Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cum credeti ca s-ar putea promova Linux ?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#181
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 iulian_1976, on 28 iulie 2022 - 16:18, said:

Statistica spune altceva numarul utilizatorilor Linux Desktop creste, cel putin asa a fost in 2021 insa cand ai 0,92% din piata, cat inseamna crestere cu 10,92% ?!

In timp ce Windows  scade cu  -1,95 % pe an.

https://gs.statcount...os-market-share

Poate ca priviti lucrurile acum intr-o alta optica. :)
Lăsând la o parte faptul că statcounter are niște statistici făcute din topor, cele pe care le dai tu ca exemplu nici măcar nu se referă la piața de PC-uri.

Edited by serban57, 28 July 2022 - 21:08.


#182
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Pentru desktop doar un click si se face lumina: https://gs.statcount...sktop/worldwide

Ai aici doar pe Romania pentru desktop doar sa cauti: https://gs.statcount...desktop/romania

Cand o sa veniti voi cu esantioane din alte surse mai credibile decat asta discutam  Posted Image

Edited by iulian_1976, 28 July 2022 - 23:02.


#183
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 iulian_1976, on 28 iulie 2022 - 22:59, said:

Pentru desktop doar un click si se face lumina: https://gs.statcount...sktop/worldwide
Clar, s-a făcut lumină.
Tu cum ai numi un OS care în 20 de ani nu a reușit să acapareze nici măcar 3% din piață?

#184
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Nu stiu sa-si fi propus lucrul acesta, entitatea Linux nu exista in timp ce Microsoft, Apple, Google LLC exista ca entitati juridice.

#185
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 15.05.2018
Ignora-l pe Serban57. Se baga pe orice topic mai activ legat de Linux si incepe cate un flame pana cand un moderator blocheaza thread-ul. Nu contribuie cu nimic la discutie si distrage atentia cu tot felul de bait-uri care nu au nimic cu subiectul thread-ului.

Daca incepi sa promovezi Linux-ul o sa intalnesti multe persoane de tipul asta. Unii sunt "pro" cu PR training si au invatate "talking points" pentru Linux si pentru MacOS. Altii sunt Ghica contra care nici macar nu au folosit Linux in viata lor.

Edited by tar1901, 29 July 2022 - 00:37.


#186
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 iulian_1976, on 28 iulie 2022 - 23:48, said:

Nu stiu sa-si fi propus lucrul acesta, entitatea Linux nu exista in timp ce Microsoft, Apple, Google LLC exista ca entitati juridice.
cineva pe aici dădea de exemplu Red Hat, Suse, astea ce-s?
(mai bine zis ce au fost)

#187
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 mufa, on 17 iulie 2022 - 00:38, said:

Nu găsesc nici un motiv în afară de vanitate pentru care cineva ar trece pe Linux. Singurul argument care stătea în picioare pina acum era ca e gratis. Avînd în vedere ca o licență de Windows costa nu știu, pina în 10 euro parca, nici argumentul prețului nu mai e valid.

Din punctul meu de vedere, nefiind gamer, comoditatea. Ma rog, nu cred ca imi pot spune "gamer" daca din joi in paste joc ceva din seriile Red Alert sau Command and Conquer cu Wine/Lutris.
Am renuntat la dual-boot si am ramas cu cate doua SSD-uri in PC-uri, pe cel de 128 instalez sistemul, pe cel de 256 /home. Si daca se buseste din senin sistemul il reinstalez, /home ramane acolo, folosesc acelasi user si parola, in 10 minute i have the shit back. Nu vad rostul bataii de cap cu Windows care e ca o baba cicalitoare. Inainte il mai tineam ca sa mai joc iarna un WoT, insa jocul a devenit varza si oricum merge foarte ok si pe Steam in Linux. Avand in vedere ca am si licente retail via Ebay pentru Windows pe PC-uri, nu e vorba de pret, doar de pura comoditate. Insa si la mine Linuxul inseamna Mint cu XFCE, MATE sau Cinnamon, decat sa folosesc KDE sau Gnome mai bine as folosi Windows 11.

Oricum topicul era promovarea Linux, de ce ar avea nevoie de promovare sau de ce l-ar promova cineva? Daca vreti sa le dechideti ochii copiilor inspre o cariera IT e o idee ok sa aiba expunere de mici la LInux pentru a cunoaste si o alta paradigma. Linuxul nu pleaca nicaieri, n-o sa dispara din cauza utilizatorilor de Windows.

Windows-ul are un obiceiul unui start foarte shitty cu sistemele de operare noi insa le si corecteaza. Daca ar fi asa naspa nu l-ar folosi atata lume.

#188
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005

 serban57, on 28 iulie 2022 - 23:17, said:

Clar, s-a făcut lumină.
Tu cum ai numi un OS care în 20 de ani nu a reușit să acapareze nici măcar 3% din piață?

și OS X are sub 7%, asta înseamnă că e de căcat?
Windows abia are 30%, la cîtă promovare-i faci chiar că e de rahat.

#189
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 01.11.2004
Eu folosesc 100% Fedora de la versiunea 33 upgradata consecutiv fara probleme la actuala 36 :  Steam are o partitie ext4 de 1.5TB pentru toate jocurile din dotare care culmea merg fara probleme chiar si cu rasnitza din semnatura, rulez exclusiv aplicatii Flatpak, si cel mai important lucru promovez la greu pe extern Linux pe Redditurile Windows, forumurile Affinity, etc  ;>

#190
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 tar1901, on 29 iulie 2022 - 00:37, said:

Ignora-l pe Serban57.
Ignoră bug-ul X, ignoră bug-ul Y. Ignoră-l pe Popescu, ignoră-l pe Ionescu.
Ignorăm orice fărâmă de critică și tot noi ne dăm cu fundulețul de pământ că nu ne ia nimeni jucăria în serios.

Quote

Se baga pe orice topic mai activ legat de Linux si incepe cate un flame pana cand un moderator blocheaza thread-ul. Nu contribuie cu nimic la discutie si distrage atentia cu tot felul de bait-uri care nu au nimic cu subiectul thread-ului.
Tati, ai greșit persoana. Îți dau un indiciu, cel despre care vorbești a scris postarea anterioară.

 gepres, on 29 iulie 2022 - 10:45, said:

și OS X are sub 7%, asta înseamnă că e de căcat?
În ultimii 10 ani, macOS și-a dublat cota de piață de la 7.3% la 14.6%, și este în contiună creștere. În același interval de timp, Linux a crescut cu 1,5%. Nici nu mai are rost să spun cum a progresat în ultimele luni, că vorbim de valori cu 3-4 decimale.

Quote

la cîtă promovare-i faci chiar că e de rahat.
Eu nu promovez Windows, că nu aș avea nimic de căștgat din asta. Doar laud ce este de lăudat. Faptul că nu am ce lăuda la Linux e o altă poveste.

 Arthos, on 29 iulie 2022 - 13:00, said:

si cel mai important lucru promovez la greu pe extern Linux pe Redditurile Windows, forumurile Affinity, etc  ;>
Și eu merg tot timpul cu sacoșa de la Auchan la Kaufland, dar să fiu al naibii dacă am reușit să conving pe vreunul să vină la Auchan.
Ți-am văzut profilul de reddit, nu te mai bagă nici drq în seamă.

Edited by serban57, 29 July 2022 - 14:20.


#191
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

 Arthos, on 29 iulie 2022 - 13:00, said:


si cel mai important lucru promovez la greu pe extern Linux pe Redditurile Windows, forumurile Affinity, etc  ;>

De ce ?
Că așa vrei tu, am înțeles, dar care e motivația ?
Ce ți pasă ție ce SO folosește unul sau altul ?
Pentru ce sau împotriva a ce lupți de faci efortul ăsta ?

#192
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 01.11.2004
Combat FUD-ul generat de persoane neavizate cu privire la OS-ul folosit sau simplificat trolez trolli :>

#193
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Mai are rost să amintesc ce butthurt era weeb-ul ăsta când am instalat Fedora și i-am arătat în mai puțin de 5 screenshot-uri că e un OS de kkt?

Edited by serban57, 29 July 2022 - 17:21.


#194
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 18.07.2018
Ca tot veni vorba cu si despre promovare open source ( Linux ), iata un interviu interesant:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PUiHNv_WgkQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
P/S: Mai sunt si alte interviuri si vloguri interesante.

Edited by GT_Xpress, 31 July 2022 - 13:43.


#195
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Canonical a dat de greu cand a vrut sa faca platforma comuna calculator/smartphone, a ajuns sa ceara bani public apoi renuntat ca nu s-au strans suficienti. Pe desktop cu banii investiti n-au facut ceva mai mult decat o alta distributie majora. Pe server si-au gasit un loc si castiga. Deci in final tot din zona unde castiga si altii.
Ca atare, Linux free & desktop are drumul sau asa cum poate el si neafectat de cine se zbate sa-l atraga spre comercial. Deci si promovarea inchipuita de unii n-are nici un efect. Singurul efect e utilizarea sa daca ti-e util si dezvoltarea de aplicatii pentru cine poate/doreste.

Edited by neagu_laurentiu, 31 July 2022 - 14:33.


#196
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 01.11.2004
Gnome deja lucreaza la platforma comuna calculator/telefon/tableta , ba chiar au primit si finantare : Towards GNOME Shell on mobile

#197
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci Canonical s-a pus contra comunitatii si au venit ei cu propriile dezvoltari de module dar n-au fost bine primiti.

#198
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Canonical au fost printre primii care și-au propus să aducă GNU/Linux pe smartphone-uri încă de prin 2011. Intenționau să creeze un întreg ecosistem cu Ubuntu pentru telefoane, tablete, smart TV-uri etc.
De-abia prin 2015 a mai apărut Plasma Mobile, și de un an sau doi se lucrează și la smartphone-ul pensionarilor aka Gnome Shell menționat de Arthos.

Edited by serban57, 02 August 2022 - 19:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate