Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum credeti ca s-ar putea promova Linux ?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#1
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
Distributile Linux au ajuns la aproape 300 : https://distrowatch....urce=popularity
Cu toate acestea,utilizatorii de Linux din lume nu depasesc 2% din utilizatori calculatoare : https://calculatores...eme-de-operare/
Desigur,poate nu numai eu,nu pricep de ce trebuie atatea distributii,la ce folosesc,are cineva interes pentru asta ?
Eu folosesc Linux de aproape 20 de ani,nu inteleg de ce numarul utilizatorilor este mic in lume,in Romania si mai mic.
Locuiesc in acest oras de 59 de ani,cunosc multe persoane,multe cu scoli facute pana in '89.N-am gasit un cunoscut sa-mi spuna ca el foloseste si Linux.Ba mai mult,in fata imi spun ca eu nu sunt sanatos la cap.
Ce credeti ca ar trebui facut sa se schimbe parerea populatiei despre Linux ?N-am vazut la un post tv sa se aminteasca vreodata despre Linux.Nu stiu daca generatia"OK"are ceva informatii despre linux din scoala,in unele facultati mai apar studenti,putini,care mai folosesc.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Nu este user friendly.

#3
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Chiar si tu poti sa-ti faci o distributie Linux la care sa nu-i dispara "panoul" asa de usor.
Cam de aia au aparut asa multe, cineva s-a enervat destul de tare pe-o treaba dintr-o distributie si s-a gandit sa-si faca singurel una (putin exagerat, dar cam pe-acolo e).

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Apar distributii pentru ca softul si licenta permit asta iar omenirea are libertatea sa faca si asta. Fiecare dezvoltator explica intentiile sale, care nu neaparat sunt si pe gustul altora.

E mic pentru ca MS ofera intr-o forma sau alta sistemul "gratis".

Nu trebuie sa se schimbe ceva fiindca nici cei care dezvolta o distributie nu fac mai mult, spun si ei ceva de genul: daca ti-e utila foloseste-o.

Edited by neagu_laurentiu, 19 June 2022 - 20:25.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
1) Nemaivorbiind de distributii
2) Studiind ce au gresit altii in ultimii 20 ani care si-au propus sa-l promoveze.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
In primul rand, jocurile, parca nu se descurcau fosrte bine cu rularea lor.
Apoi, partea de Office, exista alternative dar mergeau ceva mai greu decat Excel sau Word, facute pentru Windows.

Nu uita ca, in ceea ce priveste serverele, suita Unix are, din cate stiu, o proportie mult mai mare.

#7
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View PostSef-chenko, on 19 iunie 2022 - 20:22, said:

Nu este user friendly.

Nu prea mai e cazul, ca nu mai sintem in 1998 sa nu fie drivere, etc. Acum sint recunoscute automat cam toate configuratiile.
Am fost placut impresionat de Ubuntu si in afara de niste jocuri vechi si un soft de personal tax filing ma cam bate gindul sa-mi iau un Kubuntu Focus...

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Driverele sunt si azi o problema si contribuie la procentul mic. Sunt destule dispozitive ce nu au suport de la producator pentru Linux.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007
Nu sunt softuri pentru Unix.
Eu folosesc Autocad si o suita de softuri de prelucrare GPS.

User unfriendly mi se pare Windows10. E o porcarie, niciodata nu gasesc nimic cand vreau sa setez ceva, tot timpul sa caut sa scormonesc pe internet. Deci nu-mi place. Insa nu am incotro pentru ca asa vor softurile, vor windows 10. So --- cand ai o singura optiune, pe care o alegi?

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
am luat contact cu linux cred ca prin '98, am invata comenzile dintr-o carte de UNIX.
am un laptop cu linux, la serviciu, dar, pentru acasa nu am reusit sa ma adaptez.
un stick care nu merge, cum trimit un film pe tv, o imprimanta HP care nu voia in linux si multe alte detalii m-au oprit sa imi pun linux acasa.
nu mai spun de office care nu e la acelasi nivel, programele de editare foto care au logica lor si nu exista ceva similar Photoshop, sunt multe..multe lucruri care il indeparteaza pe utilizatorul obisnuit.
pentru servere e altceva..

Edited by strongsss, 19 June 2022 - 21:18.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Pachetele Officer pentru Linux sunt cel putin la fel de rapide ca cele pentru Windows.
Eu imi creasem pareri de inainte de a testa Linux. Ca e greu de setat, ca trebuie multa munca, ca aplicatiile nu sunt optimizate/verificate/compilate corespunzator.
Am incercat de-a lungul anilor, mai multe distributii dintre cele consacrate, cum ar fi Ubuntu (pe care nu-l recomanda incepatorilor), Fedora si multe altele, pana la Mint.
Legat de Office, in Linux ai autocorectie in timp real. Deci peste Microsoft. Legat de compatibilitate, daca pachetele Office se straduiesc sa fie compatibile intre ele, Microsoft Office nu este 100% compatibil decat cu sine.
Este Linux greu de setat? Doar daca vrei mai mult decat ce-ti ofera el dupa install. Eu am schimbat lucruri la Mint, pentru ca stiam ca se poate si pentru ca, pana atunci, nici nu stiam ca le-as dori. Trebuie multa munca sa stii Linux? Da! La fel ca si cu Windows. Aplicatiile nu sunt optimizate? Da! Poti avea probleme daca instalezi chestii de oriunde, ca si in Windows.
In decembrie am avut un an de Linux (parca in decembrie). Nu am am dual boot. Nu-mi este dor deloc de Windows, pentru ca ma saturasem de ingreunarea SO la cateva zile dupa instalarea pe curat.
Trebuie sa inveti lucruri daca vrei sa folosesti Linux la maxim, dar merita sa o faci, deoarece intri in sfera programarii si tot ce inveti cu Linux, isi gaseste aplicare si in alte domenii. Uite, daca stii ceva CSS, poti edita teme. Daca vrei sa editezi teme, investi ceva CSS. Sau, pentru a edita teme, editezi un fieiser de tip text care nu este altceva decat un stil (in CSS).
Ma bucur de actualizari cu Mint, de o comunitate care ofera gratuit suport prin chat, in timp real, de programe utile, incluse in SO din start (nu trebuie sa instalezi browser, arhivator, player etc).
Pentru persoanele tehnice, acei 2%, Linux vine firesc la un moment in viata. Parerea mea.

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru persoane tehnice care lucreaza pe calculator pentru calculator.

Tocmai am folosit un osciloscop USB. Chestie destul de tehnica as zice. Nu?
Pai ce? Am soft pentru unix? N-am. A venit doar cu soft si driver pentru Windows.

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postghita_49, on 19 iunie 2022 - 20:10, said:

Eu folosesc Linux de aproape 20 de ani,nu inteleg de ce numarul utilizatorilor este mic in lume,in Romania si mai mic.

În ce mă privește pe mine îți dau un motiv puternic: Adobe.
Sunt dependent de Photoshop&Co.

Acum mai nou a apărut și Autodesk în peisajul meu.

NU mă interesează soluții alternative, știu că există, știu care sunt, am testat destule din ele.

Dacă Adobe se hotărăște să porteze suita creativă pe linux mă portez și eu instant. Până atunci rămân pe Windows.

#14
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Eu folosesc Ubuntu din octombrie si abia astept sa intampin o problema sa trec pe Windows. A fost fun, linux ca Desktop OS are unele avantaje dar si foarte multe dezavantaje si bug-uri.

#15
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Linux e bun pentru servere, Windows pentru orice altceva. Problemele pe care le întâmpină utilizatorul de rând, în raport cu Linux, sunt vaste, dacă nu chiar poetice.
Iar cei care bateți monedă pe ”Linux e gratuit”, abțineți-vă! Linux e gratuit doar dacă timpul tău nu valorează nimic.

Edited by glassofwine, 19 June 2022 - 22:05.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDaculScoril0, on 19 iunie 2022 - 21:40, said:

NU mă interesează soluții alternative, știu că există, știu care sunt, am testat destule din ele.
Pai, tu vrei Windows. Se pare ca 98% sunt ca tine, asa zice colegul.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postglassofwine, on 19 iunie 2022 - 22:01, said:

Linux e gratuit doar dacă timpul tău nu valorează nimic.
Nu generaliza ca sunt si cazuri cand acel default din Linux rezolva pentru ei tot ce au nevoie.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmaccip, on 19 iunie 2022 - 21:34, said:

Cum adica pe calculator, pentru calculator. Ca eu si muncesc pe calculator. Si se poate.
Eu am o placa audio externa, care are si soft pentru Linux. Deci, nu e de vine SO-ul cu sursa deschisa, ci producatorul hardware-ului tau, ca nu l-a interesat. Eu ma interesam de inainte pentru c anu schimb SO-ul pentru un alt hardware.
Iar chestii tehnice sunt multe. Am toata caza conectata prin Linux, automatizari, senzori, camere, server, tot. Tehnic.
Da, de mult eori Linux pare pe dos, dar asta nu pentru ca Windows este pe fata, ci pentru ca ne-am obisnuit de defragmentam, sa scanam, sa folosim CCleaner, antispyware si cate si mai cate. Uite, setup-ul meu are un an si jumatate, la fost ma refer. Si se misca exact ca la inceput.

View Postglassofwine, on 19 iunie 2022 - 22:01, said:

Iar cei care bateți monedă pe ”Linux e gratuit”, abțineți-vă! Linux e gratuit doar dacă timpul tău nu valorează nimic.
Nu prea stii ce este Linux, nu-i asa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate