Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Mufa jack

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014
Am un poco x3pro și am observat că atunci când bag diferite căști cu mufa jack ies ușor din mufa mă întreb o fii de la mufa telefon ului am încercat și un selfie stick și trebuie să țin mufa cu mana in telefon să se facă o poză

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca toate se comporta asa, probabil ca e de la mufa telefonului.

#3
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014
Ce pot sa ii fac

#4
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Cum adica "ies usor din mufa"?

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Mufa jack are o clema, masa parca e (irelevant), care, daca nu respecta mufa normele, se indeparteaza prea mult la conectare si in timp, ramane indepartata. Ori metalul nu este de calitate, ori mufa per total. Probleme apar si cand mufa tata este fortata ori in buzunar sau alte situatii.
Situatia se rezolva doar prin inlocuirea mufei mama (din telefon). Daca ai noroc, o gasesti pe modul. Daca este parte dintr-o placa mai mare, sau Doamne fereste, de baza, nu o mai schimbi.

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ai husa pe telefon?

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Daca acum iti iese foarte usor, inseamna ca cineva a si fortat mufa aia la un momendat...si s au indoit lamelele...  Nu prea ai ce i face..ca nu  cred ca merita sa inlocuiesti mufa jack

#8
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Mufele alea sunt facute sa se potriveasca perfect. Daca mufa tata nu intra perfect in mufa mama sau daca nu e retinuta, inseamna ca mufa mama ar putea fi infundata cu scame. Daca tii telefonul in buzunar mai agata cate o scama iar cind bagi mufa o impingi in interior. De obicei se simte si cand bagi mufa, nu merge usor pana la capat.

De obicei se ajunge cu telefonul in service in momentul in care scamele sunt atat de multe incat incomodeaza contactele si partea de audio nu mai functioneaza corect. Poti merge intr-un service...

#9
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Vezi tipul de husă! Încearcă aceleași mufe cu și fără husă. În cazul meu, multe "incompatibilități" d-astea, peste 99%, se datorează husei.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
E pe un modul separat mufa jack la poco X3 pro, împreună cu alte chestii. Chiar pe placa de baza daca era, nu-i greu de schimbat ( bine, nu de orice nepriceput )

Edited by modoran, 20 June 2022 - 05:18.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 ionut498, on 19 iunie 2022 - 20:36, said:

Ce pot sa ii fac
Prima si prima data baga o scobitoare in mufa si vezi ce scoti de-acolo. S-ar putea sa ramai uimit cate scame se pot acumula in mufa, iar cu timpul nu mai sta jack-ul fix sau chiar iese singur din mufa.

#12
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014
Este posibil unde lucrez este mult praf eu l am suflat doar că degeaba nu am incercat pistol cu aer că are prea mare presiune am avut și castile conectate la munca și când mă mișcăm iese mufa de la căști și se oprea muzica

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Si daca nu lucrezi in mediu cu mult praf, in buzunar se aduna o gramada de scame care intra pe urma in mufa jack. Eu lucrez la birou, dar la vechiul telefon ce avea mufa jack o curatam cam o data pe luna din cauza scamelor ce se aduna cand porti telefonul in buznar, mai ales la blugi.

#14
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014
Am rezolvat am introdus o scobitoare și am găsit câteva scame și praf și acuma funcționează bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate