Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Dezvoltatorii imobiliari returnează avansurile plătite pentru apartamente!

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Un fenomen tot mai des intalnit: dezvoltatorii returnează avansul plătit (prin antecontract) deoarece au clienți noi cărora le vând apartamentele mult mai scump.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Interesant
Ai si ceva dovezi sau ...

#3
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
https://www.g4media....t-si-cu-50.html

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,956
  • Înscris: 04.10.2007
Daca cumparatorii au fost fraieri si nu au pus clauza ca dezvolatorul se obliga sa plateasca dublu avans daca se razgandesete..... Eu si atunci cand am cumparat apartamentul dar si casa am avut clauza ca daca proprietarul/dezvoltatorul se razgandeste se obliga sa imi plateasca dublu avansul...

#5
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Într-un contract clauzele trebuie acceptate de ambele parti

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,956
  • Înscris: 04.10.2007

 amadeus79, on 20 iunie 2022 - 14:49, said:

Într-un contract clauzele trebuie acceptate de ambele parti

Dublu avans in caz ca se razgandeste, e clauza standard... daca cumparatorii au fost fraieri si au renuntat, ce sa faci, teapa...

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,441
  • Înscris: 24.02.2017

 mirel3003, on 20 iunie 2022 - 14:47, said:

Daca cumparatorii au fost fraieri si nu au pus clauza ca dezvolatorul se obliga sa plateasca dublu avans daca se razgandesete..... Eu si atunci cand am cumparat apartamentul dar si casa am avut clauza ca daca proprietarul/dezvoltatorul se razgandeste se obliga sa imi plateasca dublu avansul...


Nu-i asa. De regula ti se impune un model de contract.  Dezvoltatorul nu sta sa negocieze cu sute de persoane. Are un contract standard. Iti place , bine. Nu iti place.......  mergi la altul (care descoperi ca este la fel)

#8
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Idea e ca după unii vine criza, după alții însă cererea e mare și dezvoltatorii își permit...

Care e adevărul?

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Poate le convine si dublul avansului, depinde ce avansuri au dat clientii.
Nu e ceva ilegal, doar imoral. Daca isi asuma dezvoltatorul termenii contractelor si ii respecta, nu ai ce le face.

Edited by bai3tzash, 20 June 2022 - 15:00.


#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,956
  • Înscris: 04.10.2007

 amadeus79, on 20 iunie 2022 - 14:58, said:

Care e adevărul?

Parerea mea e ca inca nu incepe criza, dar strict parerea mea...
Dpmdv bancile deja ar fi stiut daca in viitorul foarte apropiat (3luni - 1an) ar incepe o criza si nu ar mai oferi credite cu dobanzi fixe asa mici. In momentul asta bancile acorda credite cu dobanda fixa sub cota de inflatie, in concluzie ele spera ca in cateva luni ne revenim.

Atentie asta e strict parerea mea!

#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
Adevărul este - ca de obicei - pe la mijloc. De când s-a semnat contractul valoarea materialelor a crescut în medie, să zicem, cu 50%. Evident că dezvoltatorii nu-și doresc profit 0, că nu-s ONG caritabil. Voiai să fii (mai) sigur, achitai integral.

Edited by __Dan__, 20 June 2022 - 15:08.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018

 Naijax, on 20 iunie 2022 - 14:43, said:

Interesant
Ai si ceva dovezi sau ...
tu nu vezi cum stau oamenii la cozi la apartamente?

#13
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
deci clientii au ajuns sa ofere credite fara dobanda dezvoltatorilor... marfa.

#14
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007

 mirel3003, on 20 iunie 2022 - 15:03, said:

Parerea mea e ca inca nu incepe criza, dar strict parerea mea...
Dpmdv bancile deja ar fi stiut daca in viitorul foarte apropiat (3luni - 1an) ar incepe o criza si nu ar mai oferi credite cu dobanzi fixe asa mici. In momentul asta bancile acorda credite cu dobanda fixa sub cota de inflatie, in concluzie ele spera ca in cateva luni ne revenim.

Atentie asta e strict parerea mea!

funny thing, fix azi dimineata am fost sa verific la Unicredit ce optiuni de credit ipotecar am (am mai fost si la alte banci) si fix de azi nu mai dau credit ipotecar cu dobanda fixa...
dubios.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 amadeus79, on 20 iunie 2022 - 14:40, said:

Un fenomen tot mai des intalnit: dezvoltatorii returnează avansul plătit (prin antecontract) deoarece au clienți noi cărora le vând apartamentele mult mai scump.

 darxide, on 20 iunie 2022 - 15:13, said:

funny thing, fix azi dimineata am fost sa verific la Unicredit ce optiuni de credit ipotecar am (am mai fost si la alte banci) si fix de azi nu mai dau credit ipotecar cu dobanda fixa...
dubios.

Toate astea inseamna un singur lucru:atat sarlatanii imobiliari cat si bancile nu mai pot de drag de cetatean, de client, facand tot ce depinde de ei pentru a face clientul multumit.

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Preturile la materialele de constructii s-au marit foarte mult si dezvoltatorii nu mai termina constructia la costul dupa care si-au facut socoteala cand au inceput lucrarile. La preturile de acum ies in pierdere sau le scade marja de profit (si asa uriasa, peste 40%).
Ei spera ca vor veni altii cu bani mai multi sa le cumpere casele. Problema e ca oamenii sunt din ce in ce mai saraci, ratele la banci au crescut si a scazut numarul cumparatorilor. Asa ca au sanse MARI sa nu le mai cumpere nimeni casele si sa ramana cu ele nevandute.

Edited by Friskey, 20 June 2022 - 15:36.


#17
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,022
  • Înscris: 30.12.2012

 mirel3003, on 20 iunie 2022 - 15:03, said:

Parerea mea e ca inca nu incepe criza, dar strict parerea mea...
Dpmdv bancile deja ar fi stiut daca in viitorul foarte apropiat (3luni - 1an) ar incepe o criza si nu ar mai oferi credite cu dobanzi fixe asa mici. In momentul asta bancile acorda credite cu dobanda fixa sub cota de inflatie, in concluzie ele spera ca in cateva luni ne revenim.
Stai sa vezi la ce dobanzi iti vor oferi bancile credite: https://www.zf.ro/ba...e-mari-20931815

PS: dobanda la credite este cu cateva procente mai mare decat cea la depozite.

Edited by numerci, 20 June 2022 - 15:42.


#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,956
  • Înscris: 04.10.2007

 Friskey, on 20 iunie 2022 - 15:35, said:

Preturile la materialele de constructii s-au marit foarte mult si dezvoltatorii nu mai termina constructia la costul dupa care si-au facut socoteala cand au inceput lucrarile. La preturile de acum ies in pierdere sau le scade marja de profit (si asa uriasa, peste 40%).
Ei spera ca vor veni altii cu bani mai multi sa le cumpere casele. Problema e ca oamenii sunt din ce in ce mai saraci, ratele la banci au crescut si a scazut numarul cumparatorilor. Asa ca au sanse MARI sa nu le mai cumpere nimeni casele si sa ramana cu ele nevandute.

Singura varianta sa nu isi mai vanda dezvoltatorii imobilele e daca bancile maresc dobanzile. Daca ROBOR-ul ajunge la 15-20% cand vezi ca daca iei un apartament cu 100.000 euro si trebuie sa dai la banca 400.000 euro parca nu iti mai vine sa il cumperi si alegi sa stai in chirie...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate