Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

doresc sa aflu ce TV-uri mai folosesc norma RGB

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
la ecranele non-RGB ma deranjeaza faptul ca scrisul cat si imaginea este neclara pe ele pe PC atat,iar artifiicile de orice fel prin programe ajutatoare sau chiar cleartype din windows nu functioneaza chiar bine de cele mai multe ori.
Structura subpixelilor corecta si fireasca la ecrane ar trebui sa fie RGB atat, si nu BGR,sau RGBW sau alte inversari,Ce rost are de exemplu acel W white?Era necesar?De ce or fi inversand ei ordinea subpixelilor la majoritatea ecranelor numai Dumnezeu stie.Ca o statistica din ce am studiat eu acolo la altex din multitudinea de tv-uri ,ca un procentaj sa zic asa,cam 80% din ele sunt cu subpixeli BGR si doar 20% cu RGB.Au luat-o razna rau de tot producatorii Posted Image

#38
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Producătorii aceia fabrică de multă vreme televizoare și numai recent s-au gândit să se laude și cu posibilitatea de utilizare ca monitoare de calculator, dar mai mult pentru jocuri, un pentru procesare de text. Ceea ce ți se pare că nu e necesar are legătură cu redarea imaginii video, nu cu Windows, și de multe ori are un rost clar, nu că cineva nu are cu ce să-și ocupe timpul.

#39
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
as mai avea o dilema.Sunt unele TV-uri precum Samsung 46D5700 care are pe spate conector VGA de PC.Automat acele TV-uri au subpixelii in format RGB,sau nu este neaparat?M-ar intersa mult sa aflu raspunsul la aceasta dilema.

#40
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Aproape nimic nu e automat pe lumea asta (iar în cazul dat nu are legătură una cu alta), dar în mod particular am un TV cu intrare VGA și structură RGB. E din 2008, doar FullHD (1920 x 1080), de 40 „inci” (101,6 cm) și cântărește 40 kg. Ți-l fac cadou, dacă îl vrei, doar să te ocupi de transport.

#41
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011

View PostFang86, on 24 iunie 2022 - 11:14, said:

as mai avea o dilema.Sunt unele TV-uri precum Samsung 46D5700 care are pe spate conector VGA de PC.Automat acele TV-uri au subpixelii in format RGB,sau nu este neaparat?M-ar intersa mult sa aflu raspunsul la aceasta dilema.


Am eu un tv Horizon cu intrare VGA unde se vede scrisul aiurea si nu am avut ce sa-i fac sa mearga bine. Pe HDMI am dat "claritatea" la minim si merge bine, dar pe VGA nu are setarea asta.   Nu te baza ca daca are VGA se vede bine ca monitor.

#42
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Pe VGA e transmisie analogica, n-ai cum sa ai aceeasi claritate ca pe DVI/HDMI/etc care sunt digitale.

#43
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Nu are treaba asta, pe monitoare se vede la fel atat pe vga, cat si pe hdmi.

#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se vede la fel doar daca e un monitor incredibil de prost.

#45
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
Problema este ca sunt o gramada de tv-uri pe olx si fhd si 4k atractive la pret,unele chiar flagshipuri cum ar fi samsung 46d5700,dar nu stiu cum sa-i abordez pe unii  oameni sa-mi trimita o poza cat mai aproape de ecran sa pot da zoom la subpixeli si sa-mi dau seama daca e rgb sau bgr.Ei au impresia ca fac misto de ei,le sare tandara.Nu stiu cum sa-i abordez sa-i fac sa inteleaga ca chiar nu glumesc.I-am cerut doar o singura poza unui vanzator azi si i-a sarit tandara,mi-a zis ca-l plictisesc.Oamenii ma vad ca pe un ciudat ca le cer o poza aproape de ecran ca sa aflu ordinea subpixelilor.
Probabil ca cel mai bine cumpar unul nou 4k si asta e viata.Voiam sa dau mai putini bani pe un tv folosit,dar probabil e mai bine sa dau mai mult si sa-l iau nou

View PostJean-Luc_Picard, on 24 iunie 2022 - 14:26, said:

Aproape nimic nu e automat pe lumea asta (iar în cazul dat nu are legătură una cu alta), dar în mod particular am un TV cu intrare VGA și structură RGB. E din 2008, doar FullHD (1920 x 1080), de 40 „inci” (101,6 cm) și cântărește 40 kg. Ți-l fac cadou, dacă îl vrei, doar să te ocupi de transport.
imi spui si mie de curiozitate ce model ai?mersi fain

Oscilez intre a lua un tv nou sau unul sh datorita faptului,ca multi la reviewuri spun ca astea de generatie noua nu se mai fac asa bine precum cele vechi gen samsung 46D5700.Sunt facute din materiale plasticoase,si nu mai sunt deloc fiablile,se strica imediat ce ies din garantie,si dai si o gramada de bani pe ele.Alea din generatie veche multi spun ca au fost si sunt tancuri pe langa astea noi.Stiu si eu asta ca la monitoare din generatie veche ala Sony cu tub Trinitron erau tatal lor,efectiv nu aveau moarte alea,era cele mai tari.
In ziua de azi totul se face fragil Posted Image

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 26 June 2022 - 05:41.


#46
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Televizoarele nu sunt facute pentru PC, in special cele vechi. Cele vechi au input lag foarte mare cand sunt conectate la PC/consola, nu au fost gandite pentru asta, pentru ca televizoarele proceseaza imaginea inainte s-o afiseze pe ecran, iar modul "PC" nu ajuta aproape deloc, doar de cativa ani producatorii de televizoare au inceput sa se axeze pe scaderea input lag-ului si de aceea au adaugat un mod PC/console separat de celelalte intrari. Degeaba iei cel mai smecher TV vechi de 10 ani (cred ca din 2012 e D5700), daca vei avea 100-150 milisecunde delay cand misti mouse-ul. Chiar si modelele noi de televizoare fac multe compromisuri pentru a scadea input lag-ul la 10-20 milisecunde, de exemplu "raised blacks" si "local dimming not working correctly" sau posterizare sau scaderea adancimii de culoare la 8 bit (cum se intampla chiar si cu QD-OLED cand il pui la 144hz).
Daca vrei pentru PC, iei OLED sau un VA (nu recomand TN sau IPS nici dusmanilor pentru ca imaginea e similara cu tabletele de 300 lei) si adaugi un tv tuner, de exemplu samsung odyssey g7 care bate orice TN/IPS la timp de raspuns si input lag (vezi review de la hardware unboxed).
Un prieten are un LG OLED C6, are un input lag ingrozitor, sincer eu nu stiu cum se pot juca unii cu 80ms, ca sa nu mai zic de 150ms cat aveau plasmele Panasonic.

Edited by FeDaYin, 26 June 2022 - 08:20.


#47
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostFang86, on 25 iunie 2022 - 22:20, said:

imi spui si mie de curiozitate ce model ai?mersi fain
Samsung LE40A789R2FXZG (asamblat în Slovacia)

#48
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
aici asa este,ai dreptate, input lagul trebuie sa fie pana in 30ms sa poti juca ceva pe el,trebuie sa fiu foarte atent,de aceea si ezit inca sa achizitionez un model vechi chiar daca e flagship.Astea mai noi cand activezi game mode ajung undeva la 10-20ms,bine tot nu sunt ca monitoarele care au in medie 5-8 ms dar e acceptabil.N-o sa ma pun acum sa joc counter-strike,ca doar acolo simti lagul cu 20-30 ms.Pt un gamer casual e acceptabil si 20-30ms.ideea e sa nu sara de 30 ms ca atunci intr-adevar simti delayul
Dar legat de discutia cu plasmele nu prea sunt de acord cu tine.Ca o regula ,orice plasma e mult mai rapida decat orice LCD ca timp de raspuns.Plasmele chiar si cele din generatie veche au timp de raspuns mult mai mic decat orice LCD.Plasma stiu ca are timp de raspuns de 0.01 ms.
Am avut eu acum 10 ani o plasma TV chiar samsung era de 50 su 55 inchi si de curiozitate  am pus jocul FEAR 2 pe el in multiplayer sa vad cum se misca ca stiam de atunci ca TV-urile au lag.Sti cum se misca?Efectiv ziceai ca e racheta,adica atat de repede mergea incat nu te puteai tine dupa  actiunea jocului,efectiv incepea sa-mi fie rau,atat de repede mergea actiunea pe ecranul ala.Si nu mai avea nici un mode din asta modern gen:"game mode".Pur si simplu conectai sursa de PC si zbura efectiv.De asta spun ca de regula plasmele sunt mult mai rapide decat cel mai rapid LCD.Poate gresesc dar eu  asa stiu,ca plasmele sunt cele mai rapide ecrane.

Totusi Tv-urile care au intrare de PC ar trebui sa nu aiba lag asa mare ca cele fara,asa ar fi logic

iar LG oled C6 vad ca are review foarte bun ca monitor are scor de  7.8.Poate nu a activat game mode de avea lagul de care pomeneai.Vad ca in outside game mode are undeva la 51 ms,iar cu game mode activat undeva la 34 ms,mda e totusi cam mult si 34 ms.In general tv-urile Samsung sunt mai rapide pe game mode decat LG-urile,asta stiu sigur,de aceea evit marca LG,sau poate ma insel ,nu stiu.

https://www.rtings.c...iews/lg/c6-oled

Si ce structura ciudata are la subpixeli LG OLED C6.Are red white blue,efectiv au elimat green-ul?Posted Image

Edited by Dany_Darke, 26 June 2022 - 10:30.
nu mai face postari de 2-3 randuri doar ca sa se adune la nr, ca asta e vanatoare de postari


#49
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
La plasme ma refeream la input lag, nu la timp de raspuns.

#50
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Am început cu scrisul fin care nu e suficient de clar (credeam că ești scriitor de romane) și am dat-o în jocuri, un cu totul tip de utilizare cu alte cerințe...

#51
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Intr-adevar, initiatorul nu a mentionat daca vrea televizorul pentru citit carti, pentru browsing, pentru editare poze/audio/video, pentru vizionare filme sau pentru jocuri. Intr-adevar pentru citit carti sau vizionat filme nu conteaza input lag-ul, poate sa fie si de-o secunda. Atunci nu mai conteaza discutia despre input lag. Important e ca subpixelul rosu sa fie in stanga, nu in dreapta, pentru ca romanii citesc de la stanga la dreapta. Romanii nu vad de la stanga la dreapta. Nu se mai vede scrisu de la stanga la dreapta pentru ca roșul e in dreapta. Stim cu totii ca roșul trebuie sa fie in stanga, intotdeauna roșul e de stanga.
Dar pixelii de ce nu sunt patrati ? De ce este spatiu gol de un subpixel intre randul de sus si randul de jos ? De ce nu exista acelasi spatiu negru de la stanga la dreapta ? Nu afecteaza scrisul din Notepad ?

Attached Files


Edited by FeDaYin, 26 June 2022 - 13:30.


#52
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
Din pct. meu de vedere asa trebuie sa fie subpixelii cum ai postat tu mai sus Fedayin .De ex, astazi am fost la fratele meu sa-i spun la multi ani si sa vad cum are subpixelii tv-ul lui si am ramas dezamagit.Desi are un LG OLED55CX3LA , la acest tv subpixelii sunt in forma de S  de c sau chiar de rame,nu-mi dau seama bine, iar culorile la subpixeli sun cateodatat: red white si green,blue lipsind cu desavarsire,iar cateodata doar red si white.N-am mai vazut asa ceva in viata mea.Da recunosc ca tv-ul lui se vede super pe tv de ramai masca, lacrima,pe pc nu stiu ca n-am incercat.Si frate miu s-a uitat ciudat la mine,m-a intrebat ca ce fac cu telefonu,ce pozez ?I-am spus sa stea linistit ca nu i-l mananc. Posted Image
Toti ma vad cu alti ochi.Oi fi eu ciudat sau doar diferit fata de cei din jurul meu?Recunosc ca asta cu pixelii ma obsedeaza,adica din pct meu de vedere trebuie sa fie doar in ordinea fireasca: rosu,verde si albastru.Alte combinatii mi se par abateri de la normal.Gresesc cu ceva?
Legat de topic cred ca o sa ma orientez catre acel samsung AU8072UX,pt ca are input lagul de 10.4 ms cu game mode activat,iar in outside game mode :18 ms iar  subpixelii ii are in ordinea fireasca :RGB.Inca mai fac cercetari,nu ,ma grabesc.

Attached Files



#53
compo

compo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 13.11.2008

View PostFeDaYin, on 26 iunie 2022 - 08:17, said:

Televizoarele nu sunt facute pentru PC, in special cele vechi. Cele vechi au input lag foarte mare cand sunt conectate la PC/consola, nu au fost gandite pentru asta, pentru ca televizoarele proceseaza imaginea inainte s-o afiseze pe ecran, iar modul "PC" nu ajuta aproape deloc, doar de cativa ani producatorii de televizoare au inceput sa se axeze pe scaderea input lag-ului si de aceea au adaugat un mod PC/console separat de celelalte intrari. Degeaba iei cel mai smecher TV vechi de 10 ani (cred ca din 2012 e D5700), daca vei avea 100-150 milisecunde delay cand misti mouse-ul. Chiar si modelele noi de televizoare fac multe compromisuri pentru a scadea input lag-ul la 10-20 milisecunde, de exemplu "raised blacks" si "local dimming not working correctly" sau posterizare sau scaderea adancimii de culoare la 8 bit (cum se intampla chiar si cu QD-OLED cand il pui la 144hz).
Daca vrei pentru PC, iei OLED sau un VA (nu recomand TN sau IPS nici dusmanilor pentru ca imaginea e similara cu tabletele de 300 lei) si adaugi un tv tuner, de exemplu samsung odyssey g7 care bate orice TN/IPS la timp de raspuns si input lag (vezi review de la hardware unboxed).
Un prieten are un LG OLED C6, are un input lag ingrozitor, sincer eu nu stiu cum se pot juca unii cu 80ms, ca sa nu mai zic de 150ms cat aveau plasmele Panasonic.

recomanzi un tv cu panel va ? eu am observat ca va au tv-uri cu diagonale mari
mi-as schimba tv-ul lg cu panel ips
ce recomanzi? mersi

Edited by compo, 28 June 2022 - 11:59.


#54
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostFang86, on 26 iunie 2022 - 19:35, said:

Recunosc ca asta cu pixelii ma obsedeaza.
QED

View PostFang86, on 26 iunie 2022 - 19:35, said:

din pct meu de vedere trebuie sa fie doar in ordinea fireasca: rosu,verde si albastru.Alte combinatii mi se par abateri de la normal.Gresesc cu ceva?
Nu există ordine firească, totul e o invenție umană, nu se găsește în natură.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate