Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

doresc sa aflu ce TV-uri mai folosesc norma RGB

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
asta vad de ex pe ju6400.la alte tv-uri n-am incercat inca

Attached Files



#92
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Trebuie sa se vada imaculat in 4k, poza este 4k, pixel cu pixel, sa nu se amestece sau sa blureze nici o combinatie de scris pe nici un fond.
Este greu de pozat, in poza facuta cu telefonul sau aparat foto, nu se vede cum vezi cu ochiul, in poza apare deobicei blurat.
Ops acum am verificat, poza urcata este modificata, este redusa rezolutia originala pusa de mine, nu te poti baza pe ea.
https://imgur.com/unbaVUt   incearca de aici.

Edited by FC72, 10 July 2022 - 16:13.


#93
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostFang86, on 10 iulie 2022 - 13:13, said:

Daca acel model mai vechi are ecran bgr,e imposibil sa vada mai clar scrisul decat pe asta rgb cu panel ips.Ar fi ilogic...


Ai o logica strict personala.

View PostFang86, on 10 iulie 2022 - 15:14, said:

avand in vedere ca majoritatea planetei foloseste sistemul de operare Windows, cam ala este adevarul absolut
Cu scuzele de rigoare ,asta e din puţul gandirii....
Daca majoritatea planetei e formata din oameni  dreptaci atunci cei stangaci sunt "gresiti" , nu sunt buni -cam tot aia e dupa acea logica personala.

Edited by edigee, 10 July 2022 - 16:16.


#94
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
https://www.rtings.c...oma-subsampling
Vezi la prietenii tai, iti explica aici care este treaba si poti descarca imaginea test.
Cum scriam compresia afecteaza grav textul in mod PC, in rest nu are mare importanta.
Vezi ca explica cum trebuie setate televizoarele in functie de marca sa afiseze corect.
Eu am ramas surprins ca la LG nu era suficient sa ativezi ULTRA DEEP COLOR ci neaparat sa editezi modul HDMI adica sa selectezi PC, orice alt mod nu afisa corect 4:4:4.

#95
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
gata am comutat pe 4k,si scrisul este foarte foarte mic,dar a incadrat tot,iar scrisul este vizibil.
The quick brown fox jumped over the lazy dog

Attached Files

  • Attached File  4k.jpg   323.4K   18 downloads
  • Attached File  4k1.jpg   440.36K   20 downloads


#96
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View PostFang86, on 10 iulie 2022 - 15:14, said:

avand in vedere ca majoritatea planetei foloseste sistemul de operare Windows, cam ala este adevarul absolut

Windows stie si BGR https://tweaks.com/w...rtype-settings/

#97
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022

View PostFC72, on 10 iulie 2022 - 16:42, said:

pt. mine este zero barat siteul asta.Nici nu vreau sa mai aud de el.Imi pare rau ca am crezut in el ca fiind profesional....

Imi pare rau,dar nici macar nu am curiozitatea sa mai deschid sa citesc ceva de acolo,atat de tare m-a enervat ca am crezut in el si tot ce a facut a fost doar sa dezinformeze si sa scrie numai minciuni...
Pe mine 1 m-a pierdut !

De cand  m-a pacalit ca toata seria ju6400 are rgb subpixels,sa nu-i mai vad !

Edited by Fang86, 11 July 2022 - 00:05.


#98
compo

compo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 13.11.2008
am o intrebare , daca  samsung vinde paneluri rgb iar unii prducatori de tv-uri le monteaza cu susul in jos , tu zici ca e bgr? din service menu se poate rasturna imahine

#99
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
Sti ca asta ar fi chiar culmea,ca acest ju6400 sa fi fost totusi RGB din fabrica,si un idiot de producator sau vreun service prin care a trecut sa fi montat ecranul cu susul in jos.
Cred ca ar fi ultima...dar e imposibil ,merg prea departe .Sa merg intr un service si sa le spun sa monteze sa rasuceasca panelul la 180 grade?S-ar putea ? Posted Image


Adica uitati am gasit ceva dubios in meniul TV-ului : DOAR RGB dar  e disabled,nu ma lasa sa-l activez,bine ca sint in game mode si poate de aceea.Adica eu tin bine minte oameni buni ca in 2016 cand am avut modelul ju6400 de 40 inchi,ala chiar avea RGB va jur,ca de aia am si mers la sigur si n-am mai verificat cu telefonul subpixelii la acest 48ju6400
Sa fie montat aiurea ecranul in TV,cu susul in jos sau devin paranoic?

....

Attached Files


Edited by Fang86, 11 July 2022 - 18:13.


#100
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Intoarce ecranul si alege Landscape "flipped" din Display Settings. Sau vinzi televizorul si cumperi unul cu RGB.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate