Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De la Inceput pana la Retragere!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
De ceva timp observ subiecte cu persoane care intr-un fel sau altul, se retrag. Precizarea intr-un fel sau altul se refera ca poate sa fie retragere definitiva, au iesit din randul persoanelor active, isi dau demisie de la job si se muta la tara, munte, pe unde deal, oriunde doresc ele.
Sau "altul" se refera la retragere activa, se muta din oras, incep sa faca naveta, sa se bucure de viata etc...

Si ideea subiectului mi-a venit dupa ce am observat ca un coleg de forum care s-a retras la tara: https://forum.softpe...6#entry29117984
Da, stiu ca pe langa el sunt mai multi dar de la el mi-a venit ideea.

Si citesc un mesaj scris de colegul Mosotti

Este vorba despre tot drumul asta de cand termini scoala si mergi sa te angajezi, despre cum trebuie sa te porti in relatia cu angajatorul pana la partea in care trebuie sa planuiesti sa iesi din cercul asta cu 5(L-M-M-J-V) si trait 2(S-D) si Duminica seara stai sa te gandesti ca Luni iara la job, si nu vezi vreo scapare din cercul asta de practic tu traiesti Vineri seara si Sambata. Duminica fiind ziua in care te barbieresti si tu, calci hainele, o lasi mai incet.
Ex. Am facut subiectul asta Duminica seara, mai inainte am terminat de calcat, am luat ceva haine de la uscat, le-am chitit, am mancat si acum stau ma uit la tv cateva ore si apoi pe la 23:00(maxim) la culcare ca maine scularea la prima ora.

Mi-au placut sfaturile colegilor de pe subiectul respectiv, nu am primit vreodata nici al mai mic sfat legat de cariera, de job, de ce sa fac in viata, asta inseamna ca de cele mai multe ori a trebui sa improvizez, sa reactionez. Reactionez fiind partea in care niciodata nu m-am pregatit pentru treburi naspa, eram cocentrat tot timpul sa "reactionez" la vreo schimbare la job, la criza, la inflatie, la etc...

Asa ca daca aveti ceva sfaturi sau idei generale.

Edited by MarianG, 20 June 2022 - 11:03.
fixed link


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Inveti sa traiesti si constati ca ai timp sa faci destule si daca 8h/zi esti la munca.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Depinde cati ani mai ai pana la pensie, daca ai copii de dus la gradinita, la after school, daca esti insurat, daca iti plac cluburile, etc.Posted Image

Izolarea era buna in pandemia covid-19, acum este cam ciudat sa te retragi ca un pustnic in munti.

Parerea mea...

Edited by xmanyacs77, 19 June 2022 - 19:37.


#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMindArchitect, on 19 iunie 2022 - 18:36, said:

Si citesc un mesaj scris de colegul https://forum.softpe...6#entry29129007
Link-ul ma duce catre un mesaj de-al tau.
Daca a fost cu intentie, eu unul ma bucur ca iti citesti singur mesajele.
Daca nu, spune-mi si corectez.
Totodata nu vad de ce nu ai deschis topicul la Cafenea.

Personal nu intelege de ce trebuie sa te gandesti ca "maine e luni, si e zi de munca",
este o chestie care e in rutina, nu trebuie sa te gandesti, doar sa te trezesti si sa te prezinti

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

View Postdani.user, on 19 iunie 2022 - 19:08, said:

Inveti sa traiesti si constati ca ai timp sa faci destule si daca 8h/zi esti la munca.
Din cauza asta subiectul incepe cand termini scoala si se termina cand te retragi.
Nu toate joburile au fost de 8 ore, am bagat si 12 ore, am bagat si 24 de ore, spre rusinea mea am bagat si 36 de ore.

Si uneori, cand esti tanar, chiar daca ai timp nu ai relatia, nu ai bani.

View Postxmanyacs77, on 19 iunie 2022 - 19:35, said:

Depinde cati ani mai ai pana la pensie, daca ai copii de dus la gradinita, la after school, daca esti insurat, daca iti plac cluburile, etc.Posted Image

Izolarea era buna in pandemia covid-19, acum este cam ciudat sa te retragi ca un pustnic in munti.

Parerea mea...
Din cauza asta am trecut retragere.
Acum eu scriu cum imi doresc eu sa procedez, ca pana la urma viata este imprevizibila si planurile sunt facute sa avem activitate.
Eu vreau ca la 50 de ani, sa ma retrag, la tara, intr-un alt oras. Sa nu mai fie nevoie sa ma duc la job.
Subliniez ca daca cumva doresc sa ma duc in continuare la job, sa o pot face, dar am varianta asta, sa am alternativa ca la 50 de ani sa ma pot retrage.

Am vazut tot felul de colegi de forum si de youtuberi care s-au retras mai pe la tara, acum ma intelegi ca si pe la tara este oarecum pustiu ca multi de pe la sate au emigrat, au murit etc...

View PostMarianG, on 19 iunie 2022 - 19:48, said:

Personal nu intelege de ce trebuie sa te gandesti ca "maine e luni, si e zi de munca",
este o chestie care e in rutina, nu trebuie sa te gandesti, doar sa te trezesti si sa te prezinti
Si imi pare ciudat ca am editat, am observat ca duce link catre mesajul meu si am editat si tot link catre mesajul meu apare.
Este vorba despre mesajul lui Mosotti https://forum.softpe...6#entry29129007
Cum firmele/angajatorul doresc sa ai senzatia ca faci parte dintre familie, cand colo pe realist vorbind, esti sclavul lor.

Nu are legatura cu cafeneaua. Sunt lucruri pe care imi doream sa mi le zica careva ca pustan. Si de ce sa nu recunosc!? Si ca adult.
Vezi la televizor ca sunt care se sinucid ca se maresc preturile la gaze etc... Dar nu se gandesc ca ei locuiesc intr-un apartament pe care-l pot vinde si se retrag la tara sau daca au un 60-70 de ani, vand apartamentul si toata viata or sa locuiasca in chirie fara grija zilei de maine.

Te pot intreba direct? Adica sa astept raspuns sincer ca nu stiu ce varsta ai, ce ocupatie si departe de gandul meu sa intreb date private.
Doar te intreb daca ai avut vreodata un job stresant, dar stresant, ma refer la stres psihic, munca cu cetateni, stresant fizic, adica greu din punct de vedere fizic, 8-12 ore sa stai in picioare, dupa o zi sa iti vina sa te intinzi pe asfalt, sa te gandesti cu groaza ca ziua urmatoare o iei de la capat?
La cam asta se refera gandul asta ca maine o iei de la cap. Am avut si eu joburi la care, cum ziceam si in mesajul de pe subiectul respectiv, erau placute, te duceai de placere sau nu iti provocau probleme. Si am avut joburi la care iti doreai sa faci un accident pe drum, sa nu mai ajungi.
Si nu este tot timpul asa de simplu sa iti dai demisia, ai familie, ai rate, ai probleme.

Din cauza asta am si facut subiectul, poate o citi pe aici careva mai tanar sau careva mai batran, majoritatea banuiesc ca avem peste 25/30 de ani. Poate citeste careva pe aici si ia unele idei.

Edited by MindArchitect, 19 June 2022 - 20:13.


#6
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
Chestia aia cu o familie tot de la americani este. Intreaba-i daca in famile se fac evaluari trimestriale si daca nu sunt multumiti te dau afara din familie Posted Image

View PostMindArchitect, on 19 iunie 2022 - 18:36, said:

Asa ca daca aveti ceva sfaturi sau idei generale.
Daca vrei  un job la care sa ai cat de cat un work-life balance echilibrat ferste-te de firmele de peste ocean. La aceia pur si simplu nu exista acest concept  work-life balance.
Indreapta-te catre firmele europeene care au  cultura la locul de munca pe model european.
L-J 9 ore , V zi scurta.  VIne mail dupa program de la client  => sa-i fie de bine.

La sfarsitul zile inchiz tot: laptop, te deloghezi de pe aplicatiile de la munca daca ai BYOD pe telefon. De la 6 seara pana a doua zi  la 9 , tu nu mai existi pt firma aia.

La sfarsitul zile inchiz tot: laptop, te deloghezi de pe aplicatiile de la munca daca ai BYOD pe telefon. De la 6 seara pana a doua zi  la 9 , tu nu mai existi pt firma aia.
Comenteaza clientul => ignora-l (doar managerul tau direct are voie sa-ti comenteze activitatea, tu n-ai treaba cu clientul)
Comenteaza managerul direct => arata-i contractul CIM unde este specificat clar programul
Doreste seful over time => negociezi inainte orele suplimentare (dublu/triplu pe ora)
Doreste seful sarcini in plus ce nu intra in atributiile tale => arata-i pe  fisa postului de lucru, unde sunt trecute in scris atributiile tale(pt care esti platit).Doreste alte atributii care intra in aria ta de competenta dar nu-s  trecut in fisa postului de lucru ? Renegociezi tot contractul CIM cu marire de salariu astfel incat sa-ti acopere de acum inflatia pe doi ani.

Nu le covine nimic de mai sus=> preaviz, si te indrepti catre Linkedin unde recrutorii te asteapta.


Apropos: din cate am inteles cam de prin toamna va intra pe tot spatiul UE o directiva prin care este obligatoriu ca firmele care fac angajari sa publice intervalul de salarii , de la min la max pt pozitia respectiva. Sa vezi atunci demisioneala  si miscari de personal in RO, de la firme la firme.. De abia astept.

Edited by AlaDinCopac, 19 June 2022 - 20:55.


#7
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostAlaDinCopac, on 19 iunie 2022 - 20:55, said:

Apropos: din cate am inteles cam de prin toamna va intra pe tot spatiul UE o directiva prin care este obligatoriu ca firmele care fac angajari sa publice intervalul de salarii , de la min la max pt pozitia respectiva.

Sursa? Link, ceva?

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Problema centrala e data de placerea de a merge la munca, daca o vezi ca pe o corvoada atunci e cazul sa faci altceva, daca se poate. De curand mi-am schimbat munca si, desi imi dublasem salariul de baza, pur si simplu nu m-am acomodat  iar, cand s-a ivit ocazia de a ma intoarce, am facut-o (salariul actual e cam media dintre cele 2, cat aveam cand am plecat si cat am primit in partea cealalta).
Eu unul nu ma vad stand la tara, sunt prea comod pentru viata aia. Apoi, mai am si un copil care, cel putin acum, are acces usor la multe activitati date de oras fara a depinde de masina si, in viitor, de mine.

#9
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

View PostAWE, on 19 iunie 2022 - 21:02, said:

Sursa? Link, ceva?
https://legislatiamu...e-angajare.html

Insa acolo e o confuzie. Nu salariul punctual va trebui publicat ci ecartul de salarii, intervalul min-max, salariul pt fiecare ramanand confidential, ceea ce se va publica va fi insa intervalul in care X isi are salariul.

Edited by AlaDinCopac, 19 June 2022 - 22:17.


#10
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Nu avea prea mari sperante de la legea aia.
Toate anunturile vor avea range 2000-20000 ron si gata, au bifat-o si pe asta cu publicarea rangeului salarial.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
MindArhitech, da inca am acel job, cu 8 ore in picioare.
De aia spun, nu trebuie sa ma mai gandesc ca vine luni si o iau de la capat, ca-s obisnuit, e parte din rutina. Stiu ca x este nou si are curaj, prin urmare o umble la x,y,z.
munca e munca si familia e familie.
Daca anagajatorul vine cu aberatii din astea cum "suntem o familie" ii intrebi direct cati bani iti poate imprumuta fara sa se astepte la a ii mai primi inapoi.

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

View PostAlaDinCopac, on 19 iunie 2022 - 20:55, said:

La sfarsitul zile inchiz tot: laptop, te deloghezi de pe aplicatiile de la munca daca ai BYOD pe telefon. De la 6 seara pana a doua zi  la 9 , tu nu mai existi pt firma aia.

Apropos: din cate am inteles cam de prin toamna va intra pe tot spatiul UE o directiva prin care este obligatoriu ca firmele care fac angajari sa publice intervalul de salarii , de la min la max pt pozitia respectiva. Sa vezi atunci demisioneala  si miscari de personal in RO, de la firme la firme.. De abia astept.
La noi in Romania au bagat astia grup de whatsap pentru orice, nu conteaza ca esti politist local sau maturator, grup de whatsap de nu scapi de stres nici dupa program.
Te uiti pe grup ce idei nebune mai au sefi.
Eu am inceput sa imi inchid telefonul.

Asa am inteles si eu dar stii ca Romania si alte tarisoare au fost primite in spatiul E.U. ca piata de desfacere si forta ieftina de munca. Nu cred ca isi doreste nimenea ca un angajat din Romania sa castige indentic ca un angajat din Germania.
Era sa scriu U.K. dar englezi au scufundat barca.

View PostAWE, on 19 iunie 2022 - 21:02, said:

Sursa? Link, ceva?
Erau treburi la nivel de discutie din categoria:
- Salariu minim pentru toate tarile din UE.
- Firmele care desfasoara activitati in tarile respective sa plateasca impozite mai maricele.
- Salariu minim pe fiecare ramura de activitate.
Treburi interesante dar nu cred ca o sa se intample vreodata. Cel putin nu in timpul cat mai traim noi pe planeta asta.

View Postsorin147, on 19 iunie 2022 - 21:04, said:

Problema centrala e data de placerea de a merge la munca, daca o vezi ca pe o corvoada atunci e cazul sa faci altceva, daca se poate. De curand mi-am schimbat munca si, desi imi dublasem salariul de baza, pur si simplu nu m-am acomodat  iar, cand s-a ivit ocazia de a ma intoarce, am facut-o (salariul actual e cam media dintre cele 2, cat aveam cand am plecat si cat am primit in partea cealalta).
Eu unul nu ma vad stand la tara, sunt prea comod pentru viata aia. Apoi, mai am si un copil care, cel putin acum, are acces usor la multe activitati date de oras fara a depinde de masina si, in viitor, de mine.
Depinde de varsta. Asa eram si eu, eu m-am opus sa ma mut si la casa la oras. Si peste 20-30 de ani abia asteptam sa ma mut de la bloc.

Am o observat o chestie ciudata, nu conteaza ca eu castig 10 mii de euro pe an si tu castigi 100 de mii de euro pe an, conteaza cum iti organizezi viata pe 1-5 ani.

Am experimentat viata traind de la o luna la alta cu job foarte bine platit, senzatie destul de placuta, dar cand pleci de la jobul ala te prinzi ca masina, ca toate astea scumpe pe care le-ai cumparat costa. Si de cele mai multe ori sunt inutile.
Masina? De cele mai multe ori o cumperi pe post de statut social.
Tot ce cumperi, eram setat pe lux, acum sunt la nivel de dedeman, jysk, nu am ikeea ca am auzit ca astia au marfa mai buna si mai ieftina.

Nu traiesc de dragul de a impresiona pe careva.
Si la 35+ de ani nu mai impresionez pe nimenea ca este internetul de vezi acolo toate minunatiile posibile.

View PostNenea Zap, on 19 iunie 2022 - 23:12, said:


Toate anunturile vor avea range 2000-20000 ron si gata.
Cum crezi ca este pe olx si pe majoritatea firmelor de anunturi din tara.
Ca la electrician, daca te uiti la electrician zici ca este tatic.
de la 3000 - 7500 de lei. In functie de cat sunteti de constinciosi sau ce scrie in anunturile de angajare.

Edited by MindArchitect, 20 June 2022 - 07:35.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdani.user, on 19 iunie 2022 - 19:08, said:

Inveti sa traiesti si constati ca ai timp sa faci destule si daca 8h/zi esti la munca.

Din pacate, in zilele noastre esti 8 ore la munca, cam 2 ore in drum spre munca/casa, 2 ore la gym, 1,5 ore la pub si de abia dupa aia incepe viata "particulara".

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Corect. La cum s-au aglomerat treburile prin oras faci 30-60 de minute de voie pe drum(dus si inca atat la intors).
Depinde de job, dupa majoritatea nu iti mai doresti sa mergi la sala ca iara, drumuri, aglomeratie, ca nu esti singurul cu idee asta si cu liber in intervalul respectiv.

Cat despre pub? Realist vorbind singurele seri de pub, pub adevarat, sunt Vineri si Sambata, ca poti bea si te poti odihni a doua zi.
Asta sa gasesti amici de mers la pub ca ne intoarcem la ce ziceam despre viata stresanta, viata, familia, oboseala.

La 20-25 de ani merge sa faci sala, iesiri in pub L-M-M-J, dupa 30 de ani o lasi mai moale cu pubul pe timp de saptamana si zici Mc daca iesi cu prieteni sau daca mai ai prieteni cu care sa iesi Vineri si Sambata. Ca si aici trebuie sincronizat ca este ce ziceam mai sus.
Ca despre asta este vorba, poate unul se gandeste la retragere, economiseste.
Poate altul se duce la peste, ca am si prieteni care se duc la peste.
Am cunostinte care se duc la gradina, se duc la tara de Vineri seara si o spun sincer ca nu poti sa ii condaman cu ceva ca in oras nu prea ai ce face, iesi in aceleasi cluburi bune pe care le numeri pe pe degetele de la o mana, daca vrei sa iesi la parc? Sambata/Duminica... te salut la decizia asta, sa astepti 30 de minute dupa o bere si cativa mici la debarcader.

Nici sa pleci din oras nu este asa de usor ca trebuie sa te sincronizezi cu cunostintele, financiar. Ca am si eu cunostinte obsedate de vacante, dar obsedate nene. Eram anul asta in vacanta si o cunostinta planifica alte 2-3 vacante. Si noi ne uitam? Ba!? Stai naiba incet ca toate astea costa, ia de te bucura de moment.

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
1.5 ore la pub este 'munca' ?

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca se refera la odihna, cea ce faci dupa ce termini cu pub, cumparaturi, sala.
Cel putin la asta m-am gandit eu.
Ca degeaba termini tu jobul la 16:30 sau 17:00 ca mai ai de facut cumparaturi, mai ai treaba pana zici ca ai ajuns acasa si ai ridicat picioarele in sus sa te odihnesti.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Cine te pune sa mergi la pub in loc sa te odihnesti? Anturaju? Pai daca nu te relaxezi in preajma lor, de ce esti acolo?

#18
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Probabil anturajul si stii cum este? Mai ai si vreo obligatie.
Mai vine o cunostinta in tara.
Ca asa patesc si eu, cand eu sunt plecat in vacanta, apar cunostinte din strainatate. Si la urma fac pe naiba si tot zic sa ma intalnesc cu ei.

Conteaza daca esti singur, daca esti singur mai petreci ceva timp sa gatesti ceva, ca este fain sa tot comanzi mancare dar si cand te uiti la sumele cheltuite o dai in absurd.

Eu sunt sincer, de Luni si pana Joi, nu planific nimic, ma duc in oras, ies cu cunostintele, daca trebuie, in rest nu planific nimic ca este senzatia aia de "iti este greu".
Ajungi tarziu? Trebuie sa mananci, te speli si tu putin, mai tot timpul se nimereste ca trebuie sa te barbieresti, parca trebuia sa bagi masina de spalat, mai trebuia sa faci ceva pe acasa, familia.
Ca L-M-M-J Nu planific iesiri in oras. Vineri seara, Sambata pe zi, Sambata seara, merge.
Si tot asa Duminica, Duminica merge dimineata o plimbare pe la parc, pe la rude, cumparaturi, seara o lasi mai moale.

Eu am o vorba, in viata faci lucrurile care nu iti plac, sa ai bani si timp pentru lucrurile care iti plac.
Si nu ca neparat le urasti, doar ca te duci la job ca ai nevoie de bani.

Eu de am fost mai general cand am facut subiectul, ca depinde de tine cum vezi treburile. Lucrurile pe care le scriu acum, inainte ma amuzam cand citeam asa ceva. Viata, varsta. Inainte intram a doua zi la job si noapatea eram la terasa cu berea in fata, ma duceam acasa sa mananc sau nici nu mai mancam, ma bagam la somn, ma trezeam dimineata, ma spalam si plecam la job. Eram tanar si tinea corpul.
Acum daca plec in oras trebuie sa mananc ceva pe acolo, cand ajung acasa mai mananc ceva, imi place sa ma spal si eu inainte de culcare,

M-am mutat de la bloc, ma gandesc sa ma mut pe undeva pe langa oras sau intr-un alt oras mai linistit cum este Ramnicu Valcea sau ceva pe acolo pe langa vreun munte, deal, aer curat, placut.

Edited by MindArchitect, 20 June 2022 - 10:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate