Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Plecare din tara cu copilul minor - parinte divortat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Mihalache-A-2014

Mihalache-A-2014

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.11.2017
Buna ziua, nu stiu daca scriu unde trebuie, am nevoie de un raspuns. Daca sunt divortata,iar copilul este in intretinerea mea,cu autoritate parinteasca comuna, pot pleca din tara fara acordul tatalui? Nu ar fi niciodata de acord ,iar in cazul in care spune nu, eu ce pot face? Multumesc!

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Copilul nu poate pleca din tara fara acordul ambilor parinti ... tu poti.



#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Vrei să plecați în concediu sau să vă mutați în altă țară?
În ambele situații doar prin instanță se poate rezolva dacă nu îți dă acordul, însă doar pentru vacanță e aproape sigur că reușești. Pentru mutare e foarte greu spre imposibil și durează mult.  Îți trebuie un avocat foarte bun care să demonstreze că mutarea e în interesul dezvoltării copilului, dovezi că ai loc de muncă și cazare și multe altele.

Edited by althea, 21 June 2022 - 09:49.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Se poate si fara acordul celuilalt parinte doar printr-o ordonanţa preşedinţială.

Edited by Leo2006, 21 June 2022 - 09:51.


#5
Mihalache-A-2014

Mihalache-A-2014

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.11.2017
Am vrea sa plecam la munca acolo,iar pe copil sa l inscriu la scoala. Ideea e ca acasa nu am cu cine sa l las,iar la taicasu nu e chiar un mediu bun pentru educatia lui. Dar ma gandesc ca nu mi ar da a acordul doar ca sa mi faca mie rau

Si ordonanta presidentiala ce presupune? Cam cat dureaza?

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Leo2006, on 21 iunie 2022 - 09:50, said:

Se poate si fara acordul celuilalt parinte doar printr-o ordonanţa preşedinţială.
Mutarea în altă țară cu ordonanță președințială mă îndoiesc că se poate.  Explică tu în ce condiții ar câștiga.

 Mihalache-A-2014, on 21 iunie 2022 - 09:55, said:

Am vrea sa plecam la munca acolo,iar pe copil sa l inscriu la scoala. Ideea e ca acasa nu am cu cine sa l las,iar la taicasu nu e chiar un mediu bun pentru educatia lui.  
Încearcă să îi explici tot binele pe care îl poate aduce mutarea pentru copil și poate reușești să îl convingi.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Credeam ca doar pentru cateva zile pentru petrecerea concediului.
Pentru orice alt caz, nu este posibil.

#8
Mihalache-A-2014

Mihalache-A-2014

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.11.2017
Nu, vrem sa muncim acolo, cunosc pe cineva care a putut sa plece cu copil cu tot ,a stat o perioada de aprox 5 ani, si din cate stiu i a dat instanta ceva un act sa plece fara acordul tatalui,doar ca eu nu stiu ce trebuie sa fac in cazul in care refuza. Copilul ar avea parte de mult mai multe beneficii decat in tara,asta e si ideea,de a i putea oferi un trai mai bun,alt sistem alta educatie la scoala,mentionez ca divortul s a hotarat pe baza neintelegerilor dintre noi ,alcool si asa mai departe,iar el nu are mentionat un program de vizita,nici nu a cerut, practic nu a facut nimic ca sa obtina in mod legal o legatura personala cu copilul.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Minorul poate ieși din țară cu declarație din partea unui singur părinte în următoarele cazuri:

se prezintă o hotărare judecătorească ramasă definitivă şi irevocabilă prin care minorul a fost încredinţat unuia dintre părinți sau, după caz, prin care i-a fost atribuită exercitarea în mod exclusiv a autorității părintești (în cazul divorțurilor pronunțate după intrarea în vigoare a Noului Cod Civil). Va fi necesară declarație notarială din partea celuilalt părinte în toate cazurile în care din hotărârea de divorț rezultă că părinții exercită în comun autoritatea părintească a minorului, cunoscută și sub numele de "custodie comună". Exercitarea în mod exclusiv a autorității părintești nu trebuie confundată cu stabilirea domiciliului minor la un părinte. Cu alte cuvinte, dacă domiciliul copilului minor este stabilit la un părinte, aceasta nu înseamnă neapărat că părintele exercită în mod exclusiv și autoritatea părintească

Din ce am citit, nu-ti trebuie acceptul tataului, daca copilul e exclusiv in grija ta. Citeste despre custodie comuna.



În cazul în care un părinte refuză să își dea acordul cu privire la ieșirea din țară a copilului său minor, în măsura în care acest refuz ar fi nejustifcat și călătoria s-ar dovedi în interesul superior al minorului, doar instanța de judecată poate să pronunţe o hotărâre care să suplinească acordul părintelui. Acţiunea judecătorească se face în temeiul art. 18 alin. 2 din Legea 272/2004 care prevede că "deplasarea copiilor în ţară şi în străinătate se realizează cu înştiinţarea şi cu acordul ambilor părinţi; orice neînţelegeri între părinţi cu privire la exprimarea acestui acord se soluţionează de către instanţa judecătorească" coroborat cu art. 2 al. 2 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate.

Edited by Bursul, 21 June 2022 - 10:18.


#10
Mihalache-A-2014

Mihalache-A-2014

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.11.2017
Pai da asta e,ca domiciliul este la mine, in intretinerea mea,el plateste doar pensie alimentara lunar si nu are un program de vizita,scrie doar ca sa i dau voie sa l ia cand e necesar,din cand in cand, adica la aprecierea mea, DAR autoritatea parinteasca este comuna, adica eu daca plec din tara am nevoie de acordul lui. Iar el nu mi va da acordul niciodata. Nu ma duc in strainatate sa ma destrabalez sau ceva,sunt recasatorita, vreau sa i ofer copilului alta viata decat cea de aici. Intrebarea era ce fac eu daca  el nu vrea ,in mod nejustificat sa mi dea acordul sa plec cu copilul....

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Bursule, citește tu încă o dată: exercită în comun autoritatea părintească, nu de una singură (exclusiv):

 Mihalache-A-2014, on 21 iunie 2022 - 09:30, said:

Daca sunt divortata,iar copilul este in intretinerea mea,cu autoritate parinteasca comuna, pot pleca din tara fara acordul tatalui?  

”Custodie comună” -  copilul are domiciliul la ea, dar nu poate lua de una singură nicio decizie importantă în privința lui.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Il dai in judecata. Altceva nu poti face.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Mihalache-A-2014, on 21 iunie 2022 - 10:20, said:

nu are un program de vizita,scrie doar ca sa i dau voie sa l ia cand e necesar,din cand in cand, adica la aprecierea mea
De ce asta? E neobișnuit.
Poate te ajută motivele din care s-a stabilit așa. Nu îl căuta, lucrează în altă țară, de ce? Dacă avocatul tău demonstrează că doar din rea-voință se opune poți reuși să pleci și fără acordul lui.

#14
Mihalache-A-2014

Mihalache-A-2014

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.11.2017
Pai eu asta intreb,exista vreo alta cale mai rapida? Iti dai seama ca asta o sa l fac,o sa l dau in judecata,doar ca ma gandesc ca dureaza mai mult,iar noi ne am programat sa fim acolo pana la sfarsitul verii,ca el sa inceapa scoala din septembrie,numai divortul a durat 7 luni, nu este posibil sa astept mult

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Mihalache-A-2014, on 21 iunie 2022 - 10:12, said:

eu nu stiu ce trebuie sa fac in cazul in care refuza.  
Proces, s-a spus deja de câteva ori.
Sau încearcă printr-un mediator. Caută un mediator femeie, poate reușește să îl convingă.

#16
Mihalache-A-2014

Mihalache-A-2014

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.11.2017
Cand am divortat nu il cauta deloc, acum i am permis sa l ia in vizita mai des, nu stiu nici eu prea multe , si m am intrebat de ce nu i a stabilit instanta un program de vizita,asa scrie asa spun si eu aici, nu este in alta tara,pur si simplu nu il intereseaza educatia lui, invata numai prostii la el si nici nu si petrece timp cu el,numai bunicii si cam atat. In rest bautura si destrabalare... iar eu vreau sa plec sa i ofer altceva decat ce are aici

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Mihalache-A-2014, on 21 iunie 2022 - 10:26, said:

Pai eu asta intreb,exista vreo alta cale mai rapida?
Acum am văzut întrebarea.
Repet, încearcă printr-un mediator femeie sau printr-o avocată - caută referințe în zona ta și încearcă așa.

#18
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Nu. Sunt in aceeasi situatie, nu a fost de acord sa plec cu copilul, end of story.

O alta posibilitate ar fi sa incerci sa obtii custodia exclusiva, dar e greu, dureaza mult si sintagma "interesul superior al minorului" e interpretata de justitia romana ca e nevoie si de figura paterna, chiar daca e exemplu de asa nu.

Daca RO intra in Schengen, nu vei mai avea nevoie de acordul lui.

Edited by Alka10, 21 June 2022 - 10:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate