Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Pompa apa submersibila conectata la panouri solare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017
Buna ziua!
Apelez la voi in speranța de a mă ajuta, va rog!
Am un teren pe care am o mica livada și o gradina de legume.
Am făcut acum 3 zile o fântână din tuburi adâncime 22 m. Momentan am 13 m de apa.
Încă nu sunt branșat la electricitate și caut o soluție sa scot apa pentru a uda in gradina.
Am văzut că se poate conecta un panou solar la o baterie, care la rândul ei se conectează la pompa.
Apa va fi dusă cam 30 se m in plan orizontal.
Ideea că nu mă pricep deloc, nu știu ce panou solar, baterie și pompa sa iau sa facă față...
Are cineva un sistem că asta?
Îmi puteți va rog recomanda cam ce ar trebui să iau?
Va mulțumesc!

#2
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
Salut
Recomand sistem de pompare solar = panouri solare+controller+pompa solara (fara baterie !)
Am un astfel de sistem de mai multi ani, care merge f bine, cu pompa Lorentz, pe care-l folosesc la irigarea prin picurare. Pompa umple ziua niste rezervoare tip IBC, iar irigarea se face pe racoare cu un programator.
Sunt firme care, in functie tipul putului, fac o oferta de vanzare si montaj pentru un astfel de sistem.

#3
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlegeamist, on 20 iunie 2022 - 05:32, said:

Buna ziua!
Apelez la voi in speranța de a mă ajuta, va rog!
Am un teren pe care am o mica livada și o gradina de legume.
Am făcut acum 3 zile o fântână din tuburi adâncime 22 m. Momentan am 13 m de apa.
Încă nu sunt branșat la electricitate și caut o soluție sa scot apa pentru a uda in gradina.


Buget?

#4
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017
1500 lei..mă incadrez?

View Postcrios339, on 20 iunie 2022 - 07:43, said:

Salut
Recomand sistem de pompare solar = panouri solare+controller+pompa solara (fara baterie !)
Am un astfel de sistem de mai multi ani, care merge f bine, cu pompa Lorentz, pe care-l folosesc la irigarea prin picurare. Pompa umple ziua niste rezervoare tip IBC, iar irigarea se face pe racoare cu un programator.
Sunt firme care, in functie tipul putului, fac o oferta de vanzare si montaj pentru un astfel de sistem.

Cat te a ajuns investiția?

View Postcrios339, on 20 iunie 2022 - 07:43, said:

Salut
Recomand sistem de pompare solar = panouri solare+controller+pompa solara (fara baterie !)
Am un astfel de sistem de mai multi ani, care merge f bine, cu pompa Lorentz, pe care-l folosesc la irigarea prin picurare. Pompa umple ziua niste rezervoare tip IBC, iar irigarea se face pe racoare cu un programator.
Sunt firme care, in functie tipul putului, fac o oferta de vanzare si montaj pentru un astfel de sistem.

Cat te a ajuns investiția?

#5
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
Instalatia e facuta acum 4-5 ani, nu mai stiu preturile (care, bineinteles, au crescut).
1500 RON nu ajung nici pe departe; doar 1 panou e cca 700-800 ROn (eu am doua). Cel mai bine e sa ceri o oferta

https://www.dbsolar....igilate-ieftine
http://www.agmasolar...-sunport-power/

https://energie-verd...ou-fotovoltaic/

PS Panourile solare "la vedere" sunt o "tentatie". Tb sa decizi in functie pozitia terenului, vecini etc.

Edited by crios339, 20 June 2022 - 08:29.


#6
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,324
  • Înscris: 29.05.2004
minim:
2 panouri >300w (cam 1500-1800lei)
charger 48v (cam 500lei)
pompa DC 48v (cam 700lei)
+ furtun, accesorii conectare etc

bafta!

#7
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7GmuHYecS58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta mi-am facut eu. Saptamana asta mai fac una pentru cineva dar fara tracker si cu pompa de 500w pe 48v. Baga la 50m inaltime (asa spune chinezul). E fara charger si baterii. Controlerul e incorporat in pompa. Cand are soare merge, cand nu, nu. Doar pompa si panourile.

Edited by catalincre, 26 June 2022 - 09:08.


#8
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Nu inteleg ce irigare prin picurare faceti cu 1500 lei? Pe ce distante?
Asta se poate face linistit cu o pompa de 12V si un panou de 25W si costa sub 200lei.

Edited by andreyvsjoker, 26 June 2022 - 10:25.


#9
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Pai noi avem plante... Normal ca la 10 salate nu ai nevoie de mai mult de 25w. Nu intram in polemici ca vorbesc din experienta.

#10
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Toti vorbim din experienta, doar ca nu toti avem aceeasi experienta. In experienta ta e posibil doar cu 500W 48V, in experienta altora cu 12V 25W
Ce efort tre sa faca pompa aia ca sa scoata apa din put? O aduci de la 200m adancime?  

Asa de amorul artei spune-mi te rog ce debit de apa ai? Cata apa consumi pe ora la picurare?

Nu zic ca nu e frumos ce ai facut acolo dar nu stiu daca are rost sa recomndati avioane cand se poate mai simplu. Hai poate nu la 25W dar nici la 500W
De ex la 200L/h de la 30m adancime, matematic  o putere de 20W e suficienta

Edited by andreyvsjoker, 26 June 2022 - 15:58.


#11
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Ia mai citeste odata postul 1. Sau l-ai citit si spui din experienta ta ca cu 25w si o pompa pe 12v, scoti apa de la 9m si dai la o gradina si o mica livada?! Ce vorbim?

#12
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Da, de la 9 m poti sa scoti 200L/h cu pompa de 12V 25W si daca vrei un debit mai mare plusezi umpic. La fel poti sa supradimensionezi pentru zilele cand soarele nu e f puternic.
Dar cand soarele nu e f puternic oricum vei avea nevoie de mai putina apa.  
Iar daca vine vorba de livada nu stiu daca e cea mai buna idee sa uzi pomii permanent. Ei au nevoie de cantitati mai mari de apa la intervale mai mari de timp.
Pomii nu sunt nici salata nici rosii sau catraveti.

#13
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Ok, atunci da si tu niste detalii, pret, link pentru pompa respectiva, ca sa fie utile initiatorului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate