Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Interfata resoftare ECU (BMW in special)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016
Salutare! Vreau sa imi resoftez propria masina, un BMW X3, 2.0d, 2007. Mai e de actualitate Kess v2? Sau ar fi mai bun altceva? Dupa ce ma joc putin cu a mea...o sa mai fac si pe la altii, bineinteles :)

Am vazut ca nu vrea sa zica nimeni nimic despre lucrurile astea, zici ca le furi painea de la gura. As fi recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva cu niste informatii sau sfaturi. Daca nu vrea sa le zica aici, in mesaj privat macar.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 cybered01, on 20 iunie 2022 - 19:25, said:

Salutare! Vreau sa imi resoftez propria masina, un BMW X3, 2.0d, 2007. Mai e de actualitate Kess v2? Sau ar fi mai bun altceva? Dupa ce ma joc putin cu a mea...o sa mai fac si pe la altii, bineinteles Posted Image

Am vazut ca nu vrea sa zica nimeni nimic despre lucrurile astea, zici ca le furi painea de la gura. As fi recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva cu niste informatii sau sfaturi. Daca nu vrea sa le zica aici, in mesaj privat macar.

Cat costa sa faci chiptuning la Bmw X3? Pretul unei resoftari poate fi intre 249 si 299 de euro, in functie de anul masinii si de motorizarea ei.Posted Image

*Se pare ca vrei sa le iei painea...

Edited by xmanyacs77, 20 June 2022 - 20:20.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca tu nici nu stapanesti termenii!

1. Resoftare BMW = aducerea la cea mai noua versiune a tuturor softurilor de pe diversele calculatoare de pe masina.
2. Chip Tunning  = modificarea softului de pe computerul masinii, pentru a avea performante mai mari.

Problema este ca e nevoie de cunostinte, indemanare si unele interfete specializate.

Pe scurt: don't do this @ home!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QXNcIY8_e2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016
Am nevoie de resoftare, sau flashing(poate iti place termenul asta) ca sa ii scot DPF. Stiu ce vorbesc, stai linistit. Ideea este ca nu gasesc material pe net nici in romana nici in engleza. Toata lumea e secretoasa. Daca e sa faca cineva asta, face local, nu face in toata tara. Clienti cred ca sunt destui pentru toata lumea. O sa iau tot netul la puricat, asta e.

Edited by Dany_Darke, 20 June 2022 - 21:47.
nu mai cita inutil


#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

 cybered01, on 20 iunie 2022 - 21:32, said:

Am nevoie de resoftare, sau flashing(poate iti place termenul asta) ca sa ii scot DPF. Stiu ce vorbesc, stai linistit. Ideea este ca nu gasesc material pe net nici in romana nici in engleza. Toata lumea e secretoasa. Daca e sa faca cineva asta, face local, nu face in toata tara. Clienti cred ca sunt destui pentru toata lumea. O sa iau tot netul la puricat, asta e.
Ai auzit termenul. Pai daca sti, fa tu si vezi ce iasa...dar inainte sa ai la indemana un nr de tel pt platforma.

Cumpara scula, invata sa faci un backup de soft apoi modifici liniile cu pricina si il scri in modul si ii dai o cheie, vezi ce iese.

Lucrurile astea sunt tinute cam secrete pentru ca cineva si-a batut capul sa gaseasca solutia asta,...si probabil omul are pretentia sa mai si faca bani de pe urma bataii lui de cap.

Era si o vorba " mergi in sat, te rogi de toti, vi acasa, faci um poti"


Succes !

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Prima problema a fost explicata mai sus - cineva si-a batut capul , a investit in scule, sa nu crezi ca orice interfata de 40 lei merge ...
A doua este ca s-a intamplat ca o persoana sa faca la masina personala , a copiat , a introdus altei masini similare, a mers , a inceput sa scoata bani dar au inceput si problemele - aici apare problema ca daca nu sti ce faci atunci stai deoparte sau fa doar la masina ta .
Copy/paste e simplu dar sa faci un chip tunning dedicat pe motor cere experienta .
Mai ai varianta cu booster incarcat cu harti gata preparate ce se intercaleaza pe fir, nu sunt recomandate dar ai 3-4-6 harti ce le poti schimba in mers .

#7
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
la cat de experimentat esti ai toate sansele sa iti brick-uiesti ecu.

#8
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016
Macar puteti spune ce interfata ar fi buna. Serios acum, prea exagerata chestia asta cu tinutul secret.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 cybered01, on 21 iunie 2022 - 14:28, said:

Macar puteti spune ce interfata ar fi buna. Serios acum, prea exagerata chestia asta cu tinutul secret.
Iti spun eu: te angajezi la un atelier auto care se ocupa de resoftari si chiptuning.
Sunt destul de sigur ca pe langa acea interfata mai ai nevoie de un fisier de resoftare/harta care nu e gratis si nici pe toate gardurile (asta daca nu vrei sa-ti transformi masina in cotet de gaini cu 2 click-uri de mouse).

Si nu uita ca un ECU pe langa ca e scump ca naiba, mai trebuie de obicei si imperecheat cu diversele module ale masinii, configurat, si de multe ori poate avea diferite sub-variante care nu merg la masina ta.

Edited by Hider141, 22 June 2022 - 08:06.


#10
quality4time

quality4time

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2018
salut! poti face linistit cu kess v2, insa descarca cel putin k suite 2.80

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate