Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Genetic, cetatenii romāni sunt 20% daci și 50% aparțin genelor popoarelor stabilite pe actualul teritoriu al Romāniei, īn Neolitic

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#109
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Dar nu cu zecile de mii

#110
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,058
  • Înscris: 20.12.2007
La mare sunt foarte multi ucraineni   chiar aici in pensiunea in care stau e o familie. Ce ma uimeste este cat de blonde sunt femeile si fetitele in vreme ce barbatii si baietii sunt de toate soiurile.

Edited by Kokoshmare, 29 July 2022 - 21:21.


#111
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostWotan, on 20 iulie 2022 - 16:03, said:

Si-au impus dominatia si si-au construit asezari fortificate si centre de putere pentru a putea controla populatia locala, ramasa ostila dupa ocupatie. Faptul ca limba daca a disparut instantaneu din istorie in zona Transilvaniei la ocuparea acesteia de catre romani e o dovada clara ca nu exista inca o identitate clara daca si cu siguranta nici o identitate genetica. O mare parte din oamenii de rand isi pastrau identitatile precedente central-europene/celtice.

Nu stiu cum sa-ti spun fara sa te jignesc direct, de fapt vazand nivelul tau probabil oricum nu te-ai prinde, si eu am fost educat sa nu ma iau de cei mai, slabuti, ori sa spunem, mai saraci cu duhu, e neonorant si nesatisfacator.

Faptul ca tu pari sa continui sa crezi ceva similar (culmea, in ciuda a ceea ce spun chiar unele linkuri postate de tine) cu cretinatatea aia inventata de neica nimeni de austriac si preluat de iredentistii unguri (cunoscuti pentru lipsa de inteligenta, nu vreau sa fac misto acum si de cocalaru de Orban, sefu lor, conform caruia, urmand litera ideilor lui, ungurii ar trebui sa se care de urgenta inapoi in Asia, ca dilueaza rasa indo-europeana), si anume ca Transilvania era complet goala tot timpul cand veneau diversi imigranti aici imi spune ca nivelul tau intelectual e insuficient pentru a purta o discutie serioasa cu tine.

Logica pare sa te ocoleasca si ea, si ochelarii de cal virtuali pe care ii porti atat de vizibil te opresc sa vezi cat de mult ai intrat in sant cu caru cu boi pe care il mani fara directie acilisa.

Cat despre continuitatea dacica dupa cucerirea romana, dovezile sunt suficiente pentru oricine care detine cunostinte mai avansate.

Incepand cu asta

https://www.monitoru...n-ofiter-roman/

Quote

O inscripție pe o placă din calcar de mari dimensiuni, descoperită în urmă cu 20 de ani la Geoagiu și restaurată acum, relevă, pentru prima oară, sub forma unui text scris, continuitatea elementelor de spiritualitate dacică pe teritoriul Daciei Romane, a declarat, la Deva, profesorul Ioan Piso, de la Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei. Profesorul a menționat că placa pe care se află inscripția a fost găsită în zona izvoarelor cu apă termală din antica Germisara, textul fiind o rugăciune în versuri scrisă de un ofițer roman la adresa unei divinități dacice.

Nu ma mai obosesc sa postez o multitudine de alte dovezi deoarece, din nou, fara suparare, nu pari sa ai capacitatea de a le procesa

#112
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,236
  • Înscris: 05.08.2015
Bre lupule, daca placa scrisa de un ofier roman e dovada de continuitate [de spiritualitate] dacica, iseamna ca tu ai trei roti si ej trotineta

Eo, spre deosebire de matale, pot sa mai iau de peropinent, oricat de ingramadit ar fi, fara greturi

#113
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,716
  • Înscris: 01.10.2002

View Postlupu2, on 30 iulie 2022 - 10:20, said:

Nu stiu cum sa-ti spun fara sa te jignesc direct, de fapt vazand nivelul tau probabil oricum nu te-ai prinde, si eu am fost educat sa nu ma iau de cei mai, slabuti, ori sa spunem, mai saraci cu duhu, e neonorant si nesatisfacator.
Tu crezi teorii dacopate conform carora suntem pui de daci datorita unei inscriptii scrisa de un ofiter roman, dar te legi de inteligenta altora. N-are rost sa continuam sa discutam nivelul tau... ;)

#114
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postlupu2, on 30 iulie 2022 - 10:20, said:

Nu stiu cum sa-ti spun fara sa te jignesc direct, de fapt vazand nivelul tau probabil oricum nu te-ai prinde, si eu am fost educat sa nu ma iau de cei mai, slabuti, ori sa spunem, mai saraci cu duhu, e neonorant si nesatisfacator.

Faptul ca tu pari sa continui sa crezi ceva similar (culmea, in ciuda a ceea ce spun chiar unele linkuri postate de tine) cu cretinatatea aia inventata de neica nimeni de austriac si preluat de iredentistii unguri (cunoscuti pentru lipsa de inteligenta, nu vreau sa fac misto acum si de cocalaru de Orban, sefu lor, conform caruia, urmand litera ideilor lui, ungurii ar trebui sa se care de urgenta inapoi in Asia, ca dilueaza rasa indo-europeana), si anume ca Transilvania era complet goala tot timpul cand veneau diversi imigranti aici imi spune ca nivelul tau intelectual e insuficient pentru a purta o discutie serioasa cu tine.

Logica pare sa te ocoleasca si ea, si ochelarii de cal virtuali pe care ii porti atat de vizibil te opresc sa vezi cat de mult ai intrat in sant cu caru cu boi pe care il mani fara directie acilisa.

Cat despre continuitatea dacica dupa cucerirea romana, dovezile sunt suficiente pentru oricine care detine cunostinte mai avansate.

Incepand cu asta

https://www.monitoru...n-ofiter-roman/



Nu ma mai obosesc sa postez o multitudine de alte dovezi deoarece, din nou, fara suparare, nu pari sa ai capacitatea de a le procesa

Termina bre cu tot felul de jigniri pe un topic care se vrea stiintific. Prin tot felul de jigniri la adresa altora, dovedesti doar frustrarea unei inferioritati.

Tu compari un profesoras de geografie de provincie numit Klaus Iohanis, cu un absolvent a facultatii de drept - legislatie si jurisprudenta? Serios?
Nu stiu de ce aduci in discutie Transilvania. A fost ridicata de unguri si sasi, asa cum a fost anexata in 1920. La fel si Banatul si Partium.
Mai incet cu pianul pe scari in ceace priveste  "desteptaciunile". Or fi venit aia din Asia, dar in scurt timp au devenit occidentali si s-au dezvoltat mai bine decat orice tara
din Europa de est.
La ei comunismul nu a facut ravagii ca in celelalte tari.
Nivelul de trai a fost cel mai ridicat. Ei nu au avut niciodata crize alimentare sau de alt gen, populatia nu a avut de suferit.
In timpul comunismului s-a facut primul circuit de F1 din Europa de est. Si a si ramas singurul.
In UE si in Schengen au fost invitati in 2004. La fel si pentru Visa Vaiwer.
Au o infrastructura de transport buna pana la foarte buna. In Ungaria sunt cele mai multe firme reprezentate si cele mai importante au si fabrici acolo, precum; Audi, Mercedes, Suzuki, BMW.
Ungaria va deveni o superputere în producţia de baterii reîncărcabile pentru maşini electrice.
Ungaria este pe lista țărilor unde ar putea deschide o uzină de mașini electrice un producător american susținut de Amazon.

Bre, dar ce prosti sunt asiaticii aia...

#115
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,716
  • Înscris: 01.10.2002

View PostWestPoint, on 03 august 2022 - 22:57, said:

Mai incet cu pianul pe scari in ceace priveste  "desteptaciunile". Or fi venit aia din Asia, dar in scurt timp au devenit occidentali si s-au dezvoltat mai bine decat orice tara
din Europa de est.
Un individ cu minime studii ar trebui sa fie capabil sa faca diferentierea intre turco-mongoli si popoarele fino-ugrice, care sunt un grup etnic complet diferit de primii. Fino-ugricii, pe langa unguri, includ si finlandezii si estonienii, intamplator unele dintre cele mai blonde popoare din Europa, apropo de "trimisul lor inapoi in Asia".

Am vazut de curand o chestie sugestiva. La o ghereta un individ vindea "placinte dacice", de fapt niste langoși pe stil unguresc cu branza de oaie cum mancam noi in Ardeal. Cred ca e cam la fel si cu "adn-ul dacic stravechi" care ne e bagat pe gat in stil propagandistic... Chestii rebranduite. ;)

#116
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 24.12.2005

View PostWestPoint, on 03 august 2022 - 22:57, said:

Nu stiu de ce aduci in discutie Transilvania. A fost ridicata de unguri si sasi, asa cum a fost anexata in 1920. La fel si Banatul si Partium.

Anexatć? Poți detalia?

#117
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,236
  • Înscris: 05.08.2015
Finici => finlandezi / estoni

Ugrici => hanti, mansi, unguri [la unguri adaugandu-se tone de ADN bashkir/turcic]

Orice e blond, si la unii si la altii, se datoreaza convieturii cu scandinavii [la finici] si cu diverse popoare europene [la ceilalti]]

Fenotipic, cam asa trebuie ca aratau ungurii la sosirea lor in Europa

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Family_of_Mansi_1901.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://dyatlovpass.com/resources/340/gallery/Dyatlov-pass-Mansi-1040.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O parte din acest fenotip asiatic inca mai este vizibil, in special la secui

Edited by Mount_Yerrmom, 06 August 2022 - 23:22.


#118
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postasul, on 06 august 2022 - 22:57, said:

Anexată? Poți detalia?

Adica sa te invat eu istorie? Tratatul de la Trianon

#119
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,230
  • Înscris: 24.06.2006

View PostWestPoint, on 03 august 2022 - 22:57, said:

A fost ridicata de unguri
dand cu biciul pe iobagi

View PostWestPoint, on 07 august 2022 - 05:37, said:

Adica sa te invat eu istorie? Tratatul de la Trianon
poti sa ne arati unde scrie de anexat teritorii acolo? eu vad ca scrie cam asa: "the areas that were allocated to neighbouring countries had a majority of non-Hungarians"

mata intelegi termenul anexat?

Edited by dan210, 07 August 2022 - 11:27.


#120
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,716
  • Înscris: 01.10.2002

View PostMount_Yerrmom, on 06 august 2022 - 23:19, said:

Finici => finlandezi / estoni

Ugrici => hanti, mansi, unguri [la unguri adaugandu-se tone de ADN bashkir/turcic]

Orice e blond, si la unii si la altii, se datoreaza convieturii cu scandinavii [la finici] si cu diverse popoare europene [la ceilalti]]

Fenotipic, cam asa trebuie ca aratau ungurii la sosirea lor in Europa

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Family_of_Mansi_1901.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://dyatlovpass.com/resources/340/gallery/Dyatlov-pass-Mansi-1040.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O parte din acest fenotip asiatic inca mai este vizibil, in special la secui
Acum ungurii is niste central-europeni tipici
https://brilliantmap...-map-of-europe/

[ https://i.imgur.com/GLL0M9y.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Is destul de asemanatori cu romanii, doar ca ungurii au mai mult sange germanic, pe cand romanii au multe gene balcanice si din Orientul Apropiat.

Edited by Wotan, 09 August 2022 - 23:42.


#121
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postdan210, on 07 august 2022 - 11:16, said:

dand cu biciul pe iobagi


poti sa ne arati unde scrie de anexat teritorii acolo? eu vad ca scrie cam asa: "the areas that were allocated to neighbouring countries had a majority of non-Hungarians"

mata intelegi termenul anexat?

Prostii comuniste. Iobagii o duceau infinit mai bine decat taranii dupa desfiintarea iobagiei.
Nimeni nu dadea cu biciul in ei. Mai invata si cum a legat Mihai Viteazul iobagii de glie.

#122
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostMount_Yerrmom, on 30 iulie 2022 - 21:21, said:

Bre lupule, daca placa scrisa de un ofier roman e dovada de continuitate [de spiritualitate] dacica, iseamna ca tu ai trei roti si ej trotineta

Eo, spre deosebire de matale, pot sa mai iau de peropinent, oricat de ingramadit ar fi, fara greturi

Posted Image O sa-mi fac din nou mila si o sa incerc sa te mai educ inca odata, dat fiind dispozitia marinimoasa in care ma aflu. Observ ca nu prea reusesti de cele mai multe ori sa te ridici la potentialul pe care pari uneori sa il arati, probabil niste sclipiri inconstiente dar care totusi apar uneori, spre deosebire de nivelul mocirlei la care se zbat unii. Dar sincer, nu stiu cata rabdare pot sa mai am si cu tine, chiar nu stiu Posted Image  Posted Image

Sa vedem o sursa oleaca mai completa

https://www.hotnews....iului-roman.htm

Quote

El a aratat ca in inscriptie mai apare un pasaj in care cel care a creat rugaciunea face referire la Odrista, in interpretarea cunoscutului arheolog fiind vorba de o divinitate aparatoare a padurii care adaposteste izvoarele de apa termala, numele fiind derivat din vechiul cuvant dacic care desemna stejarul.
De asemenea, in text este inclus un pasaj in care este mentionat numele Vitus Comati, despre care profesorul Ioan Piso afirma ca este cel al unui preot dac de la Germisara.

"Este pentru prima oara cand intalnim asa ceva intr-o inscriptie. Or, in Dacia Romana, avem peste 5.000 de inscriptii. (...) Pentru prima oara avem un element clar de continuitate dacica in Epoca Romana, dovedit cu un document foarte clar. Pana acum am citit cam 20% din inscriptie, probabil ca si restul acesteia ne va rezerva surprize", a precizat reputatul arheolog.

Practic ai un ofiter roman dedicand o rugaciune unei divinitati dacice (mentionata inclusiv pe nume) iar in text se mentioneaza si numele unui preot dac din zona. Nu cre ca mai are rost sa vorbim iara de scrisorile de la Krokodilo si cine le scrie si sub ce nume, cultul cavalerului dac (danubian ii mai zic unii mai timizi) din armata romana, adoptarea "draco" ului de catre armata romana, cine a fost ma-sa lui Galerius si cui si unde se ruga, cum il chema pe apropiatului lui Aurelian (ala cu retragerea si Sol Invictus) care l-a asasinat samd.

A nu se intelege, cum asa, mai natang si limitat intelegi tu, ca io vreau sa neg latura latina a românilor dar imaginea completa e mult mai complexa cand vorbim de daco-romani, stramosii directi ai românilor

View PostWestPoint, on 03 august 2022 - 22:57, said:

Termina bre cu tot felul de jigniri pe un topic care se vrea stiintific. Prin tot felul de jigniri la adresa altora, dovedesti doar frustrarea unei inferioritati.

Hahahaha, deci, hahaha. Daca tu vii cu imbecilitatea aia de teorie a lu Roessler, ori spui ca Transilvania era pustie si primii care au populat-o au fost celtii si apoi ungurii iar apoi spui la modul serios ca topicul se vrea stiintific este practic imposibil sa nu fii luat la misto, nu ca o jignire ci ca o chestie naturala, evidenta, asa cum un adult de 20 de ani intrece intr-o cursa de 100 m un copilas de 2 ani. Daca tu crezi ca adultul e frustrat daca spune ca il intrece pe copilas si crezi asta la modul serios atunci nu ma mira cat de defazati si rupti de realitate sunt iredentistii unguri. Sazi linistit, nu te acuz de nimic doar evidentiez un alt fapt, am vazut la aia niste idei si teorii care-l fac de rusine pe orice asazis "dacoman", iar cel mai amuzant e Victorel Orban, cand se ia in serios si crede ca face politica mare si trage sforile desi e evident cum se umple din cap pana in picioare in timp ce face ceva contra vantului

In rest, n-am prea inteles despre ce vorbesti, Iohannis (despre care n-am zis nimic), Transilvania ridicata de unguri (pe bune, hahaha?!!) si restul

#123
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,230
  • Înscris: 24.06.2006

View PostWestPoint, on 10 august 2022 - 02:38, said:

Prostii comuniste. Iobagii o duceau infinit mai bine decat taranii dupa desfiintarea iobagiei.
nu despre asta era vorba

in alta ordine de idei, de bine ce-au dus-o le-au spus pas ungurilor si s-au unit cu Romania

#124
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
S-au unit cu Romania si au dus-o mult mai prost. Au crezut ca isi vor pastra autonomia si bunurile. Fail. Transilvania si Banatul au ajuns vite bune de muls, in rest,mucles.
Memorandumul din 1938 adresat de Iuliu Maniu, regelui Carol al II-lea



https://clujtoday.ro...de-iuliu-maniu/

Quote



Guvernele care au urmat după Consiliul Dirigent au procedat întâi la distrugerea esenţei însăşi a vieţei politice, care este dreptul de vot. Practica monstruoasă a
furtului de urne, pusă în aplicare şi repetată în mod sfidător la fiecare nouă guvernare, a deschis calea celorlalte abuzuri. Guverne cu totul lipsite de prestigiu şi
de popularitate în aceste provincii au aruncat asupra Ardealului şi Banatului clientela lor politică.

Constitutia de la 1923 a fost impusa Transilvaniei si Banatului, ca si tarii intregi, in mod abuziv, fara consimtamantul ei.
Epoca de constructiune nationala, caracterizata printr-o opera pozitiva care in timp de un an si jumatate acreat din nimic o intreaga organizatie de stat romaneasca,

a luat sfarsit brusc prin dizolvarea Consiliului Dirigent.
Odata cu activitatea lui s-a intrerupt si un proces de consolidare nationala, atat de insemnat pentru desavarsirea unirei si pentru asigurarea ei in vederea crizelor

externe pe cari un spirit clarvazator ar fi pututsa le prevada inca de atunci.
In ciuda avertismentelor si protestelor necontenit repetate, ale conducatorilor ardeleni si banateni si cu un dispret desavarsit pentru obligatiile morale, luate la

proclamarea unirei, s-ausavarsit greseli politice, care privite in lumina situatiei actuale, apar tot mai evidente. (…)

Guverne cu totul lipsite de prestigiu si de popularitate in aceste provincii au aruncat asupra Ardealului si Banatului clientela lor politica.
Cu metode ilegale, ele au impus ca parlamentari persoane necunoscute, adesea tradatori notorii ai cauzei nationale in timpul jugului strain, si au umplut functiunile politice si administrative cu elemente straine de imprejurarile locale si de cetatenii acestor tinuturi.
Au revocat din serviciu ardeleni si banateni binecunoscuti, bucurandu-se de o aleasa reputatiune, cunoscatori ai nevoilor si spiritului provinciei.


Cu metode ilegale, ele au impus ca parlamentari persoane necunoscute, adesea trădători notorii ai cauzei naţionale în timpul jugului străin, şi au umplut funcţiunile politice
şi administrative cu elemente străine de împrejurările locale şi de cetăţenii acestor ţinuturi. Au revocat din serviciu ardeleni şi bănăţeni bine cunoscuţi, bucurându-se de o
aleasă reputaţiune, cunoscători ai nevoilor şi spiritului provinciei. Elemente cu mari merite în luptele naţionale din trecut pentru unitatea noastră de stat au fost înlăturate
în zâmbetele de ironică satisfacţiune ale minorităţilor.

Metodele de exploatare fără scrupul, o goană neastâmpărată după îmbogăţire a sateliţilor, întovărăşită de imoralitate şi corupţiune sfidătoare, au rănit sentimentul public
al provinciei, odinioară sub raportul moral sănătoasă până la austeritate. Cu scurta întrerupere a guvernărilor naţional-ţărăniste, Ardealul şi Banatul au fost aruncate într-o
atmosferă cu totul contrară concepţiei lor de viaţă.

O dureroasă deziluzie şi o chinuitoare descurajare au cuprins toate inimile în provinciile noastre. Aceste sentimente au fost şi mai mult agravate prin umilinţa ce au simţit,
văzând cum dispare prestigiul şi simpatia de care se bucura poporul nostru în faţa tuturor străinilor. În loc de o nouă epocă de refacere materială şi de înălţare morală s-a
continuat opera de umilire a provinciilor şi de pauperizare, înlăturarea elementului românesc ardelean şi bănăţean din funcţiunile publice imorale şi printr-un favoritism cu
nimic justificat. (…)

Sistemul centralist nu a înţeles aceea ce încă pentru Români a fost un principiu elementar de înţelepciune politică: metoda de asimilare treptată, fără procedări violente,
a noilor provincii, prin respectarea tradiţiilor, a concepţiilor şi datinilor respective, prin descentralizarea serviciilor publice şi prin atragerea elementelor locale reprezentative
şi de valoare la o colaborare activă în viaţa publică şi administrativă. Aceste metode de înţelepciune politică au fost călcate în picioare faţă de o provincie care nu fusese,
totuşi, cucerită, ci se unise printr-un act de liber entuziast consimţământ. Procesul de asimilare ar fi trebuit să se facă treptat şi cu prudenţă, nu numai spre a cruţa sensibilităţile,
obiceiurile şi instituţiile înrădăcinate, dar şi spre a nu smulge florile odată cu buruiana, spre a nu distruge şi partea de tradiţii bune şi sănătoase, odată cu înlăturarea organizaţiei
de stat şi a in fluenţelor străine. (…)

În general, Românii ardeleni şi bănăţeni, în loc de a spori forţa lor economică, se găsesc într-o situaţie inferioară faţă de trecut. Băncile ardelene, odinioară mândria acestei
provincii, în plin progres înainte de război, astăzi sunt doborâte la pământ. Preoţimea, intelectualitatea, partea mai înstărită a ţărănimii au suferit pierderi de miliarde. (…)“



#125
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,716
  • Înscris: 01.10.2002

View Postlupu2, on 10 august 2022 - 20:39, said:

Posted Image O sa-mi fac din nou mila si o sa incerc sa te mai educ inca odata, dat fiind dispozitia marinimoasa in care ma aflu. Observ ca nu prea reusesti de cele mai multe ori sa te ridici la potentialul pe care pari uneori sa il arati, probabil niste sclipiri inconstiente dar care totusi apar uneori, spre deosebire de nivelul mocirlei la care se zbat unii. Dar sincer, nu stiu cata rabdare pot sa mai am si cu tine, chiar nu stiu Posted Image  Posted Image

Sa vedem o sursa oleaca mai completa

https://www.hotnews....iului-roman.htm



Practic ai un ofiter roman dedicand o rugaciune unei divinitati dacice (mentionata inclusiv pe nume) iar in text se mentioneaza si numele unui preot dac din zona. Nu cre ca mai are rost sa vorbim iara de scrisorile de la Krokodilo si cine le scrie si sub ce nume, cultul cavalerului dac (danubian ii mai zic unii mai timizi) din armata romana, adoptarea "draco" ului de catre armata romana, cine a fost ma-sa lui Galerius si cui si unde se ruga, cum il chema pe apropiatului lui Aurelian (ala cu retragerea si Sol Invictus) care l-a asasinat samd.
As vrea sa vad si eu o lista a divinitatilor dacice si un dictionar dac-roman. Ca eu stiau ca atat limba cat si cultura au fost eliminata atunci cand armata romana a invadat Dacia si i-a macelaeit pe ocupanti.

#126
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,230
  • Înscris: 24.06.2006

View PostWestPoint, on 10 august 2022 - 21:54, said:

Memorandumul din 1938 adresat de Iuliu Maniu, regelui Carol al II-lea
https://clujtoday.ro...de-iuliu-maniu/
again citezi doar ce-ti convine, din acelasi document ai ratat inceputul, citez: "Timp aproape de o mie de ani, Românii din Transilvania şi Banat au îndurat toate suferinţele şi pierderile naţionale, pricinuite de jugul unei stăpâniri duşmănoase. Cucerirea străină le-a răpit ţinuturi întregi, cu pământul cel mai bogat şi roditor, singurul izvor de existenţă materială al unui popor agricultor; o feudalitate strâns legată a ridicat în inima românismului cetăţi puternic întărite, de unde stăpânea şi storcea norodul iobăgit, iar ţara s-a împânzit cu nenumărate târguri şi oraşe, citadele de forţă şi expansiune a elementului stăpânilor."

deci se cam confirma ce-am scris mai la deal

a nu se intelege ca tin partea domnilor de la Bucuresti

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate