Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Bucale, Sector 6, qr code pe masina.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#37
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
da man. de asta e vorba. e un "Template"facut pt abuzuri - nu rezolva nimic.ca tot pe unde se paote se parcheaza.

iar locurile platite n-au nicio treaba. e doar un pretext.
nicio treaba cu alea 2 luni ca nu stau sa numar cate zile am o masina sau alta " sub c.r"

deci pesemne ca voi "bloca" masina "oficiala" pe locul de parcare si cand vin cu "alta" o sa ingros randurile celor care cauta un loc de parcare din cele free. optimizare mare, nimic de zis. dar legal.

Edited by foxbat, 21 June 2022 - 07:38.


#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Asta cu lipirea de cacaturi in geam se facea acum 10-15 ani in europa civilizata.

De vreo doi ani am primit scrisoare de la primarie ca nu mai e nevoie sa pun nimic in parbriz ca trece parcangiul cu camera cu recunoastere automata a numarului de inmatriculare conectata la serverul primariei.

Dar totusi sunt placut surprins, credeam ca Romania e minim 25 de ani in spatele europei. Sa aflu ca e doar 15 ani in urma este oarecum o surpriza placuta.

Edited by abac, 21 June 2022 - 07:54.


#39
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

View Postabac, on 21 iunie 2022 - 07:53, said:

… De vreo doi ani am primit scrisoare de la primarie ca nu mai e nevoie sa pun nimic in parbriz ca trece parcangiul cu camera cu recunoastere automata a numarului de inmatriculare conectata la serverul primariei. …
Asta zic si eu. Daca vor sa verifice pot verifica si fara abtibilduri, chiar mai usor decat cu - nici macar nu e nevoie sa coboare din masina de patrulare, ca numarul de inmatriculare se vede de la o posta, in timp ce abtibildul nu.

#40
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Mie mi se pare putin ciudata urmatoarea situatie: vin in sectorul 6, ca am treaba la ... o firma, institutie, etc. Langa posta, multe locuri care apartin ADP dar libere (oamenii mai sunt si la munca). Imi las masina cu nr de B, IF, PH, DB, etc pe locul ADP ca sa-mi rezolv ce e de rezolvat. Poate dureaza 5 minute, poate dureaza 2 ore. Daca politia locala trece si vede masina pe locul de parcare imi iau amenda ?

#41
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Că e inutil QR-ul, e clar, se poate verifica și fără.

1. Ceva neclar: din instrucțiunile primite prin poștă (n-am primit, am văzut pe net scrisoarea) rezultă că se pot înscrie mașini secundare (pe care le declari în aplicația lor), dar max 60 zile pe an. Din articolul de pe net rezultă că la mașini secundare nu sunt restricții de durată, ci doar la mașini deținute temporar (de ex mașină de schimb de la service); și astea trebuie declarate undeva. Deci aspectul ăsta nu e clar !

2. Ce se întâmplă dacă parchează unul pe locul liber (că eu sunt la serviciu/la țară/în concediu) și e găsit de controlori acolo ? Se cheamă că eu am subînchiriat ? Chestia asta nu e amintită în scrisoare deloc. Probabil vor urma niște clarificări.

#42
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postpaso87, on 21 iunie 2022 - 09:27, said:

Mie mi se pare putin ciudata urmatoarea situatie: vin in sectorul 6, ca am treaba la ... o firma, institutie, etc. Langa posta, multe locuri care apartin ADP dar libere (oamenii mai sunt si la munca). Imi las masina cu nr de B, IF, PH, DB, etc pe locul ADP ca sa-mi rezolv ce e de rezolvat. Poate dureaza 5 minute, poate dureaza 2 ore. Daca politia locala trece si vede masina pe locul de parcare imi iau amenda ?

exact. genul asta de "detalii"

View PostBrainie, on 21 iunie 2022 - 09:31, said:

Că e inutil QR-ul, e clar, se poate verifica și fără.

1. Ceva neclar: din instrucțiunile primite prin poștă (n-am primit, am văzut pe net scrisoarea) rezultă că se pot înscrie mașini secundare (pe care le declari în aplicația lor), dar max 60 zile pe an. Din articolul de pe net rezultă că la mașini secundare nu sunt restricții de durată, ci doar la mașini deținute temporar (de ex mașină de schimb de la service); și astea trebuie declarate undeva. Deci aspectul ăsta nu e clar !

2. Ce se întâmplă dacă parchează unul pe locul liber (că eu sunt la serviciu/la țară/în concediu) și e găsit de controlori acolo ? Se cheamă că eu am subînchiriat ? Chestia asta nu e amintită în scrisoare deloc. Probabil vor urma niște clarificări.

exact. genul asta de "clarificari". se stie ca "raul " este ascuns in detalii

#43
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007

View PostNelsonMandela, on 20 iunie 2022 - 22:08, said:

o posibilă soluție: o rampă metalică cu sistem retractabil care să permită să urci mașina "la etaj". Ca la dubele pentru tractări auto.
Ma intreb dacă primăriile ar avea ceva de obiectat dacă rigidizezi o astfel de rampă cu suruburi.
Altfel varianta cea mai practică este să scapi de ele.

E interzis asa ceva, pericol de accidente, etc.  A avut unu un elevator montat pe locul de parcare in spate la benzinarie linga fostul sediu de la parcari sector 6 pe aleea Bistra (de ceva timp acest sediu s-a mutat in cladirea/hala unde e emag), a rezistat o perioada scurta in parcare apoi a disparut. O masina era la parter, una era la etaj.

#44
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 29.01.2008
Cum se procedează în cazul mașinilor luate în leasing? Proprietarul e firma de leasing, iar utilizatorul poate domicilia în cu totul alt județ decât firma. Și în Timișoara sunt locuri de parcare care pot fi ocupate doar de rezidenți. Dacă rezident e doar clientul firmei de leasing, cum „joacă” poliția și primăria?

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalin2pas, on 21 iunie 2022 - 21:56, said:

Cum se procedează în cazul mașinilor luate în leasing? Proprietarul e firma de leasing, iar utilizatorul poate domicilia în cu totul alt județ decât firma. Și în Timișoara sunt locuri de parcare care pot fi ocupate doar de rezidenți. Dacă rezident e doar clientul firmei de leasing, cum „joacă” poliția și primăria?

Contract de leasing, de comodat etc sunt suficiente

#46
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004
Caz concret:
Am locul inchiriat pe masina personala, dar si o masina de serviciu in folosire permanenta.
Cand sunt cu masina de serviciu cea personala sta in parcarea firmei. Si invers.

Logic, doar una din ele ocupa locul inchiriat de la ADP, dar 80% din timp e cea de serviciu.
Nu merge sa parchez doar masina personala aici, am nevoie de cea de serviciu 24/24 atunci cand nu sunt liber.
As putea doar in cazul in care pe cea de serviciu as parca-o pe locurile neinchiriate(foarte putine in zona si ocupate permanent), dar nu ar avea nimeni nimic de castigat asa.

In S6 nu am auzit sa fi obtinut cineva loc de parcare pt. masina de serviciu...

Ce fac?

#47
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ceri loc de parcare platit de firma.

Asta in cazul in care chiar insisti sa "traiesti" in Bucuresti.

Edited by underb, 22 June 2022 - 12:40.


#48
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
Hai pe bune acum..sfat util rau.:(

#49
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007

View PostSerpent, on 22 iunie 2022 - 12:11, said:

... In S6 nu am auzit sa fi obtinut cineva loc de parcare pt. masina de serviciu...

In trecut acu vreo 15-20 de ani se putea, cunosc citeva persoane care aveau loc inchiriat de la primarie pentru masina de servici. Alte vremuri, alti primari, alte legi, etc. Acum nu cred ca se mai poate din moment ce ciuciu insista pentru un singur loc de parcare pentru masina personala pe familie.

#50
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004
Pai asa am eu: "un singur loc de parcare pentru masina personala pe familie".
Dar daca masina personala nu ocupa acel loc la un moment dat (dar nu ocupa nici locurile "free for all") de ce nu pot tot EU (titularul) sa parchez acolo o alta masina?!?

Care-i logica de a lasa acel loc gol si de a parca aiurea pe locurile "free for all"???

LE: 60 de zile pe an, ca masina secundara, nu rezolva problema.

Edited by Serpent, 22 June 2022 - 20:24.


#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postfoxbat, on 20 iunie 2022 - 20:57, said:

...
eu zic ca e bine, pate baga si in s1.
si poate verifica si cat % nu sunt folosite.

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Locurile de parcare de resedinta nu ar trebui personalizate. Pe baza de abonament, toti ar trebui sa aibe acces la ele pe principiul "primul venit, primul servit".
In plus, ar trebui sa existe un timp maxim de parcare pe acel loc. De ex, 24 ore.

Edited by pasilla, 22 June 2022 - 20:32.


#53
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Da da da, și ai avea lupte de stradã, iar autoritãțile probleme peste probleme.
Lasã, este bine așa  😉

Unele sisteme merg la un tip de populație, la alt tip nu.

#54
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 29.01.2008
Și totuși Italienii, francezii etc aveau un număr de automobile la mia de locuitori acum 30 de ani poate mai mare decât cel actual de la noi în țară. A interesat oare pe cineva cum rezolvă alții problemele cu locurile de parcare și cu traficul din marile orașe sau vrem noi de fiecare dată să reinventăm apa caldă?
În alte țări e posibil să stai într-o rulotă (sau într-un hotel de 5 stele Posted Image ) și să te muți când te plictisești, doar noi trebuie să fim legați de glie. La noi nu ai voie să exiști dacă nu ai un loc de reședință fix, că nu poți reînnoi actul de identitate fără să prezinți un act care să ateste domiciliul, un contract, ceva. Actele mașinii sunt legate de domiciliul stabil, loc de parcare în orașele mari treptat nu ai voie dacă nu ai reședința acolo, deci dacă nu ai un domiciliu fix nu exiști.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate