Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cum credeti ca s-ar putea promova Linux ?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#19
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Printre altele, pentru ca uniformitatea ajuta, chiar si cand solutia aleasa nu e ideala sau are bug-uri.
De ce?
Utilizatori: pentru vasta majoritate, sistemul de operare e chestia in care traiesc FB, YT, Office, si alte aplicatii de munca.distractie. Si care ocazional se strica, sau trebuie sa faci chestii de neinteles. Ajuta enorm daca practic toti cunoscutii se lupta cu acelasi monstru, si mai prinzi cate ceva sau ajutor de oriunde. Daca tu esti pasionat sau macar cunoscator si ai idee de diverse dedesubturi si de ce X vrea Y, pentru vasta majoritate astea-s chestii de care nu le pasa.
Suport tehnic: nici macar in Windows, cu multi ani de experienta in spate, nu stii pe deasupra toate problemele posibile. Si timpul este direct echivalent in bani. Si nu-i de parca cele N-spe distributii n-ar avea fiecare tot atatea chichite si bug-uri ca Windows-urile. Sigur, multe dintre ele sunt mature, si daca alegi o familie (de ex gasca Ubuntu), e perfect posibil sa mentii un mediu de afaceri cu ele. Doar ca tocmai ai facut un Windows cu alt nume - ai eliminat libertatea, pentru a putea tine jungla sub control.
Dezvoltator HW sau SW, din categoria care vrea sa scoata bani: castig pe efortul investit e baza. Sa incep cu cele vreo 3 installere majore? Cine cumpara, vrea asistenta. Imi ajung bug-urile mele, nu vreau si sa trebuiasca sa stiu piticii de pe creierele a vreo 5 versiuni asemanatoare dar subtil diferite de Xsrv, si N-spe versiuni de KDE, Gnome, etc.

Nu-s fanboy Windows, pe CNC-ul meu am LinuxCNC, am facut module pt el, etc. Dar lucrez si cu oameni pt care calculatorul e precum masina - vor sa se suie in ea si sa ajunga din A in B, fara sa trebuiasca sa stie ce-i ala piston sau pinion.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 ghita_49, on 19 iunie 2022 - 20:10, said:

Ce credeti ca ar trebui facut sa se schimbe parerea populatiei despre Linux ?
Nu se va intampla, lumea cere altceva ce exista deja pe piata., linuxul a avut cote mai bune dar tot pierde constant de ani buni.

Edited by andreic, 19 June 2022 - 22:22.


#21
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

 ghita_49, on 19 iunie 2022 - 20:10, said:

nu pricep de ce trebuie atatea distributii,la ce folosesc,are cineva interes pentru asta ?

Probabil nu pricepi de ce sunt si atatea marci de masini. Era mai bine cand era numdecat una singura, nu mai pierdeai timpul cu atatea alegeri.

 ghita_49, on 19 iunie 2022 - 20:10, said:

N-am vazut la un post tv sa se aminteasca vreodata despre Linux.

Dar despre Android ?

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 YOUR_GOD, on 19 iunie 2022 - 22:02, said:

Pai, tu vrei Windows. Se pare ca 98% sunt ca tine, asa zice colegul.
nu, nu vreau windows.
Sunt o grămadă de motive pentru care nu pot renunța la Adobe.
Iar Adobe înseamnă Windows sau Apple, care e și mai rău.

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 YOUR_GOD, on 19 iunie 2022 - 22:11, said:

Cum adica pe calculator, pentru calculator. Ca eu si muncesc pe calculator. Si se poate.
Eu am o placa audio externa, care are si soft pentru Linux. Deci, nu e de vine SO-ul cu sursa deschisa, ci producatorul hardware-ului tau, ca nu l-a interesat. Eu ma interesam de inainte pentru c anu schimb SO-ul pentru un alt hardware.
Osciloscopul e o chestie de 200 lei, ieftineaua. Insa pariez ca 90% nu au soft pentru unix.
Si daca as gasi altul care sa aiba soft pe unix, cu ce m-ar incalzi daca costa de 10 ori mai scump?
De ce sa-mi complic raportul pret/utilitate singur?
Daca ar fi sa-mi schimb osciloscopul, as lua unul cu probe izolate galvanic, cu triggerare hardware, nicidecum pe criteriul sistemului de operare.

Altfel acel osciloscop + win10 face treaba repede, fara batai de cap si studii. Pana la urma scopul e altul, masurarea unor semnale, nu capricii.

Un soft pentru prelucrari GPS pleaca de la 2000 euro. Evident ca-ti alegi SO-ul functie de acel soft, nu invers. Plus ca sunt dedicate hardware-ului care sare de 10k euro.
Plus multe si marunte. Ca lucrez cu o suita de softuri, nu doar cu unul. De unele n-a auzit nici dracu. Absolut toti produc soft pentru windows. Pentru unix, doar unii, nu toti.

Eu nu stau sa caut vina. Ma ointereseaza sa-mi fac treaba. Si daca as tine mortis sa folosesc unix, ar fi vina fix a mea, cat timp toata lumea foloseste windowsul cu succes.
Nu SO-ul da valoare a ceea ce faci pe un computer. Productivitatea in ecosistemul unix e zero, daca nu lucrezi in retelistica sau in domenii ce tin de IT si probabil in anumite zone de nisa de prin ingierie. In lc sa-ti faci treaba, stai sa studiezi sa satisfaci capriciile si sa rezolvi incompatibilitatile. sa cauti solutii similare cu cele de pe windows. O grama de timp pierdut aiurea. Pentru un SO care, prezumtiv merge mai bine. De parca m-ar si interesa tare mult aspectul asta. Imi bat oricum capul cu softuri facute de rahat de catre tot felul de ciumeti non-microsoft.
Daca maine ar cumpara Microsoft Autocadul sa-l dezvolte, as fi foarte fericit. Nu mai zic de alea de prelucrare GPS, ar fi mult prea frumos, ca intr-un vis din care nu vrei sa te mai trezesti.
Daca ai sti cat timp pierd din cauza acestor softuri ca sunt facute antiprost wanabe sau pur si simplu prost. Si costa o palarie de bani. Crezi ca problema mea e windowsul? Nici vorba, ala pur si simplu merge si atat. Nu prea ma forteaza sa umblu cu ocolisuri, sa-mi fac productivitatea praf.
In specialitatea mea cel putin, softurile se fac din ce in ce mai prost, 99.99% bloat.
Ce faceam acum 20 de ani cu un soft de 3 diskete 1.44 nu pot face nici un sfert cu un soft actual de 4giga. Idiocratia, pictogramelor si next-next-finish-urile antiprost imi fac munca de 10 ori mai grea.
Astea-s probleme reale, nu faptul ca stau pe windows. Sa trec pe unix mi-as bate inca o duzina de cuie in talpa.

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu prinde pt. ca softwareul esential nu functioneaza sau o face prost, instabil, cu buguri mai mari decat pe windows.
Si pe windows sunt buguri la Photoshop si la programe de CAD/CAM, insa pe Linux instabilitatea e si mai mare sau nu merg deloc. Si photoshop si alte programe Adobe, si autocad si CATIA si studioMAX si PRO100 si multe altele.
La fel si pt jocuri, si la fel si pt diverse echipamente hardware si periferice care fie nu au drivere fie au buguri si instabilitate.

Edited by loock, 19 June 2022 - 23:12.


#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
De fapt e un singur motiv pentru care nu renunț la  suita Adobe: productivitatea.
Mi-ar lua cam de două ori mai mult timp să fac același lucru cu aplicațiile alternative decât cu cele de la Adobe.

De exemplu folosesc curent Illustrator, Photoshop și Indesign. Mai rar Premiere și Audion.
Am o procedură de lucru bazată pe Bridge care le leagă pe toate. Am proiecte cu zeci de fișiere, Bridge mă ajută să le țin evidența ușor.
Mai mult, toate aplicațiile vorbesc unele cu altele, pot pune un fișier .psd în Illustrator sau Indesign și Illustrator sau Indesign vor ști dacă am modificat fișierul .psd și vor actualiza proiectul.

Varianta alternativă ar însemna să țin eu evidența manual, care consumă ceva timp. Plus reactualizat manual orice fișier modificat. Alt timp pierdut.
Plus că aplicațiile de la Adobe au o anume uniformitate, e comod de trecut de la una la alta. De exemplu tot ce înseamnă editat de vectori e la fel și Photoshop și în Illustrator. Asta iar înseamnă timp economisit.

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
La mine la serviciu se foloseste si UNIX. ArcGisul de-l folosesc colegii (eu nu), are si componente server care ruleaza pe o versiune de unix, insa toti clientii merg pe windows.
Totodata, au o solutie de stocare de mare viteza (un fel de NAS) care ruleaza si se administreaza sub unix.
ITstul  care mi-e bun prieten are grija cred ca de vreo 50 de servere(poate mai mult, poate dublu), multe din ele pe masini virtuale unix, dar tot managementul lor il face tot din windows si de pe un calculator chiar slab.
Dracu stie ce face el acolo ca nu ma pricep si ma depaseste. Asta cunoaste bine ata windowsul si unixul. Ce credeti ca are acasa? Evident ca windows, pe toate calculatoarele.

Edited by maccip, 19 June 2022 - 23:20.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 maccip, on 19 iunie 2022 - 23:19, said:

Asta cunoaste bine ata windowsul si unixul. Ce credeti ca are acasa? Evident ca windows, pe toate calculatoarele.
Si eu cunosc bine pe ambele si am Linux. Ca aia 2% au un corespondent in realitate Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 19 June 2022 - 23:28.


#28
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 ghita_49, on 19 iunie 2022 - 20:10, said:

Nu stiu daca generatia"OK"are ceva informatii despre linux din scoala,....

Se prezinta sistemele de operare ,inclusiv Linux inca din clasa a V-a, manualul de TIC-tehnologia informatiei, se vorbeste pe scurt de Ubuntu,paginile: 28-31
https://manuale.edu.... TIC/Intuitext/

Attached Files



#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Dewpre prietenul meu. Noi am fost colegi de facultate, am facut aceiasi specializare. Insa el pe vremea facultatii avea red-hat pe calculator. Ma aburise si pe mine sa mi-l pun si in afara de "vertical selection" pe care il avea editorul echivalent Notepad, nu am folosit. Bootam pe red-hat sa fac selectia verticala si atat.
:)
Ma rog, el s-a specializat mai apoi pe calculatoare, retele, chestii de-astea. Acum a ajuns 100% ITst, nu mai stie meseria noastra absolut deloc.
Am pus impreuna bani sa cumparam o carte Teora despre Windows NT, apoi inca una despre Windows 2000 server. Am invatat si eu cate ceva despre active directory, dar am uitat complet.

#30
echoFourZero

echoFourZero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.02.2022
Intrebare intrebatoare pentrru toti astia care vorbiti despe GNU/Linux si Unix / BSD, cine are grija sa scrie softurile (drivere, soft, whatever) pentru GNU/Linux? Cei care dezvolta distributiile sau idiotii care produc hardware / software? Trebuie ca dezvoltatorii Arch sau Red Hat sau Debian sau, sau, sau, sa scrie drivere pentru hardware sau sa "porteze" softurile altora pe GNU/Linux sau producatorii? Cata vreme sunt unii incompetenti sau prosti sau lenesi sa scrie cod sa fie compilat si sa ruleze sub GNU/Linux ni este problema de OS, este problema in alta parte.

De ce mizeriile de la nvidia nu au scris un driver cap coada care sa ofere aceiasi functionalitati sub GNU/Linux ca pe microjeg ferestre? Sau aia cu osciloscopul mentionat de cineva mai sus, daca au ceva hardware produs, de ce nu ofera suport pentru orice OS? Ca nu conteaza ca sunt 3, 300 sau 3000 de distributii GNU/Linux, acelasi cod odata compilat ruleaza pe orice distributie cu anumite conditii.

Legat de promovarea GNU/Linux nu e nevoie ca au incercat aia de la canonical ca faca asta si a iesit un fas, daca nu ma inseala memoria.  Parca e mai bine sa nu fie folosit de oricine (ma refer la GNU/Linux si BSD-uri) decat sa existe o baza mare de utilizatori din care 80 - 90% sa fie de aia care la prima "problema" vor plange pe unde apuca ca ddistributia folosita e de rahat sau mai stiu eu ce alte mizeri vor mai zice.

PS: Intrebarea s-a mai pus dar asa de dragul de a o repeta, cati din cei care au pomenit suite X sau Y software sau hardware-ul Z, folositi asa ceva acasa? Zero? Unu? Sau da bine sa mentionati chestiile respective in speranta ca nu se v-a mai discuta despre GNU/Linux? Nu de alta dar topicul asta este plin de off-topic ca nu am vazut un raspuns la subiect. Ca de obicei cineva a avut grija sa devieze discutia catre "GNU/Linux e naspa ca A sau B sau C" fara a raspunde la subiect.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Cat timp producatorul ofera detalii tehnice despre cum functioneaza dispozitivul, atat cat e necesar pentru a dezvolta un driver, se gaseste cineva sa scrie softul aferent. Numai ca nici acest minim efort de a publica o specificatie nu o regasim la toti.
Faptul ca nu pierde timp producatorul e de inteles, el se uita la nr. de potentiali clienti ce vor utiliza marfa si asta se inscrie in filosofia afacerilor, nu-i de condamnat.
Clientii multi ce nu-s pe o nisa si ar putea folosi Linux la modul general, s-au cam dus pe Android, nu mai folosesc un PC.

Promovarea din discutie e initiata de cei care nu-s implicati in dezvoltarea sistemului si asta-i haios Posted Image Las' ca stiu dezvoltatorii ce stiu, nu e cazul sa vina unii din afara sa aiba ce propovadui (reflectati la ce spune licenta: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY).

Edited by neagu_laurentiu, 20 June 2022 - 01:10.


#32
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Linux are sanse extrem de slabe sa devina popular pe desktop cat timp Microsoft inca dezvolta Windows.

Il gasesti preinstalat pe o gramada de dispozitive, insa omul de rand se duce la cineva "sa-i bage si lui Windowsu pe laptop ca ie nou si nu se descurca". Nu ca n-ar putea invata sa foloseasca Linux, dar de ce? Sa-si bata capul cu Libre Office cand peste tot e folosit Microsoft Office? Faci o prezentare si tre' sa vii cu laptop-ul de acasa ca altfel risti sa ai surprize (am asistat la o intamplare de genul).
Vrei sa rulezi o aplicatie disponibila doar pe Windows? Spera ca sfantul Wine sa o ruleze fara bug-uri majore.

Multi producatori de hardware nu ofera suport mai deloc. Cumperi un laptop si de la 6-7 ore autonomie in Windows ajungi la 2-3 ore maxim in Linux. Aplicatii gen Armoury Crate sau MyASUS la fel, inexistente. E evident vina producatorilor, dar utilizatorului de rand nu-i pasa. El vrea ceva care functioneaza cum trebuie pe dispozitivul sau, iar in cazul asta Windows e mai avantajat.

Edited by red46, 20 June 2022 - 01:24.


#33
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.09.2014
Lumea dorește un singur producător pentru baza software-ului ca să nu întâmpine dificultăți în domeniu. Așa s-a ales Windows.

Pro Linux:
Hardware ieftin ușor de înlocuit.
Mai bine și mai ușor facem fișiere deb,rpm și appimage care specifice linux-ului.

#34
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca nici nu este interes.
Este un fel de intelegere tacita.

In urma cu 10-20 de ani aveai nevoie de windows ca pe linux nu mergeau jocuri, era greu de instalat, trebuia sa cauti pe google orice comanda.
In 2022 Windows-ul vine preinstalat pe majoritatea laptopurilor.
Cand aveam windows 8.1 sau ce windows era, puteai sa-l lasi fara sa-l activezi, doar aparea o notificare in colt jos ca nu este windows activat.

Nu cred ca mai acorda careva atentie la soft pentru pc, ma refer pentru marea majoritate a utilizator care au nevoie de google chrome sa navigheze si ceva player de filme..

M-ar interesa si pe softepdia, cate procente dintre utilizatori activi navigheaza pe forum folosind:
Tableta.
Telefon.
Laptop.

Am cunostinte care nu au nici laptop si nici tableta, navigheaza pe internet folosind telefonul mobil. Pai mie imi pare incomod, anapoda, sunt invatat pe laptop, sa pot scrie repede, sa dau click sa etc...

Edited by MindArchitect, 20 June 2022 - 07:58.


#35
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

 maccip, on 19 iunie 2022 - 23:19, said:

Dracu stie ce face el acolo ca nu ma pricep si ma depaseste. Asta cunoaste bine ata windowsul si unixul. Ce credeti ca are acasa? Evident ca windows, pe toate calculatoarele.
Poate nevasta și copii nu sunt așa de specialiști în sisteme de operare și e nevoit să aibă Wingoz sau dual boot.
Linux e bun dacă vrei să te aperi de malware și viruși că îți cere parola de root la orice modificări și din start nu ești super user în funcțiune, spre deosebire de Windows unde majoritatea se loghează pe cont de admin deși nu au nimic de instalat sau modificat, apoi țipă că li s-au furat datele sau s-a infectat computerul.

Edited by mihaicozac, 20 June 2022 - 09:23.


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003
Mai sunt si alte mutari pe piata, de ex pe browsere e rupere, Firefox s-a prabusit la 5% de la aproape 20-30% cat avea, Google acapareaza tot, face praf toate browserele.

 mihaicozac, on 20 iunie 2022 - 09:22, said:

deși nu au nimic de instalat sau modificat, apoi țipă că li s-au furat datele sau s-a infectat computerul.
Tipa pentru ca n-au securitate buna instalata in win... e mult mai oki sa fii admin sa ai acces nemijlocit in ograda, doar pe telefoane merita sa nu fii root pentru ca ele au securitatea slaba, una buna omoara cpu-ul/bateria.

Edited by andreic, 20 June 2022 - 10:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate