Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Capriori aparenti vs vata bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MVO147

MVO147

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2020
Salut,

Nu e chiar vs. dar am niste capriori de 15x15 si as vrea sa pun izolatie de 25 cm. Clar, capriorii de la acoperis nu vor fi aparenti dar cum fac sa imit asta cat mai bine? Nu cred ca e o solutie sa ii fac de 35/15 (avand invedere ca mai e si spatiul tehnic etc. Dar care ar fi solutia?
Ma gandeam poate sa fac niste mini capriori de 5x15 pe care sa ii pun peste rigips. Dar cum ii prind?

Probabil ca ii voi vrea aparenti doar in zona de living unde nu am nimic pana in acoperis.

Multumesc anticipat

#2
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 06.06.2006
Ingreunezi structura aiurea daca mai pui alti capriori. Si nici termoizolatia nu o sa fie cine stie ce, ca toti capriorii aia or sa devina punti termice iarna.
Nu mai bine pui vertical placi de vata de 15 intre capriori si pe urma treci orizontal cu inca un strat de vata de 10 asezata orizontal, peste acei capriori? Si astfel ai o termoizolatie completa si corecta?
Pe urma iti pui profilele de rigips cum vrei, inclusiv in forma de grinda unde cobsideri necesar, vopsind eventual rigipsul de pe acele profile in culoarea lemnului.


#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pui termoizolația, semnezi unde sunt acum căpriorii, faci niște capete de lungimea necesară, și le prinzi cu șuruburi si distanțiere prin termoizolație.
  Cred că au rol pur estetic, practic între perete si pazie, cât e lățimea la streașină.

Dacă e la mansardă, procedezi la fel dar cu căpriori de lungime adecvată.
Eu unul nu mi-aș bate capul, dar fiecare cu gusturile lui.
Sau peste căpriorii actuali, faci unii falși, din lambriu, goi pe interior, practic niște U-uru din 3 scânduri, care le cobori unde trebuie, cu termoizolația treci peste ele, mai exact printre ele și căprior.

Edited by PoeOvidiu, 19 June 2022 - 16:37.


#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 kretzu77, on 19 iunie 2022 - 14:56, said:

Si nici termoizolatia nu o sa fie cine stie ce, ca toti capriorii aia or sa devina punti termice iarna.
Prin lemn nu se face punte termică - lemnul e termoizolant.

Soluția e să faci căpriori falși (din lemn, nu altceva) pe care-i fixezi de cei reali cum a zis PoeOvidiu, preferabil cu un sistem de fixare mascat ca să nu ai șuruburi sau altele similare la vedere.

Edited by radunic, 19 June 2022 - 16:52.


#5
gambit36

gambit36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.05.2022
merita efortul financiar si timpul pierdut? Gandeste-te bine inainte sa te complici.

Daca mergi pe lemn nu stiu de ce mai pui rigips, lambriuri de lemn, doar sa te gandesti cum il combini cu podeaua.
Trebuie sa ai un acoperis destul de solid si ribips-ul bine pus daca nu vrei sa veizi fisuri peste cativa ani, pe cand cu lambriurile nu vei intampina aceasta problema.

#6
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 08.08.2005
Deși lemnul este izolator, conductivitatea lui termică este mai mare decât a vatei. Astfel, pentru aceeași rezistență termică ar trebui să ai un strat mai gros de lemn.
Calculele de grosime se fac la vată deci față de aceasta lemnul reprezintă o punte termică.

Edited by Vanzatorul de Iluzii, 19 June 2022 - 17:23.


#7
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 06.06.2006

 radunic, on 19 iunie 2022 - 16:52, said:


Prin lemn nu se face punte termică - lemnul e termoizolant.

Soluția e să faci căpriori falși (din lemn, nu altceva) pe care-i fixezi de cei reali cum a zis PoeOvidiu, preferabil cu un sistem de fixare mascat ca să nu ai șuruburi sau altele similare la vedere.
In conparatie cu vata minerala dintre ei nu e termoizolant.
Daca nu ma crezi, masoara iarna si ai sa te convingi cu se pierde aerul cald pe acolo.
Iar daca folia anticondens de pe astereala nu e sau e de proasta calitate, chici ce se intampla.
Nici nu mai zic de cazul in care are umiditate in acea camera (baie de exemplu) si nu a pus bariera de vapori sub vata aia minerala. Pariu ca in 5 aniax are mucegai vata aia?

#8
MVO147

MVO147

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2020
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. O sa revin cu solutia pe care o voi aplica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate