Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Anvelope iarna cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 axxel4you, on 19 iunie 2022 - 17:28, said:

   Nu inteleg, cand un cauciuc e moale din cauza temperaturi ridicate in loc sa se lipeasca mai bine de asfalt devine casant si se rup bucati din el ?
Pai se lipeste, dar gandeste-te ca mergi cu un jeleu pe asfalt. Cam asa sunt astea.

Se lipeste, accelerezi rapid, se intinde/muleaza/flexeaza/cum vrei tu sa spui, se rupe. Ca o guma de mestecat, e moale, se tinde, dar se si rupe.
La fel si in curbe daca mergi mai rapid si nu cu 5km la ora, stabilitatea e praf din acelasi motiv, ca flexeaza mai mult decat trebuie, plus ca sunt uzate efectiv.

Am mers si eu asa si nu recomand nimanui. Nici de iarna vara din motivele amintite aici, nici de vara iarna ca esti saniuta, nici anvelope de 7-10 ani+ cum inca au foarte multi, nici nici.
Macar niste all season-uri decente si aia e, mult mai bine, si legal vara/iarna, si noi, si si si.

Poate ca pare un rahat de cauciuc si da-l in ma-sa, dar degeaba turuie motoru sub capota si avem placute Brembo sport, daca anvelopele rup aderenta la un strop de ploaie pe mazga care se formeaza, sunt vechi de 10 ani si au devenit niste plastice gata sa faca poc.
Anvelopele te ajuta sa ramai si pe drum, tot ele te opresc, tot ele te misca din loc. Ca altfel degeaba tin franele daca anvelopele se dezintegreaza pe asfalt in urma ta.

#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 30.08.2006
Cauciuc imbatranit. De obicei se intampla cand rotesti volanul pe loc in parcare. Cauciucul practic s-a lipit de asfaltul incins si la rotatia volanului se desprinde bucati din el.
In mers efectul de imbatranire se manifesta prin taieturi si desprinderi tranversale de cauciuc. Apare un efect de scari pe cauciuc.
Ca sa stii ce te asteapta.

Edited by Leo2006, 19 June 2022 - 19:27.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Fang86, on 19 iunie 2022 - 13:31, said:

Intampin niste probleme cu anvelopele  de iarna care le am montate pe masina.E normal sa se desprinda bucati din banda de rulare pe temperaturi care nu au depasit 27-28 grade?Sint un pic ingrijorat,pt. ca nu am mai vazut asa ceva pana acum,iar anvelopele sint din gama premium goodyear Ultra Grip 8,adica nu sint niste no-name-uri.Problema este ca nu fac drifturi,nu merg cu viteza mare,merg cu ele normal si nu am depsit niciodata 80-90 km/h cu ele.
sa fi ingrijorat cand prinzi o ploaie zdravana


#22
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Sunt anvelope vechi... DOT ul ala e sigur de acu 10 ani sau mai rau

#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 axxel4you, on 19 iunie 2022 - 17:28, said:

   Nu inteleg, cand un cauciuc e moale din cauza temperaturi ridicate in loc sa se lipeasca mai bine de asfalt devine casant si se rup bucati din el ?
păi tocmai că se lipește bine de asfalt, rămâne acolo.

#24
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006
Eu vad urmarile unei frane bruste pe un cauciuc copt si uzat peste limita. Urmariti uzura flancului de sus.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cauciucuri uzate.

si pt ca mwege incet mai merg 5-6 sezoane.

#26
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Anvelope lansate acum 11 ani, la reciclat cu ele.

#27
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
Numa bune de plantat in ele

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 GTDONE, on 20 iunie 2022 - 08:19, said:

Anvelope lansate acum 11 ani, la reciclat cu ele.
lasa data lansarii, conteza dot-ul

pe de alta parte si daca sunt noi si dai in ele pe caldura  ca surdu'n clopot tot praf le faci.

daca poza nu e in oglinda, e vorba de roata dreapta fatam....
si s-a facut praf in franare.... probabil frnare in curba la stanga... cand toata masina se propteste intr-o roata.

#29
sunshine266

sunshine266

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.12.2019
Pot să confirm că am pățit asta chiar și la niște all season Vredestein după ce a trecut o vară super călduroasă și am văzut și de iarnă Dunlop care la fel au pățit după ce au fost folosite vara. Pur și simplu nu sunt concepute să le folosești la astfel de temperaturi. Vorbesc de cauciucuri care erau fabricate cu maxim 2-3 ani înainte când au pățit asta.

Edited by sunshine266, 20 June 2022 - 09:31.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Fang86, on 19 iunie 2022 - 13:31, said:

...
pe scurt, nu cred ca vei face pana, dar se vor rupe din ce in ce mai rau, ia niste gume decente, si asta e.
ca stat pe drum depinde de tine daca iesi sau nu in decor.

#31
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Fang86, on 19 iunie 2022 - 13:31, said:

Intampin niste probleme cu anvelopele  de iarna care le am montate pe masina.E normal sa se desprinda bucati din banda de rulare pe temperaturi care nu au depasit 27-28 grade?Sint un pic ingrijorat,pt. ca nu am mai vazut asa ceva pana acum,iar anvelopele sint din gama premium goodyear Ultra Grip 8,adica nu sint niste no-name-uri.Problema este ca nu fac drifturi,nu merg cu viteza mare,merg cu ele normal si nu am depsit niciodata 80-90 km/h cu ele.

Nu ai spus unde in Emisfera Sudica locuiesti. Presupun ca de acolo vii, fiindca doar acolo e iarna in iunie ca sa poti folosi cauciucuri de iarna.

#32
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Nu are treaba ca circuli vara cu cauciucuri de iarna, doar ca le uzezi mai repede.
Verifica unghiurile prima manevra,xsi daca de acolo iese ok, sunt proaste ele.Am avut pe Continental asa ceva,cauciuc de uzina, deci...
Restul cu frine, lipire, explozii!!!, ca au stat in soare sau sunt jeleuri lipite de asfalt, trateaza-le la Patraru ,seara pe Prima tv.

#33
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
da, de regula din cauza varstei mai apar chestii din astea. Eu am de vara Continental insa isi arata varsta. O sa ma ocup si de ele. Deocamdata doar pentru oras sunt foarte bune. La 50-60 la ora nu explodeaza nimic. Terminati cu exagerarile astea.  Explodeaza, ajungi in stalp, mori sfartecat in 14..... etc.  Ce naiba aveti ? O anvelopa are sarme pentru intarire. Daca vedeti pe afara o bucatica smulsa, asta nu inseamna ca urmeaza un dezastru.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Bogotta, on 20 iunie 2022 - 14:19, said:

din cauza varstei mai apar chestii din astea. Eu am de vara Continental insa isi arata varsta. Deocamdata doar pentru oras sunt foarte bune.
Nu poti sa ai pretentii la Continental EcoContact 3 , primite la Loganul cumparat 2006 sa fie ca noi in 2022.

#35
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 XTH, on 20 iunie 2022 - 12:08, said:

Nu are treaba ca circuli vara cu cauciucuri de iarna, doar ca le uzezi mai repede.

Ba chiar are, pt ca la 35 de grade in aer cu cauciucuri de iarna esti pericol public. Franarea e proasta, riscul de a face accident e mult mai mare pentru ca nu te poti opri la timp. Cauciucurile de iarna nu sunt facute sa fie folosite la 30de grade afara si 50-60 de grade pe asfalt.

Dar na, e tipic romanesc sa fie legile anapoda.

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stiu, doar intreb.
Exista vreo statististica privind reducerea accidentelor datorita introducerii obligavitatii anvelopelor de iarna ?

Edited by pasilla, 20 June 2022 - 22:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate