea locuintei, daca nu e bine izolata e imposibil de locuit din mai pana in octombrie. Iarna nu cred ca au incalzire in case, e si asta un aspect de luat in seama.

Zona e arida, practic e la nivelul Algeriei. Eu n-as rezista acolo, dar mergi in septembrie si vezi cum e.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 giuliani, on 21 iunie 2022 - 23:29, said:

Zona e arida, practic e la nivelul Algeriei. Eu n-as rezista acolo, dar mergi in septembrie si vezi cum e.

Subscriu. Ai punctat foarte bine.

#10
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
E foarte fain in zona Almeria, dar numai pt cei ce urasc frigul. Eu nu am probleme cu temperaturile de vara. Oamenii sunt super primitori si te simti ca acasa. Viata ieftina, tot ce vrei. O casa pe malul marii si numai trebuie nimic.

#11
the_renegade

the_renegade

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.06.2021
Santander

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Stefanmitrea01, on 21 iunie 2022 - 23:10, said:

tocmai de asta m am gândit pentru septembrie,
mergi în septembrie dar dacă te muți acolo ce faci în iulie august dacă nu-ți place?

#13
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Jumatate din Spania e arida. Daca este un criteriu, cauta in alta parte. In schimb oamenii, mancarea, temperaturile sunt bune. Viata mai ieftina ca in restul occidentului, daca nu te duci in zone gen Marbella. Iar daca ai peste 3000 euro venit esti ok acolo

#14
Stefanmitrea01

Stefanmitrea01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.02.2014

 cipi_v, on 22 iunie 2022 - 14:53, said:

Jumatate din Spania e arida. Daca este un criteriu, cauta in alta parte. In schimb oamenii, mancarea, temperaturile sunt bune. Viata mai ieftina ca in restul occidentului, daca nu te duci in zone gen Marbella. Iar daca ai peste 3000 euro venit esti ok acolo

Cam asta ar fi venitul la care m-am gandit in prima faza. Daca reusim sa ne adaptam, pana reuseste sotia sa se angajeze, ma gandesc la o adaptare de minim 6 luni, bugetul gandit de mine ar fi undeva in jur la 3000 euro. Tinand cont ca va fi nevoie sa platim si gradinita pentru cea mica.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004

 Stefanmitrea01, on 21 iunie 2022 - 23:10, said:

hmm, tocmai de asta m am gândit pentru septembrie, sa mai pun ca vom avea și bebe de 2 ani cu noi? :))
Excursiile pe-acolo se fac de obicei la sf de Mai/inceput de iunie sau in Octombrie. Ca sa merite ca altfel mori de cald.
In nord nu ar fi o problema - gen Barcelona. In sud insa...

Dar da, e posibil sa ai noroc si sa prinzi si zile mai racoroase - in jur de 30 de grade.
In 2019 m-am cam copt un pic pea-colo, dar din fericire am facut un circuit - n-am stat decat vreo 5 zile prin sud.

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Stefanmitrea01, on 22 iunie 2022 - 15:01, said:

Cam asta ar fi venitul la care m-am gandit in prima faza. Daca reusim sa ne adaptam, pana reuseste sotia sa se angajeze, ma gandesc la o adaptare de minim 6 luni, bugetul gandit de mine ar fi undeva in jur la 3000 euro. Tinand cont ca va fi nevoie sa platim si gradinita pentru cea mica.

Din cate vad esti flexibil, presupun ca lucrezi de acasa asa ca ti-e irelevant daca te muti in Almeria sau mai la nord. Tinand cont de temperaturile extrem de ridicate din zona Almeria eu m-as orienta si la ceva locatii din zona de nord, la ocean. Galicia stiu ca-i mai umeda, dar poate exita pe acolo ceva zone cu temperaturi mai normale.  Ma refer la nord tot in ideea ca viata e mai ieftina, ca altfel e usor de recomandat Barcelona daca ignori costurile ridicate.
Oricum din punct de vedere al reliefului si vegetatiei nordul e mult mai frumos, in sud e cam desert.

Acum depinde si de gusturi, cum spuneam mie nu mi-ar placea desert cu tempraturi peste 32°C 5 luni pe an.

#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
In nord (adica pe coasta de nord, pana la munti - Picos de Europa) climatul e mai degraba oceanic, asemanator cu vestul Frantei si sudul Marii Britanii. Veri racoroase, ierni blande, vreme umeda, multe ploi. Peisaj verde.

In interior grn Madrid e secetos/uscat, iernile destul de reci pentru ca este un platou inalt (0-10 grade), iar in interior - sud gen Sevilla, Granada verile sunt foarte fierbinti si uscate, 40 de grade e ceva curent pe acolo. Iarna mai ploua.

In zona de coasta, in est si sud, vara temperatura e ridicata dar placuta (in general pana la 30 de grade), iernile sunt blande. Ploua mai mult toamna si primavara.

Daca te muti acolo si te muti inclusiv cu taxele (ca sa beneficiati de sanatate, invatamant, etc precum localnicii), trebuie avut in vedere ca taxele nu sunt mici.

Edited by mdt, 22 June 2022 - 15:37.


#18
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Scuze ca ma bag in discutie dar ce ai postat tu mi-a transmis o stare de mare nostalgie. Am vazut(revazut) de curand un film drag mie
https://www.cinemagi...endants-488028/
De ce nu faceti un pas si mai mare, spre hawai de exemplu?
Oricum ar fi, va urez toate cele bune!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate