Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Masina trepideaza

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Balckis12

Balckis12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.12.2021
Hello grup, am si eu o problema cu un set de jante nou achizitionat. Am un C class din 2011 iar zilele trecute am gasit un set de jante pe 16" care arata super. Am fost la om acasa, am montat o janta pe masina si s a potrivit. Le am cumparat, am ajuns acasa si le am montat. Insa la viteze de 100km/h+, masina trepideaza. Am fost la vulcanizare, le am echilibrat si nu s a schimbat mare lucru, inca trepideaza. L am contactat pe vanzator ( un nenea pe la 65 de ani care le a avut pe acelasi model de masina ca a mea si aceasta a spus ca nu a intampinat problema asta). Jantele au si un disc de centrare 73.1 mm la 66.6. am verificat, iar totul este in regula. Aveti idee ce ar putea fi? Mentionez ca jantele si anvelope sunt in stare perfecta (anvelope Michelin bune).


#2
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011

View PostBalckis12, on 21 iunie 2022 - 16:28, said:

Hello grup, am si eu o problema cu un set de jante nou achizitionat. Am un C class din 2011 iar zilele trecute am gasit un set de jante pe 16" care arata super. Am fost la om acasa, am montat o janta pe masina si s a potrivit. Le am cumparat, am ajuns acasa si le am montat. Insa la viteze de 100km/h+, masina trepideaza. Am fost la vulcanizare, le am echilibrat si nu s a schimbat mare lucru, inca trepideaza. L am contactat pe vanzator ( un nenea pe la 65 de ani care le a avut pe acelasi model de masina ca a mea si aceasta a spus ca nu a intampinat problema asta). Jantele au si un disc de centrare 73.1 mm la 66.6. am verificat, iar totul este in regula. Aveti idee ce ar putea fi? Mentionez ca jantele si anvelope sunt in stare perfecta (anvelope Michelin bune).

Acolo e problema,

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sau ... ai ovalizat discurile

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View PostNaijax, on 21 iunie 2022 - 16:46, said:

Sau ... ai ovalizat discurile
Atunci ii facea la fel si cu jantele vechi; el zice ca doar cu astea noi face asa.

Tot inspre discul ala m-as indrepta si eu! Ceva acolo nu este super ok - incearca la o vulcanizare mai ok si poate isi dau seama.

#5
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
imi cer scuze ca intreb, dar exista posibilitatea ca trepidatiile sa apara de la elemente de directie, de la planetare/fuzete indoite? Toata lumea spune sa mergem la vulcanizare, dar aia acolo nu-s mecanici.
Unde in alta parte se poate face un test de roti la modul profesionist cat de cat, dar nu sa te abureasca un Nea' Caisa care se face ca se uita la aparate? La o Reprezentanta? La Bosch Service?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjakota, on 21 iunie 2022 - 16:35, said:

Acolo e problema,
Cum zice si initiatorul "Jantele au si un disc de centrare 73.1 mm la 66.6." in primul post si colegul, de la inelele acelea de centrare este problema.

#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Masina intra in rezonanta la o anumita viteza si toate jocurile si dezechilibrele se amplifica.

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Orice joc al jentii ar iesi la echilibrare. Nu stiu daca initiatorul a stat langa cel care i-a facut echilibrarea.
A vazut el ca jentile nu sunt strambe? A vazut ca nu-s descentrate? Bun, se scot si asta intr-o anumita masura... dar sigur nu ar trebui roluite? Refacute diametrele?
As sugera sa mai incerce si alta firma de echilibrari.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postadip1962, on 21 iunie 2022 - 18:12, said:

Orice joc al jentii ar iesi la echilibrare. Nu stiu daca initiatorul a stat langa cel care i-a facut echilibrarea.
A vazut el ca jentile nu sunt strambe? A vazut ca nu-s descentrate? Bun, se scot si asta intr-o anumita masura... dar sigur nu ar trebui roluite? Refacute diametrele?
As sugera sa mai incerce si alta firma de echilibrari.
Jante, nu jenți.

On. Ai pus jantele vechi la loc și a dispărut trepidația?

#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postericmario, on 21 iunie 2022 - 18:45, said:

Jante, nu jenți.
Corect. Scuze.

#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Stiu ca poate nu ma crezi,dar du-te la o vulcanizare si schimba pozitia cauciucului pe janta.Nu sti sigur dar s-ar putea sa trebuiasca si o echilibrare.Am patit-o de 2 ori de-alungul vremii....
Asta in ideea in care restul sunt ok (centrare,sa nu fie ovalizate...etc).

#12
Balckis12

Balckis12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.12.2021
Deci masina e ok din punct de vedere tehnic. Am montat jantele vechi astazi, am iesit la o tura pe autostrada si ruleaza perfect (locuiesc in Olanda). Am ajuns acasa, le am pus iar pe cele noi, am verificat sa nu aiba galme anvelopele, jantele nu sunt strambe, am strans bine prezoanele, am verificat inelele de centrare, totul e ok. La echilibrare am stat langa baiat (eram doar eu cu el) si totul a iesit corect. Nu mi dau seama ce au. Presiunea, si aia e ok in toate. Nu au murdarie care sa abata echilibrarea. Dimensiunea anvelopelor/jantelor se potriveste la masina 205/55/16. Ce as putea sa mai verific? Sa incerc o geometrie? (Am facut o acum o luna si ceva, insa cu jantele vechi, nu cred ca are importanta).

View Postericmario, on 21 iunie 2022 - 18:45, said:

Jante, nu jenți.

On. Ai pus jantele vechi la loc și a dispărut trepidația?
da, am pus jantele vechi si totul e ok. Apoi pe cele noi si trepideaza. Sa incerc totusi un nou set de inele de centrare? Poate astea or avea ceva "defecte"? Le am verificat si sunt ok, si calca perfect pe butuc.

Edited by Dany_Darke, 21 June 2022 - 20:05.


#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Verifica daca rotile sunt echilibrate corect si daca prezoanele sau piulitele sunt stranse la cuplu cu cheia dinamometrica.
Presiunea in anvelope trebuie sa fie ca in cartea automobilului.

*Eu am patit la Focus 2 ca piulitele de la roti sa nu fie stranse corect iar la viteze mari sa faca figuri...
Am oprit imediat si am verificat fiecare roata in parte iar de atunci nu am mai avut probleme.

Edited by xmanyacs77, 21 June 2022 - 19:06.


#14
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Ma’ frend din Tarile de jos, am patit exact ce descrii acolo:
la vulcanizare totul ok, echilibrare 0.00 , totul zeiss , pus pe masina = vibratii
inelele alea de CENTRARE , nu iti centreaza roata - adica centrul rotii cu anvelopa e defazat fata de axul butucului, din cauza inelelor pacii - de aici ai vibratii. Sunt labartate si permit nealinierea asta; schimba-le , si altdata ia roti cu gaura centrala exact cat e butucul, proiectate pt masina - fara inele de centrare.

#15
Balckis12

Balckis12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.12.2021

View Postjakota, on 21 iunie 2022 - 22:02, said:

Ma’ frend din Tarile de jos, am patit exact ce descrii acolo:
la vulcanizare totul ok, echilibrare 0.00 , totul zeiss , pus pe masina = vibratii
inelele alea de CENTRARE , nu iti centreaza roata - adica centrul rotii cu anvelopa e defazat fata de axul butucului, din cauza inelelor pacii - de aici ai vibratii. Sunt labartate si permit nealinierea asta; schimba-le , si altdata ia roti cu gaura centrala exact cat e butucul, proiectate pt masina - fara inele de centrare.
multam fain de raspuns, am tot cautat un model cu o culoare mai inchisa insa asta mi a placut cel mai mult. Iar legat de inelele de centrare, is ok de plastic? Urmeaza sa dau comanda in seara asta si vreau sa stiu cam ce sa comand.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNaijax, on 21 iunie 2022 - 16:46, said:

Sau ... ai ovalizat discurile

Prin ce procedeu? Cum se pot ovaliza discurile?Posted Image

#17
Balckis12

Balckis12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.12.2021
Cred ca am aflat care e problema. Am dat jos jantele sa ma uit la inelele de centrare, iar acestea nu stau fixe pe butuc, chiar pot spune ca au cativa mm Pentru ca si joaca. O sa merg astazi la un magazin si am sa cumpar un set nou de inele de centrare

#18
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.08.2021
Din cate stiu eu, inelele de centrare se schimba de fiecare data cand faci rotatia vara-iarna (in cazul meu, am cauciucuri de iarna cu jante, nu rotesc gumele pe aceleasi jante) sau de fiecare data cand dai jos roata de pe masina. 100% la inele de plastic. Asta e pretul pe care il platesti ca vrei ceva fancy si nu gasesti la dimensiunea specificata pentru masina ta la gaura de centrare. Restul e cancan. Si niste inele metalice facute pe genunchi, cu o abatere de +/- 0,3 mm la circumferinta sunt dezastru la rulaj de viteza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate